Jump to content

NeoΣ ΚΑΙ ΕΓΩ


papas

Recommended Posts

Καλησπερα σας ειμαι και εγω ενας νεος στον ιδιαιτερο κοσμο των ψαριων με μια παρα πολυ μικρη ας την πουμε εμπειρια,η οποια εχει να κανει με μια γυαλα και εναν μονομαχο ο οποιος πηγε 1,5 χρονο(αλλα λογο στρατου μας αφησε)και αργοτερα αφου παντρεφτηκαμε και καναμε και παιδια και αφου αυτα ζαλισανε τα παπουδια θελουμε ψαρακια και θελουμε ψαρακια τους φερανε ενα ενυδριακι 20 λιτρων με φιλτρακι και φως,αφου τα καταφερα διοτι προκειτε περι κατορθωματος να μπορεσεις να κρατισεις τα πεδια απο αμεση εισαγωγη ψαριων για 2 ολοκληρες ημερες πηγαμε και πηραμε ενα μπλε gourami και ενα χρυσοψαρο, μπηκανε μεσα και ο μικρος gourami επετρεψε στο χρυσοψαρο να ζησει 2 μερες, βεβεια μετα εμαθα αφου στην αρχη δεν ηξερα καν τι ηταν οτι ειναι ελαφρος επιθετικα και κυριαρχικα να μην τα πολυλογο το gourami ξεπαστρεψε αλλο ενα gourami διοτι απο το πετ μου δωσανε ιδιο γενος και τωρα συζει με ενα θυλυκο 3 spoted και απο 3 cm εχει γινει ενας λαμπερος ενηλικας,και επειδη οπως λεει η παροιμια μην ταξεις σε παιδι και αγιο τους ειχα υποσχεθει ενα μεγαλυτερο, τωρα που μετακομισαμε στο δικο μας σπτι και πηγαινοντας μια βολτιτσα για ψωνια ειδα το γνωστο carroufourisio ενυδριο και αποφασισα να το παρουμε.

Ετσι ξεκινισα να το στηνω βαζοντας φυσικοθ χρωματισμου χαλικι(απο παραλια με φενετε μεχρι και μικρα οστρακα εχει μεσα) καποια φυτακια (οτι μου φορτωσαν απο το πετ)και καταφερα τα παιδια να μην βαλουμε ψαρια για 10 ολοκληρες ημερες και αφου εκανα και 2 αλλαγες νερου αρκετα μεγαλες πανω απο το 50% πηρα την μεγαλη αποφαση να ριχω μεσα τα gourami τα οποια πρεπει να ομολογισω ειναι αρκετα ευχαριστημενα συν ενα pleco, τα ψαρακια αυτα ηταν μεσα 10 ημερες πριν προστεθουν απο επιλογη των πεδιων σταδιακα με αναλογια 1:2 3 silver molly(εμενα ασπρα μου φενονται) 3 dalamtian molly kai 2 rasbora( αγνωστο ποια συγκεκριμενα).

Εχω διαβασει διαφορα ποστ που λενε για μετρησεις που δεν εχω κανει εκτος αμωνιας στο νερο της βρυσης που ειναι 0 οταν αγορασαμε το σπιτι.

Εαν μπορειτε να με βοηθησετε με καποια βασικα θα ηταν εξαιρετικο εκ μερους σας.

Το ενυδριο ειναι 100χ30χ40 και εχει ενα εσωτερικο της biobox2 στο οποιο εχω βαλει εκτος ενος μπλε σφουγκαριου που περιειχε ζωολιθο (σας το γραφω οπως μου το ειπαν απο γνωστο πετ της θεσσαλονικης στην περιοχη του αεροδρομιου) και υαλοβαμβακα, με σειρα απο κατω προς τα πανω,σφουγγαρι λιθος σφουγγαρι βαμβακα, ενα ακομα φιλτρο HYDOR CRYSTAL FILTERING 650l/h το οποιο δημειουργει και φυσαλλιδες(ειπαμε ειμαι ανιδεος),για το στωσιμο εχω χρησιμοποιησει SERA AQUATAN, SERA BIONITRIVEC (το οποιο εβαλα 48 ωρες πριν τα πρωτα ψαρια) SERA FLORENA,SERA FLORENETTE A ταμπλετες για τα φυτα.

Συγνωμη για το μεγαλο ποστ αλλα ταπα και ξαλαφρωσα ανεβασα και καποιες φωτο, ολες οι παρατηρησεις δεκτες αν μπορειτε να μου πειτε και τι σοι ειναι τα rasbora οπως και τα φυτα γιατι εχω ψαξει αλλα δεν μπορεσα να τα βρω τι ειναι...

A... και οσο για τον διακοσμο ειπαμε παιδια εχουμε...χεχεχεχε

Φιλικα Σωτηρης.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...