Jump to content

ΚΑΤΑΣΚΕΥΉ ΠΡΟ ΦΊΛΤΡΟΥ 5,40 ΕΥΡΏ


divemaster

Recommended Posts

πείρα ένα παλιό παγούρι που χρησιμοποιούμε το καλοκαίρι στην θάλασσα

οπότε δεν μου κόστισε το παγούρι αν δεν έχετε τότε αλλάζει

η τιμή δεν γνωρίζω πόσο να κάνει

ξεβίδωσα την κάτω βρυσάκι και τοποθέτησα ρακόρ για να συνδεθεί

το λάστιχο της εισαγωγής του φίλτρου

P2090256.jpg

μετά έβγαλα το καπάκι και άνοιξα τρύπα για να προσαρμόσω

το επάνω ρακόρ εισαγωγής από το ενυδρείο

επίσης να διευκρινίσω πως το καπάκι έχει δικό του λάστιχο οπότε είναι

στεγανό. και σε όλες της συνδέσεις που έχω κάνει εκτός το δικό τους

λαστιχάκι που είχε πρόσθεσα και ενυδρειακή σιλικόνη για να είμαι

100% σίγουρος

P2090260.jpg

P2090261.jpg

μετά μέσα τοποθέτησα ένα πλαστικό πάτο από φιάλη κρασιού για το κενό το βρήκα σε

κατάστημα γεωπονικών

και παράλληλα βλέπουμε και από μέσα πώς είναι το ρακόρ

P2090265.jpg

μετά στην εισαγωγή τοποθέτησα έναν ταχυσύνδεσμο

P2090266.jpg

στον θηλυκό ταχυσύνδεσμο με ρακόρ προσάρμοσα και μία βάνα να κλίνουν τα νερά

για να μην έχουμε διαρροή στην εξαγωγή δεν χρειάστηκα ούτε ταχυσύνδεσμο αλλά

ούτε και βάνα μου τα παρέχει το φίλτρο μου

P2090267.jpg

περιμένω εντυπώσεις

Link to comment
Share on other sites

τι υλικα θα βαλεις μεσα?

ωραια κατασκευη φιλε μου αλλα φοβαμαι μην σκασει απο την πιεση! ;)

Link to comment
Share on other sites

τι υλικα θα βαλεις μεσα?

ωραια κατασκευη φιλε μου αλλα φοβαμαι μην σκασει απο την πιεση! ;)

πίεση δεν δέχεται φίλε μου είναι πριν το φίλτρο οπότε έχει αρνητική

διότι έρχεται με φυσική και μετά από μέσα του τραβάει το εξωτερικό μου

και εκτός αυτού είναι πολύ ενισχυμένο με διπλά τοιχώματα

αλλά και αυτό να μην ήταν δοκιμάστηκε στα 10 bar και είναι μία χαρά

οπότε σιγουριά 100%

τα υλικά Sera Siporax και σφουγγάρια

Έγινε επεξεργασία - divemaster
Link to comment
Share on other sites

πίεση δεν δέχεται φίλε μου είναι πριν το φίλτρο οπότε έχει αρνητική

διότι έρχεται με φυσική και μετά από μέσα του τραβάει το εξωτερικό μου

και εκτός αυτού είναι πολύ ενισχυμένο με διπλά τοιχώματα

αλλά και αυτό να μην ήταν δοκιμάστηκε στα 10 bar και είναι μία χαρά

οπότε σιγουριά 100%

τα υλικά Sera Siporax και σφουγγάρια

μια χαρα εισαι,προχωρα... ;)

αλλα κατι λειπει...πρεπει να κανεις μια τρυπα στο πανω μερος (εκει που ειναι η εισαγωγη νερου για να κανεις πιο ευκολα εξαερωση.κανεις την τρυπα βαζεις εναν μαστο κ μια ακομα βανιτσα με ενα σωληνακι.)

μηπως θα επρεπε να εβαζες κ ενα βανακι στο κατω μερος ετσι για πιο μεγαλη ασφαλεια-πρακτικοτητα?

π.χ. αν θες να καθαρισεις το εξωτερικο σου φιλτρο κλεινεις τα 2 βανακια,αποσυνδεεις το φιλτρο σου κ εισαι ετοιμος.

Έγινε επεξεργασία - mpompiras
Link to comment
Share on other sites

μια χαρα εισαι,προχωρα... ;)

αλλα κατι λειπει...πρεπει να κανεις μια τρυπα στο πανω μερος (εκει που ειναι η εισαγωγη νερου για να κανεις πιο ευκολα εξαερωση.κανεις την τρυπα βαζεις εναν μαστο κ μια ακομα βανιτσα με ενα σωληνακι.)

μηπως θα επρεπε να εβαζες κ ενα βανακι στο κατω μερος ετσι για πιο μεγαλη ασφαλεια-πρακτικοτητα?

π.χ. αν θες να καθαρισεις το εξωτερικο σου φιλτρο κλεινεις τα 2 βανακια,αποσυνδεεις το φιλτρο σου κ εισαι ετοιμος.

εξαέρωση δεν θα χρειαστεί γιατί θα γεμίζει με νερό από το ενυδρείο οπότε οκ

και βάνα εξαγωγής ανέφερα πώς μου τής παρέχει το φίλτρο μου EXEIM 2217

είναι ένας σύνδεσμος με 2 βάνες που χωρίζει στην μέση

Link to comment
Share on other sites

να η προταση μου

62829248.png

edit

δεν προσεξα οτι εχεις ηδη τα 2 βανακια απο το eheim.

οσο για την εξαερωση εχω καποιες επιφυλαξεις επειδη τα μαρκουτσια του φιλτρου κανουν κουρμπα οποτε καποιος αερας θα εγκλωβιστει.

π.χ. οταν κανω εξαερωση στο δικο μου ο αερας δεν φευγει απο την εισαγωγη αλλα απο την εξαγωγη.

σε αυτο που ειναι κλειστο συστημα απο που θα φυγει?

φιλικοτατα ε?

Έγινε επεξεργασία - mpompiras
Link to comment
Share on other sites

να η προταση μου

62829248.png

edit

δεν προσεξα οτι εχεις ηδη τα 2 βανακια απο το eheim.

οσο για την εξαερωση εχω καποιες επιφυλαξεις επειδη τα μαρκουτσια του φιλτρου κανουν κουρμπα οποτε καποιος αερας θα εγκλωβιστει.

π.χ. οταν κανω εξαερωση στο δικο μου ο αερας δεν φευγει απο την εισαγωγη αλλα απο την εξαγωγη.

σε αυτο που ειναι κλειστο συστημα απο που θα φυγει?

φιλικοτατα ε?

ορίστε με έκανες να την βγάλω φώτο για να καταλάβεις χαχα

P2090268.jpg

και την εξαέρωση δεν είναι και απαραίτητη

μπορώ να προσαρμόσω μία φούσκα ενδιάμεσα στα 2 φίλτρα

οπότε θα τραβάει τον αέρα αλλά και πάλι με την φυσική ροή βγάζω τον αέρα

Link to comment
Share on other sites

Ωραια κατασκευη..Εγω θα ελεγα να μπει μετα το φιλτρο και οχι πριν..η φυσικη ροη ισως ειναι μικροτερη απο αυτη που τραβαει το φιλτρο....

Επίσης πρεπει να τσεκαρεις ακι την κυκλοφορια που θα εχει το ενυδριο...Μπορει ετσι να ανεβαζεις τον καδο υλικων αλλα η κυκλοφορια που χρειαζεσαι οπως σου ειχα πει ειναι 5-6 φορες τα λιτρα του ενυδρειου ανα ωρα.. ;)

Link to comment
Share on other sites

δεν χρειαζοταν να βγαλεις φωτο,τα γνωριζω αυτα τα βανακια ;)

την εχεις κ λειτουργει τωρα την πατεντια?

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο το ολο σκεπτικο σου απλα φοβαμαι οτι με τον καιρο μπορει να εχεις προβλημα με το μοτερ λογο μεγαλου ογκου υλικου φιλτραρισματος, υπερθερμανσης τους καλοκαιρινους μηνες, και μειωση ροης του νερου ανα ωρα. Σιγουρα περιμενουμε νεα σου μετα απο λιγο καιρο για να δουμε τυχων προβληματα και αποτελεσματικοτητα του ολου πακετου. ;):hysterical::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ το καλοκαίρι θα τα πούμε που θα σε κυνηγάει η γυναίκα σου για το παγούρι..... :)

Αλλά μικρο το κακό φτηνό είναι.

Πολύ ωραία δουλειά, άψογος!

Αλλά δεν θα το έλεγα προφίλτρο, όπως σου έγραψα και στο άλλο Post, προφίλτρο είναι συνήθως ένα απλό σφουγγάρι η πυκνή σχάρα στην εισαγωγή για να κρατάει τις χοντρες βρωμιές για να μην μπουκώνουν τα υλικά.

Αυτό είναι ένα κανονικό φίλτρο χωρίς κυκλοφορητή, αυτό τον ρόλο τον ανέθεσες στο 2217 αλλά ανα πάσα στιγμή μπορείς να βάλεις ένα εξωτερικό κυκλοφορητή και να το δουλέψεις ανεξάρτητα (π.χ SICCE IRDA ή ΕΗΕΙΜ Compact) με όσα Lt/hr σου αρέσει. :P

Μερικές παρατηρήσεις για όσα διάβασα παραπάνω.

Σίγουρα κάποιος αέρας θα εγκλοβιστεί αλλά δεν πειράζει γιατί δεν υπάρχει αντλία μέσα στο φίλτρο ώστε να μην λειτουργεί λόγω του αέρα στο θάλαμο της φτερωτής.

Η πίεση που ασκείται στο φίλτρο είναι ίση με πίεση του νερού στο ενυδρείο από την επιφάνεια μέχρι το σημείο που βρίσκεται η εισαγωγή του σωλήνα εξόδου + την πίεση της στήλης του νερού μέσα στην σωλήνα λόγω υψομετρικής διαφοράς. Κατά την γνώμη μου αμελητέα και κάτω από μισό ( 1/2 ) bar οπότε δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

Το Eheim 2217 δεν έχει τόσο δύναμη και αυτό φαίνεται από το ότι έχει 16/22χιλ σωλήνα εισαγωγής και 12/16χιλ σωλήνα εξαγωγής ώστε να εκμεταλεύεται την στήλη του νερού στην εισαγωγή και μικρότερη διατομή στην έξοδο για να μπορεί να σηκώσει το νερό στο ενυδρείο.

Ούτως η άλλως θα μειωθεί αρκετά η ροή με τον πρόσθετο κάδο.

Έτσι αποτρέπει την τοποθέτηση του δεύτερου κάδου (το προφίλτρο που λες) μετά το 2217 γιατί θα το ζωρήσει πολύ να σηκώσει το νερό στο ενυδρείο.

Κι ένα ερώτημα απορίας....

Υπήρχε κάποιο πρόβλημα διαρροής; Γιατί έβαλες σφυγκτήρες (TierUp) στις συνδέσεις των σωλήνων στο 2217 και δεν χρησιμοποίησες τα δακτυλίδια που έχουν οι σύνδεσμοι και τους έβαλες απέξω;

Link to comment
Share on other sites

οραιος~~~!!!

Link to comment
Share on other sites

όχι δεν το έχω βάλει σήμερα το κατασκεύασα

είναι προ φίλτρο είναι ανούσιο Κωστή να το βάλω μετά

μπαίνει πριν για να παίρνει την πολύ βρόμα πρώτα

γιαυτό έχει και σφουγγάρια και Sera Siporax

Link to comment
Share on other sites

Το Siporax ειναι βιολογικο υλικο..Οποτε ειναι ανουσιο να μπει σε καποιο προφιλτρο..μιας και απλα θα πιανει χωρο....

Γνωμη μου ειναι να κανεις (Εφοσον το επιτρεπει η δυναμη της ροης του φιλτρου) το 2217 Μηχανικο και τον δευτερο καδο-παγουρι βιολογικο φιλτρο..Ωστε οταν συνθεθουν σε σειρα να εχεις τα επιθυμητα αποτελεσματα :)

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ το καλοκαίρι θα τα πούμε που θα σε κυνηγάει η γυναίκα σου για το παγούρι..... :)

Αλλά μικρο το κακό φτηνό είναι.

Πολύ ωραία δουλειά, άψογος!

Αλλά δεν θα το έλεγα προφίλτρο, όπως σου έγραψα και στο άλλο Post, προφίλτρο είναι συνήθως ένα απλό σφουγγάρι η πυκνή σχάρα στην εισαγωγή για να κρατάει τις χοντρες βρωμιές για να μην μπουκώνουν τα υλικά.

Αυτό είναι ένα κανονικό φίλτρο χωρίς κυκλοφορητή, αυτό τον ρόλο τον ανέθεσες στο 2217 αλλά ανα πάσα στιγμή μπορείς να βάλεις ένα εξωτερικό κυκλοφορητή και να το δουλέψεις ανεξάρτητα (π.χ SICCE IRDA ή ΕΗΕΙΜ Compact) με όσα Lt/hr σου αρέσει. :P

Μερικές παρατηρήσεις για όσα διάβασα παραπάνω.

Σίγουρα κάποιος αέρας θα εγκλοβιστεί αλλά δεν πειράζει γιατί δεν υπάρχει αντλία μέσα στο φίλτρο ώστε να μην λειτουργεί λόγω του αέρα στο θάλαμο της φτερωτής.

Η πίεση που ασκείται στο φίλτρο είναι ίση με πίεση του νερού στο ενυδρείο από την επιφάνεια μέχρι το σημείο που βρίσκεται η εισαγωγή του σωλήνα εξόδου + την πίεση της στήλης του νερού μέσα στην σωλήνα λόγω υψομετρικής διαφοράς. Κατά την γνώμη μου αμελητέα και κάτω από μισό ( 1/2 ) bar οπότε δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

Το Eheim 2217 δεν έχει τόσο δύναμη και αυτό φαίνεται από το ότι έχει 16/22χιλ σωλήνα εισαγωγής και 12/16χιλ σωλήνα εξαγωγής ώστε να εκμεταλεύεται την στήλη του νερού στην εισαγωγή και μικρότερη διατομή στην έξοδο για να μπορεί να σηκώσει το νερό στο ενυδρείο.

Ούτως η άλλως θα μειωθεί αρκετά η ροή με τον πρόσθετο κάδο.

Έτσι αποτρέπει την τοποθέτηση του δεύτερου κάδου (το προφίλτρο που λες) μετά το 2217 γιατί θα το ζωρήσει πολύ να σηκώσει το νερό στο ενυδρείο.

Κι ένα ερώτημα απορίας....

Υπήρχε κάποιο πρόβλημα διαρροής; Γιατί έβαλες σφυγκτήρες (TierUp) στις συνδέσεις των σωλήνων στο 2217 και δεν χρησιμοποίησες τα δακτυλίδια που έχουν οι σύνδεσμοι και τους έβαλες απέξω;

χμμμ μου αρέσει πολύ η ιδέα σου με τον κυκλοφορητή ενδιάμεσα στα 2 φίλτρα

οπότε θα βοηθήσω και το φίλτρο χωρίς ζόρισμα

επίσης έχω κάνει χαζομάρα και μόλις τελειώσω την πατέντα θα βάλω

σωστά τής συνδέσεις

Link to comment
Share on other sites

ωραίος......

τι διάμετρο έχουν τα λάστιχα εισόδου και εξόδου του φίλτρου;;;;;

για αντλία ανάμεσα στους 2 κάδους μην το σκέφτεσαι γιατί θα καταστραφεί γρήγορα.....όπως είπες θα πάει το 'προφίλτρο' πρίν το 2217 και όχι μετά και θα έλεγα να μπεί λίγο ποιο ψηλά απο το 2217....

Έγινε επεξεργασία - Shadow_1
Link to comment
Share on other sites

ωραίος......

τι διάμετρο έχουν τα λάστιχα εισόδου και εξόσου του φίλτρου;;;;;

για αντλία ανάμεσα στους 2 κάδους μην το σκέφτεσαι γιατί θα καταστραφεί γρήγορα.....όπως είπες θα πάει το 'προφίλτρο' πρίν το 2217 και όχι μετά και θα έλεγα να μπεί λίγο ποιο ψηλά απο το 2217....

είναι τα μαμά δεν ξέρω την διάμετρο αν την ξέρει κανένας μας λέει

αλλιώς αύριο μετράω και σάς λέω

Link to comment
Share on other sites

ωραίος......

τι διάμετρο έχουν τα λάστιχα εισόδου και εξόδου του φίλτρου;;;;;

για αντλία ανάμεσα στους 2 κάδους μην το σκέφτεσαι γιατί θα καταστραφεί γρήγορα.....όπως είπες θα πάει το 'προφίλτρο' πρίν το 2217 και όχι μετά και θα έλεγα να μπεί λίγο ποιο ψηλά απο το 2217....

τι σκέφτηκα αν βάλω κυκλοφοριτή πριν και από το DIY φίλτρο?

Link to comment
Share on other sites

εγώ δεν θα έβαζα ούτε πρίν ούτε μετα το DIY φίλτρο κυκλοφορητή..θα έβαζα πρίν το DIY φίλτρο μεγαλύτερης διατομής λάστιχο...

Link to comment
Share on other sites

αν μπει κ αλλος κυκλοφορητης στο συστημα (πριν ή μετα) μηπως κανεις καποια ζημια στο 2217?

μηπως θα ζοριζεται γενικοτερα το αντλιακι του eheim?

το οτι εβαλες αρκετα λιτρα καδου παραπανω στο συστημα ειναι ΗΔΗ υπερβαση,μην κανεις και κατι αλλο... :)

Έγινε επεξεργασία - mpompiras
Link to comment
Share on other sites

εγώ δεν θα έβαζα ούτε πρίν ούτε μετα το DIY φίλτρο κυκλοφορητή..θα έβαζα πρίν το DIY φίλτρο μεγαλύτερης διατομής λάστιχο...

ΘΑ το σκεφτώ αύριο που θα παίζουμε cod :)

Link to comment
Share on other sites

Ωραια κατασκευη..Εγω θα ελεγα να μπει μετα το φιλτρο και οχι πριν
Τοτε δεν θα ηταν προφιλτρο αλλα μεταφιλτρο :)

Τελικα ομως οπως βλεπω δεν εινα τιποτα απο τα δυο.

Ειναι κατι σαν αυτο που κανουμε με τα φιλτρα σε σειρα.

πχ ενα 2213 σαν μηχανικο φιλτρο πρωτα και μετα το 2217 γεματο βιολογια.

Ακαι υατο γιονεται για να μενει καθαρο το 2217 και να μη το ανοιγοκλεινουμε συχνα.

Τη χοντρη βρωμα την κραταει το 2213 και αυτο ανοιγεται πιο συχνα.

Στο 2213 βγαζουμε συνηθως τη φτερωτη απο το θαλαμο για να ελευθερωθει η ροη και δεν του δινουμε ρευμα.

Εχεις βαλει το παγουρι να κανει τη δουελει τοιυ 2213.

Αν πηρες το Siporax φτηνα καλα εκανες και το εβαλες κι αυτο θα δουλεψει ως μηχανικο-βιολογικο μακαρονι.

Μη λυπηθεις ομως τη βιολογια που θα εχει πιασει στο καθαρισμο, θα πρεπει να το καθαρισεις καλα. (οπως και τα σφουγγαρια),

Για τα δεματικα στους σωληνες σου ειπα ο Σωτηρης.

Στο 2217 εχεις σωληνες εισοδου 16/22 και εξοδου 12/16, κανονικα ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Τοτε δεν θα ηταν προφιλτρο αλλα μεταφιλτρο :)

Τελικα ομως οπως βλεπω δεν εινα τιποτα απο τα δυο.

Ειναι κατι σαν αυτο που κανουμε με τα φιλτρα σε σειρα.

πχ ενα 2213 σαν μηχανικο φιλτρο πρωτα και μετα το 2217 γεματο βιολογια.

Ακαι υατο γιονεται για να μενει καθαρο το 2217 και να μη το ανοιγοκλεινουμε συχνα.

Τη χοντρη βρωμα την κραταει το 2213 και αυτο ανοιγεται πιο συχνα.

Στο 2213 βγαζουμε συνηθως τη φτερωτη απο το θαλαμο για να ελευθερωθει η ροη και δεν του δινουμε ρευμα.

Εχεις βαλει το παγουρι να κανει τη δουελει τοιυ 2213.

Αν πηρες το Siporax φτηνα καλα εκανες και το εβαλες κι αυτο θα δουλεψει ως μηχανικο-βιολογικο μακαρονι.

Μη λυπηθεις ομως τη βιολογια που θα εχει πιασει στο καθαρισμο, θα πρεπει να το καθαρισεις καλα. (οπως και τα σφουγγαρια),

Για τα δεματικα στους σωληνες σου ειπα ο Σωτηρης.

Στο 2217 εχεις σωληνες εισοδου 16/22 και εξοδου 12/16, κανονικα ετσι?

ναι έτσι ακριβός

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ναι έτσι ακριβός

Τι έγινε dive master με το φίλτρο;

Το έχεις σε λειτουργία;

Αποτέλεσμα;

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Τι έγινε dive master με το φίλτρο;

Το έχεις σε λειτουργία;

Αποτέλεσμα;

:thumbup:

ναι φίλε μου είναι σε λειτουργία και επίσης έχω κάνει μερικές παραλλαγές

αντικατέστησα τον ταχισύνδεσμο με κανονική έξοδο και πρόσθεσα

μία βάνα ενδιάμεσα για να κλίνω τα νερά όταν το καθαρίζω

και τελικά μέσα έβαλα μόνο σφουγγάρι και τύρφη και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος

και το φίλτρο μου το πάει τέλεια δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...