Jump to content

Προφιλτρο στυλ Αμβουργου...


Koing Koing

Recommended Posts

Εκανα μια σκεψη,μιας και το ενα μου ενυδριο προοριζεται να εχει πολλα ξυλα και πολλα φυλα,να χρησιμοποιησω την τεχνικη του φιλτρου αμβουργου δηλαδη στην μια πισω γωνια του ενυδριου να φτιαξω θεση ωστε να μπαινει ενα σφουγκαρι και να απομονωνει εναν πολυ μικρο χωρο..Ετσι εκει μεσα θα βαλω τις εισοδους απο τα δυο φιλτρα ωστε να μην βουλωνουν και να εχω οσο πιο καθαρα τα βιολογικα υλικα

Μπορει να δουλεψει η θα βουλωνει το σφουγκαρι ευκολα..??

Σε λιγο θα ανεβασω και ενα σχεδιο για να γινει πιο κατανοητο :P

Link to comment
Share on other sites

υπερβολικο να κανεις στυλ Αμβουργου μονο για να μην βουλωνει το φιλτρο νομιζω.

βαλε απλα ενα σφουγκαρι στην εισοδο του μπαστουνιου η ενα προφιλτρο εξωτερικα μονο με υαλοβαμβακα.

αν το κανεις παντως γεμισε το βιολογικα υλικα μεσα και μην βαλεις καν εξωτερικο.μια χαρα θα ειναι και αργει να βουλωσει.(η πιο φθηνη-καλη λυση φιλτρανσης)

:P

Link to comment
Share on other sites

Υπερβολικο δεν τον βρισκω...Απο την στιγμη που εχω τα φιλτρα με ολα τα υλικα τους και το μονο που θα κανω θα ειναι να κολησω την βαση και να αγορασω ενα σφουγκαρι...

Η φωτο που υποσχεθηκα asfgdgh.bmp

Σκευτηκα πως με τοση μουργα η επιφανεια του μικρου προφιλτρου που θα εβαζα μπροστα στο μαστουνι θα βουλωνε σχετικα ευκολα με τοση μουργα ενα η επιφανεια του μεγαλου σφουγκαριου[υπολογιζω 5x40 cm(μηκοςxυχος)]δυσκολοτερα και με καλυτερη ροη μεχρι να βουλωσει...

:P

Link to comment
Share on other sites

Αν στησεις σωστα το εξωτερικο φιλτρο και ειναι και της προκοπης δεν βουλωνει και χωρις σφουγγαρι στην εισοδο.

Εγω παντως οταν πειραματιστηκα δεν μου βγηκε σε καλο.

Μπορει το φιλτρο μεσα να ηταν "καθαρο" αλλα καθε εβδομαδα βουλωνανε οι σωληνες, μιλαμε για τελειως :rolleyes:

Για το προφιλτρο αμβουργου δεν το βρισκω αναγκαιο αλλο τοσο που θα φαινεται και πολυ και αν βγει και αυτο προβληματικο αντε να το ξηλωσεις.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω το ίδιο πρόβλημα (μου αρέσει βρώμικο το ενυδρείο αλλά θέλω καθαρό το φίλτρο) σκέφτομαι να εφαρμόσω μια άλλη μέθοδο που ουσιαστικά είναι η μέθοδος του προφίλτρου αλλά σχεδιασμένη ώστε να μην βουλώνει σχεδόν ποτέ αν και θα χρειάζεται καθάρισμα κάθε 1-2 μήνες.

Για είσοδο δεν χρησιμοποιείς αυτό:

510986.jpg

αλλά σκέτο τον σωλήνα ταπωμένο στην άκρη του και τρυπημένο στα 10-20 τελευταία εκατοστά ή όσο θέλει κανείς ανάλογα με το ύψος του ενυδρείου.

Αυτό το κομμάτι του τρυπημένου σωλήνα το ντύνουμε με κάτι... τώρα τι θα είναι αυτό? Σφουγγάρι κομμένο? Κάτι έτοιμο? Κάτι θα βρούμε δεν παίζει...

Hagen%20Fluval%20Edge%20Pre-Filter%20Sponge.jpg

frytank006_large.jpg

Το πλεονέκτημα είναι οτι έχεις περισσότερο σφουγγάρι για βούλωμα και μειωμένη ροή με αποτέλεσμα να τραβάει περισσότερο νερό αλλά λιγότερα σκουπίδια, όπου βέβαια αυτό είναι επιθυμητό.

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα μου ειναι πως οταν θα μαζευει τα "χοντρα" και ορισμενες φορες ισως κολαει ολοκληρο το Φυλο Cattapa τοτε το φιλτρο θα χανει την ροη του...

Σιγουρα με το κολπο σου Γιωργο μεγαλωνει κατα πολυ η επιφανεια σφουγκαριου αρα και βουλωνει δυσκολοτερα η εισοδος...

Η δικια μου σκεψη ηταν στην δημιουργια της μεγιστης επιφανειας προφιλτρου...Οσο για την κατασκευη νομιζω ειναι πολυ απλη με 4 τζαμακια πολυ ευκολα μπορουμε να δημιουργησουμε 2 αυλακια οπου θα μπαινει το σφουγκαρι συρταρωτο και θα βγαινει εξισου ευκολα στην περιπτωση που βουλωσει...

Εχω απειρο χρονο πειραματισμου οποτε σκευτομαι στο ενα ενυδριο να το εφαρμοσω...Αν δεν δουλεψει το ξηλωνω και στην χειροτερη μενουν λιγες σιλικονες στην πισω γωνια του ενυδριου... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

:rolleyes::D:hysterical: Αυτα σκεφτομουνα και εγω, γιατι εβλεπα που επεφτε η ροη του 1ου μου φιλτρου πχ απο 1000 λιτρα οταν ηταν φρεσκοσυντηρημενο, στα 600-700 μεσα σε 1-2 μηνες και εσπαγα το κεφαλι μου να βρω λυσεις.

Τελικα εχω αφησει ολα τα φιλτρα οπως ειναι χωρις να τα πειραζω και τα ανοιγω μονο για να παρω μπολι μια φορα καθε .... ποτε?

Το ιστορικο : Απο 1000 λ/ω πεσανε στα 600 μεσα σε 1-2 μηνες (οχι επικινδυνα τα ορια για 180 λιτρα ενυδρειο), αντι για συντηρηση τα αφησα ησυχα μετα αρχισαν μαλιστα να ανεβαινουν στα 700 λ/ω που μειναν σταθερα για παντα.

Αυτα μου φαινονται φυσιολογικα πλεον λοιπον.

1. Ενα φιλτρο δεν τρεχει για παντα ετσι οπως οταν ειναι φρεσκοστημενο και καθαρο.

2. Ενα φιλτρο οταν ειναι "καθαρο" δεν φιλτραρει καλα.

3. Υπολογιζεις τη ροη του φιλτρου που θα βαλεις στο ενυδρειο σου, οχι με την ονομαστικη ροη που δινουν στην αντλια του οταν λειτουργει εκτος φιλτρου ή οταν λειτουργει σε "καθαρο" φιλτρο, αλλα με τη μειωμενη και σταθερη ροη του που ειναι συνηθως στα 2/3 της ονομαστικης ροης που αναγραφεται στις προδιαγραφες του φιλτρου.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Σπυρο...

Αλλα νομιζω ειμαι ξερο κεφαλι και αμα δεν πειραματιστω δεν μπορω...

Το προβλημα μου ειναι που θα βρω σφουγκαρι με τοσο μεγαλες διαστασεις δηλαδη η μια του πλευρα να ειναι 40cm...

Link to comment
Share on other sites

Δεν κάνω διαφήμιση αλλά νομίζω θα σε βοηθήσει: http://www.aquaclubdesign.com/aquarium-fre...-2-3-4-5-6.html

Πέρυσι ειχα δει το ίδιο και στην W.I.

Link to comment
Share on other sites

Για να ξερεις τι θα επιλεξεις:

Τα χοντροτρυπα επιλεγονται στην αρχη της ροης του νερου στη φιλτρανση, για να μη βουλωνουν ευκολα.

Οσο πιο μικρο το νουμερο μετα το Τ τοσο πιο χοντροτρυπο το σφουγγαρι. (πχ Τ10 ειναι το πιο χοντροτρυπο)

Και απο ονομασιες coarse ειναι το χοντροτρυπο, medium το μεσαιο, και fine το ψιλοτρυπο.

Στα μεγεθη πχ 100Χ100Χ10 ειναι Μηκος επι πλατος επι παχος.

(Προσεξε το παχος για τη δουλεια που το θελεις)

Θα προτιμουσα ενα μικρου παχους πχ 3cm http://www.aquaristic.net/filterfoam-plate...x50.html?lang=1

Link to comment
Share on other sites

Εγω σκευτομουν για ακομα πιο λεπτο...

Τελως παντων οταν κατεβω αθηνα για τα ψωνια μου :D θα τα δω απο κοντα και θα κρινω ποιο θα διαλεξω...:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...