Jump to content

Σειρά τοποθέτισης υλικών σε φίλτρο


karrot

Recommended Posts

με ποια σειρά τοποθετώ την τύρφη τον υαλοβάμβακα το βιολογικό υλικό το σφουγγαράκι μέσα στο φίλτρο ?επίσης από βιολογικό υλικό θέλω να πάρω το siporax mini αλλά σε ένα petshop μου είπαν ότι κοστίζει 26 ευρό η μεγάλη συσκευασία ενώ εγώ θέλω ελάχιστη ποσότητα υπάρχει πιο μικρή συσκευασία για να μη δίνω τζάμπα τόσα λεφτά?

Έγινε επεξεργασία - karrot
Link to comment
Share on other sites

sorry ξέχασα να πω είναι ένα ενυδρείο 30λ με έναν μονομάχο...αα επίσης μπορεί κάποιος να μου προτείνει καμιά μάρκα από υαλοβάμβακα και τύρφη και άμα γίνεται οικονομική αν και ξέρω καλό είναι να μην κάνεις οικονομία σε αυτά τα πράγματα γιατί θα το βρεις μπροστά σου κάποια στιγμή...απλά έχω κάποιες οικονομικές δυσκολίες τον τελευταίο καιρό και πρέπει να τα βάλω άμεσα

Link to comment
Share on other sites

α και ξέχασα να ρωτήσω τι να προσέξω σε μια ταΐστρα που θέλω να αγοράσω όταν θα πηγαίνω τις διακοπές...άμα μπορεί κάποιος ας μου προτείνει μια ... εδώ με πιέζει τόσο το οικονομικό γιατί δεν θα την αγοράσω άμεσα αλλά να μην είναι και πολύ ακριβή δλδ πάνω από 30 ευρό ξέρω ζητάω πολλά...ευχαριστώ προκαταβολικά

Έγινε επεξεργασία - karrot
Link to comment
Share on other sites

με ποια σειρά τοποθετώ την τύρφη τον υαλοβάμβακα το βιολογικό υλικό το σφουγγαράκι μέσα στο φίλτρο ?επίσης από βιολογικό υλικό θέλω να πάρω το siporax mini αλλά σε ένα petshop μου είπαν ότι κοστίζει 26 ευρό η μεγάλη συσκευασία ενώ εγώ θέλω ελάχιστη ποσότητα υπάρχει πιο μικρή συσκευασία για να μη δίνω τζάμπα τόσα λεφτά?

Υπάρχει και μικρή συσκευασία (πολύ μικρή) Siporax Mini. Τι φίλτρο έχεις? Το πως θα τοποθετήσεις τα υλικά έχει να κάνει με τη ροή του νερού μέσα στο φίλτρο, από πάνω προς τα κάτω κλπ.

Link to comment
Share on other sites

έχω ένα φίλτρο για <60λ με ροή από κάτω προς τα πάνω

Link to comment
Share on other sites

sorry ξέχασα να πω είναι ένα ενυδρείο 30λ με έναν μονομάχο...αα επίσης μπορεί κάποιος να μου προτείνει καμιά μάρκα από υαλοβάμβακα και τύρφη και άμα γίνεται οικονομική αν και ξέρω καλό είναι να μην κάνεις οικονομία σε αυτά τα πράγματα γιατί θα το βρεις μπροστά σου κάποια στιγμή...απλά έχω κάποιες οικονομικές δυσκολίες τον τελευταίο καιρό και πρέπει να τα βάλω άμεσα

Filterwool της Sera αλλά όποιο και να πάρεις νομίζω την ίδια δουλειά κάνουν όλα και είναι αρκετά φθηνά, τύρφη πάλι της Sera αυτή χρησιμοποιώ κι εγώ, δεν ξέρω διαφορές με άλλες σε ποιότητα, κάνει καλή δουλειά πάντως. Οι τιμές σε αυτά τα προιόντα είναι πάνω-κάτω ίδιες από εταιρεία σε εταιρεία, δεν υπάρχουν μεγάλες διαφορές στις τιμές απ'ότι έχω παρατηρήσει.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και μικρή συσκευασία (πολύ μικρή) Siporax Mini. Τι φίλτρο έχεις? Το πως θα τοποθετήσεις τα υλικά έχει να κάνει με τη ροή του νερού μέσα στο φίλτρο, από πάνω προς τα κάτω κλπ.

τελικά πώς τα βάζω?

Link to comment
Share on other sites

τι να προσέξω σε μια ταΐστρα που θέλω να αγοράσω όταν θα πηγαίνω τις διακοπές...άμα μπορεί κάποιος ας μου προτείνει μια ... εδώ με πιέζει τόσο το οικονομικό γιατί δεν θα την αγοράσω άμεσα αλλά να μην είναι και πολύ ακριβή δλδ πάνω από 30 ευρό ξέρω ζητάω πολλά...

Link to comment
Share on other sites

Επειδη το φιλτρο θα ειναι μικρο δεν βολευει να πιανει χωρο και η τυρφη.

Εχω μια αλλη προταση για να κανεις και οικονομια και να μαλακωνει το νερο και να εχεις ολο το χωρο στο φιλτρακι για υλικα.

Θα βαλεις φυλλα catappa στο νερο, επελεξε τα πιο μικρα για να χωρανε στο ενυδρειο αλλα και να μη το κανουν να φαινεται μικρο. 3-4 μικρα για 30λιτρο φτανουν, θα δεις και τις μετρησεις σου ομως.

http://stores.shop.ebay.co.uk/Amys-Ketapan...c__W0QQ_armrsZ1

Αν μπορεις να βρεις απο καθαρο περιβαλλον χωρις φυτοφαρμακα και τοξικα, ξερα φυλλα απο πλατανο, καρυδια, βελανιδια, ακομα καλυτερα. (κανε αναζητηση στο φορυμ για συζητηση για "φυλλα")

Η σειρα των υλικων θα προσεξεις να ειναι πρωτα στη ροη του νερου τα μηχανικα υλικα (πχ σφουγγαρι) και μετα τα βιολογικα (πχ siporax).

Δες εδω για τη σειρα http://stores.shop.ebay.co.uk/Amys-Ketapan...c__W0QQ_armrsZ1

και εδω για το filterwool http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry323816

Στην περιπτωση σου (30 λιτρα με μονομαχο) το σφουγγαρι θα φτανει για φιλτρανση.

Κανε μετρηση πρωτα (να εχει στρωσει κιολας το φιλτρο) και αν δουμε προβλημα το επανεξεταζουμε για αναβαθμιση υλικων.

Μετρηση του νερου με υγρα τεστ σε καποιο πετσοπ (αν δεν εχεις την οικονομικη δυνατοτητα για δικα σου)

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

το ενυδρείο είναι στρωμένο απλά το πρόβλημα είναι ότι ανεβάζει αμμωνία όταν τον ταΐζω πάνω από 2 φορές την ημέρα και μάλλον επειδή το βιολογικό υλικό που έχω μέσα είναι μακαρόνι μεγάλο και έτσι δεν περνάει πολύ νερό από την επιφάνεια του μακαρονιού... ευχαριστώ για την οικονομική λύση αλλά μάλλον θα προτιμήσω την τύρφη αυτό σημαίνει ότι πρέπει να πάρω νέο φίλτρο

Link to comment
Share on other sites

άμα αγοράσω νέο φίλτρο την τύρφη που θα την βάλω πάνω από το βιολογικό υλικό ή κάτω από αυτό αν και η λογική μου λέει πάνω....

Link to comment
Share on other sites

άμα αγοράσω νέο φίλτρο την τύρφη που θα την βάλω πάνω από το βιολογικό υλικό ή κάτω από αυτό αν και η λογική μου λέει πάνω....

με ροή νερού απο κάτω προς τα πάνω , η τύρφη πάει πάνω απο το βιολογικό υλικό, αλλά για εμένα καλύτερα

είναι να μην την βάλεις μέσα στο φίλτρο μόνιμα , αλλά στο βαρελάκι που φτιάχεις το νερό με έναν

κυκλοφορητή μέχρι να πιάσει τις τιμές που θέλεις.

υ.γ. έχει αναφερθεί αύξηση της αμωνίας στο νερό κατα την εισαγωγή της τύρφης , οπότε καλο ειναι

να της κάνεις ένα ξέπλυμα.

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρείο είναι στρωμένο απλά το πρόβλημα είναι ότι ανεβάζει αμμωνία όταν τον ταΐζω πάνω από 2 φορές την ημέρα και μάλλον επειδή το βιολογικό υλικό που έχω μέσα είναι μακαρόνι μεγάλο και έτσι δεν περνάει πολύ νερό από την επιφάνεια του μακαρονιού... ευχαριστώ για την οικονομική λύση αλλά μάλλον θα προτιμήσω την τύρφη αυτό σημαίνει ότι πρέπει να πάρω νέο φίλτρο

Η εμφανιση αμμωνιας σε στρωμενο ενυδρειο σημαινει οτι η βιολογια τοιυ φιλτρου δεν ειναι δυνατη.

Και οφειλεται στο οτι α) ειτε εχει μικρο χωρο για τα υλικα του, β) ειτε τα υλικα δεν εχουν την καλυτερη δυνατη ικανοτητα φιλοξενιας βακτηριων.

Γι'αυτο η λογικη λεει οτι για να λυθει το προβλημα πρεπει ή να αυξησεις το χωρο του καδου βαζωντας παρομοια υλικα ή στον ιδιο χωρο να βαλεις υλικα με μεγαλυτερη ικανοτητα φιλοξενιας βακτηριων.

(Προσθετω και την περιπτωση να υπαρχει υψηλη ιχθυοφορτωση που η λυση ειναι απλη, περιοριζεις την ιχθυοφορτωση)

Συμφωνω με τη χρηση της τυρφης (ειμαι και φαν του blackwater), αλλα με την τοποθετηση τυρφης στο φιλτρακι μειωνεις το διαθεσιμο χωρο για βιολογικο υλικο.

Παρε υποψιν σου ολους τους παραγοντες που σου παρεθεσα και πες το συμπερασμα και την αποφαση σου.

Link to comment
Share on other sites

υ.γ. έχει αναφερθεί αύξηση της αμωνίας στο νερό κατα την εισαγωγή της τύρφης , οπότε καλο ειναι

να της κάνεις ένα ξέπλυμα.

Ναι εγω το πρωτοανεφερα :thaman:

Η τυρφη στο φιλτρο του ενυδρειου δεν προλαβαινει να ανεβασει αμμωνια αν και εφοσον το φιλτρο φιλτραρει σωστα.

Στο βαρελι προετοιμασιας εμφανιζεται η αμμωνια και αυτο μονο οταν βαζω φρεσκια.

Το ξεπλυμα δεν κανει τιποτα. Πρεπει να "ξεπλυθει" καλα, φιλτραροντας το νερο μεσα στο βαρελι για μια μερα.

Με λιγοτερο νερο (για να μη το σπαταλαμε) στο βαρελι ετσι ωστε να το πεταμε.

Αλλιως το βαζουμε το ενυδρειο (με δικη του ευθυνη ο καθενας) σκεπτομενοι οτι σε χαμηλο πεχα (λογω της ιδιας της τυρφης) η αμμωνια γινεται αμμωνιο που δεν ειναι τοσο τοξικο οσο η αμμωνια.

Θα πει ο αλλος ομως "μεσα στο κυκλο του αζωτου θα μετατραπει σε νιτρωδη και νιτρικα που ειναι μεν πιο ατοξικα απο την αμμωνια αλλα οπως και να εχει, επιβαρυνουν το νερο εστω και λιγο".

Και η απαντηση θα ειναι "και οταν μπαινει στο φιλτρο δεν θα μετατραπει βαση του κυκλου του αζωτου απο αμμωνια σε νιτρωδη και νιτρικα?

Η χρηση της τυρφης λογω της υπαρξης οργανικων μεσα της, δικαιολογει και μια μικρη ρυπανση που σε λογικα πλαισια ειναι φυσιολογικη. Και στη φυση οι ιδιες χημικες "διεργασιες" γινεται οταν υπαρχει τυρφη στο νερο των λιμνων κα ποταμων.

Με τη σωστη συντηρηση μας (προγραμματισμενες αλλαγες νερου, σωστη φιλτρανση κλπ) δεν υπαρχουν προβληματα.

Η καλυτερη λυση ειναι να πεταμε το "πρωτο νερο" απο το βαρελι αλλα εχει και αυτη η μεθοδος τα μειονεκτηματα της. Σπαταλη νερου και ενεργειας, και πεταμα του πρωτου πλουσιου νερου σε ουσιες απο τη φρεσκια τυρφη.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τις συμβουλές σας...για το γεγονός ότι ανεβαίνει η nh3 είναι αυτό που είπα πιο πάνω ότι δεν έχω αρκετό βιολογικό υλικό γι'αυτό ψάχνω και να βρω και μια μικρή συσκευασία siporax mini γιατί έχω μεγάλο μακαρόν και δεν μπορώ να βάλω πιο πολύ γιατί δεν έχει άλλο χώρο και έτσι δεν κάνει καλή δουλεία.Όσο για την τύρφη τελικά αποφάσισα να αγοράσω ένα πιο μεγάλο φίλτρο για να μπορώ να βάλω μέσα και τύρφη.Πιστεύω άμα βάζω τον φίλτρο σε λειτουργία μέσα στο νερό που θα προετοιμάζω για αλλαγή μέσα σε ένα δοχείο δεν θα έχω πρόβλημα με nh3.μπορεί να μου προτείνει κάποιος ένα φίλτρο με μεγάλο δοχείο που να κάνει για 30 λ ενυδρείο αλλά και να μην είναι υπερβολικό δλδ για πολλά λίτρα?

Έγινε επεξεργασία - karrot
Link to comment
Share on other sites

θέλω να δω άμα βάζοντας μέσα το siporax mini κερδίσω χώρο και χωρέσει τελικά και η τύρφη.Όπως είναι τώρα δεν χωράει τπτ πάντως μου φαίνεται ότι θα κερδίσω χώρο γιατί αρχικά είχα άνθρακα μικρό και είχε αρκετό χώρο.Τι ποσότητα τύρφης πρέπει να βάλω?πάντως ας μου προτείνει κάποιος ένα φίλτρο άμα μπορεί

Έγινε επεξεργασία - karrot
Link to comment
Share on other sites

.Tι ποσότητα τύρφης πρέπει να βάλω?πάντως ας μου προτείνει κάποιος ένα φίλτρο άμα μπορεί

Link to comment
Share on other sites

εσωτερικο η εξωτερικο?καλυτερα να βαλεις εξωτερικο με καλη βιολογια.ταιστα να προσεξεις αμα ειναι για πολλες ημερες να μην πιανει υγρασια η τροφη γιατι μετα κολλαει(η τροφη).της eheim σου προτεινω.η οποια εχει μηχανισμο να μην πειανει υγρασια η τροφη.εσωτερικο eheim 130 εξωτερικο 2211.

Link to comment
Share on other sites

Για 30 λιτρα νερο ξεκινα με 40ml αστο να δουλεψει 5 μερες μετρα pH kH gH και αναλογα τη δραση του αυξησε ή μειωσε.

Προσοχη ειπα 40ml, οχι γραμμαρια.

40ml ειναι λιγο λιγοτερο απο 3 κουταλεις της σουπας κοφτες, ή λιγο λιγοτερο απο μισο φλυτζανακι του καφε.

1 κουταλια κοφτη = 15ml

1 κουταλακι του γλυκου = 5ml

1 κουταλια κοφτη = 15ml = 6gr τυρφη σε κοκκους.

1 φλιτζανακι του καφε = 6 κουταλιες κοφτες = 36gr τυρφη σε κοκκους = 90ml τυρφη σε κοκκους

1 λιτρο τυρφη = 1000ml = 400gr

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

α και ξέχασα να ρωτήσω τι να προσέξω σε μια ταΐστρα που θέλω να αγοράσω όταν θα πηγαίνω τις διακοπές...άμα μπορεί κάποιος ας μου προτείνει μια ...

Ποσες μερες θα λειπεις?

Link to comment
Share on other sites

1-2 βδομάδες πιο πολύ δεν πιστεύω.Άντε πάρα πολύ σπάνια 3 βδομάδες γιατί με τους ρυθμούς της σύγχρονης ζωής δεν μπορείς να κάτσεις παραπάνω ευτυχώς που έχουμε τα ψαράκια που η ενασχόληση με αυτά μας χαλαρώνει...

Link to comment
Share on other sites

Αν ηταν μεχρι μια εβδομαδα θα μπορουσες να μη ταισεις και καθολου αν εκανες μια διαιτα παχυνσης 1-2 εβδομαδες πριν φυγεις.

Θα εκανε και καλο στη καθαροτητα του νερου αφου δεν θα γινοταν καποια αλλαγη νερου οσο ελειπες.

Για πανω απο 1 εβδομαδα απουσια θα πρεπει να φαει το ψαρι κατι, αλλα θα πρεπει και να αλλαζεται το νερο.

Ιδιως σε λιγα λιτρα που βρωμιζουν ευκολα.

Link to comment
Share on other sites

άρα το πολύ που θα μπορώ να λείψω είναι 2 βδομάδες για να κάνω και αλλαγή νερού.Ευχαριστώ.Όσο για το φίλτρο που μου πρότεινες μπορώ να το βρω σε pet shop της Αθήνας?ελπίζω να μπορώ να ρυθμίσω τη ροή γιατί ο μονομάχος δεν θέλει δυνατή ροή..

Έγινε επεξεργασία - karrot
Link to comment
Share on other sites

Αν βαλεις ταιστρα πρεπει να παρεις καποια αξιοπιστη που δεν λασπωνει μεσα η τροφη απο την υγρασια και πεφτει ανεξελεγκτα μεγαλη ποσοτητα σε κομματια.

Και μαλιστα να ειναι ρυθμισμενη για ταισμα ελαχιστο, ισα για συντηρηση, 1 φορα μερα παρα μερα, αφου δεν θα γινει και αλλαγη νερου για 15 ημερες.

Θα πρεπει να εξετασεις το θεμα εξατμιση για να μη μεινει αδειο το ενυδρειο απο νερο.

Τα ανεμιστηρακια αποκλειονται, γιατι κρατανε σωστα χαμηλα τη θερμοκρασια αλλα για να το πετυχουν δημιουργουν εξατμιση με την αναταραξη της επιφανειας του νερου που κανουν.

Θα μαρτυρησει το ψαρι απο τον καυσωνα λιγακι, αλλα αντεχουν για μερικες μερες μεχρι και ενα οριο.

Κοιταξενα ειναι το ενυδρειο σε οσο πιο δροσερο μερος γινεται.

Θα μειωσεις τη φωτοπεριοδο σταδικα (δεν κανει αποτομα αλλαγες φωτοπεριοδου) πριν φυγεις, 15 λεπτα καθε μερα μεχρι να αναβουν οι λαμπες μονο 4-5 ωρες την ημερα.

Θα πετυχεις με αυτο χαμηλοτερο μεταβολισμο απο ολα τα ζωντανα (αναγκη τροφης) και τα φυτα (φωτοσυνθεση) και δεν θα βρεις μια ζουγλα απο τα ακλαδευτα φυτα οταν γυρισεις.

Ταυτοχρονα θα μειωσεις τη ανοδο της θερμοκρασια λογω μεσω μεταδοσης θερμοτητας απο τις λαμπες.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...