Jump to content

Αλλαγή νερού


g_konstantinos

Recommended Posts

Γεια σας

Προσπαθώντας να οργανώσω λίγο τις αλλαγές νερού πείρα ένα πλαστικό βαρέλι στα λίτρα τις αλλαγής που χρειάζομαι , το γεμίζω μια μέρα πριν, βάζω αεραντλία για να φύγει το χλώριο και να υπάρχει και μια κινητικότητα στο νερό (όχι ότι σε μια μέρα θα γίνει κάτι αλλά …) και ένα θερμαντήρα να φτιάξω και τη θερμοκρασία και κάνω τις αλλαγές μου.

Τώρα σκέφτηκα να προσθέσω και ένα φίλτρακι , από αυτά τα μικρά που τα βάζεις κρεμαστά σε μικρά ενυδρεία και να του βάλω μόνο το φίλτρο του άνθρακα (για πιο καθαρό νερό σε σχέση με χημικά που μπορεί να έχει το νερό τις βρύσης).

Αν το σκεπτικό μου έχει κάποια βάση και δεν είναι παντελώς άχρηστο και περιττό, έχω την εξής ερώτηση . Το ότι το φίλτρο του άνθρακα είναι σε σακουλάκι κλεισμένο σημαίνει ότι άμα πάρει αέρα θα χαλάσει που δεν θα το χρησιμοποιώ μέχρι την επομένη αλλαγή;

Θα πρέπει να το έχω μέσα σε νερό συνέχεια και για πόσες αλλαγές μπορώ να χρησιμοποιήσω το ίδιο;

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν χρησιμοποιείς αντιχλώριο κάποιας εταιρίας που έχει άμεσα αποτελέσματα?

Η διαδικασία με το φίλτρο δεν είναι κακή ιδέα και θεωρητικά ο άνθρακας θα σου δουλέψει και την επόμενη φορά, αλλά γιατί όλος αυτός ο κόπος?

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να το πεις και βίτσιο …

Πάντως κόπος δεν είναι, γεμίζω το βαρελάκι τα έχω έτοιμα (αεραντλίες θερμαντήρες ) τα ρίχνω μέσα και την άλλη μέρα απλά βάζω την αντλία και …. όλα καλά

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Επίσης θέλω να ρωτήσω και κάτι ακόμα , σε περίπτωση που έχεις sumb και βάλεις τις αερόπετρες εκεί αντί μέσα στο ενυδρείο η οξυγόνωση του νερού γίνετε ή πρέπει να είναι μέσα στο ενυδρείο ;

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Το χλώριο ή σωστότερα οι χλωραμίνες που προσθέτουν στο νερό δεν φεύγουν έτσι απλά ούτε σε μια ούτε σε δυο ούτε.... μέρες.

Ο μόνος σωστός τρόπος είναι να προσθέσεις αντιχλώριο στο νερό να το φέρεις στη σωστή θερμοκρασία και να κάνεις την αλλαγή σου.

Link to comment
Share on other sites

Για να μήν "ξερένεται" ο ανθρακάς - αν και δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα, λόγω του ότι δεν είναι οργανικός- μπορείς να έχεις συνέχεια το νερό στο βαρέλι.

@ Dimitriq: Αυτό δεν είναι ακριβώς σωστό. Το χλώριο και τα υπόλοιπα εξατμίζονται πολύ πιο εύκολα απ'οτι το νερό. Με την αεραντλία που έχει, νομίζω οτι αυτό γίνεται ακόμα πιο γρήγορα.

ΟΜΩΣ το σωστό είναι να μπαίνει και αντιχλώριο, γιατι η απομάκρυνση του χλωρίου δεν είναι το μόνο που κάνει. π.χ.:

-Works in seconds to neutralize chlorine, chloramines, and heavy metals present in tap water that can be harmful to fish.

- Provides a slime coating to help wounds heal and protect fish from abrasions. Unique colloid ingredients in the formula have been designed to protect fish’s delicate gills and membranes.

Απο αντιχλώριο γνωστής εταιρίας

Link to comment
Share on other sites

@ Dimitriq: Αυτό δεν είναι ακριβώς σωστό. Το χλώριο και τα υπόλοιπα εξατμίζονται πολύ πιο εύκολα απ'οτι το νερό. Με την αεραντλία που έχει, νομίζω οτι αυτό γίνεται ακόμα πιο γρήγορα.

ΟΜΩΣ το σωστό είναι να μπαίνει και αντιχλώριο, γιατι η απομάκρυνση του χλωρίου δεν είναι το μόνο που κάνει. π.χ.:

Το χλώριο εξατμίζετε. Το θέμα είναι οτι πλέον δεν βάζουν χλώριο στο νερό ΑΛΛΑ ΧΛΩΡΑΜΙΝΕΣ και αυτές ΔΕΝ ΕΞΑΤΜΙΖΩΝΤΑΙ.

Αρα η λύση του αντιχλωρίου είναι μονόδρομος.

Και όπως είπες το αντιχλώριο δεν κάνει μόνο αυτό.

Link to comment
Share on other sites

(Απαντω εδω αντι στο ΠΜ για το θεμα).

Συμφωνω με τους φιλους που σου απαντησαν και εγω οτι ειναι μανουρα και εξοδα χωρις λογο.

Κοστιζουν φιλτρα ανθρακας κλπ.

Αν θες ΚΑΘΑΡΟ τελειως νερο θα παρεις αντιστροφη οσμωση, θα μαζευεις το νερο στο βαρελι και με μια αντλια με καλο μανομετρικο που μπορει και ανεβαζει στο υψος του ενυδρειου το νερο, θα κανεις την αλλαγη και θα σου ερθει πιο οικονομικα η διαδικασια και πιο ευκολα και πιο σωστα. (αναλογα τα ψαρια συμπληρωνεις σωστη ποσοστητα ηλεκτρολυτες και ιχνοστοιχεια)

Το χλωριο φευγει μεν με τον αερισμο αλλα οχι τοσο ευκολα η χλωραμινη.

Επισης το καλο αντιχλωριο ειναι απαραιτητο ακομα κι αν χρησιμοποιεις φιλτρο ανθρακα που τα κατακρατα, ακομα και με αντιστροφη οσμωση (που εχει προφιλτρο ανθρακα), και αυτο γιατι εχει ουσιες που αναπαραγουν την μεμβρανη του ψαριου και καποια δεσμευουν αμμωνια, νιτρωδη κλπ. Εγω χρησιμοποιω το seachem prime.

Και μιας και ερωτηθηκε σε ΠΜ

Επίσης θέλω να ρωτήσω και κάτι ακόμα , σε περίπτωση που έχεις sumb και βάλεις τις αερόπετρες εκεί αντί μέσα στο ενυδρείο η οξυγόνωση του νερού γίνετε ή πρέπει να είναι μέσα στο ενυδρείο
Στο sump μπαινουν ολα. Αν και αεροπετρες δεν χρειαζονται γιατι γινεται επαρκης αναταραξη απο την επιστροφη του νερου απο το ενυδρειο στο sump.

Δες και αυτα

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=1554

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry293150

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry243703

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry246136

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...