Jump to content

Αλλαγες Νερού Απο Θάλασσα....


Recommended Posts

Λόγω του οτι μένω πολύ κοντά (5 λεπτά) απο την θάλασσα, σκεφτομαι πολύ σοβαρα να κανω αυτή την κίνηση.

Εχω διαβάσει για πολλά θετικά και φυσικά και αρκετα αρνητικά, το βασικότερο των οποίων ειναι ο κίνδυνος να μεταφερθεί καποια ασθένεια στο ενυδρείο, απο μολυσμενο νερο(βλέπε Νομός Αττικής).

Βεβαια, υπάρχουν και πολλά θετικα, πρακτικα αλλα και οικονομικά....

Μεχρι και που διαβασα σε μια πολλή σοβαρή μελέτη, που διεξηχθει απο ιδιοκτήτες ενυδρειων που φιλοξενούσαν ανεμώνες, οτι την μεγαλύτερη διαρκεια ζωής(και με μεγάλη διαφορά), την είχαν πετύχει όσοι πραγματοποιούσαν αλλαγές νερού, με NSW(Natural Sea Water).

Ο σκοπός μου δεν εινα οικονομικός, αλλα το να μπορέσω να πετύχω τις πλησιέστερες τιμές που θα ειχαν οι θαλάσσιοι οργανισμοι που φιλοξενώ στο ενυδρειο μου (800λτ) και στην φύση.

Και πριν αρκετό καιρό, τότε που ψαχνόμουν πριν προχωρήσω στην κατασκευή του reef μου, ειχα πετύχει στο Internet, μεγάλη εταιρεία στην Αμερική,(η οποία έχει και tutorial στο internet) που έστηνε ενυδρεία, που την πρώτη αλλαγή νερού την πραγματοποιούσε με μεταφορά νερού απο την θάλασσα.

Τι γνώμη έχετε?

Έγινε επεξεργασία - giannispass
Link to comment
Share on other sites

Λόγω του οτι μένω πολύ κοντά (5 λεπτά) απο την θάλασσα, σκεφτομαι πολύ σοβαρα να κανω αυτή την κίνηση.

Εχω διαβάσει για πολλά θετικά και φυσικά και αρκετα αρνητικά, το βασικότερο των οποίων ειναι ο κίνδυνος να μεταφερθεί καποια ασθένεια στο ενυδρείο, απο μολυσμενο νερο(βλέπε Νομός Αττικής).

Βεβαια, υπάρχουν και πολλά θετικα, πρακτικα αλλα και οικονομικά....

Μεχρι και που διαβασα σε μια πολλή σοβαρή μελέτη, που διεξηχθει απο ιδιοκτήτες ενυδρειων που φιλοξενούσαν ανεμώνες, οτι την μεγαλύτερη διαρκεια ζωής(και με μεγάλη διαφορά), την είχαν πετύχει όσοι πραγματοποιούσαν αλλαγές νερού, με NSW(Natural Sea Water).

Ο σκοπός μου δεν εινα οικονομικός, αλλα το να μπορέσω να πετύχω τις πλησιέστερες τιμές που θα ειχαν οι θαλάσσιοι οργανισμοι που φιλοξενώ στο ενυδρειο μου (800λτ) και στην φύση.

Και πριν αρκετό καιρό, τότε που ψαχνόμουν πριν προχωρήσω στην κατασκευή του reef μου, ειχα πετύχει στο Internet, μεγάλη εταιρεία στην Αμερική,(η οποία έχει και tutorial στο internet) που έστηνε ενυδρεία, που την πρώτη αλλαγή νερού την πραγματοποιούσε με μεταφορά νερού απο την θάλασσα.

Τι γνώμη έχετε?

Το έχω κατά καιρούς σκεφτεί και εγω αυτό μιά που είμαι κοντά σε θάλασσα, όως δεν το έχω τολμήσει ακόμη...σκέψου ότι βρίσκομαι και σε νερά πολύ καθαρά εδω κάτω στην Αργολίδα...

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Τι σκέφτεσαι και δεν προχωρας?

Εχεις κατι αρνητικό στα μυαλό σου?

Link to comment
Share on other sites

Τι σκέφτεσαι και δεν προχωρας?

Εχεις κατι αρνητικό στα μυαλό σου?

Μακάρι να'ξερα και εγω....μάλλον έχω φοβηθεί με αυτά που διαβάζω περί κουβαλήματος διαφόρων μικροβίων....λές να κάνουμε το βήμα μαζί;

Aμεσα θα κάνω μετρήσεις απο νερό της εδω θάλασσας και θα σας πω τιμές....

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να'ξερα και εγω....μάλλον έχω φοβηθεί με αυτά που διαβάζω περί κουβαλήματος διαφόρων μικροβίων....λές να κάνουμε το βήμα μαζί;

Aμεσα θα κάνω μετρήσεις απο νερό της εδω θάλασσας και θα σας πω τιμές....

εχω ξαναγραψει οτι και εδω στα Χανια ειναι ατομα τα οποια ειναι διπλα στη θαλασσα και εδω και 2 χρονια κανουν αλλαγες μονο με θαλασσινο, και το μονο που κανουν ειναι να βαζουν φουλ το skimmer οταν κανουν αλλαγη.δεν ξερω εαν το κανουν και για λογους οικονομιας ( αν και 120 λιτρα αλλαγη καθε 15 ημερες ειδικα τον ενα που τον ξερω καλυτερα και εχει ενα 1000 λιτρα εχουν καποιο κοστος),επισης στο μεγαλο ενυδρειο που ειναι στο Ηρακλειο και εχει και μια δεξαμενη με reef ειναι διπλα στην θαλασσα δε νομιζω να φτιαχνουν ειδικο νερο

Link to comment
Share on other sites

εχω ξαναγραψει οτι και εδω στα Χανια ειναι ατομα τα οποια ειναι διπλα στη θαλασσα και εδω και 2 χρονια κανουν αλλαγες μονο με θαλασσινο, και το μονο που κανουν ειναι να βαζουν φουλ το skimmer οταν κανουν αλλαγη.δεν ξερω εαν το κανουν και για λογους οικονομιας ( αν και 120 λιτρα αλλαγη καθε 15 ημερες ειδικα τον ενα που τον ξερω καλυτερα και εχει ενα 1000 λιτρα εχουν καποιο κοστος),επισης στο μεγαλο ενυδρειο που ειναι στο Ηρακλειο και εχει και μια δεξαμενη με reef ειναι διπλα στην θαλασσα δε νομιζω να φτιαχνουν ειδικο νερο

Εκεί ήμουνα το καλοκαίρι και πέρασα απο το ενυδρείο της Κρήτης.....ξέχασα να τους ρωτήσω γιά το θέμα.Πάντως τα περισσότερα ενυδρεία εκεί μέσα δεν ασχολούνται με κοράλια.

Link to comment
Share on other sites

σε παλιότερη έρευνα που είχα κάνει

είδα ότι αρκετοί χομπίστες στο εξωτερικό κάνουν αλλαγές με φυσικό θαλασσινό νερό

κάποιοι από αυτούς παίρνουν κάποιες προφυλάξεις και κάποιοι όχι

οι προφυλάξεις που μπορείς να πάρεις είναι η χρήση UV , ο ενεργός άνθρακας και το όζον

βασικό είναι να συλλέξεις νερό από περιοχή που δεν πέφτουν λύματα , η να ανοιχτείς 2-3 μίλια στη θάλασσα και να τραβήξεις όχι από το νερό επιφανείας αλλά 20-30 εκ βαθύτερα

πρώτα θα το φέρεις στη θερμοκρασία που θέλεις και μετά θα διορθώσεις την αλατότητα

στο ενυδρείο της Κρήτης-αν θυμάμαι- καλά παίρνουν νερό από ειδικές γεωτρήσεις

Link to comment
Share on other sites

Ποσο μπορει να ειναι η αλατοτητα στην θαλασσα?

Και οταν λες ενεργος ανθρακας, τι διαφορα εχει με αυτον που εχουμε μεσα στο ενυδρειο (sump), τωρα?

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

η αλατότιτα του φυσικού θαλασσινού νερού είναι 1030-1031 αν θυμάμαι καλά , με νερό από αντίστροφη όσμωση + DI θα το φέρεις εκεί που θέλεις

ναι ενεργό άνθρακα σαν αυτόν που χρησιμοποιούμε στα ενυδρεία μας εννοώ :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

η αλατότιτα του φυσικού θαλασσινού νερού είναι 1030-1031 αν θυμάμαι καλά , με νερό από αντίστροφη όσμωση + DI θα το φέρεις εκεί που θέλεις

ναι ενεργό άνθρακα σαν αυτόν που χρησιμοποιούμε στα ενυδρεία μας εννοώ :D

Πάντως αν υπολογίσεις το κόστος του αλατιού που δεν είναι πολύ μεγάλο δεν ξέρω τελικά εαν αξίζει όλη αυτη η φασαρία και το σεχτικό ρίσκο....τι να πω...δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το σκέφτομαι για το κόστος(αν και αυτο δεν ειναι και τοσο ευκαταφρόνητο στα 900λτ), οταν αναλαογιστείς οτι τα 25kg Tropic Marin Pro Reef εχουν καντα στα 80 ευρώ.

Το θεμα ειναι οτι δινεις στο ενυδρειο το απόλυτο pure water.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το σκέφτομαι για το κόστος(αν και αυτο δεν ειναι και τοσο ευκαταφρόνητο στα 900λτ), οταν αναλαογιστείς οτι τα 25kg Tropic Marin Pro Reef εχουν καντα στα 80 ευρώ.

Το θεμα ειναι οτι δινεις στο ενυδρειο το απόλυτο pure water.

Εδω είναι το μεγάλο ερώτημα.....το δίνεις;...και αυτό το λέω γιατί στις δικές μας θάλασσες δεν υπάρχουν τα κοράλια που έχουμε εμείς στα ενυδρεία μας.

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εδω είναι το μεγάλο ερώτημα.....το δίνεις;...και αυτό το λέω γιατί στις δικές μας θάλασσες δεν υπάρχουν τα κοράλια που έχουμε εμείς στα ενυδρεία μας.

ΙΜΟ

σε ότι άφορα στη χημική σύσταση του νερού , ca ,kh ,ιχνοστοιχεία , δεν νομίζω οτι θα βρεις σημαντικές διάφορες στη (καθαρή )θάλασσά μας από αυτή που προέρχονται τα κοράλλια

βακτηρια - πλαγκτονικοι οργανισμοι , ερωτηματικο

άλλα αν το νερό περάσει από επεξεργασία αυτά περιορίζονται στο ελάχιστο

Link to comment
Share on other sites

αφου εισται κοντα σε θαλασσα βρε παιδια γιατι δεν δοκιμαζετε να φτοιαξετε ενα νανο συστημα με νερο αποκλειστηκα απο την θαλασσα? ετσι κ η αποριες ολων μας θα λυθουν κ δεν θα κανετε κ πειραματα με τα στολιδια σας...

Link to comment
Share on other sites

αφου εισται κοντα σε θαλασσα βρε παιδια γιατι δεν δοκιμαζετε να φτοιαξετε ενα νανο συστημα με νερο αποκλειστηκα απο την θαλασσα? ετσι κ η αποριες ολων μας θα λυθουν κ δεν θα κανετε κ πειραματα με τα στολιδια σας...

καλησπερα τα παιδια,βλεπωντας της ερωτησις σας κ απαντησις σας σημφωνο απωλητα μ τον (machos)το pure water sistem ηνε οτη καλητερο!σκεφτητε το απο μονη σας!η θαλασσα ηνειαι ενα τεραστιο κ ανεξηγιτο χημειο :D δεν μπωρουμε εμης η aquarianer να φτηαξουμε μ ληγει σκονουλα η ζουμακει ενα τεληο θαλασσηνο νερο!για να μην τα πολλι λωγο ενας φιλος μου κανει αλαγες μονο μ θαλλασηνο νερο,αλα το περναει κανα 2 μερες απο (λαμπα uv)se reef ενηδριο φερνει της τημες νερου εκει που θελει κ κανει της αλαγες του.εγω μ το υβριδιο reef μου κανω σκεδον το υδηο,κ παει απηστεφτα καλα!αααλαα μην ξεχναμε ποτε το σημαντηκο κολπο ολα παντα μ σηγανα (βηματακεια)κ (σεβασμο) :hysterical::hysterical::hysterical::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

:D
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα τα παιδια,βλεπωντας της ερωτησις σας κ απαντησις σας σημφωνο απωλητα μ τον (machos)το pure water sistem ηνε οτη καλητερο!σκεφτητε το απο μονη σας!η θαλασσα ηνειαι ενα τεραστιο κ ανεξηγιτο χημειο :D δεν μπωρουμε εμης η aquarianer να φτηαξουμε μ ληγει σκονουλα η ζουμακει ενα τεληο θαλασσηνο νερο!για να μην τα πολλι λωγο ενας φιλος μου κανει αλαγες μονο μ θαλλασηνο νερο,αλα το περναει κανα 2 μερες απο (λαμπα uv)se reef ενηδριο φερνει της τημες νερου εκει που θελει κ κανει της αλαγες του.εγω μ το υβριδιο reef μου κανω σκεδον το υδηο,κ παει απηστεφτα καλα!αααλαα μην ξεχναμε ποτε το σημαντηκο κολπο ολα παντα μ σηγανα (βηματακεια)κ (σεβασμο) :hysterical::hysterical::hysterical::hysterical:

Kαλησπερα φιλε μου οταν λες καλά???κανε μας μια παρουσίαση να δούμε να μαθαίνουμε :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Οπως έχω ξαναγράψει ψάχνω το θέμα εδω και καιρό.

Μετά απο διάφορες μετρήσεις σε κοντινές θάλασσες της περιοχής μου σήμερα είχα απο μετρήσεις τουλάχιστον τα τέλεια αποτελέσματα σε θάλασσα που δεν είχα δοκιμάσει μέχρι τώρα.

Λίγο πιό μακρυά απο το Τολό στην περιοχή του Αγίου Νικολάου(παραλία Κονδυλίου) και σε φανταστικά νερά, 20 περίπου λεπτά απο το σπίτι μου,έχουμε τα εξής...

Πυκνότητα....1025

ΚΗ...9

Φωσφορικά...0

Νitrite....0

Nitrate...<0,25

Αμωνία....0

PH....8

Ασβέστιο....420

Μαγνήσιο...1350

ORP...318

Ιώδιο και στρόντιο δεν μέτρησα.

Σημ....Οι μετρήσεις έγιναν σε πολύ μικρό βάθος σχεδόν μέχρι την μέση του ποδιού μου μέσα στην θάλασσα!!!

Μετά απο αυτά, ποιός ο λόγος να μην το επιχειρήσω και τι καλύτερο απο το φυσικό θαλασσινό νερό,απο την στιγμή που οι τιμές είναι ακριβώς αυτές που θέλω;

Με βλέπω γιά αγορά μπιτόνια και αρχή αύριο κι'όλλας,γιά αλλαγές περί τα 200 λίτρα κάθε μήνα,σε συνδιασμό με καλοκαιρινό μπανάκι!!!

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Το 1025 μου κάνει εντύπωση για μεσογειακό νερό, συνήθως είναι από 1030 και πάνω. Εδώ στη βόρεια Ελλάδα σε μετρήσεις που έκανα τόσο στον Θερμαΐκό, αλλά και στη Χαλκιδική που έδειξε μέχρι και 1035.

Για τον φόβο των Ιουδαίων που λένε δεν μετράς και ιώδιο μήπως σε σχέση μ αυτό του ενυδρείου σου υπάρχει μεγάλη διαφορά.

Πάντως οι τιμές που γράφεις είναι οι ιδανικές !!!

Link to comment
Share on other sites

Το 1025 μου κάνει εντύπωση για μεσογειακό νερό, συνήθως είναι από 1030 και πάνω. Εδώ στη βόρεια Ελλάδα σε μετρήσεις που έκανα τόσο στον Θερμαΐκό, αλλά και στη Χαλκιδική που έδειξε μέχρι και 1035.

Για τον φόβο των Ιουδαίων που λένε δεν μετράς και ιώδιο μήπως σε σχέση μ αυτό του ενυδρείου σου υπάρχει μεγάλη διαφορά.

Πάντως οι τιμές που γράφεις είναι οι ιδανικές !!!

Και γιά την ακρίβεια 1024,5 με καλιμπραρισμένο ρεφακτόμετρο.

Το test ιωδίου μου έχει τελειώσει και δυστυχώς εδω δεν υπάρχει γιά να αγοράσω καινούργιο.

Βρείτε μου έναν λόγο σήμερα γιά να μην γεμίσω μπιτόνια απο εκεί!!!!

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Γέμισε νερό,βάλτο σε μια δεξαμενή με όζον η uv και άνθρακα για 4-5 μέρες και μετά ρίξε.

Link to comment
Share on other sites

Γέμισε νερό,βάλτο σε μια δεξαμενή με όζον η uv και άνθρακα για 4-5 μέρες και μετά ρίξε.

Αυτό θα σου πρότεινα και εγώ... πέρασμα πρώτα από καλό φιλτράρισμα

Link to comment
Share on other sites

Θα με ενδιέφερε να μάθω τον λόγο που θα πρέπει να κάνω αυτό,απο την στιγμή που υπάρχουν αυτές οι τιμές στις μετρήσεις.

Εαν απαραίτητα πρέπει να κάνω αυτό δεν μπορώ να το ακολουθήσω γιατί μιλάμε γιά πολλά λίτρα, με συνέπεια άδειασμα του νερού σε δεξαμενή εκτός του σπιτιού και στην συνέχεια ξανά γέμισμα στα μπιτόνια και άδειασμα ξανά στο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Θα με ενδιέφερε να μάθω τον λόγο που θα πρέπει να κάνω αυτό,απο την στιγμή που υπάρχουν αυτές οι τιμές στις μετρήσεις.

Εαν απαραίτητα πρέπει να κάνω αυτό δεν μπορώ να το ακολουθήσω γιατί μιλάμε γιά πολλά λίτρα, με συνέπεια άδειασμα του νερού σε δεξαμενή εκτός του σπιτιού και στην συνέχεια ξανά γέμισμα στα μπιτόνια και άδειασμα ξανά στο ενυδρείο.

Δεν εχεις καμια ανλτλια περισευουμενη και λάστηχο νερου??

Ετσι θα γλιτωσεις το αδειασμα απο τη δεξαμενη στο μπιτονι. :(

Παντως αν καταλαβα καλά ο λογος ειναι για αφαιρεση τυχων βαρεων μεταλλων ή οτιδηποτε μπορει νε περιέχει το νερό.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχεις καμια ανλτλια περισευουμενη και λάστηχο νερου??

Ετσι θα γλιτωσεις το αδειασμα απο τη δεξαμενη στο μπιτονι. :(

Παντως αν καταλαβα καλά ο λογος ειναι για αφαιρεση τυχων βαρεων μεταλλων ή οτιδηποτε μπορει νε περιέχει το νερό.

Οχι...δυστυχώς δεν έχω...

Αυτό το οτιδήποτε κακό γιά το ενυδρείο μας μπορεί να περιέχει και εμείς αδυνατούμε να μετρήσουμε, δεν μπορεί να μετρηθεί απο κάποιο εργαστήριο;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...