Jump to content

Οικονομία στο ρέυμα....


Recommended Posts

Γνωρίζει κάποιος επί του θέματος και αν αξίζει τον κόπο ?

http://www.eco-power.gr/home_devices.html

Link to comment
Share on other sites

το δια ταύτα ποιο είναι τελικά?

το δοκίμασε κανείς στη πράξη και είδε αποτέλεσμα?...

... διότι έχω την εντύπωση ότι η κουβέντα παρέμεινε κάπου στη μέση !!!!

Link to comment
Share on other sites

Με ενδιαφερει και εμενα,αν ειχε καποιος εμπειρια απο χρηση τετοιας συσκευης.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Με ενδιαφερει και εμενα,αν ειχε καποιος εμπειρια απο χρηση τετοιας συσκευης.

Είπα να το "αναστήσω" το θέμα, μιας που νομίζω ότι βρήκα πολύ ενδιαφέρουσες και μάλλον έγκυρες απαντήσεις... ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρα μουφα η συσκευη.

Ευχαριστουμε ;)

Link to comment
Share on other sites

επανέφερα και εγώ το θέμα link που θυμήθηκε ο φίλος filrou για να λυθεί μια παρεξήγηση σχετικά με τη χρέωση της ΔΕΗ και το cosφ.

Αξίζει να το διαβάσεις ολόκληρο, περιέχει απαντήσεις για το τι κάνει αυτή η συσκευή και σε ποιες περιπτώσεις μπορεί όντως να μειώσει λογιαριασμούς, με ποιες συσκευές δηλαδή μπορεί να αποδώσει κέρδος.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

εμενα η μανα μου πηρε προσφατα ενα τετοιο μαραφετι... παντος ενα τεστ που κανα με το ρολοι της ΔΕΗ εδειξε οτι με το που μπει το μηχανημα στην πριζα το ρολοι γυριζει φανερα πιο αργα... για μειωση στο λογαριασμο θα σας πω οταν ερθει η ΔΕΗ..

Link to comment
Share on other sites

Ποσο ευκολο ειναι να ανεβασεις μια καθαρη φωτογραφια του μηχανηματος που αγορασε η μητερα σου; Επισης ποσο το αγορασε;

Σε ευχαριστω προκαταβολικα.

Link to comment
Share on other sites

Η τιμή είναι γύρω στα 80 ευρώ (αυτά που είναι για οικιακή χρήση)

Link to comment
Share on other sites

Αν το πάρεις από E-bay κάνει γύρο στα 8 ευρώ... :D

Link to comment
Share on other sites

Αν το πάρεις από E-bay κάνει γύρο στα 8 ευρώ... :D

:hysterical:

μην μας ποιανουν τον .........

επισης απο την συζητηση απο το αλλο φορουμ με γνωστες του ειδους η συσκευη ειναι μουφα!

Link to comment
Share on other sites

εμενα η μανα μου πηρε προσφατα ενα τετοιο μαραφετι... παντος ενα τεστ που κανα με το ρολοι της ΔΕΗ εδειξε οτι με το που μπει το μηχανημα στην πριζα το ρολοι γυριζει φανερα πιο αργα... για μειωση στο λογαριασμο θα σας πω οταν ερθει η ΔΕΗ..

Μουφα ακριβως δεν ειναι, εχει μεσα πυκνωτες που διορθωνουν την αεργο ισχυ (cosf). Οσες συσκευες εχουν κυριως επαγωγικη συμπεριφορα (λαμπες φθοριου, αντλιες) τοτε εχουν αεργο ισχυ. Με ενα πυκνωτη αυτο διορθωνεται.

Το θεμα ειναι οτι εαν αυτη η συσκευη σου φτιαξει το cosf κοντα στο 1, δηλαδη διορθωσει την αεργο ισχυ, τοτε ο καταναλωτης δεν θα δει διαφορα καθως ο μετρητης δεν μετραει την αεργο ισχυς αλλα την πραγματικη.

Δηλαδη πασχιζεις να διορθωσεις κατι που δεν εχει νοημα. Η ΔΕΗ δεν εχει προβλημα γιατι μιλαμε για μικρα νουμερα. Πριν απο καιρο ειχαν πει οτι ειναι υποχρεωτικο να μπει ενα "μαγικο μηχανημα*" στους ανελκυστηρες για αυτον ακριβως τον λογο, το ακυρωσαν τελικα.

*μαγικο μηχανημα το παρουσιαζαν οι ηλεκτολογοι για να μπορουν να ζητανε 500€ την τοποθετηση

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μια δοκιμή θα την έκανα ασχέτως αν είναι μούφα ή όχι. Με 8 ευρώ όμως...Όχι με 80!

Πουλάνε φύκια για μεταξωτές κορδέλες.Είχα δει σε κάποιο Site εισαγωγικής οτι το δίνει 80 ευρώ προσφορά γνωριμίας,αντί 180 αρχικής τιμής!Πάνε καλά;;; :D

Link to comment
Share on other sites

Στο ταμπελάκι διαφέρουν. :ninja:

http://cgi.ebay.co.uk/18KW-Power-Energy-Sa...=item519096f09d

Link to comment
Share on other sites

εχεις δικιο μονο το αυτοκολητο κ το χρωμα αλλαζει... παντος παιδια μακαρι να κανει δουλεια γιατι θελω 1-2 λαμπες ακομα στο reef!!!!!!!! :ninja::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

παιδια θα το ξαναπω οπωσ και σε αλλο post, κανει δουλεια !!

ο μετρητησ της δεη μετραει ισχυ την ισχυ την μετραμε σε amper και απο τη στιγμη που ενασ πυκνωτησ μπορει να ριξει το αμπεραζ πχ σε λαμπες φθοριου και κινητηρες αρα και το λογαριασμο της δεη

σε κοινες λαμπεσ, οθονες πλασμα, pc, κλιματιστικα inverter και γενικα σε συσκευες που κανουν μονες τους διορθωση η δεν δεχοναται διορθωση του cosφ (κοινες λαμπες, αντιστασεισ) δεν κανει απολυτως τιποτα!!!!!!!! οσο για το κοστοσ ο καθενας οτι θελει πουλαει και οπως θελει το ονομαζει αλλα δεν ειναι τιποτα παραπανω απο ενα πυκνωτη!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι το site μου www.NRGelec.gr

Μονο στα επαγογικα φορτια κανει δουλεια!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι το site μου www.NRGelec.gr

Μονο στα επαγογικα φορτια κανει δουλεια!!

frank

δε νομιζω να κανω λαθος στα παραπανω ?!?!

Link to comment
Share on other sites

δηλ στις αντλίες σίγουρα – μικρό κέρδος συνήθως , εκτός αν μιλάμε για θαλασσινό ενυδρείο 500+ λίτρα –

το chiller ? ψυκτικό μηχάνημα

λάμπες φθορισμού ? melal halide ?

εδώ έχουμε επαγωγικά φορτία η όχι ??

Link to comment
Share on other sites

παιδια θα το ξαναπω οπωσ και σε αλλο post, κανει δουλεια !!

ο μετρητησ της δεη μετραει ισχυ την ισχυ την μετραμε σε amper και απο τη στιγμη που ενασ πυκνωτησ μπορει να ριξει το αμπεραζ πχ σε λαμπες φθοριου και κινητηρες αρα και το λογαριασμο της δεη

σε κοινες λαμπεσ, οθονες πλασμα, pc, κλιματιστικα inverter και γενικα σε συσκευες που κανουν μονες τους διορθωση η δεν δεχοναται διορθωση του cosφ (κοινες λαμπες, αντιστασεισ) δεν κανει απολυτως τιποτα!!!!!!!! οσο για το κοστοσ ο καθενας οτι θελει πουλαει και οπως θελει το ονομαζει αλλα δεν ειναι τιποτα παραπανω απο ενα πυκνωτη!!

Την Ισχύ την μετράμε σε Watt (1 watt) =joule/sec (1 J/s)!

To Amper (A) είναι μονάδα μέτρησης της Έντασης του ηλεκτρικού ρεύματος!

Τα παραπάνω είναι είναι μονάδες μέτρησης είναι εκφρασμένες στο Διεθνές Σύστημα Μονάδων (SI).

Ο μετρητής της ΔΕΗ μετράει KW/h.

Έγινε επεξεργασία - parisMJT
Link to comment
Share on other sites

Την Ισχύ την μετράμε σε Watt (1 watt) =joule/sec (1 J/s)!

To Amper (A) είναι μονάδα μέτρησης της Έντασης του ηλεκτρικού ρεύματος!

Τα παραπάνω είναι είναι μονάδες μέτρησης είναι εκφρασμένες στο Διεθνές Σύστημα Μονάδων (SI).

Ο μετρητής της ΔΕΗ μετράει KW/h.

:ninja::hysterical:

δίκιο έχεις αλλά δεν είναι αυτό που μας ενδιαφέρει τώρα , για αυτό το άφησα και εγώ ασχολίαστο

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι ήταν λίγο off topic η παρατήρησή μου αλλά για να μην δημιουργούνται λάθος εντυπώσεις σε κάποιο που το διαβάσει και δεν ξέρει. :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...