Jump to content

60 λιτρα Juwel


nickst

Recommended Posts

εχω ενα ενυδρειο juwel 60 λιτρων και εχω μεσα

1 γλυφτη πολυ μικρο

1 σαλιγκαρι apple snail

1 albino shark

1 silver shark

8 guppy

4 γαριδες

1 αστακο

5 νεον

2 γατοψαρα

και εχω και τρεια φυτα.....επειδη εδω και πολυ καιρο εχουν εξαφανιστει πολλα φυλα απο τα φυτα σημερα εχω πλεον μεσα στο ενυδρειο μου

8 νεον

2 albino shark

1 σαλιγκαρι

1 γλυφτη

2 γατοψαρα

6 γαριδες

σκεφτομαι να βαλω αλλα 5 νεον και μερικες ακομα γαριδες.φιλε Sta8hs000 ακουω την γνωμη σου γιατι μετραει πολυ για μενα.οριστε και μια φωτο οπως ειναι τωρα το ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θελω να σε στεναχωρησω αλλα τα λιτρα σου ειναι πολυ λιγα για τα ψαρακια σου.. επισης γνωριζεις οτι τα νεον θελουν μαλακο νερο και δεν ταιριαζουν με τα "καρχαριακια" σου??

Link to comment
Share on other sites

Δεν θελω να σε στεναχωρησω αλλα τα λιτρα σου ειναι πολυ λιγα για τα ψαρακια σου.. επισης γνωριζεις οτι τα νεον θελουν μαλακο νερο και δεν ταιριαζουν με τα "καρχαριακια" σου??

Σε λιγο καιρό θα γινουν ενα... για την ακριβεια... γευμα!!! :P

Φιλε μου... κρατα τις γαριδες, τα σαλιγκαρα και τα νεον... και δωσε τα υπολοιπα. :lmao:

Επίσης δωσε περισσοτερες πληροφοριες για τα γατοψαρα.... αναλόγως το ειδος... ισως αν τα κανεις 4 μπορουν να μεινουν κι αυτα...

Συγνωμη που σε αποπηρα... αλλα δυστυχως τα υπολοιπα ψαρακια μεγαλωνουν πολυ!!

Υ.Γ. Μην παρεις αλλα ακομα...

Link to comment
Share on other sites

δεν πειραζει βρε παιδια για αυτο σας ρωταω να μου πειτε εσεις που ξερετε περισσοτερα απο μενα.σαν αυτο που εχω στην φωτο ειναι τα γατοψαρα....αν καρατησω τα νεον και προσθεσω και αλλα μαζι με τα γατοψαρα το σαλιγκαρι τις γαριδες και τον γλυφτη ειναι καλα?

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να δωσεις και τιμες απ το ενυδρειο σου (ph, kh, gh, NH3/4, NO2, NO3) για να μπορεσουμε να σου πουμε και αν το νερο σου ειναι καταλληλο,.. τα τετρα ζουν σε χαμηλο ph , "6,5" , (μπορουν να ζησουν απο 5,5-7,5 αλλα καλο ειναι παντα μια μεση τιμη).. μην βιαζεσαι να βαλεις ψαρια μεσα.. τα "γατοψαρα" που εχεις ονομαζονται corydoras albino και ειναι κοπαδοψαρα(δηλαδη ομαδα απο 5 και πανω..).. αν τελικα κρατησεις τα τετρα να ξερεις οτι θες μια α.ο η ενα βαρελι μικρο για να προετοιμαζεις το νερο με τυρφη για τις αλλαγες.. κανε ενα search στο φορουμ η και γενικα στο διαδικτυο για να καταλαβεις και μονος σου...

Υγ. και γω οταν πρωτοξεκινησα εφτιαξα ενα ενυδρειο.... αστα... guppy, platy, neon, plekostomus..κα. μολις καταλαβα τι ειχα κανει εβγαλα αυτα που δεν ταιριαζαν και κρατησα τα "ευκολα".. ζωοτοκα,.. :P

Link to comment
Share on other sites

οκ ευχαριστω μετρησεις να πω την αληθεια δεν εχω κανει ποτε.θα κανω αυριο μια και θα σας πω.

Link to comment
Share on other sites

Οριακα σως να μπορεις να κρατησεις τις γαριδες, τα σαλιγκαρια, τα νεον, να βαλεις αλλα 2 κορυ... και ισως και τον πλεκο.

Ομως:

Το χαλικι που εχεις δεν κανει... γιατι τα κορυ χωνουν τη μουσουδα τους και γδερνονται.

Πρεπει να βαλεις αμμο αν θελεις να τα κρατησεις.

Να κανεις 4.

Να κρατησεις 8 τα νεον.

Να μας πεις ποιος πλεκο ειναι.

Link to comment
Share on other sites

ειχα αμμο παλια και το νερο δεν ελεγε να καθαρισει συνεχεια θολο ηταν το φιλτρο γινοταν λασπη για αυτο εβαλα χαλικι...αν δωσω τα κοριντος μετα μπορω να κρατησω τα νεον να βαλω και αλλα νεον μαζι με τα rainbow καρχαριακια τον γλυφτη και τις γαριδες?ορισυε μια φωτο δεν μπορεσα να τον βγαλω καλυτερη τωρα τι ειδος γλυφτη ειναι δεν ξερω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...