Jump to content

Καρύδα για φολιά Cory (diy)


Freeman

Recommended Posts

Μετα απο την εμπνευση που μου έδωσε ο delta66 :bowdown: αφου είδα ένα ανάλογο θέμα του για καρύδοφολιά σας παρουσιάζω αναλητικά την δική μου :thumbup:

Αρχίζοντας λοιπών αγορασα μια καρύδα

Αφου μου βγήκε η πίστη προσπαθόντας επι 1 ώρα να την κόψω και πρήστικαν τα χέρια μου, έφαγα το εσωτερικό της με ικανοποίηση :blink:

Εκοψα και μία φλούδα απο τα πλάγια για είσοδο

DSC01302.jpg

Εκτός απο πριόνη και υπομονή για την διακόσμηση χρησημοποίησα:

--πετονιά

--1 anubias nana

--μικρά κλαδέματα απο "ντοματιά"

--Εναν θαμνάκο άλγης που είχε φυτρώσει σε ένα απο ξύλα του ενυδρείου

DSC01303.jpg

>Ανοιξα δύο τρύπες για να δέσω την ανολυμπια με πετονιά

DSC01306.jpg

DSC01307.jpg

>Υστερα απο μία τρύπα που είχε η καρύδα απο πίσω,έβαλα τα κλαδέματα

DSC01308.jpg

DSC01309.jpg

>Τέλος,έκανα ακόμα μια τρύπα για να σφηνώσω την άλγη

DSC01310.jpg

Τελικό αποτέλεσμα :D

DSC01313.jpg

Και video με τα νεα μου cory που είναι πολύ χαρούμενα με το καινουριο τους σπιτικό

==>

<== :thumbup: Έγινε επεξεργασία - Freeman
Link to comment
Share on other sites

Χαχα, όμορφη κατασκευή και ωραίο βιντεάκι, αλλά μου φαίνεται πως και κάποιος άλλος μπαίνει στην σπηλιά κάνοντας τον αδιάφορο :thumbup::thumbup::D

Έγινε επεξεργασία - theodor72
Link to comment
Share on other sites

Πανεμορφη σπηλια και ταιριαζει και με τα φυτα.Εχω ομως μια παρατηρηση μονο το ενυδρειο σου εχει απο τι φαινεται μεγαλη ροη και τα ψαρια δειχνουν να ενοχλουνται.Προσπαθησε να την χαμηλοσεις.Εαν κανω λαθος ας με διορθωσεις. :thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Tέλεια κατασκευή και εντελώς φυσική !!!!

Ερώτηση : Την έβρασεσ την καρύδα πριν την βάλεις ?

Link to comment
Share on other sites

>Γιωργο έχεις δίκιο θα κοιτάξω να μειώσω την ροή του φίλτρου και του κυκλοφορητή

>Την καρύδα δέν την έβρασα αλλα την έβαλα να μουλιάσει 2-3 ώρες για να φύγει η πολη μαυρήλα.Επίσης νομίζω πως άν την βράσεις όλοι οι μύκητες που έχει το ξύλο θα ψοφήσουν και δεν θα αναπτηχθουν μετα οταν μπει στο νερο πραγμα που δεν θέλω γιατι δίνουν μια φυσική αγριάδα στο tank

Link to comment
Share on other sites

Tι εννοεις εχεις και κυκλοφορητη και φιλτρο?

Τον κυκλοφορητη τον χρησημοποιω αντι για αντλία επειδη οξυγονώνει το νερό.Eίναι ο Aqua clear 20 και τον πήρα απο ένα φίλτρο βυθου

Link to comment
Share on other sites

Βαλε μια φοτο του φιλτρου και του ενυδρειου να δω.Το φιλτρο ειναι πλατης?

ΕΔΩ έχω κάνει παρουσιαση του ενυδρείου αλλα είναι παλιά.Τώρα είναι πολύ καλύτερο.Στην 1 φωτο ειναι ο κυκλοφοριτής

Link to comment
Share on other sites

Ωραια κανε μια δοκιμη βγαλε την πριζα του κυκλοφορητη και προσπαθησε να εχεις την εισαγωγη του στην επιφανεια του νερου.

Link to comment
Share on other sites

:unsure::blink: Ωραια καρυδα.

Γραψε πως θα παει απο μυκητα τις επομενες μερες.

Ούτε ίχνος μύκητα στην καρύδα ,μονο καμια 40αριά κωνικά σαλιγκάρια πάνω τις που βόσκουν :D

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Πολύ ωραία κατασκευή αλλά περιττή για τα κορυντόρας....Δέν έχουν καμία σχέση και ανάγκη για σπηλιές όπως οι λορικαριίδες.... ;)

Link to comment
Share on other sites

:);):thumbup:
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

UPDATE:Για να μήν φάτε τα χέρια σας στο σκάψιμο την καρύδας,αφου την κόψετε με το πριόνι την αφήνεται έξω στο μπαλκόνι για 2 μέρες και η ψήχα μαζέυει και αφυδατώνεται.Μετά βγάινει πανέυκολα όλη μαζι με το χέρι απλα τραβόντας την!!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...