Jump to content

Φελιζολ για diy background


xristosg7

Recommended Posts

με τι να χρωματισω τα φελιζολ χορις να κανω κακο στα ψαρια

Link to comment
Share on other sites

αυτήν την απάντηση την θέλω και γώ! σκεύτομαι να φτιάξω πλάτη απο φελιζόλ και να την περάσω απο πάνω με πυχτό τσιμέντο.και να το βάψω μετα, δεν γνωριζω ομως αν ειναι καλο.... εχει δοκιμάσει κανενας κατι αντίστηχο???

Link to comment
Share on other sites

εχω ηδη βαψει με τσιμεντο κατι κοματια απο φελιζολ με διαφορα σχεδια που εχω κανει

κ ειναι φανταστικα αλλα το τσιμεντο οταν το ακοθμπας χανει κατι σαν σκονη κ δεν ξερω κατα ποσο

θα κανει κακο στα ψαρια

Link to comment
Share on other sites

Προσωπική μου άποψη είναι να μην το χρωματίσεις καθόλου. Αντίθετα μπορείς να βρείς έτοιμο χρωματισμένο τσιμέντο ή κάτι αντίστοιχο και να το περάσεις δύο τρείς φορές με αραιό μίγμα. Το πηχτό δουλεύεται δύσκολα και αφήνει μπιμπίκια. Για ακόμη περισσότερη ασφάλεια περνάς όλη την πλάτη με εποξική ρητίνη. Η άλγη θα κάνει σταδιακά την υπόλοιπη δουλειά και θα φαίνεται πιό φυσική η κατασκευή.

Link to comment
Share on other sites

σε τί ειδους μαγαζια μπορω να ζητίσω εποξική ρητίνη???? σε μαγαγια με χρώματα???

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα το τζιμεντο δεν ανεβεζει το ph

η ριτινη ειναι ασπρη?

πλατη απο πολιορεθανη κανει ζιμια στα ψαρια

Link to comment
Share on other sites

Σε καταστήματα με μονωτικά. Προσοχή στις οδηγίες χρήσης! H ρητίνη είναι αδιαπέραστη και διαφανής. Εμποδίζει τις διάφορες τοξικές ουσίες (και του τσιμέντου σαφώς) να εισχωρήσουν στο νερό.

Ενα ενδιαφέρον λινκ που είχα βρεί πριν καιρό: http://aquarium.mriweb.nl/en/index.php

Link to comment
Share on other sites

θα σας βαλω και γω σε πειρασμο τωρα!!!!! αυτο μπορει να γίνει πολυ ευκολα και πολυ εντιποσιακα!

http://www.africanfish.info/gastbeitrag_02.html

δυστηχως ειναι στα γερμανικα αλλα κοιταξτε στης φωτο! :welcome:;);)

Link to comment
Share on other sites

Εποξική ρητίνη είχα βρει εδώ www.aandreou.gr

Θέλει προσοχή στη χρήση.

ΧΡΗΣΗ – ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ

Οι εποξικές ρητίνες λόγω των εξαιρετικών ιδιοτήτων τους καθίστανται απαραίτητο κατασκευαστικό υλικό όταν απαιτούνται υψηλότετες προδιαγραφές πρόσφυσης αντοχών και αυξημένη θερμική σταθερότητα. Αποτελούν υλικό εμποτισμού ενισχυτικών αποτελούμενων από ίνες γυαλιού όπως: CLOTH υφάσματα, ROVING UNIDIRECTION, αραχνοϋφαντα κλπ.

Καγιάκ από εποξική ρητίνη

Για τον πολυεστερισμό της είναι απαραίτητη η πρόσμιξή της με τον ειδικό σκληρυντή στην ακριβή αναλογία που ορίζει ο κατασκευαστής. Δεν περιέχει διαλύτη. Ιδανικές συνθήκες χρήσης: θερμοκρασία 15-30οC και υγρασία κάτων των 60%. Χρόνος χρήσης μείγματος: 30-40 λεπτά με κανονικές συνθήκες.

Αρχική σκλήρυνση: 6-7 ώρες και πολυμερισμός σε 24 ώρες. Η έκθεση του προϊόντος κατά τον πολυμερισμό του σε σταδιακά αυξανόμενη θερμοκρασία (από 30οC και άνω) δεν είναι απαραίτητη όπως σε άλλες εποξικές ρητίνες.

Χρησιμοποιείται με όλες τις μεθόδους παραγωγής για κατασκευές τμημάτων αγωνιστικών αυτοκινήτων, δικύκλων, κρανών, ιστιοσανίδων, καγιάκ, κουπιών, ανεμογεννητριών, βατραχοπέδιλων, ενισχυμένων καλουπιών για χύτευση, στην αεροναυπηγική, σε αγωνιστικά σκάφη, για ενίσχυση ρωγμών τσιμεντοκολόνων κλπ. Εξαιρετική επίσης για την άριστη πλαστικοποίηση ξύλινων σκαφών με υφάσματα cloth (σεντόνι). Αδιαβροχοποιεί και ενισχύει ξύλο, μέταλλα. Προστατεύει και θεραπεύει τα πολυεστερικά σκάφη από την όσμωση.

(Πηγή: www.aandreou.gr )

Καλό θα ήταν να τους πεις για τι χρήση τη θέλεις ώστε να έχεις σαφείς οδηγίες. :welcome:

Link to comment
Share on other sites

θα σας βαλω και γω σε πειρασμο τωρα!!!!! αυτο μπορει να γίνει πολυ ευκολα και πολυ εντιποσιακα!

http://www.africanfish.info/gastbeitrag_02.html

δυστηχως ειναι στα γερμανικα αλλα κοιταξτε στης φωτο! :welcome:;);)

Τι έκανε το παλικάρι!!!!??? :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλές οι συμβουλές σου. Θα τις εφαρμόσω και θα σας πω αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

εγραψα παραπανω πως θα κανω κατασκευη απο φελιζολ και μετα θα το περάσω με πυχτο τσιμέντο για να κοκαλόσει οπως εδω http://www.africanfish.info/gastbeitrag_02.html και μετα απο επανω εποξική ρητίνη. νομίζω πως ειναι πολυ ευκολος και εντιποσιακος τρόπος! και ασφαλεις πανω απο ολα για τα ψαρακια του καθε ενος.... αν κανω καπου λαθος πειτε μου!

Link to comment
Share on other sites

Τι έκανε το παλικάρι!!!!??? :welcome:

ειναι θέμα ε??? επαθα και γω πλακα μολις το ειδα!

Link to comment
Share on other sites

ΠΟΡΩΘΗΚΑ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ Κ ΚΛΕΙΣΤΑ ΤΑ ΜΑΓΑΖΙΑ ΝΑ ΠΑΩ ΝΑ

ΒΡΩ ΤΑ ΥΛΙΚΑ ΘΑ ΒΓΑΛΩ ΦΩΤΟ Κ ΑΝ ΚΑΤΑΦΕΡΩ ΘΑ ΤΗΣ ΑΝΕΒΑΣΩ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ

ΤΗΝ ΓΝΩΜΗΣΑΣ

Link to comment
Share on other sites

ΠΟΡΩΘΗΚΑ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ Κ ΚΛΕΙΣΤΑ ΤΑ ΜΑΓΑΖΙΑ ΝΑ ΠΑΩ ΝΑ

ΒΡΩ ΤΑ ΥΛΙΚΑ ΘΑ ΒΓΑΛΩ ΦΩΤΟ Κ ΑΝ ΚΑΤΑΦΕΡΩ ΘΑ ΤΗΣ ΑΝΕΒΑΣΩ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ

ΤΗΝ ΓΝΩΜΗΣΑΣ

:welcome:;);)

Link to comment
Share on other sites

σαν πιο παλιός θα σας πω ότι ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΧΕΙ ΣΥΖΗΤΗΘΕΙ ΣΤΟ AQUAZONE!

Φελιζόλ που με φλογοβόλο δίνεις το σχήμα που θες, το περνάς με σιλικόνη ενυδρειακή και πάνω του πετάς ψιλή άμμο! Καλύτερο και σίγουρα πιο ασφαλές από τσιμέντο και ρητίνη. Ψάξτε να το βρείτε στις κατασκευές!!

Link to comment
Share on other sites

σαν πιο παλιός θα σας πω ότι ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΧΕΙ ΣΥΖΗΤΗΘΕΙ ΣΤΟ AQUAZONE!

Φελιζόλ που με φλογοβόλο δίνεις το σχήμα που θες, το περνάς με σιλικόνη ενυδρειακή και πάνω του πετάς ψιλή άμμο! Καλύτερο και σίγουρα πιο ασφαλές από τσιμέντο και ρητίνη. Ψάξτε να το βρείτε στις κατασκευές!!

το φελιζολ δεν θα αρχισει να σκορπαει μετα απο καποιο διαστημα μεσα στο νερο,μονο με σιλικονη?και πως θα απλωθει η σιλικονη σε ολο το μηκος του φελιζολ

Έγινε επεξεργασία - GXSARA
Link to comment
Share on other sites

τι εννοείς να σκορπάει; παίρνεις ένα χοντρό κομμάτι φελιζόλ, δίνεις το σχήμα που θες (σπηλιές, βαθουλώματα, εξογκώματα) και μετά το αλοίφεις λίγο λίγο με σιλικόνη και πριν στεγνώσει το βομβαρδίζεις με άμμο! βγαίνει πολύ φυσικό. Το μόνο πρόβλημα μετά (όπως και με όλες τις κατασκευές από φελιζόλ) είναι ότι πρέπει να έχεις προβλέψει κάποια υποδοχή στο εσωτερικό του ώστε να του βάλλεις μολύβι και να μείνει μέσα στο νερό, αλλιώς η άνωση το εμποδίζει. Και πρέπει να βάλλεις ομοιόμορφα και όχι σε 1 σημείο μόνο το μολύβι, διαφορετικά μπορεί και να σπάσει το φελιζόλ, να μείνει μέσα το κομμάτι με το μολύβι και το υπόλοιπο να ανέβει στην επιφάνεια!

Link to comment
Share on other sites

δεν θα το ρισκάρω με σιλικόνη,,,η ριτήνη ειναι τοσο σκληρη που θα κανει καλη δουλεια....γνώμη μου παντα....

Link to comment
Share on other sites

:welcome: κατα την γνωμη μου πιστευω οτι με το μπλε το μονοτικο αυτο που βαζουμε στον μπατο του ενυδρειου θα κανουμε καλυτερη δουλεια.... ;)
Link to comment
Share on other sites

Έχετε υπόψη ότι δεν κάνουν όλες οι εποξειδικές ρητίνες για χρήση σε ενυδρείο αλλά μόνο αυτές που προορίζονται για χρήση σε δεξαμενές ποσίμου νερού και γενικά για επαφή με τρόφιμα όπως για παράδειγμα αυτή εδώ.

Link to comment
Share on other sites

:welcome: κατα την γνωμη μου πιστευω οτι με το μπλε το μονοτικο αυτο που βαζουμε στον μπατο του ενυδρειου θα κανουμε καλυτερη δουλεια.... ;)

τα ακρυλικα χρωματα κανουν δουλεια για βαφη στο background?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλη βλέπω ποιο ασφαλές το πορομπετον, με λίγη επεξεργασία έχεις θαυμάσια αποτελέσματα.

Να και ένα δοκίμιο που φτιάχτηκε με ένα τρυπάνι (ποτηροτρύπανο) σκαρπέλο και χοντρό γυαλόχαρτο.

Βάφτηκε με σιλικονούχο βερνίκι εμποτισμού διαφανές, για να γίνει ποιο σταθερό και για να μι σκουραίνει .

post-16300-1262516055_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

αυτην την εβδομαδα θα κατσω να φτιαξω background kaι θα ανεβασω φωτο :welcome:

Link to comment
Share on other sites

Εχω ηδη αρχισει να φτιαχνω μερικα σχεδια μεχρι να καταλικσο στο πιο ωρεο

αν καταφερω να μαθω πως να ανεβαζω φωτο θα σας δικσω να μου πειτε την γνωμη σας

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...