Jump to content

Biobox 2 και ενυδρείο Carrefur


fotis80

Recommended Posts

Θα ηθελα μια μικρή βοήθεια οσο αναφορά το φίλτρο.

Αγορασα πριν απο 2 ημέρες εαν Carrefur ισιο... ενυδρείο και συγκεκρημένα αυτό ..

Αquatlantis

Φτηνή κατασκευή στα 115 λιτρα .. με αρκετα καλή τιμή .. (μαζι με τη βαση στα 120 ευρω !!!!)

Το παίρνω λοιπόν το αποσυσκευάζω και μεσα είχε και το φίλτρο που περιλαμβάνετε στην συκευασία και

είναι το Biobox2

Μια παρατηρηση που έχω να κανω με οσους ενθουσιάστηκαν με την τιμη ειναι οτι το φλτρο ΕΙΝΑΙ ΚΟΛΛΗΜΕΝΟ ΜΕ ΣΙΛΙΚΟΝΗ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΤΖΑΜΙ !!!!!

Αρα συνεπαγετε φιλτρο και ενυδρειο πανε παρέα ..

Η βοήθεια που θέλω ειναι η εξής :

To Biobox2 εχει 3 δεξαμενες μεσα .. (στη 1η ειναι ο θερμαντήρας και ειναι εκεινη απο την οποία εισέρχονται τα νερα. )

Στη 2η δεξαμενη εχει απλως ενα ΜΠΛΕ ΣΦΟΥΓΚΑΡΙ και τιποτα παραπανω (οχι αυτα που εχει η Aquatnlatis στο site της ... εας ειναι καλα οι κινέζοι και η φτηνη τιμη )

και στη 3η δεξαμενη εχει το μοτερ που παίρνει το νερο και το σηκωνει επανω και το πετα μεσα στο ενυδρείο .

Οι δεξαμενες (τα χωρίσματα δηλαδή) λειτουργούν μεταξύ τους με τη μεθοδο της υπερχείλησης .

Το νερο κανονικά μπαινει απο το κατω ακρο της πρωτης δεξαμενης (περναει απο τον θερμαντηρα) με την υπερχίληση πεφτει στη δευτερη δεξαμενη, περνάει απο ολα τα φιλτρα και στο "πατο" της δευτερης δεξαμενης επικοινωνεί με την τρίτη δεξαμενη που είναι η αντλία η οποία το παιρνει και το πετα παλι μεσα στο ενυδρείο.

Ακουλουθεί λοιπόν ενα " S " η διαδρομή του.

Γεμίζω λοιπόν μεχρι τη μεση το ενυδρείο (και περιπου ηταν και η μεση του κολλημενου φιτλρου !!!) και βλεπω μεσα στο φιλτρο οτι ΚΑΙ ΟΙ 3 ΔΕΞΑΜΕΝΕΣ ειχαν νερο !!!

Υποθέτω ότι αυτό δεν ειναι σωστό γιατι επρεπε μονο η πρώτη δεξαμενη να ειχε γεμισει μεχρι τη μεση . .και ΑΜΑ γεμιζε μεχρι επανω μετα να πηγαινε στη δευτερη (τα φίλτρα) κτλ ..

Παρατηρω λοιπον ότι το Biobox2 παιρνει νερο .. (μαλλον απο κατω το πισω μερος ) και γεμιζει στο ιδιο ύψος και τις 3 εσωτερικες δεξαμενες ..

Πηγα στο carrefur και μου είπαν ότι ολα ετσι ειναι και δουλευουν !!!!

Εχει κανεις Biobox2 ρεπαιδιά να μου πεί εαν ειναι σωστό αυτό .. .να παιρνει νερο απο το κατω μερος και μολις βαζω νερο να γεμιζουν και τα 3 εσωτερικα δοχεια?

(Μαλλον οι κινέζοι δεν εβαλαν σωστά το καπάκι .. !!!)

Υ.Γ. Υπάρχει τροπος να ξεκολήσω την σιλικόνη (ειναι η ίδα μαυρη σιλικόνη που χρησιμοποιεί για την ενωση του ενυδρειου) να το βγάλω και να βαλω σιλικόνη στο κατω μερος του πλαστικού του biobox2 ώστε να το στεγανοποιήσω εγω ? Ειναι ομως σωστό αυτό ? η όντος ετσι πρεπει να ειναι για να εχει παντα η αντλία νερο .. .και να μην καει .. ?

Υ.Γ.2 Ο υπάλληλος που μιλησα στο carrefur μου είπε ότι εχει παρει και αυτόςς ενα ιδιο την προηγούμενη εβδομαδα .. και μου είπε οτι ετσι δουλευει και το δικο του .. και επισης οτι η λαμπα sylvania που εχει μεσα . ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ για ενυδρεία .. !!!! και οτι σε 4-5 ημέρες θα μου καει !!!! (καλο και αυτο .. ) και καλο θα ήταν να την αλλαξω απο τωρα ..

Μια βοήθεια ... ???????????????????????????

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου....

Ακομα και τα ακριβα ενυδρεια πχ Juwel παιρνουν κι απο το πλαι νερο όχι μονο απο πανω.

Οσο για την λαμπα.... αν κανεις μια αναζητηση στο φορουμ θα δεις οτι πολλι, αναμεσα τους κι εγω... ψαχναμε σαν τρελοι λαμπα αυτηε της μαρκας γιατι σε θεμα τιμη-αποδωση... ειναι οτι καλυτερο.

Παντως... δεν υπαρχει προβλημα στο ενυδρειο σου. Ετσι ειναι κανονικα.

Οσο αφορα το πως θα το βγαλεις... εχεις παρει αλλο??

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη εννοείς ότι σωστά δουέεθει ετσι το φιλτρο και δεν ακολουθεί το S σαν διαδρομή ...

Βαζω νερό στη πρωτη δεξαμενη και αυτο παει και μοιραζετε σε ολες ?

Ειναι σωστό .. ?

Οσο για την Sylvania δεν ξερω τι να πω ..

Για την συγκεκριμένη sylvania .. μιλάω παντως ... (το οτι μου είπς οτι ΔΕΝ κανει για ενυδρεια .. ) και οταν του καηκε .. πηγε σε ενα ηλεκτρολο στο μαρούσι και του εδωσε ΠΑΛΙ sylvania σε φτηνή τιμή (5 ευρω περίπου ) αλλα στη συσκευασία της για ενυδρεια .. οπως εγραφε απ εξω στο κουτί της .

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη εννοείς ότι σωστά δουέεθει ετσι το φιλτρο και δεν ακολουθεί το S σαν διαδρομή ...

Βαζω νερό στη πρωτη δεξαμενη και αυτο παει και μοιραζετε σε ολες ?

Ειναι σωστό .. ?

Οσο για την Sylvania δεν ξερω τι να πω ..

Για την συγκεκριμένη sylvania .. μιλάω παντως ... (το οτι μου είπς οτι ΔΕΝ κανει για ενυδρεια .. ) και οταν του καηκε .. πηγε σε ενα ηλεκτρολο στο μαρούσι και του εδωσε ΠΑΛΙ sylvania σε φτηνή τιμή (5 ευρω περίπου ) αλλα στη συσκευασία της για ενυδρεια .. οπως εγραφε απ εξω στο κουτί της .

Για να την εχουν τη λαμπα στο ενυδρειο απο το εργοστασιο... σημαινει οτι ειναι για ενυδρεια!!!!

Οσο αφορα το φιλτρο... η βασικη ροη ειναι το S... το αλλο απλα βοηθαει, ιδαιτερα σε περιτωση εξατμησης, που μειωνεται το υψος της σταθμης, να υπαρχει ροη κανονικη στο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα το biobox2 εχει προβλημα η οχι . ?

Sorry που επιμενω αλλα δεν εχω καταλαβει ..

Πρεπει να εχει νερο και στα 3 εσωτερικα διαμερισματα .. ενω το νερο ειναι μεχρι τη μεση ?

Εχεισ κανεις αλλος τετοιο Biobox 2 ?

Sorry again .. αλλα αμα εχει προβλημα να το γυρίσω πισω τωρα που ειναι φρεσκο ... !!! γιατι μετα θα το παιζουν κινέζοι ..

Έγινε επεξεργασία - fotis80
Link to comment
Share on other sites

Εχω το ίδιο ενυδρείο, με το ίδιο φίλτρο και την ίδια λάμπα (Sylvania Warm White 25W) η οποία λάμπα αν και δεν ξέρω στα πόσα kelvin είναι νομίζω πως κάνει για ενυδρεία. Την είχα σε φυτεμένο για 8 μήνες περίπου και τα φυτά μου (λίγων-μέτριων απαιτήσεων) είχαν πολύ καλή και γρήγορη ανάπτυξη και δεν μου κάηκε ποτέ (την έχω ακόμα, αν και δεν την χρησιμοποιώ, ανάβει κανονικά). Οσο για το φίλτρο κι εμένα δούλευε με τον ίδιο τρόπο, ο οποίος αν και δεν ξέρω αν είναι ο σωστός, δεν είχα ποτέ πρόβλημα το νερό μου ήταν καθαρό και οι μετρήσεις ΝΗ3/ΝΗ4 και ΝΟ2 πάντα 0 εκτός από την περίοδο του στρωσίματος :bowdown: , τώρα το έχω βγάλει τελείως γιατί χρησημοποιώ εξωτερικό. Το μόνο που άλλαξα στο φίλτρο ήταν η αντλία, η οποία είναι 400λ/ω και έβαλα μία μεγαλύτερη για να έχω καλύτερη κυκλοφορία.

Link to comment
Share on other sites

Χιλια ευχαριστω .. Alpha ....

Εψαχνα εναν ο οποίος να εχει το ΙΔΙΟ φίλτρο και να το εχει δουλέψει ..

Αφου μου λες οτι ετσι δουλευει .. .ξεκινάω το στρωσιμο ..

Η λαμπα .. ειναι το λιγοτερο που με απασχολει .. αμα ειναι βαζω και καινουργια ..

Ααα.... Και εσενα κολημενο πανω στο τζαμι ηταν το φιλτρο .. ? (πως το ξεκόλησες .. ? )

και στο μεσαίο καδο μονο ενα μεγαλο σφουγγάρι ειχε .. ?

H δε αντλία εμενα γραφει 600 l/h οποτε ξεκινάω με αυτή ..

Thanks again ...

Έγινε επεξεργασία - fotis80
Link to comment
Share on other sites

Το φίλτρο έτσι δουλεύει και τα πάει μιά χαρά. Κάλο θα ήταν όμως στο μεσαίο διαμέρισμα που έχει το σφουγγάρι να βάλεις και ένα διχτάκι με βιολογικό υλικό. (π.χ. Eheim substrat pro ή Sera siporax mini)

Link to comment
Share on other sites

Το φίλτρο έτσι δουλεύει και τα πάει μιά χαρά. Κάλο θα ήταν όμως στο μεσαίο διαμέρισμα που έχει το σφουγγάρι να βάλεις και ένα διχτάκι με βιολογικό υλικό. (π.χ. Eheim substrat pro ή Sera siporax mini)

Αυτο είχα σκοπιο να κανω ... .

Το Sera siporax mini ειχα σκοπο να παρω ,,, απλως σκεφτόμουν ΠΡΙΝ από αυτό τι να βαλω .. επιπλεον ..

δηλαδή υαλοβαμβακα .. κατι σαν γαζα (DYI) η κατι αλλο ..

Βασικά δεν ξερω με τη σειρα να τα βαλω τα υλικα....

Σκεφτόμουν , πανω να βαλω υαλομβαβακα μετα το σφουγγάρι και μετα το siporax ..

Ειναι σωστό .. ?

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου το ίδιο ενυδρείο έχω και εγώ και δουλεύει κανονικά εδω και 4 μήνες περίπου. τα 3 διαμερήσματα δουλεύν σαν συγκοινωνούντα δοχεία οπότε είναι φυσιολογικό να έχουν νερό και τα τρία, απλά η αντλία αδείαζει το τρίτο ώστε να υπάρχει συνεχώμενη ροή στα άλλα 2.Για τα υλικά θα σου πρότεινα να πάρεις ακόμα ένα ψιλότρυπο σφουγγάρι,ενυδρειακό βαμβάκι και 1 λίτρο syporax. Κόψε το σφουγγάρι που είχε μέσα το φίλτρο στην μέση κατα ύψος και το ίδιο κάνε και για το ψιλότρυπο.Βάλε κάτω το ψιλότρυπο ,στην μέση το syporax όπως είναι με το δυχτάκι το χωράει όλο (πρόσεχε το δυχτάκι να μην έχει μετταλικό έλασμα εκεί που κλείνει) και απο πάνω βάλε το χοντρότρυπο σφουγγάρι, τελευταίο το ενυδρειακό βαμβάκι.Πίεστα λίγο ώστα να έρθούν στο ίδιο επίπεδο με την υπερχείληση και έτοιμο.Για το φωτισμό η λάμπα είναι μια χαρά για λίγα φυτά χαμηλών απαιτήσεων, εμένα πάντως δεν μου έφτασε οπότε πρόσθεσα ακόμα μια (υπάρχει σχετικό ποστ αν ψάξεις λίγο στις DIY κατασκευες).

Link to comment
Share on other sites

Επίσης στα δεξία του φίλτρου ,ψηλά πάνω έχει δύο ενδείξης min - max, γέμισε το ενυδρείο περίπου 2 cm κάτω απο το max. Άντε και καλογέμιστο.

Link to comment
Share on other sites

Χιλια ευχαριστω .. Alpha ....

Εψαχνα εναν ο οποίος να εχει το ΙΔΙΟ φίλτρο και να το εχει δουλέψει ..

Αφου μου λες οτι ετσι δουλευει .. .ξεκινάω το στρωσιμο ..

Η λαμπα .. ειναι το λιγοτερο που με απασχολει .. αμα ειναι βαζω και καινουργια ..

Ααα.... Και εσενα κολημενο πανω στο τζαμι ηταν το φιλτρο .. ? (πως το ξεκόλησες .. ? )

και στο μεσαίο καδο μονο ενα μεγαλο σφουγγάρι ειχε .. ?

H δε αντλία εμενα γραφει 600 l/h οποτε ξεκινάω με αυτή ..

Thanks again ...

Δεν χρειάζεται κατά την γνώμη μου να βάλεις καινούργια λάμπα εκτός κι αν βάλεις φυτά με απαιτήσεις, οπότε λογικό είναι να θες και περισσότερα watt.

Για να ξεκολλήσω το φίλτρο άδειασα περίπου το μισό νερό και μετά με ένα κοφτερό μαχαιράκι (και πολύ προσοχή) έκοψα λίγο τις σιλικόνες και μετά το τράβηξα σιγά-σιγά και βγήκε αμέσως χωρίς κανένα πρόβλημα.

Στον μεσαίο κάδο είχε μόνο το μπλέ σφουγγάρι και έβαλα και στον υπόλοιπο χώρο siporax σε δύχτι και ενυδρειακό βαμβάκι.

Η αντλία ήταν και στο δικό μου 600λ/ω και όχι 400, έκανα λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο είχα σκοπιο να κανω ... .

Το Sera siporax mini ειχα σκοπο να παρω ,,, απλως σκεφτόμουν ΠΡΙΝ από αυτό τι να βαλω .. επιπλεον ..

δηλαδή υαλοβαμβακα .. κατι σαν γαζα (DYI) η κατι αλλο ..

Βασικά δεν ξερω με τη σειρα να τα βαλω τα υλικα....

Σκεφτόμουν , πανω να βαλω υαλομβαβακα μετα το σφουγγάρι και μετα το siporax ..

Ειναι σωστό .. ?

Μην χρησιμοποιησεις αληθινο υαλοβαμβακα, γαζες κλπ και καλυτερα τιποτα diy σε αυτην την περιπτωση.

Υπαρχουν πολυ καλα υλικα και πολυ οικονομικα και σιγουρα καταλληλα για αυτην την δουλεια που δεν χρειζεται να ρισκαρεις.

Δεν ξερω τη χωρητικοτητα του φιλτρου σου αλλα καλο ειναι να υπαρχει σε ενα φιλτρο πρωτα μηχανικη φιλτρανση για να καθαριζει το νερο απο τα χοντρα σκουπιδια και να φτανει σχετικα καθαρο στα βιολογικα υλικα που θα διασπανε τα τοξικα (αμμωνια κλπ) πχ ενα χοντροτρυπο (για να μη βουλωνει ευκολα) σφουγγαρι για μηχανικη φιλτρανση ειναι καλο.

Μετα να μπαινουν τα βιολογικα υλικα και μετα μπορει να μπορει να μπει καποιο υλικο σαν το sera filterwool.

Link to comment
Share on other sites

File EXIZ,

Εαν βαλεις νερο στην μεση του φιλτρου δηλαδή πολυ ποιο κατω απο το min .. και τα 3 διαμερισματα σου μεσα εχουν νερο ... ? (η μονο το πρωτο που είναι ο θερμαντήρας )

(Γιατι εμενα .. εχουν και τα 3 ... γι αυτο νομιζω ότι βαζει νερο απο πισω διοτι ετσι δεν λειτουργει υπερχίληση)

Έγινε επεξεργασία - fotis80
Link to comment
Share on other sites

Συγκοινωνούντα Δοχεία

Αν οι πυθμένες δύο ή περισσότερων δοχείων διαφορετικού σχήματος και μεγέθους συγκοινωνούν μεταξύ τους με σωλήνα, το σύστημα αυτό λέγεται "συγκοινωνούντα δοχεία". Τότε, αν ρίξουμε στο ένα δοχείο νερό, το νερό θα περάσει και στα άλλα δοχεία και θα σταματήσει σε όλα στο ίδιο ύψος. Η ιδιότητα αυτή των υγρών λέγεται "νόμος των συγκοινωνούντων αγγείων".

Στο πρώτο μέρος του φίλτρου (δεξιά όπως το βλέπουμε ) υπάρχει ο θερμοστάτης και το νερό έρχεται από δύο σημεία, από χαμηλά(σαν μικρή σχάρα) και από ψηλά την σχισμή. αν κοιτάξεις το φίλτρο προσεχτικά μέσα - έξω θα δεις ότι εκεί που ξεκινάει η εξωτερική σχισμή ξεκινάει και το πρώτο διαχωριστικό το οποίο είναι και υπερχείλιση,οπότε μόλις το νερό του ενυδρείου περάσει σε ύψος την σχισμή ξεκινάει να δουλεύει και η υπερχείλιση .Τώρα το δεύτερό και τρίτο μέρος επικοινωνούν από ένα άνοιγμα στον πάτο το οποίο δεν βλέπεις και εδώ έρχεται ο νόμος των συγκοινωνούντων δοχείων. Αν βάλεις νερό στο δεύτερο μέρος ,χωρίς να δουλεύει η αντλία ,το νερό θα περάσει στο τρίτο μέρος από το άνοιγμα στων πάτο και θα σταματήσει στο ίδιο σημείο με το δεύτερο μέρος .Αν βάλεις μπρος την αντλία το τρίτο μέρος θα αρχίσει να αδειάζει μαζί με το δεύτερο έτσι δουλεύει το συγκεκριμένο φίλτρο.Το νερό έρχεται από την υπερχείλιση και γεμίζει το δεύτερο προσπαθώντας να γεμίσει και το τρίτο στο οποίο δεν αφήνει η αντλία οπότε υπάρχει συνεχόμενη ροή νερού και στα τρία μέρη. Υποψιάζομαι ότι υπάρχει και ένα μικρό άνοιγμα κάτω από το δεύτερο μέρος το ,μάλλον είναι δικλίδα ασφάλειας για να μην τραβήξει αέρα η αντλία σε περίπτωση που βουλώσουν τελείως τα σφουγγάρια αλλά δεν είμαι σίγουρος( γι αυτό σου πρότεινα να βάλεις το ψιλότρυπο σφουγγάρι κάτω).

Link to comment
Share on other sites

αν θελεις ζεστανε το μαχαιρακι πριν κοψεις την σιλικονη η ζεστανε την σιλικονη με ενα πιστολακι απο την εξω μερια του τζαμιου θα ξεκολισει πιο ευκολα...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Τελικα, μετα από τοσο καιρό .. και πανω που εχω στρωσει το ενυδρείο μου ..

ανακάλυψα την σωστή απάντηση..

Η οποία ειναι εδω :

http://www.tsamisaquarium.gr\selides/...a/my_filter.htm

Ολοι οσοι εχουν careffur - ισιο εχουν παρόμοιο φίλτρο ..

1. Πολυ σωστά ειχα την απορία οτι βαση λογικής ΔΕΝ ΣΤΕΚΕΙ να βαζει απο παντού νερο το φίλτρο ..

Εαν εβαζε .. η αντλία θα ρουφούσε απο τα διπλανα τοιχωματα τα οποία περναει ικανη ποσότητα νερού

και δεν θα περνούσε απο το φιλτρο υποχρεωτικά .. (τουλαχιστον αρκετη ποσότητα νερου) .

Μην ξεχνάμε οτι αμα δεν περνα ικανη ποσότητα και δεν υπάρχει ροη .. χαλαει και η βιολογια .. !!!

Με τι θα ζουν τα βακτηρια .. αμα δεν εχουν οξυγόνο ?

2. Παραμένει ομως η λογική σκεψη .. οτι περίπτωση που βουλώσει το φίλτρο π.χ. ο αρχικος υαλοβαμβακας

τοτε δεν θα εχει νερο να τραβα η αντλία με αποτέλεσμα να καει .. .

Εγω παντως εβγαλα το συμπερασμα οτι μαλλον ειναι κακη κόληση και κακη τοποθετηση λογο φτηνής τιμής ..

Link to comment
Share on other sites

Για να την εχουν τη λαμπα στο ενυδρειο απο το εργοστασιο... σημαινει οτι ειναι για ενυδρεια!!!!

Οσο αφορα το φιλτρο... η βασικη ροη ειναι το S... το αλλο απλα βοηθαει, ιδαιτερα σε περιτωση εξατμησης, που μειωνεται το υψος της σταθμης, να υπαρχει ροη κανονικη στο ενυδρειο.

Δεν αντιλεγω οτι η λαμπα κανει για ενυδρεια ακομα και φυτεμενα.

Ομως το παραπανω δεν ειναι επιχειρημα-αποδειξη οτι οντως η λαμπα κανει για ενυδρεια.

Λογω συμπιεσης κοστους μπορει να χρησιμοποιουν οτι εχουν ευκαιρο ειδικα οταν τα ενυδρειο προερχεται απο αγνωστου ονοματος και αμφιβολου ποιοτητας κατασκευαστη

Link to comment
Share on other sites

Ανώνυμα όχι ...

Διότι ειναι της Aquatlantis και συγκεκριμένα το AQUADREAM 100 (με 120 ευρω με τη βαση)και το AQUADREAM 80 (χωρις βαση με 59 ευρω) . Τα οποία τα έχει ακομη σε προσφορά και σε stock (την Παρασκευη περασα και τα είδα).

Απλως κοιτάζοντας το Biobox2 και σε αλλα site π.χ http://www.rocketaquatics.co.uk/biobox-fil...ter-p-1417.html και κανωντας κλικ την μεγενθυση βλεπουμε οτι το κανονικο !!! biobox2 πουλιέτε με ΑΛΛΑ υλικα μεσα (οπως στην foto) και οχι με ενα απλο σφουγράρι οπως στο careffur . Επίσεις το biobox2 εχει 2 εγκοπές ψηλά απο την οποίες περνας 2 γαντζακια σε σχήμα S και το κρεμας σε οποίο σημείο του ενυδρείου σου θέλεις και ΔΕΝ ειναι κολημένο στο τζάμι .

Απλως το θέμα μου ήταν εαν επρεπε να παίρνει νερο απο παντού (εντάξει το καινουργιο εχει περισότερα υλικά κτλ .. και το κρεμάς οπού θέλεις .. αλλα δεν ξερουμε εαν και αυτό βαζει νερο απο παντού διότι δεν το εχω δοκιμάσει προσωπικά) αλλα δεν μου "εστεκε¨σαν λειτουργία να βαζει νεροό απο παντού διότι δεν ακολουθούσε την φυσική ροή .. και τελικα μαλλον ετσι πρεπει να είναι ..

..

Οχι οτι ειναι κακο .. διότι και λογου κοστους λογικό ειναι να αφαιρέσουν και καποια πράγματα (υλικά φίλτρου) .. αλλα ο καιρός θα δείξει ..

Εγω το τρεχω 25 ημέρες .. ενω αλλοι το δουλέυουν περισότερο καιρό και αναφέρουν οτι δεν εχουν προβλημα .. Μακαρι να γίνω και εγω ενας απο αυτούς και να μην αναγκαστω να το ξηλώσω τωρα που το εχω γεμίσει ..με ψαράκια ..

Έγινε επεξεργασία - fotis80
Link to comment
Share on other sites

Απλως το θέμα μου ήταν εαν επρεπε να παίρνει νερο απο παντού (εντάξει το καινουργιο εχει περισότερα υλικά κτλ .. και το κρεμάς οπού θέλεις .. αλλα δεν ξερουμε εαν και αυτό βαζει νερο απο παντού διότι δεν το εχω δοκιμάσει προσωπικά) αλλα δεν μου "εστεκε¨σαν λειτουργία να βαζει νεροό απο παντού διότι δεν ακολουθούσε την φυσική ροή .. και τελικα μαλλον ετσι πρεπει να είναι ..

..

Οχι οτι ειναι κακο .. διότι και λογου κοστους λογικό ειναι να αφαιρέσουν και καποια πράγματα (υλικά φίλτρου) .. αλλα ο καιρός θα δείξει ..

Εγω το τρεχω 25 ημέρες .. ενω αλλοι το δουλέυουν περισότερο καιρό και αναφέρουν οτι δεν εχουν προβλημα .. Μακαρι να γίνω και εγω ενας απο αυτούς και να μην αναγκαστω να το ξηλώσω τωρα που το εχω γεμίσει ..με ψαράκια ..[/color]

Οχι Φώτη αν έχεις βάλει σωστά υλικά μέσα και με σωστή σειρά δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα και να σου βάζει νερά όπως λές και απο αλλού... Είχα το ίδιο φίλτρο για 8 χρόνια και η βιολογία μου πάντα ήταν μια χαρά. Θα σου πρότεινα βέβαια να το αλλάξεις ή τώρα που είναι αρχή ή σε κάποια φάση αργότερα με ένα εξωτερικό όπως έκανα πλέον εγω διότι εκτός του οτι αλλάζει όλη η όψη του ενυδρείου σου και κερδίζεις λίτρα, έχεις καλύτερη και πιο ποιοτική φίλτρανση (μεγαλύτερος όγκος κάδου κτλ).

Έγινε επεξεργασία - dimitrisjd
Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα βέβαια να το αλλάξεις ή τώρα που είναι αρχή ή σε κάποια φάση αργότερα με ένα εξωτερικό όπως έκανα πλέον εγω διότι εκτός του οτι αλλάζει όλη η όψη του ενυδρείου σου και κερδίζεις λίτρα, έχεις καλύτερη και πιο ποιοτική φίλτρανση (μεγαλύτερος όγκος κάδου κτλ).

;):hysterical:

Το δικό μου είναι το 96αρι Καρφουρίσιο και με το που το αγόρασα, ξήλωσα την πρώτη μέρα κιόλας το εσωτερικό φίλτρο και το αντικατέστησα με ένα εξωτερικό Fluval 105.

Κερδίζεις με το εξωτερικό φίλτρο όπως λέει και ο dimitrisjd

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Αν και παλιό το θέμα μπορώ να κάνω μια ερώτηση?

Ο κυκλοφορητής του biobox 2 που βγάζει 600 λίτρα/ώρα πόσα watt καταναλώνει?

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Το εχω κι εγω 2 χρονια και σημερα μου καηκε η λαμπα

Να παρω αλλη ή την ιδια ?

Που μπορω να βρω ιδια ? (Ν προαστια)

Στα petshops εχει?

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Σαν νεος στο χομπυ θα ηθελα να πω 2 πραγματακια και εγω και ειναι παλιο το θεμα γιατι οπως το ειδα εγω μπορει να το δει και καποιος αλλος στην πορεια...

1.δεν ειναι κινεζικο αλλα πορτογαλεζικο

2.επεσε μααλλον σε ατοιμια ο φιλος γιατι εμενα ειχε ολα τοθ υλικα σε ξεχωριστα δοχεια.

3.δεν το πηρα απ το εν λογο σουπερ μαρκετ αλλα απο "μεγαλη" αλυσηδα πετ σοπ που ακομα τα πουλαει διπλα στα εχειμ και ζουβελ.

4. Δυο μηνες μεχρη στιγμης και η βιολογια μ ειναι οκ η λαμπα ακομα αναβη και τα φυτουλια μμ ζουνε καιι αναπτυσονται...

αυτα...θα προτηνα και εγω παντος κατι σε αναβαθμηση του φιλτρου γιατι ειναι σαν βλακεια μες στην μεση :-P

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...