Jump to content

ΠΟΙΑ ΤΕΣΤ ΘΕΩΡΕΙΤΕ ΚΑΛΥΤΕΡΑ;


Recommended Posts

Φιλαράκια καλημέρα,

έφθασε η ώρα να ανανεώσω τα υγρά τεστ, που χρησιμοποιώ στις μετρήσεις.

Θάθελα να ρωτήσω ποια θωρείτε, ότι είναι τα καλύτερα υγρά τεστ;

Ποια έχουν μεγαλύτερη πιστότητα;΄Όσο για την τιμή έρχεται σε δεύτερη μοίρα... :P

Link to comment
Share on other sites

Γι του γλυκού νερού ενυδρεία τα ΑΡΙ, ενώ για το θαλασσινό τα Salifert, όπου κάποια από τη σειρά της κάνουν και για γλυκό νερό.

Link to comment
Share on other sites

Γι του γλυκού νερού ενυδρεία τα ΑΡΙ, ενώ για το θαλασσινό τα Salifert, όπου κάποια από τη σειρά της κάνουν και για γλυκό νερό.

Φίλε Aiolos

Για να πω την αλήθεια τη Salifert δεν τη γνωρίζω ως εταιρεία. Έχεις χρησιμοποιήσει της ΑΡΙ; Μετρούν ανά 0,5 της μονάδας ή έχουν μικρότερη διαβάθμιση;

Link to comment
Share on other sites

Δεν την ξέρεις την εταιρία διότι δεν ασχολείσαι με θαλασσινό.. είναι από τις πιο αξιόπιστες στον τομέα των τεστ για αλμυρό νερό κυρίως.

Τα ΑΡΙ τα χρησιμοποίησα παλιότερα και δεν θυμάμαι τις διαβαθμίσεις τους... πάντως μεγάλη μερίδα ατόμων που έχουν γλυκό νερό αυτά χρησιμοποιούν... άρα κάτι θα ξέρουν !!

Φυσικά υπάρχουν και άλλες αξιόπιστες μάρκες άλλα λόγω του ότι ποτέ δεν τις δούλεψα δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη.

Θα σου πούνε και οι υπόλοιποι της γλυκό-παρέας, μιας και θα έχουν πιο εμπεριστατωμένη άποψη.

Link to comment
Share on other sites

Μια παρενθεση για τα στικακια που ολοι κατακρινουμε.

Χθες μετεφερα ψαρια απο το δικο μου το ενυδρειο στο ενυδρειο της Astra.

Ευτυχως δεν εκανα πανω απο 15λεπτα μεχρι το σπιτι.

Η μεφορα εγινε με τον κουβα μισο με νερο και θα συπληρωνα αλλο μισο απο το ενυδρειο εκει.

Εγιναν τεστ με στικακια για συγκριση των νερων και τα στικ αν και παλια λειτουργησαν πολυ καλα :P

Οι τιμες ηταν σωστες που εβγαλαν και παρα πολυ κοντα στα υγρα.

Μιλαμε για στρωμενο ενυδρειο ομως...

Οποτε τα στικ για συγκεκριμενες περιπτωσεις πιστευω μπορουμε να τα χρησιμοποιουμε και με μεγαλη επιτυχια στις μετρησεις. Τελος μειωνουμε τα περιθωρια λαθος, του στυλ επεσε μια σταγονα η δυο? Αυτη με την φουσκαλα πιανεται? Τι χρωμα ειναι, μηπως το βλεπω κατω απο λαθος φως? (Τα δυο στικ μεταξυ τους ειναι πανομοιόουπα)

Ολοι αυτοι οι παραγοντες στην φαση της προσαρμογης μετρανε σε χρονο και ειναι προβλημα :ninja::blink:

Link to comment
Share on other sites

Μια παρενθεση για τα στικακια που ολοι κατακρινουμε.

Χθες μετεφερα ψαρια απο το δικο μου το ενυδρειο στο ενυδρειο της Astra.

Ευτυχως δεν εκανα πανω απο 15λεπτα μεχρι το σπιτι.

Η μεφορα εγινε με τον κουβα μισο με νερο και θα συπληρωνα αλλο μισο απο το ενυδρειο εκει.

Εγιναν τεστ με στικακια για συγκριση των νερων και τα στικ αν και παλια λειτουργησαν πολυ καλα :P

Οι τιμες ηταν σωστες που εβγαλαν και παρα πολυ κοντα στα υγρα.

Μιλαμε για στρωμενο ενυδρειο ομως...

Οποτε τα στικ για συγκεκριμενες περιπτωσεις πιστευω μπορουμε να τα χρησιμοποιουμε και με μεγαλη επιτυχια στις μετρησεις. Τελος μειωνουμε τα περιθωρια λαθος, του στυλ επεσε μια σταγονα η δυο? Αυτη με την φουσκαλα πιανεται? Τι χρωμα ειναι, μηπως το βλεπω κατω απο λαθος φως? (Τα δυο στικ μεταξυ τους ειναι πανομοιόουπα)

Ολοι αυτοι οι παραγοντες στην φαση της προσαρμογης μετρανε σε χρονο και ειναι προβλημα :ninja::blink:

Μπορεις να αναφερεις την μαρκα των στικς σου??

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς φουσκάλες, λάθος σταγόνες και φωτισμό τα υγρά τεστ παραμένουν πιο αξιόπιστα σε σχέση με τα στικ...

Για συγκεκριμένες περιπτώσεις όπως λες για να έχουμε μια ιδέα πάνω-κάτω θα κάνουν τη δουλειά τους, αλλά ο φίλος ζήτησε πληροφορίες με γνώμονα την αξιοπιστία.

Link to comment
Share on other sites

ΘΑ σου παπαντησω με τον τροπο που μου απαντησε ενας χημικος....

Τα υγρα... ειναι ιδια σε καθε μπουκαλακι... τα στικ μπορει να μην ειναι ιδια φτιαγμενα όλα μεταξυ τους.

Τα υγρα.... ειναι εγκλωβισμενα σε ένα μπουκαλακι... τα στικ ανα πασα στιγμη ειναι εκτερθημενα στον αερα και μπορει να αντιδρασουν χωρις να ειμαστε σιγουροι με τον αερα.

Και διαφορα αλλα....

Για ενα λοιπον... καλο θα ειναι να υπαρχουν και τα δυο στο ντουλαπι.... γατι??

Διοτι τα υγρα θελουν ωρα για να τα κανεις όλα.... τα στικ... τα βουτας μέσα και σε 1 λεπτο έχεις απαντηση για όλες τις μετρησεις.

Αναφερομαι σε αυτα που ειναι 5τεστ σε ένα στικ. Τα 5 βασικά.

Εαν ξερεις τις μετρησεις σου και τις έχει συγκρινει και μονος σου... υγρα και στικ μεταξυ τους...

Βουτας το στικ... και κοιτας... εαν παρατηρησεις καποια διαφορα απο τα στανταρ που γνωριζεις... τοτε να μπεις στη διαδικασια να κανεις και υγρα για επαληθευση...

Εγω αυτο κανω και αυτο προτεινω... :P

Link to comment
Share on other sites

ΘΑ σου παπαντησω με τον τροπο που μου απαντησε ενας χημικος....

Τα υγρα... ειναι ιδια σε καθε μπουκαλακι... τα στικ μπορει να μην ειναι ιδια φτιαγμενα όλα μεταξυ τους.

Τα υγρα.... ειναι εγκλωβισμενα σε ένα μπουκαλακι... τα στικ ανα πασα στιγμη ειναι εκτερθημενα στον αερα και μπορει να αντιδρασουν χωρις να ειμαστε σιγουροι με τον αερα.

Και διαφορα αλλα....

Για ενα λοιπον... καλο θα ειναι να υπαρχουν και τα δυο στο ντουλαπι.... γατι??

Διοτι τα υγρα θελουν ωρα για να τα κανεις όλα.... τα στικ... τα βουτας μέσα και σε 1 λεπτο έχεις απαντηση για όλες τις μετρησεις.

Αναφερομαι σε αυτα που ειναι 5τεστ σε ένα στικ. Τα 5 βασικά.

Εαν ξερεις τις μετρησεις σου και τις έχει συγκρινει και μονος σου... υγρα και στικ μεταξυ τους...

Βουτας το στικ... και κοιτας... εαν παρατηρησεις καποια διαφορα απο τα στανταρ που γνωριζεις... τοτε να μπεις στη διαδικασια να κανεις και υγρα για επαληθευση...

Εγω αυτο κανω και αυτο προτεινω... :ninja:

Συμφωνώ! :blink: Αυτή είναι η αξία των στικς. :P

Link to comment
Share on other sites

Πάντως απ' ότι έχω διαβάσει από εμπειρότερους από μένα, αλλά και απ' όσο μου έχουν πει πετσοπάδες, που έχουν χόμπι τους το ενυδρείο και δεν το βλέπουν ως επιχείρηση, τα στικάκια είναι μόνο για έκτακτες περιπτώσεις, αν θέλουμε να δούμε κάτι στα γρήγορα.

Δηλαδή αν έχεις κάποια ανησυχία για το νερό και θέλεις να βεβαιωθείς άμεσα αν όλα πάνε καλά ή έχει ανέβει κάποια παράμετρος..

Σε διαφορετική περίπτωση τα υγρά είναι πιο σωστά, άσε που δεν απαιτούν ανάλογη προσοχή με τα στικάκια, που δεν πρέπει να μένουν εκτεθειμένα πολύ ώρα στον αέρα, δεν πρέπει να πιάνουμε τα χρωματισμένα σημεία με τα χέρια κ.λ.π.

Link to comment
Share on other sites

Βουτας το στικ... και κοιτας... εαν παρατηρησεις καποια διαφορα απο τα στανταρ που γνωριζεις... τοτε να μπεις στη διαδικασια να κανεις και υγρα για επαληθευση...

Εγω αυτο κανω και αυτο προτεινω... :blink:

Αν το κανεις αυτο θα πανε χαμενα τα υγρα.

Φτανουν για τοσα πολλα τεστ που μεχρι να τα καταναλωσεις θα εχουν ληξει :P

(μολις στρωσει ενα ενυδρειο, παρει το δρομο του και ο χομπυστας αποκτησει καποια εμπειρια και κανει καθημερινο τεστ με το ματι και τη μυτη, αραιωνουν πολυυυυυυυ τα τεστ.:ninja:)

υπενθυμιση

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Αν το κανεις αυτο θα πανε χαμενα τα υγρα.

Φτανουν για τοσα πολλα τεστ που μεχρι να τα καταναλωσεις θα εχουν ληξει :P

(μολις στρωσει ενα ενυδρειο, παρει το δρομο του και ο χομπυστας αποκτησει καποια εμπειρια και κανει καθημερινο τεστ με το ματι και τη μυτη, αραιωνουν πολυυυυυυυ τα τεστ.:blink:)

υπενθυμιση

Μία νέα ερώτηση, καθώς η "εμπειρία" επαναλμαβάνεται συχνά - πυκνά όχι μόνο εδώ, αλλά και σε διάφορα άλλα πόστ.

Πότε θεωρείται έμπειρος κάποιος χομπίστας; Όταν περάσει ένας χρόνος ενασχόλησης, δύο ή και παραπάνω;

Όταν έχει "χάσει" αρκετά ψάρια οπότε μπορεί να καταλήξει σε προτάσεις για το τι μπορεί να φταίει κάθε φορά; 'Η όταν έχει ασχοληθεί με διαφορετικά είδη ψαριών, οπότε και έχει εμπειρίες από διαφορετικές καταστάσεις και απαιτήσεις; :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να αναφερεις την μαρκα των στικς σου??

Καλημερα. Εγω θα σου προτεινο τα στικς, για της μετρεισης σου .τα Tetratest 5in 1 ειναι καλα.

Link to comment
Share on other sites

Μία νέα ερώτηση, καθώς η "εμπειρία" επαναλμαβάνεται συχνά - πυκνά όχι μόνο εδώ, αλλά και σε διάφορα άλλα πόστ.

Πότε θεωρείται έμπειρος κάποιος χομπίστας; Όταν περάσει ένας χρόνος ενασχόλησης, δύο ή και παραπάνω;

Όταν έχει "χάσει" αρκετά ψάρια οπότε μπορεί να καταλήξει σε προτάσεις για το τι μπορεί να φταίει κάθε φορά; 'Η όταν έχει ασχοληθεί με διαφορετικά είδη ψαριών, οπότε και έχει εμπειρίες από διαφορετικές καταστάσεις και απαιτήσεις; :ninja:

Πολυ φιλοσοφικη ερωτηση. :P

Πως αλλιως μπορουμε να πουμε οτι καποιος εχει σχεση με το αντικειμενο για το οποιο μιλαμε και ξερει αρκετα καλα πως "λειτουργει"?

Την εμπειρια καποιου μπορει να την κρινει μονο ενας εμπειροτερος του διαβαζωντας αυτα που γραφει και "αξιολογοντας" τον.

Φυσικα δεν ειμαι εγω αυτος που θα κρινει την επαρκη εμπερια καποιου, γιατι και εγω νεος ειμαι στο χομπυ και οταν μιλαω για ενα θεμα ειναι ειτε απο προσωπικη επαφη με το αντικειμενο, ειτε απο διαβασμα σε οσο πιο φιλτραρισμενα αξιοπιστα δημοσιευματα.

Υπαρχει οπως περιεγραψες και η περιπτωση της "μερικης" εμπειριας.

Μπορει πχ να ειναι καποιος εμπειροτατος με την τυρφη και να μην εχει ιδεα για τη σοδα.

Δεν μπορεις να πες οτι δεν θα λαβεις υποψιν σου την αποψη του για την χρηση της τυρφης επειδη δεν γνωριζει λεπτομεριες για τη σοδα.

Η χρονικη διαρκεια ενασχολησης με το χομπυ, δεν παιζει σημαντικο ρολο στην εμπειρια κατα τη γνωμη μου.

Εχω δει ατομα που ασχολουνται πολλα χρονια και εχουν ενυδρειο και δεν ξερουν τι ειναι το πεχα, ουτε καν τα ονοματα των ψαριων τους ή τη διατροφη τους.

(Ενταξει σε αυτους θα αναγνωρισω μεγαλη εμπειρια στα φαρμακα :blink: )

Αντιθετα ατομα που ασχολουνται λιγο καιρο, κανουν αλματα προοδου και γνωσεων, με κενα φυσικα αλλα ειναι προφανες οτι εχουν τοση θεληση και μερακι που θα τα καλυψουν.

Το αληθινο ενδιαφερον καιη αγαπη για το χομπυ ενυδρειο και οχι το επιπλο ενυδρειο και η συχνη ενασχοληση με τα θεματα του, θα φερει αναποφευκτα και την εμπειρια.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ φιλοσοφικη ερωτηση. :P

Πως αλλιως μπορουμε να πουμε οτι καποιος εχει σχεση με το αντικειμενο για το οποιο μιλαμε και ξερει αρκετα καλα πως "λειτουργει"?

Την εμπειρια καποιου μπορει να την κρινει μονο ενας εμπειροτερος του διαβαζωντας αυτα που γραφει και "αξιολογοντας" τον.

Φυσικα δεν ειμαι εγω αυτος που θα κρινει την επαρκη εμπερια καποιου, γιατι και εγω νεος ειμαι στο χομπυ και οταν μιλαω για ενα θεμα ειναι ειτε απο προσωπικη επαφη με το αντικειμενο, ειτε απο διαβασμα σε οσο πιο φιλτραρισμενα αξιοπιστα δημοσιευματα.

Υπαρχει οπως περιεγραψες και η περιπτωση της "μερικης" εμπειριας.

Μπορει πχ να ειναι καποιος εμπειροτατος με την τυρφη και να μην εχει ιδεα για τη σοδα.

Δεν μπορεις να πες οτι δεν θα λαβεις υποψιν σου την αποψη του για την χρηση της τυρφης επειδη δεν γνωριζει λεπτομεριες για τη σοδα.

Η χρονικη διαρκεια ενασχολησης με το χομπυ, δεν παιζει σημαντικο ρολο στην εμπειρια κατα τη γνωμη μου.

Εχω δει ατομα που ασχολουνται πολλα χρονια και εχουν ενυδρειο και δεν ξερουν τι ειναι το πεχα, ουτε καν τα ονοματα των ψαριων τους ή τη διατροφη τους.

(Ενταξει σε αυτους θα αναγνωρισω μεγαλη εμπειρια στα φαρμακα :ninja: )

Αντιθετα ατομα που ασχολουνται λιγο καιρο, κανουν αλματα προοδου και γνωσεων, με κενα φυσικα αλλα ειναι προφανες οτι εχουν τοση θεληση και μερακι που θα τα καλυψουν.

Το αληθινο ενδιαφερον καιη αγαπη για το χομπυ ενυδρειο και οχι το επιπλο ενυδρειο και η συχνη ενασχοληση με τα θεματα του, θα φερει αναποφευκτα και την εμπειρια.

Συμφωνώ απόλυτα :blink::blink:

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να αναφερεις την μαρκα των στικς σου??

JBL

Χωρίς φουσκάλες, λάθος σταγόνες και φωτισμό τα υγρά τεστ παραμένουν πιο αξιόπιστα σε σχέση με τα στικ...

Για συγκεκριμένες περιπτώσεις όπως λες για να έχουμε μια ιδέα πάνω-κάτω θα κάνουν τη δουλειά τους, αλλά ο φίλος ζήτησε πληροφορίες με γνώμονα την αξιοπιστία.

Eιπα πως κανω παρενθεση.

Θα σου απαντησω με τον τροπο που μου απαντησε ενας χημικος....

Τα υγρα... ειναι ιδια σε καθε μπουκαλακι... τα στικ μπορει να μην ειναι ιδια φτιαγμενα όλα μεταξυ τους.

Γιατι?, με την ιδια λογικη και καθε μπουκαλακι δεν ειναι ιδιο

Τα υγρα.... ειναι εγκλωβισμενα σε ένα μπουκαλακι... τα στικ ανα πασα στιγμη ειναι εκτερθημενα στον αερα και μπορει να αντιδρασουν χωρις να ειμαστε σιγουροι με τον αερα.

Το μπουκαλακι αμα δεν κλεισει καλα ισχυει το ιδιο, επισης ειναι πολυ πιο πτητικα τα υγρα στο μπουκαλακι.

Και διαφορα αλλα....

Για ενα λοιπον... καλο θα ειναι να υπαρχουν και τα δυο στο ντουλαπι.... γατι??

Διοτι τα υγρα θελουν ωρα για να τα κανεις όλα.... τα στικ... τα βουτας μέσα και σε 1 λεπτο έχεις απαντηση για όλες τις μετρησεις.

Αναφερομαι σε αυτα που ειναι 5τεστ σε ένα στικ. Τα 5 βασικά.

Εαν ξερεις τις μετρησεις σου και τις έχει συγκρινει και μονος σου... υγρα και στικ μεταξυ τους...

Βουτας το στικ... και κοιτας... εαν παρατηρησεις καποια διαφορα απο τα στανταρ που γνωριζεις... τοτε να μπεις στη διαδικασια να κανεις και υγρα για επαληθευση...

Συμφωνω απολυτα :P

Τεσπα. τα στικ υπαρχουν και εχουν βγει στην αγορα, και δεν ειναι τυχαιο αυτο. :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Εχει χρησιμοποιήσει κανείς τα τεστ της Seachem?

Οχι εγω, sera, tetra και api χρησιμοποιω :P

Link to comment
Share on other sites

Εχει χρησιμοποιήσει κανείς τα τεστ της Seachem?

Ναι !

ΥΠΕΡ

Μεγαλύτερη ακρίβεια και λεπτομέρεια στην κλίμακα,

Πλήρη σε δοχεία, δοσομετρικές πιπέτες κλπ

ΚΑΤΑ

Δυσανάλογα ακριβά στην Ελληνική αγορά,

Δυσεύρετα,

Απαιτούν περισσότερο χρόνο και υπομονή,

Απαιτούν κάποιες γνώσεις.

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω ακουσει πως το καλητερο τεστ ειναι το Παπανικολαου :blink:

:P:ninja::blink:

περα απο την πλακα απο τα πιο καλα ειναι της ΑΡΙ.

*Η εμπειρια δεν εχει χρονο για να αποκτηθει.

Μπορει σε ενα μηνα,σε ενα χρονο,μπορει και ποτε.

Αν καταλαβαινεις τι διαβαζεις και σου φαινονται κατανοητα απλα και ευκολα στην πραξη,

τοτε εισαι σε καλο δρομο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι !

ΥΠΕΡ

Μεγαλύτερη ακρίβεια και λεπτομέρεια στην κλίμακα,

Πλήρη σε δοχεία, δοσομετρικές πιπέτες κλπ

ΚΑΤΑ

Δυσανάλογα ακριβά στην Ελληνική αγορά,

Δυσεύρετα,

Απαιτούν περισσότερο χρόνο και υπομονή,

Απαιτούν κάποιες γνώσεις.

Οταν λες "Απαιτούν περισσότερο χρόνο και υπομονή,Απαιτούν κάποιες γνώσεις." τι εννοείς? Γιατί σκεφτόμουν να τα δοκιμάσω.

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες "Απαιτούν περισσότερο χρόνο και υπομονή,Απαιτούν κάποιες γνώσεις." τι εννοείς? Γιατί σκεφτόμουν να τα δοκιμάσω.

Για να μην γράφω πολλά διάβασε τις οδηγίες για το Test Αμμωνίας:

http://www.seachem.com/Library/Instruction...moniaWE-4.0.pdf

Διαχωρίζεται σε 2 στάδια Ελέυθερης Αμμωνίας και Συνολικής Αμμωνίας και απαιτεί 15-30 λεπτά για αποτελέσματα.

Είναι πολύ πιο ακριβές γιατί η χρωματική κλίμακα δίνει πολύ περισσότερη ακρίβεια σε χαμηλές περιεκτικότητες.

Και μοιάζει περισσότερο με εργαστηριακή μέθοδο σε κάποιους αρέσει σε άλλους ίσως φαίνεται πολύπλοκο και χρονοβόρο.

Link to comment
Share on other sites

Για να μην γράφω πολλά διάβασε τις οδηγίες για το Test Αμμωνίας:

http://www.seachem.com/Library/Instruction...moniaWE-4.0.pdf

Διαχωρίζεται σε 2 στάδια Ελέυθερης Αμμωνίας και Συνολικής Αμμωνίας και απαιτεί 15-30 λεπτά για αποτελέσματα.

Είναι πολύ πιο ακριβές γιατί η χρωματική κλίμακα δίνει πολύ περισσότερη ακρίβεια σε χαμηλές περιεκτικότητες.

Και μοιάζει περισσότερο με εργαστηριακή μέθοδο σε κάποιους αρέσει σε άλλους ίσως φαίνεται πολύπλοκο και χρονοβόρο.

Ακόμη όταν λες πιο ακριβά, μπορείς να μας πεις πόσο πιο ακριβά; :P

Link to comment
Share on other sites

Για να μην γράφω πολλά διάβασε τις οδηγίες για το Test Αμμωνίας:

http://www.seachem.com/Library/Instruction...moniaWE-4.0.pdf

Διαχωρίζεται σε 2 στάδια Ελέυθερης Αμμωνίας και Συνολικής Αμμωνίας και απαιτεί 15-30 λεπτά για αποτελέσματα.

Είναι πολύ πιο ακριβές γιατί η χρωματική κλίμακα δίνει πολύ περισσότερη ακρίβεια σε χαμηλές περιεκτικότητες.

Και μοιάζει περισσότερο με εργαστηριακή μέθοδο σε κάποιους αρέσει σε άλλους ίσως φαίνεται πολύπλοκο και χρονοβόρο.

Οντως φαίνεται λίγο δύσκολο, θα συνεχίσω με API και Sera.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...