Jump to content

Λευκη Γλιτσα παντου!!! Γιατι??


Recommended Posts

Φιλοι συμφορουμητες......

Λειπω στο εξωτερικο τις τελευταιες 10 μερες και θα λειπω σχεδον αλλες 10.

Απο την ενημερωση απο το σπιτι..... εχει καλυψει λευκη γλιτσα ολο το ενυδρειο!!!

Τα τζαμια.... τις μετρες... τα παντα!!!

Για την ακριβεια και τα 2 ενυδρεια!!!

Σαν ασπρες κλωστες μου ειπαν οτι φαινεται, δεν το εχω δει, και ξεκηνησε 3 μερες αφου εφυγα!!

Να ενημερωσω οτι μετακόμησα, οπότε μετεφερα και τα ενυδρεία 1 εβδομαδα πριν φυγω σε άλλη περιοχη.

Μετα απο τη μεταφορα, συμπλωρωσα νερό σαν να έκανα μια μεγάλη αλλαγη. 60-70% περιπου.

Τα ψαρια και το ενυδρειο και το φιλτρο μεταφερθηκαν με τον προβλεπομενο τροπο προσεχτηκα.

Το νερό που συμπληρωσα λόγω κακης προαιτημασια, ηταν απο Βρυση και ΟΧΙ απο Α/Ο. Κατι που το εκανα τις 4 τελευταιες αλλαγες.

Τι μπορει να φταιει??

Τι μπορει να ειναι??

Πως να το αντιμετωπίσω??

Εως τωρα απολογισμος στα 2 ενυδρεια που εχουν το πρόβλημα:

1. Νεκρες όλες οι αφρικανες

2. Νεκρα όλα τα κοπαδοψαρα, όλα τα Σαλιγκαρια.... απο μενουν ζωντανοι οι πλεκο και τα γατοψαρα. Στο κοινωνικο. Επίσεις τα φυτα όλα σχεδον σαπισαν!!!

Το μονο που εχω ζητησει να γινεται ειναι καθε 2 μερες 30% αλλαγη με αντιχλωριο και βαντηρια!!

Και παλι γεμιζει!!!

Αυτοι που ταιζουν και αλλαζουν δε νομιζω να μπορουν να κανουν κατι παραπανο!!!

Μήπως φταιει το νερό της βρυσης??

:)

Δεν ξερω τι να κανω και πως να το αντιμετωπίσω!!!

Στα χρυσοψαρα έβαλα απο το ιδιο νερο βρυσης, αλλα μόλις 20% αφου μπορουσανα το μεταφερω σχεδον όλο το νερο. Αυτο εγινε τη μερα της μεταφορας των ενυδρειων... και απο τοτε ευτυχως κανενα προβλημα.

Κριμα..... :P

Link to comment
Share on other sites

Δυστιχως αυτα ειναι τα αποτελέσματα όταν λειπουμε και αφήνουμε άλλον να μας κάνει δουλειές στο ενυδρείο μας .

Δεν ξερω σε ποια ακριβως κατάσταση είναι το ενυδρείο , και δεν μπορώ να καταλάβω απο τη περιγραφή σου ,που και εσένα στο περιέγραψαν κάποιοι που δεν είναι γνώστες .

Το μόνο που έχω να πω είναι μεγάλη αλλαγή νερού και να μην ξανααγγίξουν το ενυδρείο παρα μόνο αν δουν κάποια απώλεια .

Ούτε τάισμα , ΤΙΠΟΤΑ !!!

Ακόμα και ενας μήνας να περάσει !!!

Link to comment
Share on other sites

Δυστιχως αυτα ειναι τα αποτελέσματα όταν λειπουμε και αφήνουμε άλλον να μας κάνει δουλειές στο ενυδρείο μας .

Δεν ξερω σε ποια ακριβως κατάσταση είναι το ενυδρείο , και δεν μπορώ να καταλάβω απο τη περιγραφή σου ,που και εσένα στο περιέγραψαν κάποιοι που δεν είναι γνώστες .

Το μόνο που έχω να πω είναι μεγάλη αλλαγή νερού και να μην ξανααγγίξουν το ενυδρείο παρα μόνο αν δουν κάποια απώλεια .

Ούτε τάισμα , ΤΙΠΟΤΑ !!!

Ακόμα και ενας μήνας να περάσει !!!

Ακομα μεγαλυτερη??

Δοκιμασαμε 70% αλλαγη στο ενα... αλλα μετα παλι απο 4 μερες το ιδιο φαινομαι... και χαθηκαν οι αφρικανες!!

Οποτε ενημερωνω για μεγαλη αλλαγη... και οχι ταισμα.... ελπιζω οταν επιστρεψω... να μην εχει μεινει μονο αμμος, πετρες και ξυλα!! :)

Σταματη.. ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση πως υψηλά ποσοστά αμμωνίας σε συνδυασμό με κακής ποιότητας νερό δημιουργεί αυτή τη γλίτσα που λες.

Όταν με το καλό γυρίσεις ενημέρωσέ μας με φωτογραφίες και με μετρήσεις νερού για να δούμε τι πήγε στραβά σε σένα και να προσέχουμε να μην την πατήσουμε κι εμείς!!!

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου κριμα για τα ψαρακια σου.δεν μπορεις να βαλεις απο το σπιτι να κανουν μετρησεις?για να δουμε τι γινετε?

Link to comment
Share on other sites

Μόλις μου ήρθε μία σκέψη... Ρώτα τους δικούς σου από ροή πως πάνε τα φίλτρα σου? Τι και ποια φίλτρα έχεις... Κάτι υποψιάζομαι :)

Link to comment
Share on other sites

Μόλις μου ήρθε μία σκέψη... Ρώτα τους δικούς σου από ροή πως πάνε τα φίλτρα σου? Τι και ποια φίλτρα έχεις... Κάτι υποψιάζομαι :)

Τα φιλτρα ειναι αυτα που ηταν εδω και μηνες... που ολα ετρεχαν μια χαρα!!

Στις αφρικανες το εργοστσιακο ΡΙΟ 125.

Καθε 3 μερες εδωσα εντολη και αλλαζαν το ενυδρειοκο βαμβακι με κομματια που ειχα ετοιμα.

Απο ροη κανενα προβλημα, γιατι με την αλλαγη που ειχα κανει 1 εβδομαδα πριν ταξιδεψω ξεμπουκωσα καθαριζοντας τα 2 σφουγγαρια. Το σιποραξ, που ειναι 1 λιτρο, και τις πετρες δεν τα πειραξα.

Στο αλλο... το φιλτρο ειναι το Φλουβαλ 205, το οποιο ενυμερωθηκα μολις αρχισαν οι 2 πρωτες απωλειες οτι ειχε προβλημα η ροη... ετσι μετα απο εντολη δική μου, ανοιχτηκε και καθαρισαν με νερό απιονισμενο τα 4 σφουγγαρια που ηταν μεσα στη μπιχλα. Τα 2 λιτρα σιποραξ δεν τα αγγιξαν καθολου. Και η ροη επανηλθε... το καταλαβα γιατι σταματησαν να αναιβαινουν στην επιφανεια!! (απο την ενημερωση που ειχα)

Επίσης να πω οτι το νερο βρωμαει απισταυτα!!!

Τρουπη.. τι πιστευεις??

Απο μετρησεις... δυσκολο να κανουν... εως αδυνατο!!

Υ.Γ. Εδω να σημειωσω οτι οι αλλαγες που κανουν γινονται με βαρελακι, κυκλοφορητη και θερμοστατη.

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

Για κάποιο λόγο καταστράφηκε ή ήταν ανεπαρκής η βιολογία σου! Πολύ φοβάμαι ότι σου μπουκώσανε τα φίλτρα και δεν γινόταν καλή κυκλοφορία νερού, όπως επίσης πιθανόν να τάιζαν πολύ με αποτέλεσμα να μένει πολύ τροφή στον βυθό (να που χρειάζονται τα "αντιπαθητικά" σαλιγκάρια)!

Υπάρχει ενδεχόμενο ένα ψάρι να ψόφησε και να μην το είδανε και να άρχισε να αποσυντίθεται με το ίδιο πάλι αποτέλεσμα ΑΝ κι ΕΦΟΣΟΝ η βιολογία σου δεν ήταν αρκετή (που μάλλον δεν ήταν).

Link to comment
Share on other sites

Για κάποιο λόγο καταστράφηκε ή ήταν ανεπαρκής η βιολογία σου! Πολύ φοβάμαι ότι σου μπουκώσανε τα φίλτρα και δεν γινόταν καλή κυκλοφορία νερού, όπως επίσης πιθανόν να τάιζαν πολύ με αποτέλεσμα να μένει πολύ τροφή στον βυθό (να που χρειάζονται τα "αντιπαθητικά" σαλιγκάρια)!

Υπάρχει ενδεχόμενο ένα ψάρι να ψόφησε και να μην το είδανε και να άρχισε να αποσυντίθεται με το ίδιο πάλι αποτέλεσμα ΑΝ κι ΕΦΟΣΟΝ η βιολογία σου δεν ήταν αρκετή (που μάλλον δεν ήταν).

Νικο μου.... ο μονος λογος που μπορει να καταστραφηκε η βιολογια ειναι κατα τη μεταφορα, αλλα γιατι αυτο αρχησε να εμφανηζεται μετα απο 1 εβδομαδα??

Οσο κακη εως καθολου βιολογια... δε νομιζω πως ειναι λογικο αυτο το πραγμα!!!

Ολοι ξεκηνησαμε με 0 βιλογια και με πολλα λάθη... αλλα κατι τετοιο δε μπορω να καταλαβω τι ειναι!!

Από την αλλη.... σε 2 ενυδρεια το ιδιο πραγμα??

Τρια τους αφησα να ταισουν... και μονο το 1 δεν εχει παθει τπτ!!!

Απο θεμα ταισματος... εριχναν λιγοτερο απο μενα... ειχα αφησει μετρητες!!

Αλλα και παλι... ειχα χιλιαδες σαλιγκαρια μεσα.. και apple και κονικα!!

Από θεμα νεκρου ψαριου... σχεδον καθε μερα τα μετρουσα... και μαλιστα τα ξεχωριζα σχεδον ολα και ηξερα που θα καθουταν το καθε ενα!!! Ο βαγγελης... ο μητσος... ο Σωτηρης.. η μαρια... ολα!!!

Οταν εφυγα... παλι τα μετρουσαν... οπως ο βοσκος τα προβατα!!! και τους ςλςγα και που να κοιτανε!!!

Anyway... ελπιζω να βρουμε ακρη!!

ΠΑντως αν και με αλλαγες καθε 2 μερες... οι θανατοι συνεχιζονται!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Επίσης να πω οτι το νερο βρωμαει απισταυτα!!!

Εδω και μόνο εδώ είναι το κλειδί του μυστηρίου , γι αυτο ειπα απο την αρχή αυτά που είπα .

Δεν μας είπες όμως αν τα έκαναν και ποια είναι η εξέλιξη !!!

Link to comment
Share on other sites

Εδω και μόνο εδώ είναι το κλειδί του μυστηρίου , γι αυτο ειπα απο την αρχή αυτά που είπα .

Δεν μας είπες όμως αν τα έκαναν και ποια είναι η εξέλιξη !!!

Σταματησαν να ταιζουν και οι αλλαγες συνεχιζονται για οσο ξαναβρωμιζει το νερο.

Στο ενα ενυδρειοπου δε φαινεται να ζει τπτ... αρχιζει και καθαριζει μου ειπαν.

Στο αλλο που ζουν οι πλεκουλιδες... (μου ειπαν οτι ταισαν ακομα μια μερα παραπανω 3 παλετες) παραμενει σταθερο.

Βεβαια τωρα σταματησανκαι εκει να ταιζουν απο χθες.

Την τριτηεπιστρεφω Ελλαδα.. και εχω προετοιμαστει για τα χειροτερα!!!

Ελπιζω να μην βρω μονο πετρες και ξυλα.... :)

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο είχα πάθει και γω στο προηγούμενο set up μου.

Το μόνο που επέζησε ήταν ένας ancistrus τον οποίο μετέφερα σε ένα 15άρι που είχα μόνο του με νερό όχι από το ενυδρείο.

η γλιτσα είχε μολύνει τα πάντα ακόμα και πάνω στα ψάρια είχε.

Άδειασα όλο το ενυδρείο, πέταξα την άμμο και έβαλα στη χλωρίνη τα ξύλα.

Ένα χρονο αργότερα όταν γύρισα από παραμεθώριο πήγα να ξαναστίσω το ενυδρείο και όλα μια χαρα.

Όταν έβαλα τα ξύλα που είχα απολυμάνει στην πρώτη μέρα παρατήρησα πάλι πάνω τους την ίδια γλίτσα και τα έβγαλα πριν ξαναγίνει χαμός.

Τωρα τι να σου πω :P

Δεν ξέρω τι είναι αυτό αλλά περαστικα :)

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο είχα πάθει και γω στο προηγούμενο set up μου.

Το μόνο που επέζησε ήταν ένας ancistrus τον οποίο μετέφερα σε ένα 15άρι που είχα μόνο του με νερό όχι από το ενυδρείο.

η γλιτσα είχε μολύνει τα πάντα ακόμα και πάνω στα ψάρια είχε.

Άδειασα όλο το ενυδρείο, πέταξα την άμμο και έβαλα στη χλωρίνη τα ξύλα.

Ένα χρονο αργότερα όταν γύρισα από παραμεθώριο πήγα να ξαναστίσω το ενυδρείο και όλα μια χαρα.

Όταν έβαλα τα ξύλα που είχα απολυμάνει στην πρώτη μέρα παρατήρησα πάλι πάνω τους την ίδια γλίτσα και τα έβγαλα πριν ξαναγίνει χαμός.

Τωρα τι να σου πω :P

Δεν ξέρω τι είναι αυτό αλλά περαστικα :)

Δεν εμαθες ποτε τι ηταν??

Δηλαδη μου λες πως οτι και να κανω.. δεν προκειται να ηρεμησει το ενυδρειο??? :helpsmilie:

Link to comment
Share on other sites

Γυρνα και τα λεμε .

Μπορει να ειναι κατι διαφορετικο .

Link to comment
Share on other sites

Πολυ παραξενο οτι αναφερεις!!

Λυπαμαι για τα ψαρακια σου ... Εχει τυχει να αφησω ενυδρειο για πανω απο μηνα χωρις καν αλλαγες νερου παρα μονο αναπληρωση της εξατμισης ... αλλα μολις γυρησα βρηκα μερικα απο τα φυτα σε μετρια κατασταση (δεν ειχε λιπανση) αλλα ... μερικα φυτα να το εχουν κανει ζουγκλα με τρομερη αναπτυξη! Τα ψαρια ολα μια χαρα!! Ακομα και σε ξερο ... μονο πιστια ειχε ... δεν αντιμετοπιζαν καποιο θεμα!!

Χωρις να θελω να σε στεναχωρησω ... κατι λαθος εγινε απο τα ατομα που τα φροντιζουν τα ενυδρεια σου! Ακομα και χωρις αλλαγες νερου δεν θα ειχες τοσες απωλειες!

Ρωτα αν προστεθηκε η χρησημοποιηθηκε καποιο υλικο (που ισως προκαλεσε δηλητηριαση) ... αν εμπαινε το αντιχλωριο σωστα! ..,. ειναι παρα πολλα που μπορει να πανε στραβα!! Οι ξαφνικοι θανατοι ομως και μαλιστα οταν ειναι ο ενας μετα τον αλλο δειχνουν δηλητηριαση απο κατι! (γνωμη μου)

Η αδερφη μου παλιοτερα ειχε καθαρισει με αζαξ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ τα τζαμια ... με ολεθριες συνεπειες! Η μητερα μου ειχε ριξει γυαλινα διακοσμητικα αφου τα επλυνε με χλωρινη και καθαρηστικο στους δισκους (!!!) οταν ελειπα! Ηθελε να μου κανει εκπληξη να γυρησω να το δω ομορφο το ενυδρειο!! Οταν το ειδα φρικαρα ... μου επεσαν τα μαλλια!!

Έγινε επεξεργασία - georgarask
Link to comment
Share on other sites

Ο Σταματης εχει δικιο.... οταν γυρισω και το δω... θα ξερουμε καλυτερα.

ΠΑντως.... οι αλλαγες εγιναν απο εκεινους αφου ξεκινησαν οι θανατοι και οι θολουρες στο ενυδρειο.

Το εκαναν σωστα, αφου μιλουσαμε live και τα εβλεπα ολα απο την καμερα... (skype).

Δεν εκαναν τπτ παραπανω και τπτ λιγότερο απο αυτο που ζητησα!!

Ακομα και το ταισμα... ηταν λιγοτερο απο το δικο μου!!

Πριν 2 μηνες έλλειπα παλι για 8 μερες εξωτερικο και δεν εγινε απολυτος τπτ....

Σγω πιστευω οτι φταιει το νερο της περιοχης που μετακόμησα... σε συνδιασμο με τη μεταφορα, που πιθανον χαθηκε αρκετη βιολογια... και για οτιδιποτε αλλο μικρο που μπορει να φανει τεραστιο σε αυτο το μικρο κοσμο....

Link to comment
Share on other sites

Eπλεναν τα χερια πριν κανουν οτιδηποτε..??

Μηπως τα επλεναν με σαπουνι..??

Κωστη.... το προσεχαν κι αυτο... τους ειχα εκπαιδευσει καλα πριν φυγω!!

Μεχρι και λιστα ειχα αναρτησει στον τοιχο για το τι πρεπει και το τι Δεν πρεπει να κανουν!!!

Link to comment
Share on other sites

Σγω πιστευω οτι φταιει το νερο της περιοχης που μετακόμησα...

Πήγες σε καινούργιο σπίτι ;

Η υδραυλική εγκατάσταση του σπιτιού χρησιμοποιήθηκε για πρώτη φορά απο εσένα ;

Link to comment
Share on other sites

Πήγες σε καινούργιο σπίτι ;

Η υδραυλική εγκατάσταση του σπιτιού χρησιμοποιήθηκε για πρώτη φορά απο εσένα ;

Οχι... used ειναι το σπιτι.

Απλα εβλεπα να βγαζει πολλες φορες αερα η βρυση... να μην εχει καλη ροη το νερο.

Το σπιτι ειναι 5ετιας.

Δεν προλαβαινα να δοκιμασω το νερο.. και δυστηχως ουτε να συνδεσω την Α/Ο.... να παιρνω νερο φιλτραρισμενο!!!

Κωστη μου... απο οσο καταλαβα... ΟΛΑ ειναι νεκρα!!!

ΠΑνω απο 500!!!!

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

:P

Δεν εμαθες ποτε τι ηταν??

Δηλαδη μου λες πως οτι και να κανω.. δεν προκειται να ηρεμησει το ενυδρειο??? :)

Δεν θέλω να σε στεναχωρήσω.

Κοίτα να περάσεις καλά τις μέρες που μένουν και οταν γυρίσεις θα δεις την κατάσταση από κοντά.

Μπορεί να μην είναι το ίδιο με την δικια μου περίπτωση!

Link to comment
Share on other sites

Νεωτερη ενημερωση,

Το ενα ενυδρειο εχει καθαρισει τελειως. Ακομα και τα φυτα εχουν συνελθει. Σταματησε να βρωμαει. Μερικα σαλιγκαρακια επιβιωσαν.

Το Δευτερο ενυδρειο παραμενει θολό, οχι οσο στη χειροτερη κατασταση που ειχε φτασει, αλλα λιγο πιο καθαρο.

Και μυριζει ακομα. Να πω οτι επειδη δεν ειχα ψαρια και φυτα μεσα σε αυτο, οταν ειχε φτασει στη χειροτερη κατασταση ειχα ζητηση ξαθ εβακαν ανθρακα μεσα... απο το στοκ που ειχα.

Καλως, κακως? Να βγει??

Οι μονες κινηεις που εγιναν.... σταματησαν οι αλλαγες πριν 3 μρες και το ταισμα.

Link to comment
Share on other sites

απο την στιγμή που δεν έχεις φυτα και λιπάσματα δεν βλέπω καπιον λόγο να είναι κακή η χρήση του ανθρακα, μόνο καλό θα κάνεις!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...