Jump to content

Tanganyika και εγω...


Zorba_The_Freak

Recommended Posts

Επειδη απο οτι φαινεται η μονομαχιερα μου http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=35126&hl= δεν θα πουληθει, αρχιζω το σχεδιασμο για τη μετατροπη σε τανγκανικα.

Οι διαστασεις ειναι 120 Χ 25 Χ 25 περιπου 75 λιτρα.

Θα μπει ενα ζευγαρι πετροψαρα και ενα χαρεμι κοχυλοψαρα.

Ερωτησεις:

1) Απο τι ειδη julidochromis και κοχυλοψαρων υπαρχουν γεννες απο χομπιστες?? Το λεω γιατι προτειμω να αγορασω ψαρια απο χομπιστα καθως θεωρω οτι θα ειναι πολυ πιο καλα.

2) Νερο θα χρησιμοποιησω το "βρωμικο" απο την Α/Ο μου. Χρειαζεται ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ καποιο αλατι ή buffer πχ seachem cichlid lake salt ή seachem tanganyika buffer? Ή αν το pH και η σκληροτητα ειναι αρκετα ψηλα ειμαστε ΟΚ?

3) Τα ψαρια που αναφερα παραπανω ειδα οτι ειναι omnivorous. Μπορειτε να μου προτεινεται 2-3 τροφες (συγκεκριμμενες) για να προμηθευτω?

Αυτα για αρχη...

:bowdown::bowdown::bowdown:

Έγινε επεξεργασία - Zorba_The_Freak
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 147
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Επειδη απο οτι φαινεται η μονομαχιερα μου http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=35126&hl= δεν θα πουληθει, αρχιζω το σχεδιασμο για τη μετατροπη σε τανγκανικα.

Οι διαστασεις ειναι 120 Χ 25 Χ 25 περιπου 75 λιτρα.

Θα μπει ενα ζευγαρι πετροψαρα και ενα χαρεμι κοχυλοψαρα.

Ερωτησεις:

1) Απο τι ειδη julidochromis και κοχυλοψαρων υπαρχουν γεννες απο χομπιστες?? Το λεω γιατι προτειμω να αγορασω ψαρια απο χομπιστα καθως θεωρω οτι θα ειναι πολυ πιο καλα.

2) Νερο θα χρησιμοποιησω το "βρωμικο" απο την Α/Ο μου. Χρειαζεται ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ καποιο αλατι ή buffer πχ seachem cichlid lake salt ή seachem tanganyika buffer? Ή αν το pH και η σκληροτητα ειναι αρκετα ψηλα ειμαστε ΟΚ?

3) Τα ψαρια που αναφερα παραπανω ειδα οτι ειναι omnivorous. Μπορειτε να μου προτεινεται 2-3 τροφες (συγκεκριμμενες) για να προμηθευτω?

Αυτα για αρχη...

:bowdown::bowdown::bowdown:

Καλώς τον στην Αφρική κα μάλιστα στη λίμνη Ταγκανίκα.Πράγματι χαιρόμαστε αγαπητέ Γιώργο που είσαι και μαζί μας.

Αν το νερό της Α/Ο είναι ψηλα σε Ph και σληρότητα δεν υπάρχει λόγος να βάλεις πρόσθετα.Θα ήταν καλά να μετρήσεις και να μας πείς για νάχουμε πιο καλή εικόνα ανκαι πιστευώ οτι δεν θάχουμε πρόβλημα.

Τώρα όσον αφορά την διατροφή τα julies κάποιοι τα αναφέρουν σαν omnivorus ;άλλοι αναφέρουν οτι τρώνε μικρά ασπόνδυλα ή είναι micropredators.Τα κοχυλόψαρα είναι σαρκοφάγα για παράδειγμα τα multies.

Τροφές εγώ για παράδειγμα στα multi δίνω 1.Tangayinika της Tropical ,Επίσης τους δίνω παρότι γράφει οτι είναι γαι herbivorous Formula two της ocean nutrition κια την τροφή του Σταμάτη.Επίσης άλλη τροφή με ενδιαφέρον είναι η cichlid omni flakes της ocean nutrition

http://www.oceannutrition.eu/product_fresh...tml&head=31

Καλή επιτυχία ,εδώ είμαστε οτι θέλεις. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω απολυτα με τα λεγομενα του Σωκρατη...

Αλλα θα προτεινα στο συγκεκριμενο ενυδριο να παιξεις με 2 ειδη απο κοψυλοψαρα η ενα ειδος πετροψαρου...

Ο λογος ειναι πως κυριως τα πετροψαρα χρησιμοποιουν τις πετρες γα φωλιες και το μηκος του ενυδριου σε αντιθεση με τα κοχυλοψαρα που χρειαζονται μεγαλες επιφανειες βυθου...

Ετσι θα προτεινα να εβαζες κοχυλια στην μια ακρη και κοχυλια στην αλλη ακρη του ενυδριου ωστε να χωρησεις τα 2 χαρεμια-ζευγαρια...

Τελος δεν προτεινω πετροψαρα για τον απλο λογο του οτι το ενυδριο ειναι μικρο σε λιτρα και με τις πετρες που θα χρειαζονται οι κιχλιδες σου θα χασεις πολλα πολυτιμα λιτρα :bowdown:

Καλως μας ηρθες :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω ολους για το καλωσορισμα.

Για να εχουμε μια εικονα, το ενυδρειο εχει την ιδια επιφανεια με το 120αρι του carrefour, μεγαλυτερο μηκος 120 εναντι 100 και λιγοτερα λιτρα 75 εναντι 120.

Για τις γεννες τι εικονα εχετε?

Απο juli? Υπαρχει τιποτα?

Κοχυλοψαρα τα multie ή ισως stappersi? Τι λετε?

Σωκρατη οι τροφες που προτεινεις καλυπτουν τις αναγκες και των 2 ειδων?

Μετρησεις νερου φυσικα και θα κανω αλλα ηδη η απαντηση σου καλυψε την αρχικη μου απορια.

Εχαριστω για τη βοηθεια καθως θελω να εχω σχεδιασει τα παντα πριν ξεκινησω το στησιμο. Και ισως το βασικοτερο να ειναι τα ειδη ψαριων που θα φιλοξενηθουν...

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ σου τα έχω έτοιμα, όποτε θες τα έχεις! Μιλάω φυσικά για τοζευγάρι μου Julidochromis transcriptus που μου έχε ιγεμίσει το ενυδρείο μωρά και όλα σκάνε από υγεία, ποτέ ασθένειες στο ενυδρείο κλπ από τροφές προτείνω αρτέμια, cyclops, krill ψιλο και ψιλοκομένο και καμία τροφή χαμηλή σε πρωτεΐνη για σαρακοστή-αποτοξίνωση, τα ψάρια τα βλέπω σαν micropredators, άλγη από τα βράχια πάντως σίγουρα δεν έχουν φάει ποτέ μπροστά μου.

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ σου τα έχω έτοιμα, όποτε θες τα έχεις! Μιλάω φυσικά για τοζευγάρι μου Julidochromis transcriptus που μου έχε ιγεμίσει το ενυδρείο μωρά και όλα σκάνε από υγεία, ποτέ ασθένειες στο ενυδρείο κλπ από τροφές προτείνω αρτέμια, cyclops, krill ψιλο και ψιλοκομένο και καμία τροφή χαμηλή σε πρωτεΐνη για σαρακοστή-αποτοξίνωση, τα ψάρια τα βλέπω σαν micropredators, άλγη από τα βράχια πάντως σίγουρα δεν έχουν φάει ποτέ μπροστά μου.

Γιωργο σε ευχαριστω!! :bowdown::bowdown::bowdown:

Κλεινουμε απο τωρα...

Τροφες κατεψυγμενες δινεις/εννοεις ή αποξηραμενες? Μην τους χαλασουμε και τη διαιτα :thumbup:

Ξερω οτι multies θα βρεθουν ευκολα οποτε προχωραω με αυτο το σκεπτικο...

Για τα stappersi τι γνωμη εχετε? Αξιζει να τα ψαξω ή να μεινω στη σιγουρη λυση των μουλτι?

Έγινε επεξεργασία - Zorba_The_Freak
Link to comment
Share on other sites

Κατεψυγμένες νωπές εννοώ, όσο για τα strappersi αν βρεις νομίζω είναι καλή περίπτωση και φρέσκια, με τη ζωοφιλία στο Παγκράτι δεν αν παίζει κάτι που το ψάχνει.

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη που παρεμβαινω ξανα....

Γινεται να συνδιασουμε κοχυλοψαρα με πετροκιχλιδες σε ~60 λιτρα καθαρα ενυδριου..??

Δεν θελω να απογοητευσω κανενα με τον τροπο μου αλλα μου φαινεται παρατραβηγμενο.... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Αν ηταν φυσιολογικο σχημα ενυδρειου θα ειχες ΑΠΟΛΥΤΟ δικιο.

Η διαφορα εδω ειναι το μεγαλο μηκος που αντιστοιχει σε αρκετα μεγαλυτερο ενυδρειο.

Αν ισχυουν αυτα που διαβαζω οτι και τα δυο ειδη δεν απομακρυνονται πολυ απο τη "φωλια" τους ειτε αυτη λεγεται σπηλια ειτε κοχυλι, τοτε θεωρω οτι ολα θα πανε καλα...

Το σιγουρο ειναι οτι αν δω οτι δεν προχωραει, τα μουλτι θα μεταφερθουν σε αλλο ενυδρειο...

Έγινε επεξεργασία - Zorba_The_Freak
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς όπως το λέει ο Γιώργος, το 120 θα κάνει όλη τη δουλειά καθώς τα ψάρια κυριαρχούν σε επιφάνεια βυθού χωρίς να λαμβάνουν πολύ υπ' όψη τον όγκο νερού, βέβαια θα πρότεινα έξυπνο και λιτό στήσιμο για τα Julies ώστε να μην χαθεί πολύς χώρος μιας και θα παίξεις λίγο στριμωγμένα. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς όπως το λέει ο Γιώργος, το 120 θα κάνει όλη τη δουλειά καθώς τα ψάρια κυριαρχούν σε επιφάνεια βυθού χωρίς να λαμβάνουν πολύ υπ' όψη τον όγκο νερού, βέβαια θα πρότεινα έξυπνο και λιτό στήσιμο για τα Julies ώστε να μην χαθεί πολύς χώρος μιας και θα παίξεις λίγο στριμωγμένα. :bowdown:

Συμφωνώ απόλυτα και θα έχει πολύ ενδιαφέρον να παρατηρήσουμε συμπεριφορές σ'αυτές τις διαστάσεις. Καλή επιτυχία.

:bowdown:

Link to comment
Share on other sites

...βέβαια θα πρότεινα έξυπνο και λιτό στήσιμο για τα Julies ώστε να μην χαθεί πολύς χώρος μιας και θα παίξεις λίγο στριμωγμένα. :bowdown:

Για πες καμια ιδεα ή δωσε κανενα λινκ...

Link to comment
Share on other sites

Αν ηταν φυσιολογικο σχημα ενυδρειου θα ειχες ΑΠΟΛΥΤΟ δικιο.

Η διαφορα εδω ειναι το μεγαλο μηκος που αντιστοιχει σε αρκετα μεγαλυτερο ενυδρειο.

Αν ισχυουν αυτα που διαβαζω οτι και τα δυο ειδη δεν απομακρυνονται πολυ απο τη "φωλια" τους ειτε αυτη λεγεται σπηλια ειτε κοχυλι, τοτε θεωρω οτι ολα θα πανε καλα...

Το σιγουρο ειναι οτι αν δω οτι δεν προχωραει, τα μουλτι θα μεταφερθουν σε αλλο ενυδρειο...

ΟΚ τοτε συμφωνω...

Γνωριζω πολυ καλα οτι οι περισσοτερες κιχλιδες του "ειδους" απο την Λιμνη Tanganyika χρειαζονται μεγαλο βυθο και δεν χρειαζονται υψος..Μπορει το μηκος σου να ειναι υπερ αρκετο και πολυ βολικο στην συμβιωση των 2 ειδων,ΟΜΩΣ το πλατος ειναι πολυ μικρο.Το μικρο πλατος θα δυσκολεψει την δημιουργεια αρκετων σπηλιων για τα Jullies σου...

Οπως αναφερθηκε παραπανω συμφωνω και εγω στο να προχωρησεις στο στησιμο ενος λιτου ενυδριου απο την πλευρα των πετρων...Σου προτεινω να χρησιμοποιησεις μακροστενες πετρες ωστε να εχει και τις αναλογες σπηλιες Shalow caves τις οποιες συμφωνα με την βιβλιογραφια προτειμουν τα Jullies...

Tελος φροντησε στην περιοχη των multies-strapersi να εχεις περισσοτερη αμμο σε υψος απο οτι στην αλλη πλευρα διοτι συνεχως θα σκαυουν σε αντιθεση με τα Jullies που δεν δειχνουν το ιδιο ενδιαφερον για την αμμο... :bowdown:

Σου ευχομαι να στησεις ενα πολυ ομορφο ενυδριο και να το χαρεις και εσυ οσο και τα ψαρακια σου :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Με τη βοηθεια ολων σας ειναι σιγουρο οτι θα γινει κατι ωραιο και κυριως ΣΩΣΤΟ...

Για το στησιμο της πετρας δυστυχως δεν εχω ακομα ξεκαθαρη εικονα στο μυαλο μου...

Καθε ιδεα, φωτο κλπ καλοδεχουμενη...

Link to comment
Share on other sites

2 Παραδειγματα απο πολυ καλα στημενα ενυδρια με Jullies και σπηλιες που ακολουθουν τον τροπο των Shallow Caves

Πρωτο

Δευτερο

Αυτος ο τροπος στησιματος κατα την γνωμη μου ειναι ο ιδανικος για αυτα τα ψαρια...

Εσυ ομως θα εχεις την προκληση σε μικροτερο πλατος και με λιγοτερες πετρες να πετυχεις το ιδιο αποτελεσμα....

Μολις βρεις τις πετρες που σου αρεσουν αρχιζε να μοιραζεσαι μαζι μας τα στησιματα του νταμαριου...:bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Επεισης ενα καλο στησιμο σπηλιων εχει κανει ο φιλος μας ilouvatar..

Eδω ο φιλος μας εχει την ιστορια του ενυδριου του απο την αρχη μεχρι την σημερινη μορφη...Το συγκεκριμενο ενυδριο οπως θα δεις φιλοξενει ενα ειδος Πετροκιχλιδας (Jullidochromis transcriptus) και ισως στο μελλον καποιο ειδος κοχυλοκιχλιδας. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

2 Παραδειγματα απο πολυ καλα στημενα ενυδρια με Jullies και σπηλιες που ακολουθουν τον τροπο των Shallow Caves

Πρωτο

Δευτερο

Αυτος ο τροπος στησιματος κατα την γνωμη μου ειναι ο ιδανικος για αυτα τα ψαρια...

Εσυ ομως θα εχεις την προκληση σε μικροτερο πλατος και με λιγοτερες πετρες να πετυχεις το ιδιο αποτελεσμα....

Μολις βρεις τις πετρες που σου αρεσουν αρχιζε να μοιραζεσαι μαζι μας τα στησιματα του νταμαριου...:bowdown:

Το σημειωμένο δεύτερο το θεωρώ πολυ καλό στήσιμο και καλύπτει απόλυτα τον όρο shallow caves για τα συγκεκριμένα πετρόψαρα.θα έχει πολύ ενδιαφέρον σε ενα ενυδρείο με καλό μήκος αλλά στενό να γίνει ενα έξυπνο aquascaping.Από τους φίλους πιο πάνω έχουν γραφτεί πολλά και ενδιαφέροντα πράγματα.

Να μου επιτρέψει ο αγαπητός Γιώργος να δώσω ενα πρώτο παράδειγμα aquascape.

Οπως βλέπουμε κάτοψη δεξιά πέτρες αριστερά κοχύλια και προσθέτεις και καμμιά βαλισνέρεια και προσθέτεις κια καμμιά πέτρα και στα αριστερά ,βάζω την εικόνα για προβληματισμό.

post-1410-1264108705_thumb.jpg

:bowdown:

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

Το δευτερο μου αρεσει και εμενα αν και ειναι λιγο ιδιαιτερο..

Οποτε να αναζητησω πλακε πετρες?? πχ Καρυστου οπως ο ΖΧ?

Σωκρατη ετσι το σκεφτομαι περιπου και εγω το στησιμο, μονο που οι πετρες θα πανε αριστερα γιατι εκει ειναι η εισοδος του φιλτρου και δεν θελω να τραβαει την αμμο ή να την καλυψουν απο το σκαψιμο.

Επισης ο κενος χωρος στο κεντρο χρειαζεται για καποιο λόγο? γιατι ελεγα να επεκτεινω λιγο τις πετρες... +50% απο οτι εχεις σχεδιασει...

Αλλη ερωτηση:

Απο κατω λεω να βαλω φελιζολ. Επειδη το μπλε ειναι γενικα χοντρο και το υψος του ενυδρειου περιορισμενο σκεφτομαι να βαλω ενα λεπτο ασπρο. Υπαρχει περιπτωση να εχω προβλημα??

Έγινε επεξεργασία - Zorba_The_Freak
Link to comment
Share on other sites

Ξαναδιαβαζοντας διαφορα θεματα, τελικα καταληγω οτι το στησιμο πετρας που μου αρεσει περισσοτερο ειναι του φιλου vicious http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=181008

Αλλα που να βρεθουν τετοιες πετρες??

Link to comment
Share on other sites

Φελιζόλ να πάρεις από το Praktiker αυτό που δίνεται για ψευδο-οροφές σε φύλλα 50x50 σε σετ. Λεπτό, σκληρό και εύχρηστο. Ρώτα και το Σωκράτη.

Link to comment
Share on other sites

Αυτες οι πετρες ειναι ψαμμίτης.

Ελληνιστή: Sandstone.

Γιωργο.... εχω παρει τετοιο φελιζολ.... ειναι 50x50 και εχει 8 κομματια νομιζω.... εγω θα χρειαστω 2 ή 3....

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...