Jump to content

καθαρισμος σωληνων Eheim 2213


violet

Recommended Posts

Καλησπερα

Τον τελευταιο καιρο το φιλτρο μου λειτουργουσε με πολυ χαμηλη ροη μεχρι που χθες σχεδον σταματησε να δουλευει. Στην προσπαθεια μου να βρω τι συμβαινει διαπιστωσα οτι το μπαστουνι και ολος ο σωληνας της εισαγωγης εχει γεμισει με μακα (σαν βλενα ... μπλιαχ). Η ποσοτητα ηταν τοσο μεγαλη που απο το μπαστουνι και τα πρωτα 10cm εβγαλα μια χουφτα σχεδον. Τι ειναι αυτο; Ειναι φυσιολογικο; Το καλοκαιρι που γυρισα απο διακοπες ξαφνικα ελειπαν πολλα φυτα τα οποια μαλλον ελιωσαν λογο θερμοκρασιων. Μπορει να ειναι απο αυτο; Υπαρχει καμια ιδεα για το πως να καθαρισω τους σωληνες; ευτηχως τωρα αποκατασταθηκε λιγο η ροη αλλα και παλι ειναι πολυ χαμηλη. Το φιλτρο λειτουργει 9 μηνες και απο οτι εχω διαβασει τις σωληνωσεις τις καθαριζουμε μια φορα το χρονο και αν... Προβλημα με αλγες σε αυτο το ενυδρειο δεν εχω (ευτηχως) ουτε εχω απωλειες ή ασθενειες ολο αυτο τον καιρο. Τι συνεβει;

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν στο εμπόριο "ειδικά" βουρτσάκια (της Eheim πχ) για τον καθαρισμό των σωλήνων. Τους σωλήνες τους καθαρίζουμε όταν παρατηρηθεί μειωμένη ροή, αυτό μπορεί να συμβεί μέσα σε ένα χρόνο ή μέσα σε μικρότερο ή και μεγαλύτερο χρονικό διάστημα, χωρίς λόγο δεν τους καθαρίζουμε γιατί και αυτή "γλίτσα" μέσα στους σωλήνες βιολογία είναι. Μπορεί να είναι και από αυτό που λες.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση

Τα εχω δει αλλα μου φανηκαν ''κοντα". Πως θα τα περασω απο 1,5 μετρο σωληνα;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση

Τα εχω δει αλλα μου φανηκαν ''κοντα". Πως θα τα περασω απο 1,5 μετρο σωληνα;

Βασικά δεν ξέρω αν υπάρχουν μεγαλύτερα αλλά πιστεύω πως αν καθαρίσεις μέχρι εκεί που φτάνει το βουρτσάκι και μετά περάσεις και λίγο νερό από μέσα, με λίγη πίεση, πιστεύω οτι θα φύγει η περισσότερη βρωμιά.

Link to comment
Share on other sites

Δεσε στην μια ακρη μια μισινετσα και τραβηξε απο την αλλη πλευρα την μισινιτζα ωστε να καθαρησει ολος ο σωληνας... :excl:

Link to comment
Share on other sites

Eγω ριχνει πιεση με το λαστιχο.

Καθαραζει αμεσως αλλα χρειεζεσαι πιστολι ποτισματος για καλυτερα αποτελεσματα :excl:

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν και ειδικά βουρτσάκια με μια προέκταση από πλαστικο γύρω στο 1,5 μέτρο γι αυτή ακριβώς τη δουλειά

Link to comment
Share on other sites

εγώ την πάτησα ρίχνοντας το sera blackwater σε 3 μέρες μου βούλωσε τους σωλήνες του παραπάνω φίλτρου

Πως έγινε αυτό? Μήπως οφείλεται σε κάτι άλλο? Χρησιμοποιώ και εγώ sera blackwater, αλλά δεν είχα τέτοιο πρόβλημα ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ καθάρισα τα σωληνάκια ως εξής:

Στην μία άκρη έδεσα σε μια πετονιά έμα μικρό βαρίδι από τα ψαρικά και πέρασα τνν πετονιά από μέσα μέχρι την άλλη άκρη. Έλυσα το βαρίδι και στη θέση του έδεσα καλά μια τούφα από σύρμα για κατσαρόλες. Το τράβημα μέχρι την άκρη και κατόπιν έβαλα νερό να τρέξει από μέσα με πίεση. Μια χαρά :-)

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας.

Και εγω sera black water χρησιμοποιω! Συμπτωση; Λετε να ειναι απο αυτο;

Παντως αυτο με το βαριδι μου φανηκε πολυ καλο και θα το δοκιμασω.

Η μισινετσα τι ειναι;

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας.

Και εγω sera black water χρησιμοποιω! Συμπτωση; Λετε να ειναι απο αυτο;

Παντως αυτο με το βαριδι μου φανηκε πολυ καλο και θα το δοκιμασω.

Η μισινετσα τι ειναι;

Λίγο δύσκολο να είναι από το sera blackwater, αυτή η καφέ "γλίτσα" είναι φυσιολογικό να υπάρχει μέσα στους σωλήνες μετά από λίγο καιρό. Χρησιμοποιώ πολλούς μήνες το συγκεκριμένο όπως και tetra blackwater extract (torumin) μαζί με τύρφη για να έχω την απόλυτη μαυρίλα αλλά οι σωλήνες έχουν φυσιολογικη "γλίτσα" σε λογικά επίπεδα. Για να δούμε αν οφείλεται σε αυτό καθάρισε τους σωλήνες σου και μην ξαναβάλεις blackwater (βάλε τύρφη για χρώμα) και παρατήρησε.

Link to comment
Share on other sites

Παίζει, αν θέλεις, και πλαστικός σωλήνας ηλεκτρολόγου μια διάμετρο πιό μικρή απο το σωλήνα που θέλεις να καθαρίσεις. Συνιστάται για περιπτώσεις που ο σωλήνας είναι απο 1,20 και πάνω. Οι σωλήνες αυτοί είναι για να περνάνε τα καλώδια μέσα-είναι άσπροι ή γκρί, σίγουρα τους έχεις δει σε οικοδομές- αλλά είναι μανούλα για καθαρισμό μακριών σωλήνων γιατί είναι σχετικά άκαμπτοι και δεν τσακίζουν ποτέ. Βάζεις ένα μικρό σφουγγαράκι στην άκρη ή λίγο υαλοβάμβακα και καθαρίζεις άνετα σωλήνες πάνω απο δυο μέτρα με τη μία! Βγαίνουν σε ό,τι μήκος θέλεις και αν πάρεις μία μόνο μπορεί και να σου την χαρίσουν, στοιχίζει κάτι λεπτά του ευρώ. Τις χρησιμοποιώ πάνω απο 20 χρόνια σε...χιλιόμετρα σωλήνων, no problem...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Παιδια και εγω παρατήρησα τις σωληνες του φίλτρου μου να έχουν πιάσει κάτι σαν γλίτσα - άλγη; πράσινη... και είπα να τα καθαρίσω... αλλα αποτι είδα εδώ δεν χρειάζεται... το Φίλτρο τρέχει περίπου 2 μήνες. Η ροή δεν έχει πέσει αποτι βλέπω.

Αρα να μην το πειράξω;

Link to comment
Share on other sites

οτι εχει σχεση με νερο πιανει αλγη και γλυτσα.καθαρισμα χρειαζεται εφοσων δουμε μειωση της ροης του φιλτρου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...