Jump to content

Recommended Posts

Πριν 4 ημέρες παρατήρησα σε μια Μελανοταινια Boesmania σαν βαμβάκι στο πάνω χείλος και το στόμα ανοικτό,

ενώ άλλες 2 είχαν από ένα μικρό στίγμα βαμβακιού στο πάνω χείλος τους…

έχω ξεκινήσει θεραπεία με PRIMAFIX και αφαίρεσα τον ενεργό άνθρακα από το εσωτερικό φίλτρο,

υπάρχει μια μικρή καλυτέρευση ,φοβάμαι όμως μην μου κολλήσουν και τα υπόλοιπα ψάρια του ενυδρείου.

Από μετρήσεις είμαι μια χαρά ,δεν μπορώ να βρω την αιτία της αρρώστιας …

Yπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να κάνω γιά να βοηθήσω στο να ξεπεραστεί το πρόβλημα? :)

Link to comment
Share on other sites

Εφ όσων βλέπεις σημάδια βελτίωσης συνέχισε αυτό που κάνεις.

Μήπως θα μπορούσες να μας γράψεις τις ενδείξεις από τα τεστ που έχεις κάνει ;

Και πότε έβαλες τελευταία φορά ψάρια .

Link to comment
Share on other sites

Οι μετρήσεις που έχω είναι :

PH: 6,8 - 7

KH: 4

gH: 10

NO2 και NH4/NH3 OK

NO3:10

Θερμοκρασία : 26 C

Διάρκεια φωτισμού 10h.

Τρείς ημέρες πριν την εκδήλωση της αρρώστιας είχαν μπει στο ενυδρείο 2 Μελανοταινιες οι οποίες ήταν ΄καθαρες΄...

Η αρρώστια εκδηλώθηκε στις παλιές.

Link to comment
Share on other sites

Καμιά φορά μπορεί κάποιο ψάρι να έχει περάσει από κάποια ασθένεια να έχει γιατρευτεί αλλά δεν σημαίνει ότι δεν είναι φορέας της ασθένειας .

Οι ενδείξεις είναι καλές (ΝΟ2 ΝΗ4/ΝΗ3 πρέπει να είναι 0)με εξαίρεση το ΡΗ που οι μελανοταίνιες θα ήθελαν λίγο πιο αλκαλικό νερό .

Δεν μας είπες σήμερα πως είναι το ψάρι .

Link to comment
Share on other sites

Στα 2 έχει μείνει μονό το σημάδι , σ αυτό που είχε ανοικτό το στόμα είναι καλύτερα αλλά φαίνεται ακόμα λίγο ΄βαμβάκι΄ στο πάνω χείλος …

(NO2 NH4/NH3 ειναι 0)

Link to comment
Share on other sites

Τα πράγματα περιπλέκονται ,

παρουσίασε το αρσενικό γκουράμι στη ράχη του (στο ύψος του λαιμού) ένα άσπρο σημάδι , η κατάσταση στις μελανοταινίες παραμένει στάσιμη ενώ η θεραπεία με pimafix συνεχίζεται...

κάτι φταίει και δεν μπορώ να καταλάβω τι! :)

Link to comment
Share on other sites

Τα πράγματα περιπλέκονται ,

παρουσίασε το αρσενικό γκουράμι στη ράχη του (στο ύψος του λαιμού) ένα άσπρο σημάδι , η κατάσταση στις μελανοταινίες παραμένει στάσιμη  ενώ η θεραπεία με pimafix συνεχίζεται...

κάτι φταίει και δεν μπορώ να καταλάβω τι! :)

21524[/snapback]

Δεν ξερω τι εχουν τα ψαρακια σου... αυτο θα στο πουν οι παλαιοτεροι και εμπειροτεροι.

Προσωπικα παντως, δυο φορες στα ζωοτοκα μου, οταν παρουσιασαν σημαδια Fungus και Finrot καθως και ασυμπτωματικους θανατους, το pimafix δεν εκανε απολυτος τιποτα!

Link to comment
Share on other sites

Θα σου ελεγα να παρεις τις καψουλες τις A. Farmaceutical που ειναι για Fungus αφου κανεις μια πολυ μεγαλη αλλαγη νερου και να κανεις θεραπεια. Την τροφη καθ ολη την διαρκεια της θεραπειας καλο θα ειναι να την μουλιαζεις με βιταμινες για να ενισχησεις τις αμυνες τους.

Το Πιμαφιξ δεν ειναι για Fungus αλλα το Μελαφιξ.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ γιά τις πληροφορίες ,

Αρχισα είδη με Melafix που είναι φιλικό ...με τα φίλτρα και τα φυτά .

Αν δεν δω γιατρεία θα ξεκινήσω τις κάψουλες της A. Farmaceutical που είναι για Fungus (τις έχω στο ντουλάπι).

Link to comment
Share on other sites

Ελπιζω να πανε ολα καλα.

Καλη επιτυχια σου ευχομαι

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...