Jump to content

ενυδρείο με σκαλάρια , ερωτηση για τύρφη


nasos

Recommended Posts

Καλως σας βρήκα !

θα ήθελα να ρωτήσω αν την τύρφη (της Sera) που έχω , πρέπει να την έχω μόνιμα στο φίλτρο (Eheim 2217) ή να την έχω στο βαρέλι που φτιάχνω το νερό ή για λίγες μέρες στο φίλτρο.

το ενυδρείο μου είναι 300lt καθαρά με ύψος 60cm ( ύψος νερού).

Σας ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Kαλώς ήρθες φίλε μου!

Θεωρώ καλύτερο να χρησιμοποιείς την τύρφη στο βαρέλι προετοιμασίας.Εκεί μπορείς να την χρησιμοποιείς όσο χρειάζεται,ώσπου να πιάσει το νερό τις επιθυμητές τιμές και να στείλεις κατόπιν το νερό έτοιμο στο ενυδρείο.

Η συνεχόμενη χρήση στο φίλτρο,μπορεί να προκαλέσει διακυμάνσεις στις παραμέτρους του νερού,αν σκεφτείς πως το νερό θα περνάει συνεχόμενα μέσα απ'αυτήν.Στο βαρέλι ελέγχεται ευκολότερα η κατάσταση.Ας ακούσουμε και τους υπόλοιπους φίλους ;)

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω μονιμα τυρφη σε ενα απο τα 4 φιλτρα. Ξερω την δραστηκοτητα της στα 350 λιτρα μου και απο κει και περα κραταω σταθερες τις συνθηκες στο νερο του ενυδρειου με αλλαγες ανα 3 μερες το 1/3 του ογκου περιπου μονο α/ο και αντιχλωριο. Αφου στο νερο της α/ο το ph του ειναι μεταβλητο ακριβως αυτο εκμεταλευομαι και για 15-20 μερες οι τιμες ειναι σταθερες και οταν αρχισει να μειωνεται η δραστηκοτητα της αρχιζει και η σταδιακη αλλαγη της. Αυτο εγω το κανω για να πετυχαινω οχι μονο ακραιες τιμες για τους δισκους μου (ph 5 gh 2 kh 1) αλλα και για τις πολυτιμες ουσιες που απελευθερωνει η τυρφη και το ομορφο περιβαλλον που δημιουργει!

Link to comment
Share on other sites

Kαλώς ήρθες φίλε μου!

Θεωρώ καλύτερο να χρησιμοποιείς την τύρφη στο βαρέλι προετοιμασίας.Εκεί μπορείς να την χρησιμοποιείς όσο χρειάζεται,ώσπου να πιάσει το νερό τις επιθυμητές τιμές και να στείλεις κατόπιν το νερό έτοιμο στο ενυδρείο.

Η συνεχόμενη χρήση στο φίλτρο,μπορεί να προκαλέσει διακυμάνσεις στις παραμέτρους του νερού,αν σκεφτείς πως το νερό θα περνάει συνεχόμενα μέσα απ'αυτήν.Στο βαρέλι ελέγχεται ευκολότερα η κατάσταση.Ας ακούσουμε και τους υπόλοιπους φίλους ;)

:hysterical::hysterical::hysterical:

Μπορεις να εχει και λιγη αν θελεις στο φιλτρο αλλα γιατι να την εχεις?

Για να εισαι αναγκασμενος να ανοιγεις το φιλτρο καθε 20-30 μερες για αλλαγη τυρφης?

Στο βαρελι ειναι καλυτερα, βαζε και φυλλα ξερα πχ catappa σε δυχτι (τελευταια ποιοτητα, σπασμενα με τρυπες δεν σε νοιαζει η μοστρα) ή σε μορφη τσαγιου.

Link to comment
Share on other sites

:hysterical::hysterical::thumbup:

Μπορεις να εχει και λιγη αν θελεις στο φιλτρο αλλα γιατι να την εχεις?

Για να εισαι αναγκασμενος να ανοιγεις το φιλτρο καθε 20-30 μερες για αλλαγη τυρφης?

Στο βαρελι ειναι καλυτερα, βαζε και φυλλα ξερα πχ catappa σε δυχτι (τελευταια ποιοτητα, σπασμενα με τρυπες δεν σε νοιαζει η μοστρα) ή σε μορφη τσαγιου.

Αν την εχουμε στο βαρελι οταν γινει η αλλαγη μετα το σακουλακι με την τυρφη τη το κανουμε για τις επομενες 5-10 μερες που θα ξαναγεμισουμε το βαρελι? :hysterical:;)

Link to comment
Share on other sites

Αν την εχουμε στο βαρελι οταν γινει η αλλαγη μετα το σακουλακι με την τυρφη τη το κανουμε για τις επομενες 5-10 μερες που θα ξαναγεμισουμε το βαρελι? :P:)

ή δουλευει συνεχως στο βαρελι ή βγαζεις την τυρφη και στεγνωνει.
Link to comment
Share on other sites

ή δουλευει συνεχως στο βαρελι ή βγαζεις την τυρφη και στεγνωνει.

Σπυρο.... μιας χρησης δεν ειναι η τυρφη??? :)

Link to comment
Share on other sites

όχι, είναι σαν τα ξύλα, βγάζει βγάζει βγάζει και κάποια στιγμή σταματάει να βγάζει οπότε την αλλάζεις!

Link to comment
Share on other sites

όχι, είναι σαν τα ξύλα, βγάζει βγάζει βγάζει και κάποια στιγμή σταματάει να βγάζει οπότε την αλλάζεις!

Απλα οσο περναει ο καιρος μειώνεται η απόδοση... σωστα???

Με καλυψες πληρως.... :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Τελικά θα δοκιμάσω στο βαρέλι για να δω σε τι τιμές πεφτει το νερό ( το βαρέλι ειναι 250 lt ).

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

ΜΙα υπενθυμιση.

Το νερο δεν πτρεπει να μενει στασιμο στο βαρελι.

:) πολύ σωστή η υπενθίμηση.

υπαρχει 2ο παλιό εξωτερικό φίλτρο ( Atman 850λτ/ω) με την τύρφη μέσα και υαλοβάμβακα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Τελικά θα δοκιμάσω στο βαρέλι για να δω σε τι τιμές πεφτει το νερό ( το βαρέλι ειναι 250 lt ).

ευχαριστώ

όσο αφήνεις το νερό να δουλεύεται στο βαρέλι θα πέφτει και το ph. Έως κάποιο σημείο βέβαια..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...