Jump to content

Recommended Posts

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ :

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα:120

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά):ογκος καδου:δεν ξερω, υλικα: σφουγγαρι

-Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ):2 μηνες, το ενυδρειο δουλεψε για πρωτη φορα

- Ψάρια (είδη και αριθμός):λιγα ψαρια τωρα δλδ 4 νεον και 1 γλυφτη

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ): ταισμα:2 φορες τη μερα τοσο ωστε να καταναλωθει αμεσως αλλαγη :πρωτη

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ μετρηση δεν κανω τωρα(ισως λαθος μου)θα κανω μετα την αλλαγη

- PH:

- KH:

- GH:

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):

- ΝΟ2 (νιτρώδη):

- ΝΟ3 (νιτρικά):

- Θερμοκρασία:

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ:

-Strips:

-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού:αυτα που πεθαναν ηταν κιτρινα και κοκκινα(ιδιο ειδος)μικρα, ψιλοστρογγυλα με τις μουσουδες προς τα πανω

- Ιστορικό Ψαριού:2 μηνες που τα ειχα φαινοταν μια χαρα

- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ):περιττωματα:δεν ξερω αν ηταν φυσιολογικο αλλα απο καπια στιγμη και μετα τα περιττωματα κρεμοταν απο κατω σαν μακριναρι πριν πεσουν και ειχαν πορτοκαλι χρωμα χρωμα: ειχε σκουρυνει, ορεξη: δεν φαινοταν να εχει, αναπνοη: δεν μπορεσα να διακρινω κατι, κινητικοτητα:χαλια!στεκοταν συνεχεια ψηλα στο νερο, καμια φορα πλαγιαζε στον πυθμενα σαν να ηθελε να ξυθει μου φανηκε

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:ιστορικο ασθενειων ψαριου:δεν γνωριζω ενυδρειο:καινουργιο

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα) θεραπεια: καμια.

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:

-Δοσολογία:

-Χρόνος Χρήσης:

-Αναλυτική περιγραφή:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

(Το σημαντικότερο-απαραίτητο στοιχείο σε μια διάγνωση είναι οι φωτογραφίες) απο αυτα που πεθαναν δεν εχω φωτο

1. (img) ...photo1... (/img)

2. (img) ...photo2... (/img)

Αυτα τα στοιχεια γνωριζω ελπιζω να αρκουν. την αλλαγη παντως θα την κανω οποσδηποτε! επισης παρατηρησα, την ωρα που το φως ειναι on, πως κοιταζοντας το νερο απο κατω προς τα πανω, στη επιφανεια του υπαρχει ενα λευκο στρωμα με καποιες μικρες διαφανες κηλιδες απο δω κι απο κει. ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ :

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα:120

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά):ογκος καδου:δεν ξερω, υλικα: σφουγγαρι

-Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ):2 μηνες, το ενυδρειο δουλεψε για πρωτη φορα

- Ψάρια (είδη και αριθμός):λιγα ψαρια τωρα δλδ 4 νεον και 1 γλυφτη

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ): ταισμα:2 φορες τη μερα τοσο ωστε να καταναλωθει αμεσως αλλαγη :πρωτη

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ μετρηση δεν κανω τωρα(ισως λαθος μου)θα κανω μετα την αλλαγη

- PH:

- KH:

- GH:

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):

- ΝΟ2 (νιτρώδη):

- ΝΟ3 (νιτρικά):

- Θερμοκρασία:

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ:

-Strips:

-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού:αυτα που πεθαναν ηταν κιτρινα και κοκκινα(ιδιο ειδος)μικρα, ψιλοστρογγυλα με τις μουσουδες προς τα πανω

- Ιστορικό Ψαριού:2 μηνες που τα ειχα φαινοταν μια χαρα

- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ):περιττωματα:δεν ξερω αν ηταν φυσιολογικο αλλα απο καπια στιγμη και μετα τα περιττωματα κρεμοταν απο κατω σαν μακριναρι πριν πεσουν και ειχαν πορτοκαλι χρωμα χρωμα: ειχε σκουρυνει, ορεξη: δεν φαινοταν να εχει, αναπνοη: δεν μπορεσα να διακρινω κατι, κινητικοτητα:χαλια!στεκοταν συνεχεια ψηλα στο νερο, καμια φορα πλαγιαζε στον πυθμενα σαν να ηθελε να ξυθει μου φανηκε

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:ιστορικο ασθενειων ψαριου:δεν γνωριζω ενυδρειο:καινουργιο

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα) θεραπεια: καμια.

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:

-Δοσολογία:

-Χρόνος Χρήσης:

-Αναλυτική περιγραφή:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

(Το σημαντικότερο-απαραίτητο στοιχείο σε μια διάγνωση είναι οι φωτογραφίες) απο αυτα που πεθαναν δεν εχω φωτο

1. (img) ...photo1... (/img)

2. (img) ...photo2... (/img)

Αυτα τα στοιχεια γνωριζω ελπιζω να αρκουν. την αλλαγη παντως θα την κανω οποσδηποτε! επισης παρατηρησα, την ωρα που το φως ειναι on, πως κοιταζοντας το νερο απο κατω προς τα πανω, στη επιφανεια του υπαρχει ενα λευκο στρωμα με καποιες μικρες διαφανες κηλιδες απο δω κι απο κει. ευχαριστω...

Καλησπερα! :) Το ενυδρειο σου ειναι στρωμενο? Οι μετρησεις του νερου ειναι απαραιτητες πριν βαλουμε ψαρακια. Ξεκινα απο δω και τα λεμε στη συνεχεια Aquazone

Link to comment
Share on other sites

@ Παναγιώτα

Δυστυχώς τα στοιχεία που μας δίνεις είναι πραγματικά πολύ ελλειπή και δεν μπορούμε να βγάλουμε άμεσα κάποια άκρη. Θέλω απόσένα να γίνεις όσο το δυνατό πιο αναλυτική γίνεται. Τα νεκρά ψάρια είχαν τίποτα σημάδια, κοκκινίλες, ασπρίλες κλπ? Μήπως τις τελευταίες μέρες είχαν περίεργη συμπεριφορά (ανάσα, όρεξη για φαΐ, διάθεση γενικότερη)??? Τα ψάρια που αυτή τη στιγμή έχεις παρουσιάζουν κάποιο σύμπτωμα?

Απάντησε στα παραπάνω για να βγάλουμε καμιά άκρη. Επίσης πες μου αν τα νεκρά ψάρια ήταν σαν ΑΥΤΑ.

Άμεσα πρέπει να κάνεις τα εξής:

Αλλαγή νερού στο 50% με χρήση αντιχλωρίου και ΕΚΤΟΖΟΝ στην δόση θεραπείας.

Κινήσου άμεσα για να μην έχεις και άλλες απώλειες και δώσε μας τα στοιχεία που σου ζητάω!

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε κάποιο νέο???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...