Jump to content

Πρόβλημα με 2213


ΜΑΝΤΑΛ

Recommended Posts

Καλημέρα ,

στο ριο125 έχω δυο 2213 , αριστερά και δεξιά . Το ένα το έχω σχεδόν ένα χρόνο και ποτέ δεν με προβλημάτισε . Το δεύτερο το αγόρασα πριν τρεις μήνες και μέχρι πριν 4 μέρες δεν είχα κάποιο πρόβλημα . Μέτα από καθαρισμό που του έκανα , όχι τόσο για βρωμίες αλλά γιατί έψαχνα μια amano η οποία τελικά ήταν μέσα , κάνει θόρυβο σαν να παίρνει από κάπου αέρα . Στην είσοδο αν βάλω το δάχτυλό μου ρουφάει αρκετά , όμως στην έξοδο δεν έχει αρκετή ροή .

Ξέρει κάποιος τι να κάνω ή τι να αλλάξω ?

Ευχαριστώ

Παναγιώτης

Link to comment
Share on other sites

1.κουνησε το λιγο με δυναμη

2.βαλε-βγαλε αρκετες φορες την μπριζα

λιγο μπακαλιστικα αλλα ισως κατι γινει!! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Του έχω αλλάξει τα φώτα στο κούνημα και στο βάλε βγάλε την πρίζα . Το ίδιο κάνω με το άλλο φίλτρο μετά από καθαρισμούς και παίρνει αμέσως . Τώρα τα βρήκα λίγο σκούρα .

Link to comment
Share on other sites

επανελαβε ολη την διαδικασια απο την αρχη.

ανοιξε το,αδειασε το και επανατοποθετησε το.αερα εχει παρει. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Το έκανα έχθες βράδυ ....με ένα χέρι τάιζα τη μπέμπα κια με άλλο άνοιγα το φίλτρο στην μπανιέρα !!!!!

Μήπως είναι καμιά φτερωτή δηλ μηχανολογικό θέμα γιατί διάβασα και ένα προηγούμενο post με αντίστοιχο πρόβλημα σε jbl ?

Συγνώμη που κουράζω .

Link to comment
Share on other sites

Τσεκαρε αν εχει σπασει το κεραμικο αξονακι στη φτερωτη και την ιδια την φτερωτη.

Αν υπαρχουν τα ελαστικα ποδαρακια στις ακρες του κεραμικου αξονα. Το ενα λαστιχακι μπορει να ειναι σφηνωμενο στο πατο του θαλαμου της φτερωτης, τσεκαρε αν ειναι μεσα οταν βαζοντας το κεραμικο αξονακι, αυτα να στεκεται και να ισορροπει στο μεσο του θαλαμου .

Εξαρτηματα 7433710 http://www.eheim.de/eheim/pdf/en/ersatztei..._classic_GB.pdf

Τελευταια ανοιξε το αλλο που λειτουργει και συγκρινε τα αν φαινονται ιδια ολα

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Θα εκτυπώσω το hardcopy και θα το ξανακοιτάξω το βράδυ στο σπίτι .( ΑΝ κοιμάται η μπέμπα !!!)

Ευχαριστώ όλους

Παναγιώτης

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ,

για την ιστορία , τελικά στην είσοδο του φίλτρου, στο βανάκι εισαγωγής , είχαν κολλήσει πολλά σαλιγκάρια με αποτέλεσμα να προκαλούν θόρυβο στο φίλτρο !!!Τα έβγαλα και ησύχασαμε όλοι .

Δεν ήθελα να πιστέψω ότι με απογοήτευσε η eheim !!!

Όπως όμως έψαχνα να βρω λύση στο πρόβλημά μου , είδα στο τζάμι του ενυδρείου κολλημένες βεντουζίτσες με ουρίτσες ......για πρώτη φορά γέννησαν το ζευγάρι ancistrus sp3 που έχω !!!!!!

Δέχομαι συγχαρητήρια .

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Θα βάλω τα ειδικά προφίλτρα που είναι σαν σφουγγαράκι .

Σας ευχαριστώ όλους .

Παναγιώτης

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...