Jump to content

Δεν πεφτει το Ph...


Recommended Posts

Kαλησπερα (ή καλημερα αναλογα) σε ολους...

Αγορασα τις προαλες μια συσκευη α/ο με σκοπο να ριξω καπως PH, KH, GH...Εχω κανει ως τωρα 2 αλλαγες 30% νερου ενυδρειου, με νερο που υστερα απο προετοιμασια αποτελειτε απο 70% νερο α/ο και 30% νερο βρυσης...(εβδομαδιαιες αλλαγες)...Εχουμε λοιπον gh απο 12 επεσε στο 10, kh απο 6 επεσε στο 4, το ph ομως παραμενει σταθερο στο 7,2! Καποιο εμπειρο μελος μου ειχε πει πως πρεπει να κανω υπομονη για να δω καποια αποτελεσματα στο ph αλλα ποσο πρεπει να περιμενω? Κανω μηπως καποιο λαθος???

Συμπληρωματικα αναφερω οτι στο φιλτρο υπαρχει και λιγη ποσοτητα τυρφης.

Περιμενω τις απαντησεις σας!

Φιλικα Δημητρης ;)

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου, το ιδιο ακριβως προβλημα εχω κι εγω. οταν λεω το ιδιο ακριβως το εννοω. με το μονο τροπο που εχω καταφερει να το ριξω ειναι με χρηση CO2 σε συνδιασμο με τις χαμηλες σκληροτητες. χωρις αυτο, το ΡΗ εχει πεσει καπου στο 6,9-7,0 μεσα σε 6 μήνες αλλα με σταδιακη αυξηση του πλυθησμου, που σημαινει και μεγαλυτερη παραγωγη CO2 απο τα ψαρια. επομενως δεν ξερω κατα ποσο επεσε λογω του χρονου ή της ιχθυοφρτισης. το ενυδρειο μου ξεκινησε απο το Μαϊο.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα πρώτα το ρίξιμο του ΡΗ πρέπει να είναι σταδιακό και αργό, οπότε καλύτερα που δεν έπεσε με τη μία.

Εφόσον χαμηλώνεις την ανθρακική σκληρότητα, θα πέσει και το ΡΗ, αφού χρησιμοποιείς Α/Ο και τύρφη.

Φυσικά και το διοξείδιο βοηθάει πολύ. Αν τώρα επιμένει να μην πέφτει, τότε καλύτερα να κοιτάξεις μήπως

έχεις μέσα οτιδήποτε ασβεστολιθικό (πέτρες, χαλίκι, διακοσμητικά) ή μήπως ρίχνεις πολλά λιπάσματα.

Link to comment
Share on other sites

συμπληρωματικα μπορεις να παιξεις και με την αναλογια νερου α/ο και βρυσης

δλδ 90% νερο απο α/ο και 10% βρυσης στην επομενη αλλαγη

Link to comment
Share on other sites

παιδια... ολα αυτα που λετε εχουν να κανουν με τις σκληροτητες και οχι με το ΡΗ. το ΡΗ δεν πεφτει με αναλογιες νερου ΑΟ με βρυσης. με τη τυρφη, ισως. επισης αν υπαρχει κατι ασβεστολιθικο θα ανεβουν και οι σκληροτητες.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον fishaki. Εγώ χρησιμοποιώ απόλκειστηκά νερό ΑΟ εδώ και 7-8 μήνες. Έχω ρίξει αρκετά τις σκληρότητες. gH=5 και kH=2. Το pH ότι και να κάνω δεν έχω καταφέρει να το ρίξω 7 με 6,8. Δεν μπορώ να πω ακριβή τιμή γιατί μετράω με υγρα τεστ και είναι δύσκολο να πει κανείς με σιγουριά. Δεν έχω τίποτα ασβεστολιθικό μέσα στο ενυδρείο.

Με την τύρφη δεν έχω εμπειρία, αλλά και αυτή πιστεύω ρίχνει κυρίως τις σκληρότητες και ίσως το pH.

Από την μέχρι τώρα πείρα μου δε νομίζω ότι θα καταφέρω να ρίξω άλλο το pH χωρίς την χρήση CO2...

Link to comment
Share on other sites

εχει τυχει να ριξω το ΡΗ και στο 3,5 με φιλτρανση με τυρφη μονο! φυσικα μιλαω η μετρηση εγινε στο βαρελι και οχι στο ενυδρειο. δεν ξερω ομως αν το ΡΗ αυτο ειναι πραγματικο ή πλασματικο σαν το νερο τη ΑΟ. επισης δεν εχω καταφερι να επαληθευσω τη θεωρια οτι ανακατευοντας νερο βρυσης με νερο που εχει χαμηλοτερο ΡΗ καταφερνεις να ρυθμισεις το ΡΗ. κατι σαν τις σκληροτητες δηλαδη. πραγματικα δεν ξερω ποιοι παραγοντες (εκτος απο το CO2) καθοριζουν το ΡΗ.

Link to comment
Share on other sites

Οταν κατεβει η ΚΗ σου στο 0 .... θυμισου να μου πεις που επεσε το ΡΗ σου.- ;)

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποιο μελος να μας πει πως καταφερε να ριξει το ph στο ενυδρειο του?

Link to comment
Share on other sites

Οταν κατεβει η ΚΗ σου στο 0 .... θυμισου να μου πεις που επεσε το ΡΗ σου.- ;)

Υπαρχει καποιο μελος να μας πει πως καταφερε να ριξει το ph στο ενυδρειο του?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη φιλε DIMITRIOS εννοεις οτι ριχνωντας την Kh πεφτει και το ph? Toτε γιατι σε εμενα ενω η kh επεσε απο 6 στο 4 στο ενυδρειο νου το ph δεν κουνιεται? (Το ιδιο σχεδον διαβαζω οτι συμβαινει και στον φιλο μας fishaki)...

Παντα φιλικα συνονοματε! ;)

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη φιλε DIMITRIOS εννοεις οτι ριχνωντας την Kh πεφτει και το ph? Toτε γιατι σε εμενα ενω η kh επεσε απο 6 στο 4 στο ενυδρειο νου το ph δεν κουνιεται? (Το ιδιο σχεδον διαβαζω οτι συμβαινει και στον φιλο μας fishaki)...

Παντα φιλικα συνονοματε! ;)

Η kh μπορεί να παρασύρει το ph προς τα κάτω,ειδικά σε τιμές κάτω του 4.Θέλει προσόχη πάντως και οποιαδήποτε μεταβολή των τιμών πρέπει να συνοδευέται με αλλαγή νερού.Εμπειρικά θα πώ,πως το ενυδρείο και οι τιμές θέλουν χρόνο για να φτάσουν στο επιθυμητό.Προτείνω επίσης να αποφύγετε τα ''ζουμιά'',που ρίχνουν το ph. :hysterical:

Έγινε επεξεργασία - DIMITRIOS
Link to comment
Share on other sites

Η kh μπορεί να παρασύρει το ph προς τα κάτω,ειδικά σε τιμές κάτω του 4.Θέλει προσόχη πάντως και οποιαδήποτε μεταβολή των τιμών πρέπει να συνοδευέται με αλλαγή νερού.Εμπειρικά θα πώ,πως το ενυδρείο και οι τιμές θέλουν χρόνο για να φτάσουν στο επιθυμητό.Προτείνω επίσης να αποφύγεται τα ''ζουμιά'',που ρίχνουν το ph. ;)

Οποτε υπομονη και επιμονη σωστα? Σε ευχαριστω για την βοηθεια σου Δημητρη! :hysterical:

Υπαρχει αλλη αποψη, γνωμη, εμπειρια??? :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Στη θέση σου θα αγόραζα άλλο ένα τεστ PH. ;)

Link to comment
Share on other sites

Στη θέση σου θα αγόραζα άλλο ένα τεστ PH. ;)

Το σκεφτηκα και εγω για να σου πω την αληθεια...Απο την αλλη ομως τα υγρα τεστ της ΑPI θεωρουντε καλα και αξιοπιστα και το νερο της α/ο δειχνουν οτι ειναι 6,4 περιπου...Αρα θεωρω πως λειτουργουν... :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Άρα εντάξει δείχνουν.Ημερομηνία λήξης να κοιτάς.Υπομονή!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη φιλε DIMITRIOS εννοεις οτι ριχνωντας την Kh πεφτει και το ph? Toτε γιατι σε εμενα ενω η kh επεσε απο 6 στο 4 στο ενυδρειο νου το ph δεν κουνιεται? (Το ιδιο σχεδον διαβαζω οτι συμβαινει και στον φιλο μας fishaki)...

Παντα φιλικα συνονοματε! ;)

με 4 kh μου φαινεται φυσικο ενα πεχα γυρω στο 7

φυσικα συμφωνω οτι η kh ειναι αυτο που θα σου ρυθμισει το ph.

το ζητουμενο ειναι αν λειτουργει σωστα η ΑΟ που πρεπει να σου δινει μετρησεις gh kh μηδενικες και tds κοντα στο 1-10 αναλογα και το νερο της βρυση σου,

(αλλα στην Αττικη που κατοικεις, εκει που σου λεω πρεπει να εχεις μετρησεις, εκτος κι αν μενεις καπανδριτη που η βρυση βγαζει σιδερα).

ph δεν μετρας στο νερο της ΑΟ οτι και να σου δειξει ειναι πλασματικο.

αφου εχει kh μηδενικη (δλδ κατι που κανει ασταθεστατο το ph) οταν αναμιχτει αυτο το νερο με αλλο θα εξισωθει με το πεχα του αλλου νερου.

Ομως, σιγα σιγα λογω του χαμηλου kh θα αρχιζει σε ολο το νερο να πεφτει η τιμη του ph και αυτος ειναι ο λογος που λεμε οτι θελει λιγο υπομονη να δεις τα αποτελεσματα.

Αυτα που πρεπει να προσεξεις ειναι

α) η σωστη λειτουργεια της ΑΟ (επισης να μαθεις να τη συντηρεις, flushing, αλλαγη προφιλτρα κλπ)

β) να μην εχεις μεσα στο ενυδρειο ασβαστολιθικα υλικα και ανεβαζουν τις σκληροτητες

γ) οντως τα ψαρια σου να χρειζονται τοσο μαλακο νερο που θα τους δινεις (αλλιως θα πρεςπει να βαζεις προσθετα στο νερο της ΑΟ ή να κανεις μιξη με βρυσης)

δ) να μη γινονται αποτομες αλλαγες συνθηκων στο νερο

Link to comment
Share on other sites

εχει τυχει να ριξω το ΡΗ και στο 3,5 με φιλτρανση με τυρφη μονο! φυσικα μιλαω η μετρηση εγινε στο βαρελι και οχι στο ενυδρειο. δεν ξερω ομως αν το ΡΗ αυτο ειναι πραγματικο ή πλασματικο σαν το νερο τη ΑΟ. επισης δεν εχω καταφερι να επαληθευσω τη θεωρια οτι ανακατευοντας νερο βρυσης με νερο που εχει χαμηλοτερο ΡΗ καταφερνεις να ρυθμισεις το ΡΗ. κατι σαν τις σκληροτητες δηλαδη. πραγματικα δεν ξερω ποιοι παραγοντες (εκτος απο το CO2) καθοριζουν το ΡΗ.
Η τυρφη κι αυτη ριχνει τις τιμες pH gH kH με τις ουσιες της (και τo tds)

Πραγματικο ειναι το πεχα που μετρας (δεν μπορεις να μηδενισεις την kH με τυρφη για να ειναι πλασματικο το πεχα)

Τα φωσφορικα παιζουν ρολο στην τιμη του pH.

παιδια... ολα αυτα που λετε εχουν να κανουν με τις σκληροτητες και οχι με το ΡΗ. το ΡΗ δεν πεφτει με αναλογιες νερου ΑΟ με βρυσης. με τη τυρφη, ισως. επισης αν υπαρχει κατι ασβεστολιθικο θα ανεβουν και οι σκληροτητες.
Το νερο ΑΟ με μιξη βρυσης ανεβαζει το πεχα, δεν το κατεβαζει. (κι αυτο γιατι η βρυση οπως ειπαμε εχει μεγαλη kH οποτε ανεβαινει και το pH.

Αν βαλεις σκετο ΑΟ θα πεσει.

Διαφωνω με τη ρυθμιση του ph με CO2.

Το διοξειδιο του ανθρακα ειναι δηλητηριο εκτος απο λιπασμα.

Μεχρι ενα οριο κανει καλο στα φυτα, μετα δηλητηριαζει τα ψαρια.

Ελπιζω να εγινα κατανοητος.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Έχω καταφέρει να ρίξω το pH από το 7,5 στο 4,5 σε ένα βράδυ με χρήση φύλλων Cappata... Φυσικά έχασα σχεδόν όλα τα ψάρια.

Όσο πιο χαμηλό το kH, τόσο ποιο εύκολα θα ρίξεις το pH. Εμπειρικά θα πω πως με kH 2-3 το pH μπορεί πολύ εύκολα να φτάσει στο 5,8-6 χωρίς CO2.

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως, στο δικο μου ενυδρειο, εχω φτασει ΚΗ 1 και GH 2. το ΡΗ δεν εχει πεσει κατω απο 6,9 χωρις χρηση CO2. επισης δεν νομιζω να εχω κατι ασβεστολιθικο μεσα γιατι θα μου ανεβαζε και το ΚΗ.

σπυρο, τα φωσφορικα πως επιρρεαζουν το ΡΗ?

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως, στο δικο μου ενυδρειο, εχω φτασει ΚΗ 1 και GH 2. το ΡΗ δεν εχει πεσει κατω απο 6,9 χωρις χρηση CO2. επισης δεν νομιζω να εχω κατι ασβεστολιθικο μεσα γιατι θα μου ανεβαζε και το ΚΗ.

σπυρο, τα φωσφορικα πως επιρρεαζουν το ΡΗ?

Κι εγω αυτο δεν το καταλαβαινω.....

Θανάση... εγώ είμαι στο 5,8ph χωρίς τα παραπάνω....

Πάντως... αν το KH πέσει χαμηλά..... κάτω από 1-2 να το παρακολουθεις συνεχεια το ενυδρειο... μη γίνει κανένα crash και έχεις μετά πρόβλημα!!!

Προσωπικά το έριξα από 8,2 σε 5,9 σε μια εβδομάδα.... φυσικά χωρίς ψάρια.. απλά για να μην πάθει ζημιά η βιολογία.

Έχω φτάσει εύκολα... χωρίς κόπο (δικό μου) μέχρι και 4,5.... αλλά με KH0.25...

Link to comment
Share on other sites

σπυρο, τα φωσφορικα πως επιρρεαζουν το ΡΗ?

O PO4 ειναι buffer και ριχνει το pH.

Βρισκεται στο νερο και χωρις να προσθετουμε καποιο χημικο εμεις, απο τα καταλοιπα των τροφων.

(γιαυτο πεφτει το πεχα οταν δεν γινεται αλλαγη νερου και δεν υπαρχει κατι στο ενυδρειο να τα αφαιρει)

Ειναι λιπασμα οπως τα νιτρικα NO3 και το χρειαζονατι τα φυτα ως τροφη (σε ενυδρειο με πολλα φυτα μπορει και να

χρειαζεται να προσθετουμε δλδ)

Σε μεγαλη ποσοτητα ειναι δηλητηριο οπως και τα ΝΟ3.

Επισης ευθυνεται για παρουσιαση αλγης (υπαρχει μια αναλογια που πρεπει να τηρειται με τα ΝΟ3 στο νερο, 1ppm PO4 προς 12ppm ΝΟ3, αν υπερεχει ο PO4 εχουμε μαυρη αλγη, αν υπερεχουν τα ΝΟ3 εχουμε πρασινη).

Υπαρχει και τεστ PO4 οπως και για τις αλλες παραμετρους.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...