Jump to content

Ενυδρειακες σιλικονες


bill28

Recommended Posts

Ανοιγω αυτο το θεμα ωστε ο καθενας απο εμας να γραψει καποια πραγματα σχετικα με σιλικονες.

Οπως ονομασιες,αντοχες βαση κατασκευαστη,ορια ζωης και γενικα οτι σχετιζετε με αυτες.

Πιστευω οτι μεταφεροντας εδω τεχνικες πληροφοριες θα βοηθηθουν αρκετα καποιοι φιλοι που ψαχνουν.

Υ.Σ:Το θεμα καλο θα ηταν να μεινει καθαρα και μονο για σιλικονες και επισης καλο θα ηταν,να μεταφερουν ολοι οσοι εχουν φτιαξει ενυδρεια καποια απο τα παραπανω στοιχεια και γνωσεις.

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο θεμα Βασιλη! :excl:

Ας μεινουμε ομως στα τεχνικα στοιχεια της καθε σιλικονης και οχι στον τροπο χρησης της.

Επισης να γραφτει απο καποιους πιο ειδικους στο θεμα κατι που και εγω δεν εχει τυχει να διαβασω πουθενα.....τι εργασιες γινονται για την συντηρηση της σιλικονης σε ενα ενυδρειο?

Δηλαδη:

καποια στιγμη θα θελει καποιες ενεργειες για να μην ανοιξει και ειναι λογικο....ξεκολλαμε τις κοντρες και προσθετουμε καινουργια σιλικονη πριν τις ξανακολλησουμε για παραδειγμα...

μετα απο ποσα χρονια πρεπει να γινει μια τετοιου ειδους επεμβαση?και αλλες ισως.....

:excl:

Έγινε επεξεργασία - kwstas_original
Link to comment
Share on other sites

Και αρχιζω εγω.

Εχω δουλεψει μονο μια μεχρι στιγμης την μαυρη της BAYER

Μπορω να πω οτι εμεινα πολυ ικανοποιημενος σε ολη την διαδικασια κατασκευης δλδ χρονος εφαρμογης καθαρισμου και στεγνωματος.

Φτιαχτηκε ενυδρειο 1,20μΧ0,50φΧ0,65υ το οποιο κοντευει τα 3 χρονια σε λειτουργια.

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο θεμα Βασιλη! :excl:

Ας μεινουμε ομως στα τεχνικα στοιχεια της καθε σιλικονης και οχι στον τροπο χρησης της.

Επισης να γραφτει απο καποιους πιο ειδικους στο θεμα κατι που και εγω δεν εχει τυχει να διαβασω πουθενα.....τι εργασιες γινονται για την συντηρηση της σιλικονης σε ενα ενυδρειο?

Δηλαδη:

καποια στιγμη θα θελει καποιες ενεργειες για να μην ανοιξει και ειναι λογικο....ξεκολλαμε τις κοντρες και προσθετουμε καινουργια σιλικονη πριν τις ξανακολλησουμε για παραδειγμα...

μετα απο ποσα χρονια πρεπει να γινει μια τετοιου ειδους επεμβαση?και αλλες ισως.....

:excl:

Με κατασκευαστη που εχω μιλησει δινουν κατα μεσω ορο 10 χρονια ζωης στην σιλικονι αλλα ακομα και ο ιδιος μου ειπε,πως εχει ενυδρειο που εχει κλεισει 15 χρονια και λειτουργει ακομα.

Πιστευω πως τα ορια ειναι μεγαλυτερα απλα καλυτερα να το ανοιξεις εσυ (για να το φτιαξεις) παρα μονο του ;)

Έγινε επεξεργασία - bill28
Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω φτιαξει ενα ενυδριο 100x30x40 με την σιλικονη της Bison...ειμαι απολυτα ικανοποιημενος και το ενυδριο τρεχει 4 χρονια...

Οσο αναφορα την συζητηση που αναφερει ο Κωστας θελω και εγω να ακουσω γνωμες μιας και εχω αμφιβολιες για το ποσα χρονια θα πρεπει να κρατησω το ιδιο ενυδριο... :excl:

Link to comment
Share on other sites

Να σημειωσω πως η διαρκεια αντοχης δεν οφειλεται μονο στη σιλικονι αλλα και ο τροπος που θα κολλησουμε.

Και αν δεν γινει σωστα μειωνεται δραματικα ο χρονος ζωης απο χρονια σε μηνες σε μερες εως και ωρες :excl:

Link to comment
Share on other sites

εγω κολισα το δικο μου με την συλικονη της Den Braven για ενυδρεια

και το εκανα με την τεχνικη ολα τα τζαμια επανω στη βαση και τα πλαινα μεσα

απο το μπροστινο και το πισω τζαμι. ειναι σε διαστασεις 50 Χ 35 Χ 40.

για νας σας πω αν αντεχει θα πρεπει να περασει καμποσος καιρος γιατι

το εφτιαξα πολυ προσφατα :excl:http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=33190

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω πρόθεση να κάνω διαφήμηση αλλά η DE BRAVEN είναι η καλύτερη που έχω χρησιμοποιήσει. Είναι ελάχιστα πιο παχύρευστη απο τις άλλες και λίγο πιο δύσκολη στο άπλωμα αλλά το αποτέλεσμα είναι κορυφαίο. Την έχω βάλει σε DIY 22Ολτ του αδερφού μου, DIY 70λτ, 60λτ και 5-6μικρά. Λίγο δύσκολο να τη βρεις.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και από εμένα,πρόσφατα έφτιαξα ενα sub 38*33*45 με σιλικονη bison για ενυδρεία.πολλή καλή ως προς την κόλληση και ως τιμή 3,99 ευρώ!!!!!!!!αν θα κράτησή θα δείξει :excl:

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω πρόθεση να κάνω διαφήμηση αλλά η DE BRAVEN είναι η καλύτερη που έχω χρησιμοποιήσει. Είναι ελάχιστα πιο παχύρευστη απο τις άλλες και λίγο πιο δύσκολη στο άπλωμα αλλά το αποτέλεσμα είναι κορυφαίο. Την έχω βάλει σε DIY 22Ολτ του αδερφού μου, DIY 70λτ, 60λτ και 5-6μικρά. Λίγο δύσκολο να τη βρεις.

Και εγω εχω ακουσει τα καλυτερα για την de braven και ετυχε ενα χρωματοπωλειο-εργαλεια κτλ γειτονιας να την φερνει (ειναι χομπιστας αυτος που εχει το μαγαζι)

Ειναι στην Αγιου Νικολαου (Ιλιον) απεναντι ακριβως απο την εκκλησια Αγιου Νικολαου :excl:

Link to comment
Share on other sites

Logo1000 με σήμα ενυδρείο από πίσω

χρώματα: μαύρο και διάφανο

Τιμή: 4-5 ευρώ

Χρόνος στεγνώματος: 5 μέρες για ασφάλεια από εμπειρία δική μου.

Με αυτή έχω κολλήσει 2 200λιτρα και αρκετά μικρότερα χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα αρκεί να περιμένεις να στεγνώσει, δίνει ελευθερία έως 5 λεπτά από δική μου πάλι εμπειρία για κουνήματα, διορθώσεις μετά την εφαρμογή.

Νομίζω δεν τίθεται θέμα διαφήμισης οπότε αναφέρω για τη διευκόλυνση των επίδοξων κατασκευαστών οτι μπορεί κανείς να την προμηθευτεί από την οδό Αθηνάς χρωματοπωλείο νούμερο 26 (25?)

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

κανεις μας δεν κανει διαφημηση πρως θεου αλλα αν δεν γραψεις και την

μαρκα πως θα ξερει ο αλλος ποια βαζεις για να δεις αν σου κανει.

σαν πρωταρης εγω με την den braven μια χαρα τα πηγα :excl:

στεγνοσε σχετικα γρηγορα για διορθοσεις και τετοια.

Link to comment
Share on other sites

Logo1000 με σήμα ενυδρείο από πίσω

χρώματα: μαύρο και διάφανο

Τιμή: 4-5 ευρώ

Χρόνος στεγνώματος: 5 μέρες για ασφάλεια από εμπειρία δική μου.

Με αυτή έχω κολλήσει 2 200λιτρα και αρκετά μικρότερα χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα αρκεί να περιμένεις να στεγνώσει, δίνει ελευθερία έως 5 λεπτά από δική μου πάλι εμπειρία για κουνήματα, διορθώσεις μετά την εφαρμογή.

Νομίζω δεν τίθεται θέμα διαφήμισης οπότε αναφέρω για τη διευκόλυνση των επίδοξων κατασκευαστών οτι μπορεί κανείς να την προμηθευτεί από την οδό Αθηνάς χρωματοπωλείο νούμερο 26 (25?)

100% σιλικόνι... και τιμη... κάτω απο 3€ :excl:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...