Jump to content

Fluval 205


Alpha

Recommended Posts

Καλησπέρα, η απορία μου σχετικά με το παραπάνω φίλτρο είναι η εξής: αν βγάλω τα 4 λευκά σφουγγάρια του φίλτρου και σε εκείνο το σημείο ρίξω μέσα όσο χωράει ehfimech και substrat pro θα κάνω δουλεία ή δεν θα δουλεύει το φίλτρο σωστά? Το σκέφτηκα γιατί νομίζω πως πιάνουν πολύ χώρο και θα ήταν καλύτερα να τα αντικαταστήσω με το μηχανικό της eheim και με ακόμα περισσότερο substrat pro.

Link to comment
Share on other sites

καντο αλλα ασε το πρωτο σφουγγαρι τουλαχιστον που συνανταει το νερο οταν κατεβαινει να περασει απο το φιλτρο,

ωστε να κταταει τα ''χοντρα''

:excl:

Link to comment
Share on other sites

καντο αλλα ασε το πρωτο σφουγγαρι τουλαχιστον που συνανταει το νερο οταν κατεβαινει να περασει απο το φιλτρο,

ωστε να κταταει τα ''χοντρα''

:excl:

Δηλαδή δεν θα έχω πρόβλημα με τη ροή και γενικότερα τη λειτουργία?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, η απορία μου σχετικά με το παραπάνω φίλτρο είναι η εξής: αν βγάλω τα 4 λευκά σφουγγάρια του φίλτρου και σε εκείνο το σημείο ρίξω μέσα όσο χωράει ehfimech και substrat pro θα κάνω δουλεία ή δεν θα δουλεύει το φίλτρο σωστά? Το σκέφτηκα γιατί νομίζω πως πιάνουν πολύ χώρο και θα ήταν καλύτερα να τα αντικαταστήσω με το μηχανικό της eheim και με ακόμα περισσότερο substrat pro.

Το επιχείρησα τελικά, αλλά τα σφουγγάρια τα έβγαλα τελείως. Μέχρι στιγμής δουλεύει κανονικά, θα δούμε και τις επόμενες μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν είμαι σίγουρος, λογικά θα σου μπουκώσει το βιολογικό, γιατί θα κάθονται σ'αυτό τα σκουπιδάκια, και θα θέλει συχνά καθάρισμα.

Link to comment
Share on other sites

Ακυρο παιδιά, τώρα που το ξανακοίταξα έχει μειωθεί η ροή σημαντικά, μάλλον το παραγέμισα :excl: Θα τα βγάλω και θα βάλω πάλι τα σφουγγάρια του όπως ήταν (για να το έχουν φτιάξει έτσι κάτι θα ξέρουν παραπάνω από εμένα :excl: ) Αλλά και αυτό που λες tsoum κι αυτό ισχύει λογικά.

Link to comment
Share on other sites

Τα έβαλα πάλι και λειτουργεί κανονικά, πάντως κρίμα που τόσος χώρος πάει χαμένος για 4 σφουγγάρια :excl:

Link to comment
Share on other sites

Των ακρων εισαι.

Ή μονο σφουγγαρια ή μονο κεραμικα?

Σου ειπε και ο Κωστας ασε το σφουγγαρι στην αρχη.

Απο τη στιγμη που εχεις ehfimech και substrat εσυ ασχολεισαι με τα σφουγγαρια?

Η σειρα βαση της ροης με αυτα τα υλικα παει:

ehfimech > χοντροτρυπο σφουγγαρι > subastrat pro > ψιλοτρυπο σφουγγαρι ή sera filterwool.

Link to comment
Share on other sites

Των ακρων εισαι.

Ή μονο σφουγγαρια ή μονο κεραμικα?

Σου ειπε και ο Κωστας ασε το σφουγγαρι στην αρχη.

Απο τη στιγμη που εχεις ehfimech και substrat εσυ ασχολεισαι με τα σφουγγαρια?

Η σειρα βαση της ροης με αυτα τα υλικα παει:

ehfimech > χοντροτρυπο σφουγγαρι > subastrat pro > ψιλοτρυπο σφουγγαρι ή sera filterwool.

Ε, αφού δεν χωράει πολύ, θα πάω να πάρω και κανα 2213 μου φαίνεται να το κάνω μηχανικό. Οπως και να'χει τώρα φίλε delta66 δεν δούλεψε το σύστημα όπως το σκέφτηκα, μειώθηκε η ροή σημαντικά, το παραγέμισα, μάλλον δεν είναι φτιαγμένο να δουλεύει έτσι. Τώρα έχω:

τα 4 σφουγγάρια (όπως ήταν)

1 καλάθι: τύρφη (ελάχιστη)/ehfimech το υπόλοιπο

2 καλάθι: substrat pro

3 καλάθι: substart pro

Link to comment
Share on other sites

Τώρα έχω:

τα 4 σφουγγάρια (όπως ήταν)

1 καλάθι: τύρφη (ελάχιστη)/ehfimech το υπόλοιπο

2 καλάθι: substrat pro

3 καλάθι: substart pro

Αφού έχεις μέσα το "τελάρο" με τα σφουγγάρια, να βγάλεις τους κάδους και να ρίξεις μέσα το βιολογικό υλικό μέσα σε "κάλτσες". Έτσι θα χωρέσει σίγουρα περισσότερο βιολογικό απο ότι με τους κάδους και παράλληλα και έχεις και τα σφουγγάρια που θα κρατούν τα "χοντρά".

:excl:

Link to comment
Share on other sites

Αφού έχεις μέσα το "τελάρο" με τα σφουγγάρια, να βγάλεις τους κάδους και να ρίξεις μέσα το βιολογικό υλικό μέσα σε "κάλτσες". Έτσι θα χωρέσει σίγουρα περισσότερο βιολογικό απο ότι με τους κάδους και παράλληλα και έχεις και τα σφουγγάρια που θα κρατούν τα "χοντρά".

:excl:

Θα το δοκιμάσω φίλε, αλλά μήπως θα έχω πρόβλημα με τη ροή πάλι? Εχεις δοκιμάσει κάτι τέτοιο?

Link to comment
Share on other sites

Αφού έχεις μέσα το "τελάρο" με τα σφουγγάρια, να βγάλεις τους κάδους και να ρίξεις μέσα το βιολογικό υλικό μέσα σε "κάλτσες". Έτσι θα χωρέσει σίγουρα περισσότερο βιολογικό απο ότι με τους κάδους και παράλληλα και έχεις και τα σφουγγάρια που θα κρατούν τα "χοντρά".

:excl:

Αυτο δεν πρέπει να είναι σωστό. Οι κάδοι σχηματίζουν ένα εμπόδιο ώστε να εξασφαλίσουν την ροή του νερού από όλα τα υλικά μέσα τους.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο δεν πρέπει να είναι σωστό. Οι κάδοι σχηματίζουν ένα εμπόδιο ώστε να εξασφαλίσουν την ροή του νερού από όλα τα υλικά μέσα τους.

Θεωρητικά, έχεις κάποιο δίκιο.

Πρακτικά όμως δεν ισχύει. Έτσι έχω τα fluval μου. Δεν μιλάμε βέβαια να τα σφηνώσεις μέσα στον χώρο έτσι.

Σκέψου ότι με την ίδια λιγική δουλέυουν και τα classic της eheim.

:excl:

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά, έχεις κάποιο δίκιο.

Πρακτικά όμως δεν ισχύει. Έτσι έχω τα fluval μου. Δεν μιλάμε βέβαια να τα σφηνώσεις μέσα στον χώρο έτσι.

Σκέψου ότι με την ίδια λιγική δουλέυουν και τα classic της eheim.

:excl:

Τα classic της eheim, έχουν είσοδο νερού από κάτω και έξοδο από πάνω. Τα fluval έχουν είσοδο και έξοδο νερού από πάνω, οπότε χωρίς τα καλάθια δεν νομίζω να έχεις σωστή ροή νερού μέχρι τον πάτο και μετά προς τα πάνω...

Έγινε επεξεργασία - lion_
Link to comment
Share on other sites

Τα classic της eheim, έχουν είσοδο νερού από κάτω και έξοδο από πάνω. Τα fluval έχουν είσοδο και έξοδο νερού από πάνω, οπότε χωρίς τα καλάθια δεν νομίζω να έχεις σωστή ροή νερού μέχρι τον πάτο και μετά προς τα πάνω...

Ουσιαστικά στα fluval, η ροή είναι απο αριστερά προς τα δεξιά, ενώ στα eheim απο κάτω προς τα πάνω.

Το αποτέλεσμα είναι ίδιο όμως. Χύμα υλικά σε κάλτσα στο ένα, χύμα υλικά σε κάλτσα στο άλλο.

Το παραπάνω που λες ίσως να έπαιζε ρόλο αν η έξοδος του νερού (οπότε και η φτερωτή) ήταν σε διαφορετικό σημείο. Ούτως ή άλλως η "δύναμη" με την οποία "κατεβαίνει" το νερό στο φίλτρο είναι η ίδια.

Το γεγονός είναι, ότι 2 fluval 205 που έχω, δουλέυουν έτσι. Το 1 εκ των 2 δεν έχει ανοιχτεί πάνω απο 1 χρόνο και η ροή δεν έχει μειωθεί καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

Ουσιαστικά στα fluval, η ροή είναι απο αριστερά προς τα δεξιά, ενώ στα eheim απο κάτω προς τα πάνω.

Το αποτέλεσμα είναι ίδιο όμως. Χύμα υλικά σε κάλτσα στο ένα, χύμα υλικά σε κάλτσα στο άλλο.

Το παραπάνω που λες ίσως να έπαιζε ρόλο αν η έξοδος του νερού (οπότε και η φτερωτή) ήταν σε διαφορετικό σημείο. Ούτως ή άλλως η "δύναμη" με την οποία "κατεβαίνει" το νερό στο φίλτρο είναι η ίδια.

Το γεγονός είναι, ότι 2 fluval 205 που έχω, δουλέυουν έτσι. Το 1 εκ των 2 δεν έχει ανοιχτεί πάνω απο 1 χρόνο και η ροή δεν έχει μειωθεί καθόλου.

Απο την εμπειρια μου με το 205.. θα πω οτι τα σφουγγαρια του ειναι απαραιτητα.

Μαζευουν τρελη μπιχλα και βρωμα!!

Αλλωσστε έχει ΠΑΡΑ πολυ χωρο για να χωρεσει και στα 3 καλαθαι σιποραξ.

Έγω έχω στο 1 σιποραξ μινι, (πανω απο 500γρ)

Και στα αλλα 2 σιποραξ.

ΚΑι η παρατηρηση μου ειναι οτι τα σιποραξ ειναι καθαρα... αλλα τα σφουγγαρια μαυρα!!

Link to comment
Share on other sites

Απο την εμπειρια μου με το 205.. θα πω οτι τα σφουγγαρια του ειναι απαραιτητα.

Μαζευουν τρελη μπιχλα και βρωμα!!

Αλλωσστε έχει ΠΑΡΑ πολυ χωρο για να χωρεσει και στα 3 καλαθαι σιποραξ.

Έγω έχω στο 1 σιποραξ μινι, (πανω απο 500γρ)

Και στα αλλα 2 σιποραξ.

ΚΑι η παρατηρηση μου ειναι οτι τα σιποραξ ειναι καθαρα... αλλα τα σφουγγαρια μαυρα!!

Και εμένα το ίδιο, τα σφουγγάρια μαύρα και στα δύο 205 αλλά το substrat pro σαν καινούργιο. Αλλά πιστεύω πως δεν χωράει και καμιά ποσότητα σοβαρή (αν θες να βάλεις και κάτι άλλο εκτός από βιολογικό), ειδικά siporax που είναι και πιο μεγάλο από το substrat pro.

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα το ίδιο, τα σφουγγάρια μαύρα και στα δύο 205 αλλά το substrat pro σαν καινούργιο. Αλλά πιστεύω πως δεν χωράει και καμιά ποσότητα σοβαρή (αν θες να βάλεις και κάτι άλλο εκτός από βιολογικό), ειδικά siporax που είναι και πιο μεγάλο από το substrat pro.

Νομιζω οτι το φιλτρο... λεει μεχρι 200λτρ.

Αφου λοιπον ο κατασκευαστης το δινει για τοσα... συμαινει οτι χωραει τοσο υλικό όσο απαιτειται!!

Αν θες περισσοτερο... παιρνεις μεγαλυτερο!!!

Ειναι λαθος να βγαλεις τις θηκες και να το μππουκωσεις με υλικό...

Ουτε θα αεριζεται απο το αξυγονο του νερου... ουτε θα εχεις καλη κυκλοφορια....

Και στο τελος θα καταληξεις με λιγοτερη βιολογια.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι λαθος να βγαλεις τις θηκες και να το μππουκωσεις με υλικό...

Ουτε θα αεριζεται απο το αξυγονο του νερου... ουτε θα εχεις καλη κυκλοφορια....

Και στο τελος θα καταληξεις με λιγοτερη βιολογια.

Πάντως, προσωπικά δεν έχω παρατηρήσει το παραμικρό πρόβλημα.

Η καλή κυκλοφορία, όντως είναι ένας φόβος. Αλλά με το δεδομένο ότι υπάρχουν τα σφουγγάρια και δεν μειώνεται η ροή δεν έχω δει ποτέ κάτι ανησυχητικό. Προσωπικά έχω βάλει υλικά σε κάλτσες του λίτρου και ανάμεσά τους έχω βάλει filter wool.

Ο αερισμός απο το οξυγόνο που αναφέρεις, δεν υφίσταται.

Το φίλτρο είναι ένα ερμητικά κλειστό σύστημα. Ο εμπλουτισμός ή μη του νερού με οξυγόνο γίνεται μέσα στο ενυδρείο το οποίο εν συνεχεία κάνει ένα "πέρασμα" απο το φίλτρο και επανέρχεται.

Για να υπάρξει μείωση του οξυγόνου, θα πρέπει και να υπάρξει μείωση της ροής (με το δεδομένο ότι η ροή είναι σωστή).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...