Jump to content

Θερμοστάτης υποστρώματος


tsoum

Recommended Posts

Στο νανο που θέλω να κάνω, λέω, για να βοηθήσω τα φυτά μου, να βάλω θερμοκαλόδιο. Υποτίθεται πως αυτό ζεσταίνει τις ρίζες, και έτσι αποροφούνται καλύτερα τα συστατικά του υποστρώματος. Αυτό ισχύει;

Το έχει χρησιμοποιήσει κανείς το θερμοκαλώδιο; Βοήθησε στην ανάπτυξη των φυτών;

Αμα βάλω τέτοιο, μετά θα χρειάζομαι και κανονικό θερμοστάτη για να ζεσταίνεται το νερό ή περνάει η θερμότητα απο το χωμα και βγαίνει στο νερό;

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρωσω με μερικες ερωτησεις ακομα.

1. Ποσο καλο κανει στην οξυγονωση του βυθου.

2. Παιζει ρολο στην οξυγονωση αν υπαρχουν φυτα με ριζες μεσα στο βυθο του ενυδρειου. (εννοω σε ενα βιοτοπικο ενυδρειο μονο με ξυλα προσφερει στην οξυγονωση του βυθου?)

3. Πρεπει παραλληλα να υπαρχει απαραιτητα και θερμαντηρας?

4. Αν ναι, ποση ωρα πρεπει να λειτουργουν το 24ωρο (πχ με χρονοδιακοπτη)?

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρωσω με μερικες ερωτησεις ακομα.

1. Ποσο καλο κανει στην οξυγονωση του βυθου.

2. Παιζει ρολο στην οξυγονωση αν υπαρχουν φυτα με ριζες μεσα στο βυθο του ενυδρειου. (εννοω σε ενα βιοτοπικο ενυδρειο μονο με ξυλα προσφερει στην οξυγονωση του βυθου?)

3. Πρεπει παραλληλα να υπαρχει απαραιτητα και θερμαντηρας?

4. Αν ναι, ποση ωρα πρεπει να λειτουργουν το 24ωρο (πχ με χρονοδιακοπτη)?

1. Θεωρείται το καλύτερο

2. Η θέρμανση είναι ομοιόμορφη δημιουργώντας "κύκλο" ενώ αν υπάρχουν και φυτά με ρίζες είναι ότι καλύτερο

3. Όχι αλλά πρέπει να υπάρχει controller

4. Το αναλαμβάνει ο controller που παίζει το ρόλο του χρονοδιακόπτη-θερμοστάτη

5, Το αρνητικό είναι το κόστος του(μαζί με τον controller) γι αυτό και δεν προτιμάτε

Προσωπική πείρα επειδή είχα θερμοστάτη βυθού δεν είχα δει κάποια σημαντική διαφορά( τουλάχιστον στο μάτι) αλλά δεν είχα και απαιτητικά φυτά.

Link to comment
Share on other sites

Διαβάστε και αυτό

Alex έχω την εντύπωση ότι το cable heater δεν μπορεί να αντικαταστήσει τον κανονικό θερμαντήρα (άλλωστε άλλη δουλειά κάνει το ένα και άλλη το δεύτερο). Σε σένα επαρκούσε μόνο το καλώδιο θέρμανσης υποστρώματος για να θερμάνει και το ενυδρείο ?

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

Οπως λεει η dennerle δεν αντικαθιστα το θερμαντηρα.

Αυτο που δεν καταλαβα στην ερευνα αγορας ειναι τι διαφορετικο παιζει στα 2 ειδη θερμοκαλωδια της dennerle.

http://www.dennerle.eu/en/index.php?option...&Itemid=121

εδω http://www.aquaristic.net/dennerle-bodenfl...24v.html?lang=1

και εδω http://www.aquaristic.net/dennerle-eco-lin...12v.html?lang=1

Επισης εχει κανεις αποψη για το hydor? http://www.aquaristic.net/hydor-kableheize...ble.html?lang=1

Link to comment
Share on other sites

Το ένα είναι:

Electronic energy-saving transformer στα 12 Volt.

Όπως λέει και στο όνομα του είναι οικολογικό (Eco_line energy saving)

Υπόψιν ότι της hydor είναι στα 220 volt. Τα άλλα είναι με μετασχηματιστές.

Πάντως, τώρα που κάποια στιγμή θα ξαναστήσω το φυτεμένο (το οποίο κλείνει πλέον τρία χρόνια από την τελευταία φορά που ξαναστήθηκε) σκέφτομαι σοβαρά να βάλω θερμοκαλώδιο.

Link to comment
Share on other sites

Σπύρο, έχεις ψηθεί να πάρεις/βάλεις;

Link to comment
Share on other sites

Σπύρο, έχεις ψηθεί να πάρεις/βάλεις;
Απο καιρο το σκεφτομαι, απλα περιμενα να γινει σε νεο ενυδρειο και τωρα ειναι καιρος να αποφασισω. Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Alex έχω την εντύπωση ότι το cable heater δεν μπορεί να αντικαταστήσει τον κανονικό θερμαντήρα (άλλωστε άλλη δουλειά κάνει το ένα και άλλη το δεύτερο). Σε σένα επαρκούσε μόνο το καλώδιο θέρμανσης υποστρώματος για να θερμάνει και το ενυδρείο ?

Είχα και τον μαμίσιο juwel μαζί, όχι μόνος του. Ανάλογα όμως τα λίτρα, αν τον καλύπτει δεν χρειάζεται έξτρα. Το καλύτερο πάντως είναι να υπάρχει και κανονικός.

btw του βυθού το έχω για πώληση :)

Έγινε επεξεργασία - Alex_SKG
Link to comment
Share on other sites

Εχω δεί την αγγελία σου.... Αυτός έχει κάποιο μήκος καλωδιου στο οποίο δεν ζεσταίνει, για να είναι έξω απο το νερό; Λογικά έχει. Πόσα βάτ είναι; Στα πόσα volt δουλευει;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...