Jump to content

Controller Θερμοκρασίας Eliwell Ic 915 (220V & 12V)


Recommended Posts

Controller θερμοκρασίας Eliwell IC 915 NTC/PTC, διπλής εξόδου στα 220V ή 12V

Υλικά :

  • Eliwell IC 915 220V ή 12V, (τροφοδοτικό 12V για τον Eliwell σε περίπτωση που επιλέξετε αυτόν),
  • Αισθητήρας ΝΤC, (πλαστικός κατάλληλος για ενυδρεία και να το τονίσετε κατά την αγορά του),
  • Καλώδιο ρεύματος,
  • 2 θηλυκά διπολικά φις και 1 αρσενικό διπολικό,
  • Ανεμιστήρες 12v με το ανάλογο τροφοδοτικό τους σε αμπέρ,
  • Θερμαντικό σώμα. (Δεν είναι απαραίτητο να έχει ενσωματωμένο θερμοστάτη, αλλά και να έχει παρακάτω γίνεται αναφορά για τέτοια περίπτωση).

:excl: Για να μη ρισκάρετε να κολλήσει κάποια στιγμή ο ελεγκτής, μπορείτε να συνδέσετε θερμαντήρες μέχρι 400-500 Watt σύνολο. :excl:

:excl: Πρέπει να δοθεί μεγάλη προσοχή σε οποιανδήποτε συνδεσμολογία και να καταλήξετε διότι υπάρχει τάση των 220V με κίνδυνο ηλεκτροπληξίας :excl:

Τρόποι συνδεσμολογίας
 

1ος τρόπος : με γεφυρώσεις (πράσινη διαγράμμιση) λειτουργεί μόνο με τον Eliwell 220V
eliwellA2.jpg
 

 

 

2ος τρόπος : χωρίς γεφυρώσεις, λειτουργεί και με τους δύο τύπους (220V και 12V).
eliwell2.jpg
 

Η μόνη διαφοροποίηση του σχεδίου στην περίπτωση Β, είναι ότι μεσολαβεί το τροφοδοτικό για τον Eliwell, από την παροχή με αριθμό 1 στους ακροδέκτες 6-7 του ελεγκτή.
(Σε αυτή τη περίπτωση προσέξτε την πολικότητα +/-).
Επίσης οι ανεμιστήρες μπορούν να είναι και παραπάνω από δυο (όπως είναι στα σχέδια), αρκεί το τροφοδοτικό τους να υπερκαλύπτει το σύνολο των αμπέρ.


 

Προγραμματισμός του Eliwell

 

Βήμα 1 : Η πρώτη έξοδος ρυθμίζεται να είναι για τον έλεγχο του θερμαντικού σώματος (φις Νο 6 στο σχέδιο)

  • Πιέστε για 5 δευτερόλεπτα το set και με τα βελάκια μεταφερθείτε στο rE1,
  • πατήστε set και με τα βελάκια στο HC1,
  • πατήστε πάλι set και με τα βελάκια στο H (heat),
  • set για επιβεβαίωση και δυο φορές fnc για επιστροφή.

Βήμα 2 : Η δεύτερη έξοδος ρυθμίζεται να είναι για τον έλεγχο των ανεμιστήρων (φις Νο 3 στο σχέδιο)

  • Πιέστε για 5 δευτερόλεπτα το set και με τα βελάκια μεταφερθείτε στο rE2,
  • πατήστε set και με τα βελάκια στο HC2,
  • πατήστε πάλι set και με τα βελάκια στο C (cool),
  • set για επιβεβαίωση και δυο φορές fnc για επιστροφή.

Βήμα 3 : Ρύθμιση για να δείχνει τη θερμοκρασία με ακρίβεια δεκαδικού.

  • Πιέστε για 5 δευτερόλεπτα το set και με τα βελάκια μεταφερθείτε στο diS,
  • πατήστε set και με τα βελάκια στο ndt,
  • πατήστε πάλι set και με τα βελάκια στο y (yes),
  • set για επιβεβαίωση και δυο φορές fnc για επιστροφή.

Βήμα 4 : Ρύθμιση του τύπου αισθητήρα (NTC πλαστικός για υγρά, ο μεταλλικός είναι ακατάλληλος για ενυδρεία).

  • Πιέστε για 5 δευτερόλεπτα το set και με τα βελάκια μεταφερθείτε στο CnF,
  • πατήστε set και με τα βελάκια στο H00,
  • πατήστε πάλι set και με τα βελάκια στο ntC,
  • set για επιβεβαίωση και δυο φορές fnc για επιστροφή.

Βήμα 5 : Ρύθμιση κατώτερης επιτρεπτής θερμοκρασίας
(Εάν έχετε θερμαντικό σώμα με ρυθμιστή θερμοκρασίας, τοποθετήστε τον λίγο παραπάνω από ότι η θερμοκρασία που θα θέσετε στον ελεγκτή, ώστε να λειτουργεί με την εντολή του Eliwell και όχι με αυτή του θερμοστάτη).

  • Πιέστε το set (εμφανίζεται αμέσως) το SP1,
  • πατήστε πάλι set και με τα βελάκια ρυθμίστε τη κατώτερη θερμοκρασία.
  • set για επιβεβαίωση και δυο φορές fnc για επιστροφή.

Βήμα 6 : Ρύθμιση ανώτερης επιτρεπτής θερμοκρασίας

  • Πιέστε το set και με τα βελάκια στο SP2,
  • πατήστε πάλι set και με τα βελάκια ρυθμίστε την ανώτερη θερμοκρασία.
  • set για επιβεβαίωση και δυο φορές fnc για επιστροφή.

Βήμα 6 : Ρύθμιση για το περιθώριο σε διαφορά θερμοκρασίας για να αρχίσει να λειτουργεί το θερμαντικό σώμα.
πχ. αν έχει ρυθμιστεί κατώτερη θερμοκρασία 26ο C και το περιθώριο που θα του θέσετε θα είναι 0.2 C, το θερμαντικό σώμα θα αρχίσει να λειτουργεί μόλις η θερμοκρασία κατέβει στους 25,8 C και θα σταματήσει όταν φτάσει πάλι τους 26 C.
Στην ουσία η προηγούμενη ρύθμιση δεν είναι η πραγματική κατώτερη θερμοκρασία, αλλά το πηλίκο αυτής και το περιθώριο που θα του δώσετε.

  • Πιέστε για 5 δευτερόλεπτα το set και με τα βελάκια μεταφερθείτε στο rE1,
  • πατήστε πάλι set και με τα βελάκια στο dF1,
  • και πάλι set και με τα βελάκια ρυθμίστε το περιθώριο που επιθυμείτε (πχ 0,2).
  • Πατήστε set για επιβεβαίωση και fnc για επιστροφή.

Βήμα 7 : Ρύθμιση για το περιθώριο σε διαφορά θερμοκρασίας για να αρχίσουν να λειτουργούν οι ανεμιστήρες.
πχ. αν έχει ρυθμιστεί ανώτερη θερμοκρασία 27,5 C και το περιθώριο που θα του θέσετε θα είναι 0.2 C, οι ανεμιστήρες θα αρχίσουν να λειτουργούν μόλις πάει η θερμοκρασία στους 27,7 C και θα σταματήσουν όταν φτάσει πάλι τους 27,5 C.
Στην ουσία η προηγούμενη ρύθμιση δεν είναι η πραγματική ανώτερη θερμοκρασία αλλά το άθροισμα αυτής με το περιθώριο που θα του δώσετε.

  • Πιέστε για 5 δευτερόλεπτα το set και με τα βελάκια μεταφερθείτε στο rE2,
  • πατήστε πάλι set και με τα βελάκια στο dF2,
  • και πάλι set και με τα βελάκια ρυθμίστε το περιθώριο που επιθυμείτε (πχ 0,1).
  • Πατήστε set για επιβεβαίωση και δυο φορές fnc για επιστροφή.

Βήμα 8 (προαιρετικό) : Ρύθμιση σε περίπτωση αποσύνδεσης ή βλάβης του αισθητήρα και το πώς πρέπει να συμπεριφερθεί ο ελεγκτής.
Σε αυτό σημαντικός παράγοντας είναι το θερμαντικό σώμα να έχει θερμοστάτη.
Σε μια τέτοια περίπτωση η παρακάτω ρύθμιση δίνει εντολή στον Eliwell ώστε το θερμαντικό σώμα να παραμένει συνέχεια ανοιχτό και να κλείνει σύμφωνα με τη ρύθμιση που έχουμε θέσει στον ενσωματωμένο θερμοστάτη.
Αν παραμείνουν οι προκαθορισμένες ρυθμίσεις (default) του ελεγκτή, άπλα δεν θα λειτουργήσουν ο θερμαντηρας ή/και οι ανεμιστήρες. Αυτό είναι καλύτερο όταν έχουμε θερμαντήρα χωρίς θερμοστάτη.

  • Πιέστε για 5 δευτερόλεπτα το set και με τα βελάκια μεταφερθείτε στο rE1,
  • πατήστε πάλι set και με τα βελάκια στο On1,
  • και πάλι set και με τα βελάκια στο 1.
  • set για επιβεβαίωση και δυο φορές fnc για επιστροφή.
  • Πιέστε για 5 δευτερόλεπτα το set και με τα βελάκια μεταφερθείτε στο rE1,
  • πάλι set και με τα βελάκια στο OF1,
  • και πάλι set και με τα βελάκια στο 0.
  • Πατήστε set για επιβεβαίωση και fnc για επιστροφή.

Το αντίστοιχο και στα ανεμιστηράκια.
Σε περίπτωση "βλάβης" ο Εliwell θα αφήσει τους ανεμιστήρες σε λειτουργία.
Αν κατεβάσει πολύ τη θερμοκρασία θα επέμβει ο θερμαντήρας.

  • Πιέστε για 5 δευτερόλεπτα το set και με τα βελάκια μεταφερθείτε στο rE2,
  • πατήστε πάλι set και με τα βελάκια στο On2,
  • και πάλι set και με τα βελάκια στο 1.
  • set για επιβεβαίωση και δυο φορές fnc για επιστροφή.
  • Πιέστε για 5 δευτερόλεπτα το set και με τα βελάκια μεταφερθείτε στο rE2,
  • πάλι set και με τα βελάκια στο OF2,
  • και πάλι set και με τα βελάκια στο 0.
  • Πατήστε set για επιβεβαίωση και fnc για επιστροφή.

Βήμα 9 (προαιρετικό) : Διόρθωση της ένδειξης θερμοκρασίας - Καλιμπράρισμα (calibration)

  • Πιέστε για 5 δευτερόλεπτα το set και με τα βελάκια μεταφερθείτε στο diS,
  • πατήστε set και με τα βελάκια στο CA1,
  • και πάλι set και με τα βελάκια ρυθμίστε προς τα πάνω ή προς τα κάτω τη διόρθωση της ένδειξης.
  • set για επιβεβαίωση και δυο φορές fnc για επιστροφή.

Καλό είναι κατά τη γνώμη μου να μην είναι ίδιες, όλο το χρόνο οι προγραμματισμένες θερμοκρασίες αλλά να αλλάζουν με τις εποχές.

English Manual :http://www.cornelius-usa.com/stellent/groups/web/@guest/documents/manual/052085.pdf

Κείμενο: delta66
Γραφικά : Aiolos

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και για όσους θέλουν να κρατάνε οδηγίες σε κάποιο ντοσιέ, μπορούν να κατεβάσουν και το παρακάτω αρχείο εικόνας για το… αρχείο τους.

post-13206-1265779294_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ο μεταλικος δε νομιζω οτι ειναι ακαταλληλος απ οτι εχω προσεξει ειναι ανοξιδοτος αρα ουτε σκουριαζει ουτε παθαινει τιποτα........ Το εχω ενα διμηνο και δεν εχω κανενα προβλημα με το νερο....

Link to comment
Share on other sites

Ο μεταλικος δε νομιζω οτι ειναι ακαταλληλος απ οτι εχω προσεξει ειναι ανοξιδοτος αρα ουτε σκουριαζει ουτε παθαινει τιποτα........ Το εχω ενα διμηνο και δεν εχω κανενα προβλημα με το νερο....

Μπορεί.. αλλά ο αντιπρόσωπος κατά την πώληση προτείνει τη χρήση του πλαστικού ως του πιο κατάλληλου και ίσως να μην έχει να κάνει μόνο με το αν είναι ανοξείδωτος αλλά και με άλλους παράγοντες, π.χ ευαισθησίας ή αντίστασης.. (το τελευταίο με επιφύλαξη διότι δεν γνωρίζω από ηλεκτρονικά).

Από την άλλη πάλι μπορεί να έχει αντοχές σε γλυκό νερό, αλλά με το θαλασσινό ίσως δημιουργήσει προβλήματα.

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Για γλυκο νερο εννοσουσα στο θαλασσινο θα εχει μαλλον προβλημα!!!! Παντως κατι που παρελειψα να πω............. Ενα ΜΕΓΑΛΟ ΜΠΡΑΒΟ στον delta66 για την παρουσιαση που εφτιαξε πιο πανω :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

παιδιά κάνετε εξαιρετική δουλειά..

Ερώτηση: θέλω να βάλω 3Χ300W θερμαντήρες και ανεφέρετε πως για να μην κολλήσει να μην ξεπεράσουμε τα 600w, τότε ποιόν eliwell να πάρω??

Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν άντεξα και πήρα τηλέφωνο, ο κατασκευαστής λέει μέχρι 8Α, συνήθως λέει βάζουμε μέχρι 3Α άρα:

220 / 300 = 0,73Α * 3 = 2,2Α

νομίζω άνετα..

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν θα εβαζα το χερι μου στην φωτια ουτε θα ρισκαρα....

Πανω απο 2 300αρηδες εγω δεν θα το επιχειρουσα.

Έγινε επεξεργασία - ReBeLoS
Link to comment
Share on other sites

θα πάρω ένα ρελέ μεγαλύτερο να βάλω μετά το ρελε του eiwell και τους θερμαντήρες θα τους ρίξω εκεί επάνω.

Έτσι θα είναι safe πιστεύω..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

παιδες, αν και παλιο το ποστ, επειδη θα ειναι παντα επικαιρο θα ηθελα να κανω μερικες παρατηρησεις σχετικα.

Αυτοι οι μικροι controllers δεν ειναι το οτι καλυτερο, αλλα ειναι σιγουρα κλασεις ανωτεροι απο το να μην υπαρχει καθολου ελεγχος θερμοκρασιας. Αν τωρα καποιος θελει πιο "φυσικο" ελεγχο τοτε πρεπει να παει σε μια -ακριβοτερη και πολυ πολυπλοκοτερη σε ρυθμισεις- PID controller.

Σχετικα με το ανοξειδωτο που αναφερθηκε για τα pt100 (η τεσπα οτι αλλο αισθητηριο χρησιμοποιει ο καθε ενας) θελω να τονισω πως ειναι ιδανικοτατο, δεν οξειδωνεται ουτε σε γλυκο, ουτε σε θαλασσινο ουτε σε οξεα, και -εφ οσον ειναι οντος ανοξειδωτο κι οχι κατι βαφτισμενο ετσι- μπορουν να το χρησιμοποιησουν αφοβα και οι θαλασσινοι.

100% δεν επηρρεαζει τιποτα το ζωντανο.

Τωρα σχετικα με τους υπολογισμους που κανετε για τα αμπερ, σορρυ παιδες, αλλα αυτα ειναι "χοντρες πατατιές" (χωρις να θελω να θιξω κανεναν, απλως χαρακτηριζω τη "μεθοδο" σας).

ΚΑΝΕΝΑΣ απολυτως μηχανικος αυτοματισμων ΔΕΝ χρησιμοποιει τις εξοδους μιας controller για να βαλει απ ευθειας το φορτιο ακομα κι αν ο αντιπροσωπος ή ο πωλητης σκιζει τα ρουχα του οτι αντεχει 10000 αμπερ. ΠΑΝΤΑ ολα τα φορτια μεσα απο ρελε (η απο καμια κατασκευη με triac ή thyristors για τους πιο "μερακληδες") και απο κει κι επειτα βαλτε και heaters για να ζεστανετε ...την πολη, αλλα απ ευθειας ουτε λαμπα.

Δεν ειναι κριμα να αχρηστευτει ενα οργανο (εστω και παμφθηνο, και μονο ο κοπος για να μπει κατι καινουργιο φτανει) μονο και μονο γιατι ταλαιπωρειτε τις επαφες του?

Πολυ απλα λοιπον, οδηγειστε με την εξοδο σας ενα ρελε, και χρησιμοποιειστε αφοβα οσα ...μεγαβατ θελετε...

Έγινε επεξεργασία - NickS
Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τα λεγόμενά σου και χωρίς να είμαι γνώστης ηλεκτρολογικών συστημάτων, (όπως οι περισσότεροι εδώ μέσα), με απλά και κατανοητά λόγια, θεωρείς ότι και οι δυο τρόποι σύνδεσης δεν είναι "αποδεκτοί" ?

Θα μπορούσε κάποιος χρήστης να επιλέξει έναν από τους δύο που θεωρείται πιο "σωστός" ?

Μη ξεχνάς ότι όσοι τον χρησιμοποιούμε (κάποιοι και για πολλά χρόνια) δεν έχει αναφερθεί κάποιο πρόβλημα ή δυσλειτουργία.

Link to comment
Share on other sites

κοιτα, τεχνικα οι τροποι ειναι απαραδεκτοι μια και χρησιμοποιεις το εσωτερικο ρελε της ιδιας της συσκευης για φορτια οπως οι αντιστασεις θερμανσης.

Ειδικοτερα δε αφου δεν εισαι ηλεκτρονικος και αν σου χαλασει λογο επαφων δε θα μπορεις να το επισκευασεις.

Το απλουστερο θα ηταν να βαζατε ενα ρελεδακι στην εξοδο που δεν κοστιζει απολυτως τιποτα και ουτε και πολυ χωρο ποιανει.

Οι δε γνώστες ηλεκτρονικων αν εχουν ορεξη μπορουν να φτιαξουν κυκλωματακι με triac ή thyristors.

Η αληθεια ειναι βεβαια πως οι οικιακες εφαρμογες εχουν κατα βαση πολυ χαμηλα στανταρς σε σχεση με αυτα που ασχολουμαι εγω, αλλα οπως και να χει για ποιο λογο κατι να μην ειναι καλα σχεδιασμενο?

Τωρα επειδη δεν τα παω και πολυ καλα με φωτογραφιες, θα σου περιγραψω το σωστο τροπο, κι αν θες τον ακολουθεις.

Παμε στην πρωτη συνδεσμολογια, παιρνεις απο το 2 και το 7 του κοντρολλερ, κι αντι να πας απ ευθειας στο heater τα στελνεις στο πηνιο ενος ρελε.

απο κει οπως ειναι παρε τα δυο καλωδια (φαση και ουδετερο) και περασε τα μεσα απο δυο NORMAL OPEN επαφες του ρελε, και βαλε οσα heaters θες (φυσικα θα αγορασεις ρελε καταλληλης ισχυως)

Στο δευτερο κανεις το ιδιο. αντι απ ευθειας heater βαζεις το πηνιο του ρελε σου κι εισαι μια χαρα.

Αν θες να εισαι τελειος περνας και τα ανεμιστηρακια απο εξωτερικο ρελε ωστε οτι και να γινει (απο βραχυκυκλωμα εως οτιδηποτε) να μην καψει τις επαφες του κοντρολλερ.

Αν δεν καταλαβες πως γινεται, πηγαινεις σε ενα οποιοδηποτε καταστημα ηλεκτρονικων ή αυτοματισμων με το σχεδιο και ζητας να σου δωσουν τα ρελε και να σου πουν τι θα συνδεσεις με τι.

Έγινε επεξεργασία - NickS
Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα τι εννοείς και όσοι είναι έστω και λίγο γνώστες σίγουρα θα μπορέσουν να το υλοποιήσουν......

Αλλά ας μιλήσουμε πρακτικά, για κάποιους που δεν είναι γνώστες και δεν έχουν καμιά διάθεση να τρέχουν σε ηλεκτρονικούς και μαγαζιά για κατασκευές και "πατέντες"...., δεν μπορούν να βολευτούν μ αυτούς τους τρόπους που παρουσιάζονται εδώ?

Δεν αμφισβητώ ότι το αλλιώς θα ήταν πιο σωστό, αλλά ας δούμε πρακτικά το θέμα χωρίς επιπλέον ρελέ και καλωδιώσεις...

Link to comment
Share on other sites

κοιτα, εγω σου λεω πως ειναι μια σωστη σχεδιαση, απο κει και περα τα λαθη στη σχεδιαση δεν επηρρεαζουν απαραιτητα τη λειτουργια, αλλα την ασφαλεια, την αξιοπιστια κτλ.

Αν χρησιμοποιουσες αλλου ειδους heater θα ημουν κατηγορηματικος οτι πρεπει να κανεις το σωστο, αλλα τη στιγμη που χρησιμοποιεις heater με θερμοστατη απο αυτα που πουλανε στα pet shops τα ψαρακια σου δεν κινδυνευουν να γινουν ...ψαροσουπα (γιατι κι αν βραχυκυκλωσει το ρελε του οργανου θα κοψει ο θερμοστατης).

Φυσικα με ρελε εκτος απο την αξιοπιστια θα εχεις και την ευελιξια να βαλεις οσο μεγαλα heaters θελεις, κατι που εδω δε μπορεις να το κανεις.

Απο κει και περα σαν μηχανικος αυτοματισμων εγω δε μπορω παρα να σου προτεινω το σωστο τροπο ως μονοδρομο, αλλα απο κει και περα το πως θα υλοποιησεις κατι δικο σου αφορα εσενα.

Τωρα πρακτικα κατι που λειτουργει, οκ, λειτουργει, και φυσικα μπορεις να "βολευτεις" με αυτο, ομως δεν παυει να λειπει μια βασικη διαταξη για την προστασια του κοντρολλερ και για την ευελιξια σχετικα με το φορτιο.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Πήρα σήμερα τον eliwell IC915 LX. Κατ' αρχάς έχει 11 pins αντί για 10 που βλέπω εδώ στο σχέδιο. Είναι 7 + 4. Τι αλλάζει στην συνδεσμολογία; Επίσης Μου είπαν στο μαγαζί ότι σηκώνει μέχρι 8A οπότε και με 800Watt δεν θα έχω κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

τον ιδιο εχω βαλει και εγω πριν λιγες μερες.ζητησα τον 915 και μου δωσαν τον 915lx.κανει οτι και ο απλος απλα εχει και καποιες λειτουργιες ακομα(ποιες δεν εχω καταλαβει καθοτι σκραπας στα ηλεκτρολογικα).αν τον συνδεσεις οπως δειχνει ο delta66,οπως εκανα και εγω,παιζει κανονικα.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή τα νούμερα στο Pins ταυτίζονται και παραλείπω το 11 που έχει ο δικός μας;

Link to comment
Share on other sites

Σε μια φωτογραφία που βλέπω σε σχέση με το δικό μας βλέπω κάτι σαν σύνδεση με υπολογιστή ίσως; Υπάρχει τέτοια λειτουργία;

Link to comment
Share on other sites

ειναι αυτο που το λεει Televis. μαλλον για ελεγχο του controller μεσω υπολογιστη(μεσω net) απο αποσταση.αλλα απο οτι βλεπω για να παιξει κατι τετοιο θελει πολυ ιστορια.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς θέλει έξτρα εξάρτημα απ' ότι βλέπω έ;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Φανταστικος οδηγος! Χωρις αυτον ακομα θα εψαχνα!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Όλα ωραία και καλά αλλά σήμερα ενώ είχε πέσει η θερμοκρασία στους 27.6 πλέον απόρησα πόσο είχα βάλει τον θερμοστάτη. Πάω στο sp1 που έχω την θέρμανση και βλέπω 27.7 Οι θερμοστάτες όμως κλειστοί. Βάζω τον eliwell 27.8.... τίποτα πάλι. ΕΝ τέλει τον έφτασα 28+ για να τους ανάψει... Γιατί αυτό; Αφού η θερμοκρασία του νερού ήταν κάτω από την ρύθμιση που είχα βάλει δεν θα έπρεπε να ανάβουν;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...