Jump to content

Τι να κάνω τελικά μ' αυτή την άμμο???


Recommended Posts

Όπως λέω και στον τίτλο έχω πρόβλημα με την άμμο. Βλέπω συνέχεια φωτό ενυδρείων με κατάλευκη άμμο ή στη χειρότερη με λίγη καφετίλα. Στη δική μου άμμο γίνεται το αδιαχώρητο. Για αρχή θέλω να σας πω ότι έχω περίπου 9 κιλά αραγωνίτη χοντρόκοκκο και άλλα περίπου 9 κιλά αραγωνίτη λεπτόκοκκο σε ενυδρείο 120 λίτρων. Έχω δύο κυκλοφορητές ο ένας με 3000 Λ/Ω και ο άλλος γραμμικός με 900 Λ/Ω. Περιμένω δύο tunze 6025 για να αντικαταστήσω αυτούς που έχω γιατί μέχρι τώρα η κυκλοφορία μου είναι χάλια και το έχω διαπιστώσει αυτό. Η άμμος μου αρχίζει να καλύπτεται με ένα κλειστό καφέ χρώμα (όχι μαύρο) και στη συνέχεια έχω και μικρή βλάστηση σε ορισμένους τόπους. Στο σημείο που η άμμος ακουμπάει το γυαλί του ενυδρείου βλέπω κοκκινίλες, όχι όμως κοράλλινη άλγη αλλά σαν μια ελαφρώς κόκκινη μεμβράνη. Γενικά μετά από κάποιες μέρες αφού καθαρίσω το ενυδρείο η άμμος φαίνεται λες και δεν την ακούμπησα ποτέ.

Έχω διαβάσει ότι δε πρέπει να καθαρίζω με σκούπα την άμμο, αυτό είναι αλήθεια??? Την ανακατεύω λίγο με το χέρι μου για να έρθει από πάνω το καθαρό κομμάτι αλλά γίνεται ένας χαμός, σηκώνει πολλή σκόνη.

Τι να κάνω μ' αυτή την άμμο πως θα εξαφανίσω όλη αυτή τη βρωμιά?????

Link to comment
Share on other sites

Εναποθέτω και κάποιες φωτό για βοήθεια...

Η πρώτη τραβήχτηκε στις 25/2/09, τρείς μήνες μετά από το ξεκίνημα του ενυδρείου

Η δεύτερη στις 18/6/09

Η τρίτη στις 13/10/09 κανένα μήνα μετά που έβαλα τον δεύτερο κυκλοφορητή

Η τέταρτη στις 13/12/09 Και μάλλον αυτή τραβήχτηκε καμιά μέρα μετά από συντήρηση γιατί σπάνια έχει τόσο καλή όψη η άμμος.

post-16598-1262496658_thumb.jpg

post-16598-1262496674_thumb.jpg

post-16598-1262496693_thumb.jpg

post-16598-1262496706_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - fitos100
Link to comment
Share on other sites

Από po4 πως πας;;;;

Πρώτα από όλα πρέπει να δεις αυτό.....

Μπορεί να μην δείχνει σωστές ενδείξεις το τεστ σου η να μην χρησιμοποιείς καλό αντιφωσφορο.......

Έχεις αγγουρι η αλλιώς cucumber???

πιθανόν αυτό να βοηθήσει οπως και ένα goby να σου ανακατευει την άμμο....

Αυτά από μένα ας απαντήσουν και οι πιο ειδικοί σε περίπτωση που κάνω κάποιο λάθος....

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς να σου πω ότι έκανες λάθος που έβαλες αστερία σε τόσο καινούργιο ενυδρείο αλλά και μικρό.Τον έχεις καταδικάσει εκεί μέσα σε θάνατο.Τώρα καλό είναι να βάλεις σαλιγκάρια γιατί θα βοηθήσουν λίγο.Αν έχεις φωσφορικά και νιτρικά κάνε κάποιες αλλαγές ώστε να κατέβουν.Κάνε και καμία αλλαγή στον άνθρακα σου αν είναι παλιός.Μπορείς να μας αναφέρεις για το φωτισμό σου πληροφορίες?

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς να σου πω ότι έκανες λάθος που έβαλες αστερία σε τόσο καινούργιο ενυδρείο αλλά και μικρό.Τον έχεις καταδικάσει εκεί μέσα σε θάνατο.Τώρα καλό είναι να βάλεις σαλιγκάρια γιατί θα βοηθήσουν λίγο.Αν έχεις φωσφορικά και νιτρικά κάνε κάποιες αλλαγές ώστε να κατέβουν.Κάνε και καμία αλλαγή στον άνθρακα σου αν είναι παλιός.Μπορείς να μας αναφέρεις για το φωτισμό σου πληροφορίες?

+1 :welcome:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...