Jump to content

40λ καθαρά για ένα ζευγάρι Neolamprologus Caudopunctatus + τα λ του εξωτερικού φίλτρου?


Vaggef

Recommended Posts

Μετά από καιρό και καθώς ολοκλήρωσα το 2 θαλασσινό(μεγάλο) ενυδρειο.

(δεν έχω προλάβει παρουσίαση).

Αποφάσισα να διαμορφώσω το πρώτο μου 60λ ενυδρείο(60χ30χ30) -που τώρα είναι ένα ρεζιλίκι- σε Τανγκανίκα με ένα ζευγαράκι neolamprologus caudopunctatus.

Έχω βάλει : 10κ χαλαζιακη άμμο και δυο λογάκια από ποταμίσιες, ασβεστολιθικές πέτρες.(έχει γίνει πολύ όμορφο)

Παρατήρησα λιπών ότι το καθαρό μου νερό είναι 40λ !!!

Έχω βέβαια εξωτερικό φίλτρο Fluval 205 που προσθέτει 5λ.

Η ερώτηση στους αφρικανούς φίλους είναι η εξής:

Να αφαιρέσω ντεκόρ (πέτρες & άμμο), για να κερδίσω λίτρα ?

Το εικαστικό αποτέλεσμα μου αρέσει πολύ..... αλά αν τα ψαράκια θα ζορίζονται δεν το συζητώ...

Ευχαριστώ πολύ περιμένω τις απαντήσεις σας...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 66
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλώς τον στην Αφρική.Δώσε μας φωτογραφίες για να δούμε και να πούμε την γνώμη μας.

:)

Link to comment
Share on other sites

Καλός σας βρήκα Σωκράτη ...με λένε Βαγγέλη (συγγνώμη για την Αγένεια)..

Είμαι γραφείο ακόμα όταν πάω σπίτι θα βάλω Φωτογραφία.

Τα λίτρα που σου λέω πώς σου φαίνονται???

ΥΓ. Εννοείται ότι δεν έχω βάλει τα ψαράκια ακόμα μέσα. :)

Link to comment
Share on other sites

Οι διαστάσεις 60χ30χ30 πιστεύω οτι είναι καλές για το ζευγαράκι που θέλεις να φιλοξενήσεις.

:)

Link to comment
Share on other sites

μερικές φωτογραφίες από το στήσιμο.....σκοπεύω να βάλω καμιά 10ρια κελύφους και τα γνωστά φυτά ....

πως σας φαίνεται ????

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο το αισθητικο αποτελεσμα...

Θα σου προτεινα να εβαζες και καποια αδεια κελυφη σαλιγκαριων μιας και υπαρχουν αναφορες πως η θυλικια γενναει σε αυτα και τα χρησιμοποιει σαν καταφυγειο... :)

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο το αισθητικο αποτελεσμα...

Θα σου προτεινα να εβαζες και καποια αδεια κελυφη σαλιγκαριων μιας και υπαρχουν αναφορες πως η θυλικια γενναει σε αυτα και τα χρησιμοποιει σαν καταφυγειο... :P

Ο koing έχει δίκιο .Οσον αφορά τον αριθμό από πέτρες που αναφέρεις πιο πάνω, θα μπορούσες να παίξεις λίγο αφαιρώντας κάποιες και αλλάζοντας το aquascape να δεις πως θα σου φανεί σαν αποτέλεσμα.Πάντως αυτή είναι η φιλοσοφία πέτρες και λίγα κοχύλια.Θα μπορούσες να φυτέψεις ,άμα θέλεις και καμμιά βαλισνέρεια για να σπάσεις λίγο την πετρίλα.

Πάντως πολύ καλή εικόνα ,καλή επιτυχία.Αν κάνεις αλλαγή στο aquascape δώσε μας φωτογραφίες.

Εδω είμαστε όποτε θέλεις όλοι να βοηθήσουμε.Καλή επιτυχία

:)

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους που ασχολείσθε με το ενυδρείακη μου.

Ερωτησουλες :

1) Μπορώ να βάλω σαλιγκάρια (ζωντανά) για να τρώνε καμία άλγη?

Και αν ναι, τι σαλιγκάρια είναι συμβατά στο βιότοπο?

Στο παλιό ενυδρείο έχω 2 Ζεμπρα, κάνουνε?

2) Η λάμπα που έχει το ενυδρείο είναι JBL SOLAR COLOR 1,5ς έτους ....

Να την αλλάξω, τι να βάλω?

(για να σας προλάβω...σκοπεύω να βάλω 2-3 βαλισνέρειες.)

Όσοι αφρικανοί παρακαλώ προσέλθετε :)

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους που ασχολείσθε με το ενυδρείακη μου.

Ερωτησουλες :

1) Μπορώ να βάλω σαλιγκάρια (ζωντανά) για να τρώνε καμία άλγη?

Και αν ναι, τι σαλιγκάρια είναι συμβατά στο βιότοπο?

Στο παλιό ενυδρείο έχω 2 Ζεμπρα, κάνουνε?

2) Η λάμπα που έχει το ενυδρείο είναι JBL SOLAR COLOR 1,5ς έτους ....

Να την αλλάξω, τι να βάλω?

(για να σας προλάβω...σκοπεύω να βάλω 2-3 βαλισνέρειες.)

Όσοι αφρικανοί παρακαλώ προσέλθετε :P

Τα zebra snails κάνουν ,μπορείς να τα βάλεις και αργότερα για να την ελέγχουν , εξάλλου αφρική και άλγη πάει.Αφού η λάμπα είναι 1,5 ετους να την αλλάξεις.Εγώ στα multi επειδή είναι μια η λάμπα έχω daylight.

:)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστήσω και πάλι.....θα σας κρατώ ενήμερους.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Επιτέλους Παρουσίαση!!!!!!!!

Διαστάσεις:

35χ35χ60cm

Διάκοσμος:

10κλ χαλαζιακη άμμος

Ασβεστολιθικές Πέτρες (από Εύηνο)

20 κελύφη σαλιγκαριών

Φυτά:

1 Ανούμβια.( να κρύβει των εξοπλισμό)

18 ριζουλες Βαλσινέρια.

Ψάρια :

Ένα ζευγάρι Neolamprologus Caudopunctatus

Ένα αρσενικό & 3 θηλυκά Lamprologus ocellatus

Τεχνικά:

θερμοστάτης JBL 50w

Εξωτερικό φίλτρο Fluval 205 (ένα κουτί siporax , σφουγγάρια, ½ Ehfi fix Eheim, άνθρακας Fluval)

Αντίχλώριο & Βακτήρια (API)

Τροφή : Dr. Bassleer Biofish Food (Aquarium Munster)

Φωτισμός : Arcadia original Tropical 45cm (ροζ)

Θερμοκρασία : 24-25ο

PH: 8, 4

Νο3 : 0

( το φίλτρο λειτουργούσε σε άλλο ενυδρείο έχοντας κάνει τον κύκλο Αζώτου)

post-11936-1262189194_thumb.jpg

post-11936-1262189287_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα...

Πολυ ομορφο το ενυδριο σου αλλα εχω καποιες ενστασεις....

Πρωτον και κυριων εχεις βαλει αρκετα ψαρια...Τα Ocellatus Μονα τους κανουν ιδανικα για το ενυδριο σου...Τα Caudopunctatus μονα τους μπορω να πω πως ειναι οριακα καλα για το ενυδριο σου...Και τα 2 ειδη μαζι ειναι υπερβολικα...

Επισης για θεμα αισθητικο θα σου προτεινα οταν μεγαλωσουν οι Vallisneries να αφαιρουσες την Anoubia.. :welcome:

Καλη συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά .......

Σχετικά με το βιοφορτίο κατά την εμπειρία μου στα 60λ δεν θα ύπαρξη πρόβλημα καθώς το εξωτερικό μου φίλτρο τα καλύπτει.......( δούλευε με 4 μεγάλα τιγράκια και 2 τεφρά κόκκινοματιδες για 2χρονια χωρίς προβλήματα σης τιμές.....και έτρωγαν πολύ!)

Η ανησυχία μου είναι για την διεκδίκηση χώρου.......αν υπάρξουν καβγάδες στο μέλλων , τα είδη θα χωρισθούν.

Έχεις δίκιο για την ανουμπια ....ούτε σε εμένα ταιριάζει......με τον καιρό θα την χαρίσω...

Ευχαριστώ για τα σχόλια...

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο σου ειναι πολυ ομορφο.

Τωρα οι γνωμες για την ιχθυοφορτιση διυστανται................

Τα Neolamprologus Caudopunctatus ειναι σιγουρα ζευγαρι;Αν μπορεις βαλε καποιες κοντινες φωτογραφιες τους να δουμε.Τραβηγμενες στο πλαι να φαινονται ολοκληρα τα ψαρια.

Αν ειναι οντως ζευγαρι,καποια στιγμη οταν ζευγαρωσουν,θα εχεις προβλημα με τα υπολοιπα,γιατι θα διεκδικησουν τα κοχυλια.

Εχει παρατηρηθει οτι αυτα τα ψαρια ζευγαρωνουν ΚΑΙ σε κοχυλια..................

Έγινε επεξεργασία - Dias
Link to comment
Share on other sites

χμ...

κατι μου λεει οτι το επομενο 120αρι θα χρειαστει γερη βαση για τις κοτρωνες...

πολυ ομορφο! :welcome:

Link to comment
Share on other sites

Να μερικές πρόχειρες....

Σχετικά με το φύλο....ήταν πολύ δύσκολο να διαλέξω καθώς οπός γνωρίζουμε όταν τα ψαριά είναι σε θαλάμους στα pet shop δεν αναδεικνύουν τα χρώματα τους.......παρόλα αυτά διέκρινα μετά από σχολαστική παρατήρηση ότι το ένα έχει κιτρίνη διακριτικη γραμμούλα στο τελείωμα της ουράς ενώ το άλλο όχι....

*Ένα μικρό κόλπο για της πέτρες...........στρώστε πρώτα την μίση ποσότητα άμμου, τοποθετήστε της πέτρες και μετά ενώ είναι γεμάτο με νερό προσθέστε την άλλη μίση ποσότητα.........και πιο όμορφο και μοιράζεται το βάρος στην επιφάνια της πυκνής άμμου.....

Link to comment
Share on other sites

Να μερικές πρόχειρες....

Σχετικά με το φύλο....ήταν πολύ δύσκολο να διαλέξω καθώς οπός γνωρίζουμε όταν τα ψαριά είναι σε θαλάμους στα pet shop δεν αναδεικνύουν τα χρώματα τους.......παρόλα αυτά διέκρινα μετά από σχολαστική παρατήρηση ότι το ένα έχει κιτρίνη διακριτικη γραμμούλα στο τελείωμα της ουράς(αρσενικο) ενώ το άλλο όχι....

*Ένα μικρό κόλπο για της πέτρες...........στρώστε πρώτα την μίση ποσότητα άμμου, τοποθετήστε της πέτρες και μετά ενώ είναι γεμάτο με νερό προσθέστε την άλλη μίση ποσότητα.........και πιο όμορφο και μοιράζεται το βάρος στην επιφάνια της πυκνής άμμου.....

:welcome:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα στους αφρικανούς φίλους.....

Μετά από 20 μέρες λειτουργίας έχω να παρατηρήσω τα εξής.....

Τα. Neolamprologus Caudopunctatus είναι σίγουρα ζευγάρι , περιφρουρούν το ίδιο σημείο δεν μαλώνουν δεν κόβουν βόλτες .

Τα Lamprologus ocellatus έχουν περιοριστεί αρκετά σε μια γωνία του ενυδρείου καθώς όταν ξεμυτίζουν τα Caudopunctatus τα τραμπουκιζουν .

Δεν έχω κυνηγητά και φαγωμένες ουρές αλλά έντονη περιφρούρηση και διωγμούς.....

Για αυτό λιπών βρήκα ένα μεταχειρισμένο 120λ (100χ30χ40) Practiker για να τα φιλοξενήσει.. επέλεξα αυτό το μακρύ ενυδρείο για να είναι άνετα.

Τα ψαράκια είναι πολύ μικρά σε σχέση με το ενυδρείο.......θα μπορούσα να φιλοξενήσω και ένα ζευγάρι ακόμα νάνοκιχλιδες.....

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ένα παλάτι για τους μικρούς μου φίλους.....

Μετά από λειτουργία ενός μήνα.....σε 60λ

Αποφάσισα να το αναβαθμίσω.....σε 120λ

Παρατηρήσεις έως τώρα είναι.

- Το αρσενικό Neolamprologus Caudopunctatus μένει και περιφρουρεί την δεξιά συστάδα με πέτρες αινώ το θηλυκό περνάει την ώρα του χωρίς καυγάδες στην δεξιά πλευρά μαζί με τα 4 Lamprologus ocellatus.

post-11936-1263808420_thumb.jpg

post-11936-1263808496_thumb.jpg

post-11936-1263808540_thumb.jpg

post-11936-1263808563_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έκανες πολύ καλά που προσέφερες στα ψάρια περισσότερα λίτρα. Το ενυδρείο σου δείχνει πολύ όμορφο, να το χαίρεσαι και συνέχισε να μας ενημερώνεις για την εξέλιξη του.

:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...