Jump to content

Βοήθεια με μικρό ενυδρείο(20λτ)


proedrosgr

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

Βοηθήστε τον αρχάριο

Αγοράσαμε πρόσφατα ένα ενυδρείο μικρό, 20 λίτρων.

Μην ρωτήσετε τι και πώς, έγιναν κάποια πράγματα πολύ γρήγορα, από οτι διαβάζω καταλαβαίνω ότι έπρεπε πρώτα να στρωθεί κάτι που δεν έγινε.

Το ενυδρείο έχει τώρα μέσα 4 χρυσόψαρα.

Έχω ρίξει το βελτιωτικό νερού κανονικά και μετά απο ερώτηση σε ένα κατάστημα, έριξα και βακτήρια. Για τα βακτήρια στο κατάστημα μου είπαν 2 καπάκια σε διάστημα 24 ωρών.Απο τότε το ενυδρείο είναι θωλό. Σαν να έχει διαλυθεί μέσα γάλα. Τα ψάρια δείχνουν καλά, ζωηρά αλλά ανησυχώ.

Μήπως πρέπει να αλλάξω ποσότητα νερού;

Επίσης το φίλτρο.

Το φίλτρο είναι εξωτερικό, έχει τον υαλοβάμβακα και απο κάτω ένα σακουλάκι με μαύρες μπαλίτσες, μάλλον άνθρακα, και μιά τρόμπα νερού που ανακυκλώνει το νερό και το ρίχνει πάνω στον υαλοβάμβακα, ο οποίος έχει αρχίει και μαζεύει ακαθαρσίες με αποτέλεσμα να μειώνετε λίγο η ροή του νερού επειδή μπουκώνει και φοβάμε μήπως δεν οξυγονώνεται το νερό καλά λόγω χαμηλής ανατάραξης.

Πρέπει να καθαρίζω τον υαλοβάμβακα;

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Θα σου κακοφανεί η απάντηση φίλε μου όπως μου είχε κακοφανεί και εμένα πριν από 6 χρόνια αλλά αν δεν πάρεις ενυδρείο πάνω από 60 λίτρα χρυσόψαρα δεν βάζεις, παράγουν πολύ αμμωνία και έχουν μεγάλες ανάγκες σε οξυγόνο πράγμα που δεν καλύπτεται μόνο με φίλτρανση αλλά και με λίτρα ενυδρείου.

Η λύση που προτείνω είναι ή να πάρεις μεγαλύτερο ενυδρείο ή να δώσεις τα ψάρια σε μαγαζί χομπίστα μέχρι να αποφασίσεις.

Η ευθύνη για τη συμβουλή μου είναι 100% δική μου και η ευθύνη για τη ζωή των ψαριών σου είναι 100% δική σου.

Επίσης αν κάποιο κατάστημα σου είπε οτι θα πάει καλά έλεγε @#$*&^.

Αποφασίζεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες προεδρε.

Ο Γιωργος (vicius) τα ειπε ολα. :bowdown:

Στρωσιμο με ψαρια και μαλιστα σε τοσο μικρο ενυδρειο με τοσα πολλα και ρυπογονα ψαρια οπως τα χρυσοψαρα (που ειναι ψαρια που γινονται φυσιολογικα 20-40 εκ) ειναι καταδικασμενη να αποτυχει και με κακες συνεπειες.

Το θολωμα του νερου ειναι γιατι υπαρχει αμμωνια (που ειναι ακρως τοξικη) στο νερο και δημιουργειται "συννεφο" απο βακτηρια (καλα) που προσπαθουν να την εξουδετερωσουν.

Ομως το θολωμα δειχνει οτι ειναι μεγαλη η ποσοτητα της αμμωνιας και συντομα θα δεις τα ασχημα αποτελεσματα, δυστυχως.

Οι επιλογες ειναι :

α) αν θελεις/μπορεις, να παρεις ενα 120 μινιμουμ λιτρα ενυδρειο για τα 4 χρυσοψαρα και να "μπολιασεις" το φιλτρο (για γρηγορο αυτοματο στρωσιμο) ή αλλιως να κανεις καθε μερα ή μερα παρα μερα ποσοστιαιες αλλαγες νερου για να μη δηλητηριαστουν τα ψαρια,

ή β) δωσε τα ψαρια πισω, στρωσε αδειο (απο ψαρια) το ενυδρειακι με 1 φυλαρακι τροφη την ημερα για ενα μηνα περιπου και μετα βαλε 1 (αυστηρα) μονομαχο μεσα, και 1 σαλιγγαρι οποιο ειδος θες.

ΥΓ Το φιλτρο δεν το πειραζουμε αν δεν βουλωσει. Τα υλικα του τα καθαριζουμε ελαφρα, ισα ισα να ξεβουλωσουν, μεσα σε δοχειο (καθαρο και καινουριο αν ειναι δυνατον, που δεν εχει ερθει σε επαφη με αρορρυπαντικα, σαπουνια κλπ), με νερο που εχουμε βγαλει απο το ενυδρειο κατα την ωρα της μερικης αλλαγης (αλλιως η διαφορετικη θερμοκρασια και το χλωριο του νερου της βρυσης σκοτωνουν τα βακτηρια που ειναι εγκατεστημενα στα υλικα του φιλτρου και αυτα οπως καταλαβες, αυτα κανουν το βιολογικο καθαρισμο απο αμμωνια ΝΗ3 κλπ τοξικα)

πληροφοριες για χρυσοψαρα http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...w&iden=1005

Ο κύκλος του αζώτου (τι γίνεται μέσα στο νερό του ενυδρειου) http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=98

Στρώσημο κοινόβιων ενυδρείων (το Α και το Ω για καθαρό νερό στο ενυδρειο) http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=13569

Τα πρώτα μου βήματα (βασικά άρθρα για νέους στο χόμπυ) http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=18301

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ.

Ομολογώ οτι μου κακοφάνηκε γιατί άλλο είναι να το σκέφτεσαι κι άλλο να σου το λένε.

Απλά υπολόγιζα να υπάρχει κάποια λύση.

Θα δω τι μπορώ να κάνω.

Και πάλι ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...