Jump to content

δοκιμή ενυδρείου


konstantinos 808

Recommended Posts

καλησπέρα έφτιαξα το πρώτο μου ενυδρείο dyi και το έχω αφήσει να στεγνώσει καλά.....ποιος είναι ο καλύτερός τρόπος να το δοκιμάσω για να δω αν χάνει??? :)

το ενυδρείο είναι 50 λίτρα,ευχαριστώ......

Link to comment
Share on other sites

Βαλτο στην αυλη η στο μπαλκονι σου και γεμισε το :) Αστο για να εισαι πιο σιγουρος 1-2 μερες και μετα αδειασε το και βαλτο μεσα....

Τι διαστασεις εχει το ενυδρειακι..??

Τι τζαμι εβαλες..??

Εχεις βαλει κοντρες(Κατω)?

Η σιλικονη ειναι σιγουρα ενυδρειακη..?

Τελος αστο να στεγνωσει καλα δηλαδη πανω κατω 3-5 μερες :P

Link to comment
Share on other sites

Βαλτο στην αυλη η στο μπαλκονι σου και γεμισε το :thumbup: Αστο για να εισαι πιο σιγουρος 1-2 μερες και μετα αδειασε το και βαλτο μεσα....

Τι διαστασεις εχει το ενυδρειακι..??

Τι τζαμι εβαλες..??

Εχεις βαλει κοντρες(Κατω)?

Η σιλικονη ειναι σιγουρα ενυδρειακη..?

Τελος αστο να στεγνωσει καλα δηλαδη πανω κατω 3-5 μερες :thumbup:

καλησπερα και ευχαριστω για το ενδιαφερον σου....... :)

διαστασεις 50χ30χ35

τζαμι 4(το λεγομενο τεσσαρι) :P

δεν εχω βαλει κοντρεσ κατω αλλα πανω δεξια και αριστερα μονο!!!!

σιλικονι duro stick ενυδρειακη.....!!

τι αλλο πρεπει να προσεξω????

το μονο που φοβαμε ειναι οαερασ αναμεσα στην σιλικονη.....και ελπιζω καλη μασ τυχη!!!!!!! :angry2:

Link to comment
Share on other sites

Το 4άρι είναι επίφοβο αλλά όχι και αναγκαστικά λάθος, προσωπικά θα έβαζα πάνω κάτω κόντρες περιμετρικά και μετά από 5 μέρες στέγνωμα θα το γέμιζα έξω.

35 ύψος ή πάχος?

Link to comment
Share on other sites

Το 4άρι είναι επίφοβο αλλά όχι και αναγκαστικά λάθος, προσωπικά θα έβαζα πάνω κάτω κόντρες περιμετρικά και μετά από 5 μέρες στέγνωμα θα το γέμιζα έξω.

35 ύψος ή πάχος?

καλησπερα,ξερεισ τι...μεσα σε δυο λεπτα κολλησε αμεσωσ και ειπα οτι θα εχει πιασει καλα κατω και και οχι τοσο επανω και εβαλα κοντρεσ μονο εκει....35 υψοσ δεν περιμενα να βγει καλο

θα δουμε στο γεμισμα ομωσ( :thumbup::thumbup::D )....το αφησα 1 εβδομαδα και..

τι μου πρωτηνεται να βαλω παιδια....εγω λεω 2 gourami :blink::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Αφηνεις να στεγνωσει 5+ μερες μετα κολλας κοντρες και αφηνεις να στεγνωσει αλλες 3+ μερες.

Μετα το βγαζεις εξω, το γεμιζεις και το αφηνεις μερικες μερες.

Μετα το αδειαζεις το ξεπλενεις καλα με νερο και το βαζεις στη θεση του, το γεμιζεις νερο και το αφηνεις να γυριζεις και με ανθρακα στο φιλτρο για 5+ μερες μετα βγαζεις τον ανθρακα και συνεχιζεις το στρωσιμο για 20 μερες αδειο με λιγη τροφη μονο στο νερο καθε μερα.

Βαζεις το πρωτο ψαρι και μετα απο μερικες μερες το επομενο.

Συμπληρωνεις σταδιακα τα ψαρια, σε οχι λιγοτερο απο 3 μηνες να εχει ολοκληρωθει η τελικη ιχυθοφορτωση.

Τα βυθοψαρα τελευταια, πρωτα τα πιο ανθεκτικα ειδη.

Τα πιο αγρια ψαρια στο τελος τα πιο ημερα στην αρχη.

Link to comment
Share on other sites

Αφηνεις να στεγνωσει 5+ μερες μετα κολλας κοντρες και αφηνεις να στεγνωσει αλλες 3+ μερες.

Μετα το βγαζεις εξω, το γεμιζεις και το αφηνεις μερικες μερες.

Μετα το αδειαζεις το ξεπλενεις καλα με νερο και το βαζεις στη θεση του, το γεμιζεις νερο και το αφηνεις να γυριζεις και με ανθρακα στο φιλτρο για 5+ μερες μετα βγαζεις τον ανθρακα και συνεχιζεις το στρωσιμο για 20 μερες αδειο με λιγη τροφη μονο στο νερο καθε μερα.

Βαζεις το πρωτο ψαρι και μετα απο μερικες μερες το επομενο.

Συμπληρωνεις σταδιακα τα ψαρια, σε οχι λιγοτερο απο 3 μηνες να εχει ολοκληρωθει η τελικη ιχυθοφορτωση.

Τα βυθοψαρα τελευταια, πρωτα τα πιο ανθεκτικα ειδη.

Τα πιο αγρια ψαρια στο τελος τα πιο ημερα στην αρχη.

θα τα ακολουθήσω κατά γραμμα και από βδομάδα τα αποτελέσματα.....(και με photo) :thumbup:

δεν κατάλαβα τα περί άνθρακα αν θες λίγο πιο λιανά,εγώ συνήθως με χρυσόψαρα έστρωνα τα ενυδρεία μου,υπάρχει πρόβλημα??? :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

θα τα ακολουθήσω κατά γραμμα και από βδομάδα τα αποτελέσματα.....(και με photo) :thumbup:

δεν κατάλαβα τα περί άνθρακα αν θες λίγο πιο λιανά,εγώ συνήθως με χρυσόψαρα έστρωνα τα ενυδρεία μου,υπάρχει πρόβλημα??? :thumbup:

Για να τραβηξει οποιαδηποτε υπολειματα απο τα κολληματα..........

Link to comment
Share on other sites

θα τα ακολουθήσω κατά γραμμα και από βδομάδα τα αποτελέσματα.....(και με photo) :thumbup:

δεν κατάλαβα τα περί άνθρακα αν θες λίγο πιο λιανά,εγώ συνήθως με χρυσόψαρα έστρωνα τα ενυδρεία μου,υπάρχει πρόβλημα??? :thumbup:

Ξεχασα να αναφερω οτι υπαρχουν και βακτηρια εμποριου που λενε οτι βοηθανε στο χρονο στρωσιματος.

Φυσικα μονο οι μετρησεις θα σου πουν ποτε ειναι ετοιμο το ενυδρειο.

Ο βυθος αναλογα, θελει 2-4 μηνες για να ειναι ετοιμος (εγω το καταλαβαινω οπτικα, αφου τον βλεπω να μενει καθαρος, τα υπολείμματα των τροφων και οι ακαθαρσιες "εξαφανιζονται" πολυ συντομα).

Για τον ανθρακα σου ειπε και ο Dias, αγοραζεις καλο επωνυμο ενεργο ανθρακα τον βαζεις σε "καλτσα" και τον βαζεις για 5 μερες στο φιλτρο. Αν δεν χωραει βγαζεις λιγα υλικα και οταν μετα απο 5 μερες πεταξεις τον ανθρακα (στα σκουπιδια) ξαναβαζεις τα υλικα μεσα.

Link to comment
Share on other sites

Για να τραβηξει οποιαδηποτε υπολειματα απο τα κολληματα..........

οκ τωρα καταλαβα και σασ ευχαριστω :thumbup::D:blink: ..... :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - konstantinos 808
Link to comment
Share on other sites

Ξεχασα να αναφερω οτι υπαρχουν και βακτηρια εμποριου που λενε οτι βοηθανε στο χρονο στρωσιματος.

Φυσικα μονο οι μετρησεις θα σου πουν ποτε ειναι ετοιμο το ενυδρειο.

Ο βυθος αναλογα, θελει 2-4 μηνες για να ειναι ετοιμος (εγω το καταλαβαινω οπτικα, αφου τον βλεπω να μενει καθαρος, τα υπολείμματα των τροφων και οι ακαθαρσιες "εξαφανιζονται" πολυ συντομα).

Για τον ανθρακα σου ειπε και ο Dias, αγοραζεις καλο επωνυμο ενεργο ανθρακα τον βαζεις σε "καλτσα" και τον βαζεις για 5 μερες στο φιλτρο. Αν δεν χωραει βγαζεις λιγα υλικα και οταν μετα απο 5 μερες πεταξεις τον ανθρακα (στα σκουπιδια) ξαναβαζεις τα υλικα μεσα.

απλά έχω κάνει φίλτρο Αμβούργου και μήπως τα τοποθετήσω εκεί,τι λέτε εσείς??αλλά καλύτερα ας δούμε πρώτα την δοκιμή και μετά τα λέμε για να μην σάς ζαλίζω,ευχαριστώ για το ενδιαφέρον :thumbup::thumbup:

Έγινε επεξεργασία - konstantinos 808
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...