Jump to content

τρυπες στον πατο


tanbilliou

Recommended Posts

Γεια σας. Η αρχικη μου σκεψη ηταν η αγορα ενος rio 300. Το ενυδρειο προκειται να μπει διαχωριστικο αναμεσα σε κουζινα κ σαλονι, οποτε θα ηθελα να αποφυγω τις εμφανεισ σωληνωσεις κ το αντιαισθητικο αποτελεσμα(αρα ετοιμο ενυδρειο μαλλον απορριπτεται). Μου φαινεται σαν καλη λυση η κατασκευη ενος ενυδρειου 120*45*70 με δυο φιλτρα (2217& 2075) στη σειρα (ειδα την ηλεκτρονικη σελιδα της aquatech http://www.aquatech.gr/ στην οποια αναφερεται οτι υπαρχει η δυνατοτητα τρυπων στον πατο του ενυδρειου).Η εισοδος κ εξοδος του φιλτρου θα γινεται απο τρυπες στον πατο(η εισοδος νερου θα γινεται με ελελευθερη ροη)

Οι ερωτησεις μου πανω σ΄αυτο ειναι οι εξης:

1.Σε περιπτωση διακοπης ρευματος θα αντεξουν τα φιλτρα κ οι σωληνωσεις την πιεση του νερου??(εχω ακουσει οτι ειδικα στα eheim γινεται τετοια χρηση με ασφαλεια)

2. Στη χρηση της αεραντλιας και της εξαγωγης του νερου μπορω να χρησιμοποιησω ανεπιστροφη βαλβιδα με αποτελεσμα και ασφαλεια??

Θα παρακαλουσα να μου πειτε τη γνωμη σας κ αν καποιος εκτος απο τη θεωρια το εχει δοκιμασει στην πραξη. Φυσικα θεωρουμε δεδομενο οτι ολες οι φλατζες θα ειναι πολυ καλα σφιγμενες στον πατο. (Μηπως να αγορασω καμια ντουζινα σφουγγαριστρες??

Drawing2.bmp

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Η αρχικη μου σκεψη ηταν η αγορα ενος rio 300. Το ενυδρειο προκειται να μπει διαχωριστικο αναμεσα σε κουζινα κ σαλονι, οποτε θα ηθελα να αποφυγω τις εμφανεισ σωληνωσεις κ το αντιαισθητικο αποτελεσμα(αρα ετοιμο ενυδρειο μαλλον απορριπτεται). Μου φαινεται σαν καλη λυση η κατασκευη ενος ενυδρειου 120*45*70 με δυο φιλτρα (2217& 2075) στη σειρα (ειδα την ηλεκτρονικη σελιδα της aquatech http://www.aquatech.gr/ στην οποια αναφερεται οτι υπαρχει η δυνατοτητα τρυπων στον πατο του ενυδρειου).Η εισοδος κ εξοδος του φιλτρου θα γινεται απο τρυπες στον πατο(η εισοδος νερου θα γινεται με ελελευθερη ροη) Απο τη στιγμή που λεει η εταιρία οτι γινεται αυτοι εχουν και την ευθύνη .

Οι ερωτησεις μου πανω σ΄αυτο ειναι οι εξης:

1.Σε περιπτωση διακοπης ρευματος θα αντεξουν τα φιλτρα κ οι σωληνωσεις την πιεση του νερου??(εχω ακουσει οτι ειδικα στα eheim γινεται τετοια χρηση με ασφαλεια) Ναί χωρίς κανένα πρόβλημα στο συγκεκριμένο εχυδρείο .

2. Στη χρηση της αεραντλιας και της εξαγωγης του νερου μπορω να χρησιμοποιησω ανεπιστροφη βαλβιδα με αποτελεσμα και ασφαλεια?? Αυτο δεν το καταλαβαίνω , πώς θα εξασφαλιστεί η μεγαλύτερη ασφάλεια ;

Θα παρακαλουσα να μου πειτε τη γνωμη σας κ αν καποιος εκτος απο τη θεωρια το εχει δοκιμασει στην πραξη. Φυσικα θεωρουμε δεδομενο οτι ολες οι φλατζες θα ειναι πολυ καλα σφιγμενες στον πατο. (Μηπως να αγορασω καμια ντουζινα σφουγγαριστρες?? Εγω ! και είναι δύσχρηστο . θα χρειάζεσε πάντα σφουγγαρίστρα .

Drawing2.bmp

Σε γενικές γραμμές δεν συμφωνώ να γίνονται τρύπες στα έτοιμα ενυδρεία .

Τα ενυδρεία αυτα έχουν μελετηθεί για να μην έχουν τρύπες .

Link to comment
Share on other sites

Σ΄ευχαριστω πολυ! την ανεπιστροφη βαλβιδα θα την χρησιμοποιησω για την αεραντλια για να μην επιστρεφει νερο και καιει την αντλια.(στην εξοδο πραγματι δεν υπαρχει λογος για ανεπιστροφη βαλβιδα). Σφουγγαριστρες εχω παραγγειλει ηδη!!!. Για ποιο λογο ειναι δυσχρηστο ομως το ολο συστημα??Στον καθαρισμο?

Link to comment
Share on other sites

Έχει τύχει να συναντήσω και να δουλέψω με κάτι τέτοιο,το σύστημα είχε κατασκευαστεί το 1996 και μέχρι και σήμερα δούλευε απροβλημάτιστα,η χρήση sump είναι πιο εύλογη επιλογή και θα μπορείς να κάνεις τις εργασίες σου πιο άνετα και θα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο μου ήταν κατασκευής της ίδιας εταιρείας ( aquatech ) http://www.aquatech.gr/, καί είχα κάνει 4 τρύπες στον πάτο... :bowdown:

μία της υπερχείλησης, μια της επιστροφής του νερού, μια για να αδειάζω εύκολα το νερό στις αλλαγές , μια αναμονή γιά άλλη χρήση στο μέλλον, και ποτέ δεν μου δημιούργησαν πρόβλημα διαροής ..... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

ενα καλο ερωτημα με της τρυπες στον πατο ομως ειναι για το αν θα αντεξει ο πατος απο την πιεση του νερου, αποδυναμονουν τον πατο του ενυδριου? οσο περισοτερρες τοσο και πιο χειροτερα? ή απλα δεν νιωθει τιποτα ο πατος, και αν μιλαμε για περισοτερα λιτρα??? 700 πχ? ειναι ασφαλες τελικα οι τρυπες στον πατο του ενυδριου??? ευχαριστω, θα με βοηθουσε πολυ μια υπευθηνη απαντηση μιας και ξεκιναω και γω σιγα σιγα ενα 700αρι και θα ηθελα υπερχίλιση durso

Link to comment
Share on other sites

ενα καλο ερωτημα με της τρυπες στον πατο ομως ειναι για το αν θα αντεξει ο πατος απο την πιεση του νερου, αποδυναμονουν τον πατο του ενυδριου? οσο περισοτερρες τοσο και πιο χειροτερα? ή απλα δεν νιωθει τιποτα ο πατος, και αν μιλαμε για περισοτερα λιτρα??? 700 πχ? ειναι ασφαλες τελικα οι τρυπες στον πατο του ενυδριου??? ευχαριστω, θα με βοηθουσε πολυ μια υπευθηνη απαντηση μιας και ξεκιναω και γω σιγα σιγα ενα 700αρι και θα ηθελα υπερχίλιση durso

καλησπερα. στον πατο του ενυδρειου μπορεις να κανεις 100 τρυπες αν θελεις και παλι δεν θα υπαρχει κανενα προβλημα το θεμα ειναι η βαση στην οποια παταει το ενυδρειο σου να ειναι σταθερη και γερη. Το Α και το Ω στην διαρκεια ζωης ενος ενυδρειου (σιλικονης) ειναι η βαση. Αν ¨πετσικαρει¨ η βαση σου θα σπασει ο πατος ειτε ειναι τρυπημενος ειτε οχι . και οχι μονο ο πατος βεβαια....

Έγινε επεξεργασία - manolis1612
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...