Jump to content

βαση ενυδρειου


stratoos

Recommended Posts

επεδη εχω μαζεψει αρκετα ;) ενυδρεια στο δωματιο μου κ το υπολιπο σπιτι κατι πρεπει να γινει.τουλαχιστον για το 220 κ το 180.ελεγα να κανω μια βαση απο ντεξιον ενυσχιμενο κ βιδωμενο στον τοιχο.τα ντεξιον θα ντυθουν με μελαμινι για να μην φαινοντε.τα ενυδρεια λεω να μπουν το ενα πανω απο το αλλο.φυσικα θα μπει πλαστικο κατω απο τα ενυδρεια για να μην υπαρχει τοσο μεγαλη μεταδοση ηχου απο το μεταλο.διπλα στο πανω ενυδρειο λεω να κανω καποιο ντουλαπι για μπουν τα φιλτρα κ να ντυθει κ αυτο με ηχομονοτικο.σαν ιδεα πωσ ακουγετε?καποια αλλη ιδεα?ενοειτε πωσ δεν θελω να φυγουν τα ενυδρεια ;):welcome:

Link to comment
Share on other sites

επεδη εχω μαζεψει αρκετα ;) ενυδρεια στο δωματιο μου κ το υπολιπο σπιτι κατι πρεπει να γινει.τουλαχιστον για το 220 κ το 180.ελεγα να κανω μια βαση απο ντεξιον ενυσχιμενο κ βιδωμενο στον τοιχο.τα ντεξιον θα ντυθουν με μελαμινι για να μην φαινοντε.τα ενυδρεια λεω να μπουν το ενα πανω απο το αλλο.φυσικα θα μπει πλαστικο κατω απο τα ενυδρεια για να μην υπαρχει τοσο μεγαλη μεταδοση ηχου απο το μεταλο.διπλα στο πανω ενυδρειο λεω να κανω καποιο ντουλαπι για μπουν τα φιλτρα κ να ντυθει κ αυτο με ηχομονοτικο.σαν ιδεα πωσ ακουγετε?καποια αλλη ιδεα?ενοειτε πωσ δεν θελω να φυγουν τα ενυδρεια :ninja::welcome:

Αγαπητέ φίλε να σε πληροφορήσω, επειδή το ρώτησα πριν από λίγες μέρες, ότι τα ράφια τύπου ντέξιον "σηκώνουν" μέχρι 110 κιλά και αυτά κατανεμημένα σε όλο το ράφι.

Οπότε πας για ενισχυμένη κατασκευή και όχι απλό ντέξιον.

Πάντα φιλικά... ;)

Link to comment
Share on other sites

Για τετοια ενυδρεια πρεπει να πας σε κοιλοδοκο και προτεινω για λειτουργικους λογους να μην ειναι εντοιχισμενη η κατασκευη.

δες εδω μερικα στοιχεια http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=300264

Link to comment
Share on other sites

για μια τετοια κατασκευη θα συμφωνισω με τον σπυρο οτι θα χρειαστεις

κατασκευη με κοιλοδοκο για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο.

ειναι το πιο σταθερο που θα μποροεσεις να φτιαξεις ευκολα και γρηγορα

και θα το ντυσεις και πανευκολα με μελαμινη που θες.

Φιλικα βασιλης

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...