Jump to content

Κάθε αρχή και δύσκολη!


FotisGt

Recommended Posts

Μερικές φωτογραφίες από το πρώτο μου ενυδρείο.Συμβουλές και κραξίματα δεκτά!Θα κολλήσω ένα "Ν" στο τζάμι! :)

image-A397_4B1927C7.jpg image-A513_4B1927C7.jpg image-F7CD_4B1927C7.jpg image-CF36_4B1927C7.jpg image-DBFE_4B1927C7.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο μπράβο!

Και πολύ όμορφο backround, ποιο είναι; από που το πήρες και πόσο αν επιτρέπεται;

Link to comment
Share on other sites

Συνθήκες: pH 7,5 , 25° C , NH4/NH3=0 NO2=0 NO3=0 σε 4 μέρες στρωσίματος με χρήση Sera Nitrivec

Φυτά: 3 vallisneria, 1 hydrophila polysperma, 1 microsorum, 3 cabomba

Ψάρια: 4 καρδινάλιοι, 1 ξιφοφόρος ,1 γκάπυ (μεταφέρθηκε...)

Αν κάποιος γνωρίζει πως λέγονται τα κόκκινα φυτά και τα ψάρια στην τρίτη φωτό ας μου τα θυμίσει γιατί τα ονόματα μου φαίνονται βουνό να τα θυμάμαι! Από μηχανολογικά ότι θέλετε! :)

Είμαι εδώ για να βοηθηθώ και να βοηθήσω σωστά στο μέλλον!Be gentle!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ συνάδελφοι!Έχει λίγο μέλλον ακόμη με κάνα δυο φυτά και κάτι που έχω σκεφτεί αλλά θα το κρατήσω μυστικό για λίγο... :)

Φίλε Άλεξ είναι της Juwel το διπλής όψης.Από τη μία έχει φόντο φυτά και από την άλλη βράχια.Όποια μεριά θέλεις κολλάς.Χρησιμοποίησα λάδι όπως μου πρότεινε ένας φίλος και πραγματικά είχε δίκιο!Φαίνεται σαν αληθινό!

Τιμή 6 Ευρώ (150 Χ 60 cm) από Water Inn.

Link to comment
Share on other sites

Aν έβγαζες την στάμνα που έχει και έβαζες μια ρίζα ξύλινη πιστεύω να έδειχνε πιο φυσικό.καλή συνέχεια να έχεις

Link to comment
Share on other sites

Όμορφο το ενυδρείο σου! Είναι μια καλή αρχή!

Βέβαια έχει κάποια λαθάκια στην σύνθεση του.

Οι καρδινάλιοι θέλουν διαφορετικές συνθηκες νερού από τα ζοωτόκα. Δες τι νερό και συνθήκες μπορείς να δώσεις σα ψαράκια σου και αποφάσισε τι θα κρατήσεις.

Επίσεις σε 4 ημέρες δεν υπάρχει περίπτωση να έστρωσε το φίλτρο σου. Γι' αυτό, μην προσθέσεις άλλα ψαράκια και να παρακολουθείς τις τιμές της αμμωνίας.

Στις φωτογραφίες βλέπω και κάποια platies...

Καλή συνέχεια :)

Link to comment
Share on other sites

Aν έβγαζες την στάμνα που έχει και έβαζες μια ρίζα ξύλινη πιστεύω να έδειχνε πιο φυσικό.καλή συνέχεια να έχεις

Αυτό που λες φίλε Νίκο το έχω σκεφτεί ατελείωτες ώρες... Κατέληξα στο να αφήσω μια πινελιά με όσο πιο απλό διακοσμητικό γίνεται. Κάποια στιγμή μπορεί να μου τη δώσει και να το στείλω! Ευχαριστώ! Πολύ σωστός!

Link to comment
Share on other sites

Όμορφο το ενυδρείο σου! Είναι μια καλή αρχή!

Βέβαια έχει κάποια λαθάκια στην σύνθεση του.

Οι καρδινάλιοι θέλουν διαφορετικές συνθηκες νερού από τα ζοωτόκα. Δες τι νερό και συνθήκες μπορείς να δώσεις σα ψαράκια σου και αποφάσισε τι θα κρατήσεις.

Επίσεις σε 4 ημέρες δεν υπάρχει περίπτωση να έστρωσε το φίλτρο σου. Γι' αυτό, μην προσθέσεις άλλα ψαράκια και να παρακολουθείς τις τιμές της αμμωνίας.

Στις φωτογραφίες βλέπω και κάποια platies...

Καλή συνέχεια :)

Μόνο λαθάκια αδερφέ...Αχ... Οι πωλητές με φάγανε! Είχα φτιάξει για αρχή ένα ενυδρείο μόλις 13 Λίτρα...

Σκοπός ήταν να δω αν όντως θέλω να συντηρήσω ενυδρείο ή ήταν η τρέλα της στιγμής που λέμε...

Με βάση τα λόγια πωλητή (Δεν θα πω που,πως πότε...) σε αυτό το ενυδρείο των 13λίτρων είχα τους 4 καρδινάλιους , 1 γκάπυ , τα 2 Platies που λες και τον ξιφοφόρο! Συνέχεια αλλαγές νερού και η άλγη να κάνει πάρτυ! Μόλις έστρωσε τουλάχιστον στις τιμές το trigon τα μετέφερα εκεί μπας και τα σώσω γιατί δεν τα έβλεπα για πολύ ακόμα... Τι να έκανα? Τουλάχιστον τώρα τα βλέπω ζωηρά και τα πάνε μια χαρά... Λάθη απίστευτα....

Link to comment
Share on other sites

Όπως λες και στον τίτλο : κάθε αρχή και δύσκολη. Όλοι κάπως έτσι ξεκινάμε... Το κακό βέβαια έιναι οτι την πληρώνουν τα ψαράκια :) .

Αλλά μην ανησυχείς, αφου όπως βλέπω, έχεις όρεξη να δημιουργήσεις κάτι σωστό, αναγνωρίζεις τα λάθη που έχουν γίνει και προσπαθείς να τα διορθώσεις, όλα θα γίνουν...

Link to comment
Share on other sites

Παρα πολυ ομορφο!

Επιδη ως τώρα το νιτριβεκ δεν με εχει βγάλει ασπροπροσωπο, εχε το νου σου, να μετρας τακτικά! Είσαι ο πρώτος που ακούω να έχει μηδενικές τιμές σε όλες τις μετρήσεις με αυτό το σκευασμα!

Χαλλλαρα κ Φιλικά

Γιώργος!

Link to comment
Share on other sites

Παρα πολυ ομορφο!

Επιδη ως τώρα το νιτριβεκ δεν με εχει βγάλει ασπροπροσωπο, εχε το νου σου, να μετρας τακτικά! Είσαι ο πρώτος που ακούω να έχει μηδενικές τιμές σε όλες τις μετρήσεις με αυτό το σκευασμα!

Χαλλλαρα κ Φιλικά

Γιώργος!

Κι εμένα μου φάνηκε περίεργο μέσα σε λίγες μέρες... Περίμενα οτι τουλάχιστον για μια βδομάδα θα είχε παλαβά νουμερα... Τη δεύτερη μέρα είχε pH 8,0 Αμμωνία 0,5 :) (όλα τα τεστ είναι της Sera) Τι να πει κανείς...Μετράω καθημερινά!

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες.

Ωραιο το ενυδρειο σου αν και νεος.

Για τα ψαρια που δεν πανε κλπ στα ειπανε.

Θα συμφωνησω με tsagos και theodor72 να προσεχεις τις μετρησεις.

Εξαλλου οι τιμες που εδωσες δεν αποδεικνυουν οτι εστρωσε.

Μη βαλεις αλλα ψαρια για ενα μηνα τουλαχιστον.

Κανε συχνες αλλαγες, ιδιως αν δεις ασπρη θολουρα.

Καλη συνεχεια και καλο διαβασμα.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...