Jump to content

Eheim Ecco Pro


mpompiras

Recommended Posts

στο ενυδρειακι μου εχω παρατηρησει οτι το εσωτερικο aquaball που εχω δεν κανει κ πολυ καλη δουλεια.

εχει αρκετα αιωρουμενα σωματιδια.

μπουκωνει ευκολα κ δεν εχει εναν αξιοπρεπη καδο για βιολογικο υλικο.(πωπω πως τα χω μαθει ετσι? :band: )

σκεφτομαι λοιπον την αγορα του eheim ecco pro.

τι λετε λοιπον?αξιζει τα λεφτα του?θα χρειαστει αργοτερα η αγορα ακομα καλυτερου φιλτρου ή με χαμηλων απαιτησεων ψαρακια με αυτο θα ειμαι οκ?

δεν με πειραζει να δωσω κατι παραπανω τωρα αφου τα φιλτρα τα παιρνεις μια κ καλη.

(εξαλλου η ημι-μαθεια) με οδηγησε στο aquaball,επρεπε να παρω απο την αρχη ενα εξωτερικο...

το ενυδρειο ειναι 130-140 λιτρα με:

9 guppies

2 pleco

3 gourami

3 tetra

κ 3 ακομα που δεν θυμαμαι πως τα λενε!!! :)

απο φυτα

egeria densa

echinodorus bleheri

anubia

Ceratophyllum demersum

Hygrophila polysperma

Microsorum pteropus

Vallisneria

συγνωμη για το μεγαλο ποστ! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Το έχω το συγκεκριμένο φίλτρο (2036 ecco pro) όπως και το παλαιότερο μοντέλο του το 2236 ecco.

Θεωρώ ότι στο καινούργιο έχει βελτιωθεί ΑΙΣΘΗΤΑ και η ροή του φίλτρου που είναι σχετικά χαμηλή στο παλιό (αυτό βέβαια έχει να κάνει και με την ροή που απαιτείται από τις προδιαγραφές για καλή βιολογική φίλτρανση) και ότι σε συνδυασμό με την πανεύκολη χρήση (διαδικασία priming, άνοιγμα κλείσιμο, εσωτερικά κάνιστρα κλπ), τα υλικά που ήδη περιέχονται και μάλιστα υψηλής ποιότητας και ΤΗΝ ΧΑΜΗΛΗ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ για την τσέπη σου αλλά και το περιβάλλον (γιατί όχι?) είναι μία πολύ καλή αγορά και για τα λίτρα σου επαρκέστατο.

Πιθανώς αρκετοί φίλοι να σου προτείνουν εναλλακτικά το 2215 ή το 2217, εγώ προσωπικά θεωρώ ότι η σειρά classic είναι παντελώς ξεπερασμένη (και στην ανύπαρκτη ευκολία προετοιμασίας και χρήσης και στην κατανάλωση δεν το συζητώ) αν θα πήγαινες σε κάτι άλλο θα πρότεινα κάτι από τη σειρά professional (σημειώνω ότι είμαι επίσης κάτοχος ενός 2028, και ενός 2213).

Φιλικά

Ανδρέας

Link to comment
Share on other sites

Έχω το ecco pro εδώ και 1 χρόνο και μπορώ να πω με σιγουριά ότι είναι το καλύτερο φίλτρο που είχα ποτέ!

Πολύ εύκολο στο καθαρισμό, εντελώς αθόρυβο ακόμα και όταν βουλώνει και με χαμηλή κατανάλωση. Όταν το είχα πάρει επειδή ήταν σχετικά καινούριο άκουγα διάφορα αρνητικά αλλά με σιγουριά πλέον το λέω ότι είναι ότι καλύτερο για τα λεφτά του.

Εξάλλου ΕΗΕΙΜ είναι :)

Σου το προτείνω ανεπιφύλακτα! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

και γω εκει λεω να κινηθω,μπορει να ειναι λιγακι ακριβοτερο αλλα με την χαμηλοτερη καταναλωση ρευματος θα ειμαι κερδισμενος!

να ρωτησω κατι,λεει οτι εχει μεσα σφουγγαρια,τα substrat pro του κλπ αλλα περιλαμβανονται μεσα τα βανακια εισαγωγης-εξαγωγης και οι αντιστοιχοι σωληνες που πανε απο κ προς το ενυδρειο?

για τι παχος σωληνας μιλαμε??(διαμετρο)

συγνωμη αν σας κουραζω!

Link to comment
Share on other sites

και γω εκει λεω να κινηθω,μπορει να ειναι λιγακι ακριβοτερο αλλα με την χαμηλοτερη καταναλωση ρευματος θα ειμαι κερδισμενος!

να ρωτησω κατι,λεει οτι εχει μεσα σφουγγαρια,τα substrat pro του κλπ αλλα περιλαμβανονται μεσα τα βανακια εισαγωγης-εξαγωγης και οι αντιστοιχοι σωληνες που πανε απο κ προς το ενυδρειο?

για τι παχος σωληνας μιλαμε??(διαμετρο)

συγνωμη αν σας κουραζω!

Ναι, είναι κομπλέ! Δεν θυμάμαι το πάχος

Link to comment
Share on other sites

Οι σωλήνες είναι 12/16 και περιέχονται στη συσκευασία.

Link to comment
Share on other sites

Αν θες μοντερνο φιλτρο και καλο για 150 λιτρα ενυδρειο παρε αυτο

http://www.aquaristikshop.com/cgi-bin/neu/...mp;t=temartic_e

http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=1455

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

οταν μιλαμε για 12/16 μιλαμε για διαμετρο σε mm ε?

το professional ειναι πολυ καλο αλλα ξεφευγει η τιμουλα του.

νομιζω πως θα στραφω προς το ecco...

σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας παιδια!

Link to comment
Share on other sites

Αν θες μοντερνο φιλτρο και καλο για 150 λιτρα ενυδρειο παρε αυτο

http://www.aquaristikshop.com/cgi-bin/neu/...mp;t=temartic_e

http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=1455

Ανεβηκες κατηγορια αποτομα Σπυρο!!!!

Βεβαια ειναι καλυτερο. Το 2071 περιεχει και τα υλικα.

Link to comment
Share on other sites

Το ecco δεν τα περιεχει?

ΥΓ το 2215 το εχει με διπλα βανακια βλεπω? Υλικα εχει? ή χυμα σιποραξ http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=1847 και σφουγγαρια μπλε?

http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=1950

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

το ecco τα περιεχει κ αυτο.

Χαρακτηριστικά:

Εξωτερικό φίλτρο. Χαρακτηρίζεται από την δύναμη και την ποσότητα φιλτραρίσματος που διαθέτει. Χαμηλό σε κατανάλωση και πολύ εύκολο στον χειρισμό το καθιστά από τα πιο δημοφιλή στην κατηγορία του. Το συγκεκριμένο φίλτρο διατίθεται μαζί με τα υλικά του.

Link to comment
Share on other sites

Το ecco δεν τα περιεχει?

ΥΓ το 2215 το εχει με διπλα βανακια βλεπω? Υλικα εχει? ή χυμα σιποραξ http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=1847 και σφουγγαρια μπλε?

http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=1950

Στα classic τα βιολογικα τ` αγοραζεις ξεχωριστα. Siporax λογικα, εκτος αν θελεις της Eheim.

Τα βανακια συμπεριλαμβανονται. Μεσα το φιλτρο εχει 1 μπλε σφουγγαρι, 1 filter pad(υαλοβαμβακας) και ανθρακα.

Link to comment
Share on other sites

Στα classic τα βιολογικα τ` αγοραζεις ξεχωριστα. Siporax λογικα, εκτος αν θελεις της Eheim.

Τα βανακια συμπεριλαμβανονται. Μεσα το φιλτρο εχει 1 μπλε σφουγγαρι, 1 filter pad(υαλοβαμβακας) και ανθρακα.

1. Συνθετικο βαμβακι ηθελες να πεις .... :)

2. Στα Ecco .... σπανε πολυ ευκολα τα ποδαρακια που εχει εσωτερικα απο το χερουλι και τοτε ... αντε κλειστο.-

Link to comment
Share on other sites

1. Συνθετικο βαμβακι ηθελες να πεις .... :)

2. Στα Ecco .... σπανε πολυ ευκολα τα ποδαρακια που εχει εσωτερικα απο το χερουλι και τοτε ... αντε κλειστο.-

Γουσταρω υαλοβαμβακα!!!!

Τρελλαινομαι με την υπομονη σου να γραφεις συνεχως για το συγκεκριμενο θεμα. :thumbup:

Στο μαγαζι παντως το εχω συνθετικο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

οταν θα συνδεσω το καινουριο φιλτρο τα σφουγγαρακια κ το substrat θα ειναι καινουρια δηλ χωρις καθολου βιολογια επανω τους.

μηπως να αφηνα 1-2 μερες να δουλευαν μαζι (εξωτερικο κ εσωτερικο φιλτρο) για να επιανε βιολογια γρηγοροτερα το καινουριο?

να βαλω μπολι απ το παλιο δεν θελω γιατι εχω αλλου τυπου στο παλιο (μακαρονι)

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να αφήσεις και το εσωτερικό για τουλάχιστον 2 μήνες, αν μπορείς 3 ακόμα καλύτερα, για να αναπτύξει πλήρη βιολογία το εξωτερικό.

Link to comment
Share on other sites

ηρθε κ το φιλτρακι σημερα,εγινε η εγκατασταση. :D

εβαλα απο κατω προς τα πανω:

κατι μαυρα πλαστικα σαν ελατηριακια ειναι.

μετα substrat.(λεπτοκοκκο)

μετα ασπρο συνθετικο βαμβακι

κ πανω πανω το μπλε φιλτρο.

μου εμειναν σαν ανταλλακτικα ενα σακουλακι substrat λιγο πιο χοντροκοκκο κ ενα φιλτρο ανθρακα που ειναι σφραγισμενο σε σελοφαν.

καλα εκανα?

Link to comment
Share on other sites

ηρθε κ το φιλτρακι σημερα,εγινε η εγκατασταση. :D

εβαλα απο κατω προς τα πανω:

κατι μαυρα πλαστικα σαν ελατηριακια ειναι.

μετα substrat.(λεπτοκοκκο)

μετα ασπρο συνθετικο βαμβακι

κ πανω πανω το μπλε φιλτρο.

μου εμειναν σαν ανταλλακτικα ενα σακουλακι substrat λιγο πιο χοντροκοκκο κ ενα φιλτρο ανθρακα που ειναι σφραγισμενο σε σελοφαν.

καλα εκανα?

Για εξηγησε αυτα λιγο.

Καποιο λινκ?

Link to comment
Share on other sites

ειχα κανει λαθος.

ολα τα υλικα πρεπει να μπουνε μεσα κ να μην περισσεψει τπτ.

η συσκευασια λεει απο κατω προς τα πανω:

250505.jpg

μετα:

eheim_biomech2.jpg

μετα:

720686250697B.jpg

και στο ιδιο σκαφακι να βαλω πανω απο το substrat pro το ασπρο βαμβακι κ μετα το φιλτρο ανθρακα.

ειναι σωστο?τι λετε?

συμφωνα με το κατασκευαστη το φιλτρο πρεπει να ειναι καπως ετσι:

click!

αλλα ο ανθρακας καθε 15 μερες θελει αλλαγη λεει!θα αγοραζω συνεχεια spare φιλτρακια?ή μηπως να μην το βαλω?

Έγινε επεξεργασία - mpompiras
Link to comment
Share on other sites

Τον ανθρακα μην τον βαλεις, φυλα τον. (αχρειαστος να'ναι)

Εκτος απο τις βλαβερες ουσιες, κρατα τα λιπασματα που ενδεχομενως ριχνει καποιος στο νερο αν εχει φυτα, κλπ χρησιμες ουσιες.

Αν δεν εχεις βλαβερες και τοξικες ουσιες στο νερο ειναι περιττος και κανει "κακο" παρα καλο.

Η σειρα ειναι ΟΚ.

Το νερο μπαινει απο πανω περνα απο το μπλε προφιλτρο και απο τα πλαινα του καδου παει κατω και αρχιζει και ανεβαινει περνωντας απο τα υλικα.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

καταλαβα...

εχω αρκετα φυτακια κ ριχνω κ λιπασματακι οποτε στη καβατζα ο ανθρακας.

παω να βαλω κ τα υπολοιπα μπιλακια κ ειμαστε κομπλε!

tnx :D

Link to comment
Share on other sites

συμφωνα με το κατασκευαστη το φιλτρο πρεπει να ειναι καπως ετσι:

click!

Α! το αλλάξανε! Το δικό μου δεν έχει τέτοια με μπλε σφουγγάρι και 2 είδη βιολογικού υλικού!

Το τέλειο το κάνανε τελειότερο! :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...