Jump to content

Recommended Posts

Ο φίλος μου εμφάνισε σημάδια finrot (κρόσια στην ουρά).

Διάβασα πως το αλάτι για ενυδρεία κάνει κάλο σε τέτοιες περιπτώσεις.

Επειδή δεν έχουν τα petshop στα μέρη μου αλάτι ενυδρείων διάβασα πως την ίδια δουλειά την κάνουν και τα αλάτια χωρίς πρόσθετα ροής..

Πήρα λοιπόν αυτό που φαίνεται στη φώτο..

Κάνει η θα γίνει παστός????

Περιμένω απάντηση..

Κρίμα είναι να τον χάσω!!!

Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΟΧΙ

Υπάρχει ειδικό αλάτι για ψάρια γλυκού νερού που θα βρείς στα Petshops.

Για αρχή κάνε μια θεραπεία με Melafix να δείς πως θα συμπεριφερθεί και πως θα προχωρήσει η κατάσταση του.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Tsikis, άν δεν βρείς αλάτι ειδικό για ψάρια τότε κάνε μιά θεραπεία με Melafix και Pimafix παράλληλα.....

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Tsikis, άν δεν βρείς αλάτι ειδικό για ψάρια τότε κάνε μιά θεραπεία με Melafix και Pimafix παράλληλα.....

25349[/snapback]

Μόνο με melafix ή και τα δύο?

Μπερδεύτηκα...

Πάω να ρίξω μια ματιά τι υπάρχει στο pet....

Θα ενημερώσω!!! :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - tsikis
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω φίλε!

Πάρε ένα για ενυδρειακή χρήση!

Ας μας που και κάποιοι άλλοι!

Κουράγιο!!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν...

Δεν υπήρχε αλάτι αλλά ούτε melafix και pimafix.

Μου είπε να πάρω bactopur της sera το οποίο χρησιμοποιεί και αυτός σε περιπτώσεις finrot..

Τι λέτε????

Έγινε επεξεργασία - tsikis
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που θα ήθελα να μάθω είναι από πότε έχεις το μονομάχο σε τι ενυδρείο είναι και με τι συνθήκες , και από πότε παρουσίασε αυτή την αλλαγή και εάν παρατηρείς να υπάρχει εξέλιξη .

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που θα ήθελα να μάθω είναι από πότε έχεις το μονομάχο σε τι ενυδρείο είναι και με τι συνθήκες , και από πότε παρουσίασε αυτή την αλλαγή και εάν παρατηρείς να υπάρχει εξέλιξη .

25356[/snapback]

Το έχω ενάμιση μήνα και ειναι σε 7λιτρο ενυδρείο.

Φυτά πλαστικά με φιλτρο..

Αλλαγές νερού του κάνω κάθε 4 ημέρες 40%.

Τροφη βάζω 3-4 bloodworms κάθε μέρα 2 φορές...Παλιά ίσως και πιο πολύ.

Θερμοκρασία 27 σταθερα...

Την αλλαγή την ειδα (fin rot) πρίν από 7 ημέρες..Αλλά petshopας από άνω καλαμάκι (αν κατάλαβες ποιό κατάστημα λέω) μου είπε δεν έχει τίποτα και μάλιστα μου έβαλε και χέρι όταν του είπα για αλάτι...

Έγινε επεξεργασία - tsikis
Link to comment
Share on other sites

Συγκεκριμένα το σκεύασμα της sera αναφέρει: "Against mouth and fin rot as well as bacterial infections"

Να αρχίσω θεραπεία??????

Link to comment
Share on other sites

Ακυρο...Το φάρμακο της sera ειχε λήξει από τον Απρίλιο και το γύρισα πίσω αφού πρώτα τα άκουσε για τα καλά το τυπάκι.

Σε άλλο petshop μου έδωσαν αυτό και με διαβεβαίωσαν οτι είναι πάρα πολύ καλό.

Είδωμεν.

Έγινε επεξεργασία - tsikis
Link to comment
Share on other sites

Σε κάθε αλλαγή νερού τι βάζεις ;

Link to comment
Share on other sites

Σε κάθε αλλαγή νερού τι βάζεις ;

25364[/snapback]

Aqutan και nitrιvec της sera σε κάθε αλλαγή νερού

Link to comment
Share on other sites

Ειναι οντως πολυ καλο φαρμακο αλλα θα πρεπει να προσεξεις την δοσολογια και να κανεις ακριβως οτι λεν οι οδηγιες.

Ο βεττακος σου δεν ηταν ετσι απ την αρχη;

Θα σου ελεγα να βγαλεις το χρωματιστο χαλι που του εχεις και να βαλεις αμμο ή ειδικο χαλικι που θα παρεις απο πετ, οχι χρωματιστο, χαλαζιακο και να του το αλλαξεις και αν μπορεις βαλτου και κανα φυτακι οπως ανουμπια.

Η ουρα του μπορει να εχει σκιστει και απ τα πλαστικα φυτα που εχεις μεσα και γενικα απ το ντεκορ του ενυδρειου σου. Θα σου λεγα πριν αν κανεις θεραπεια να σιγουρευτεις πως οντως εχει σκισηματα η ουρα του.

Κανε αλλαγες νερου καθε 2 μερες τωρα για να δουμε τι γινεται και πες μας.

Αααααα μην το ξεχασω αν ειναι να χρησιμοποιησεις καποιο φαρμακο θα σου ελεγα να βρεις μελαφιξ και πιμαφιξ ή το εσχα που σου εχουν δωσεις. Προσεχε το bactopur ειναι δυνατο φαρμακο για το βεττακι σου και καλο θα ηταν να το αποφυγεις.

Τάισμα μια φορα την μερα ειναι αρκετο για τα λιτρα που εχεις και αν μπορεις παρ του της ο. νουτρισιαν την τροφη που ειναι ειδικη για βεττα που ειναι καταπληκτικη αν θες σου στελνω πμ για το που θα την βρεις. Εγω σ' όλους τετοια δινω. Και μουλιαζε του την τροφη με βιταμινες της ΣΕΡΑ κυριως τωρα που εχει προβλημα καθε μερα για 10 μερες και μετα 2 φορες την βδομαδα.

Αποξηραμενο σκουλικι του δινεις;

Περιμενουμε νεα σου

Link to comment
Share on other sites

Ειναι οντως πολυ καλο φαρμακο αλλα θα πρεπει να προσεξεις την δοσολογια και να κανεις ακριβως οτι λεν οι οδηγιες.

Ο βεττακος σου δεν ηταν ετσι απ την αρχη;

Θα σου ελεγα να βγαλεις το χρωματιστο χαλι που του εχεις και να βαλεις αμμο ή ειδικο χαλικι που θα παρεις απο πετ, οχι χρωματιστο, χαλαζιακο και να του το αλλαξεις και αν μπορεις βαλτου και κανα φυτακι οπως ανουμπια.

Η ουρα του μπορει να εχει σκιστει και απ τα πλαστικα φυτα που εχεις μεσα και γενικα απ το ντεκορ του ενυδρειου σου. Θα σου λεγα πριν αν κανεις θεραπεια να σιγουρευτεις πως οντως εχει σκισηματα η ουρα του.

Κανε αλλαγες νερου καθε 2 μερες τωρα για να δουμε τι γινεται και πες μας.

Αααααα μην το ξεχασω αν ειναι να χρησιμοποιησεις καποιο φαρμακο θα σου ελεγα να βρεις μελαφιξ και πιμαφιξ ή το εσχα που σου εχουν δωσεις. Προσεχε το bactopur ειναι δυνατο φαρμακο για το βεττακι σου και καλο θα ηταν να το αποφυγεις.

Τάισμα μια φορα την μερα ειναι αρκετο για τα λιτρα που εχεις και αν μπορεις παρ του της ο. νουτρισιαν την τροφη που ειναι ειδικη για βεττα που ειναι καταπληκτικη αν θες σου στελνω πμ για το που θα την βρεις. Εγω σ' όλους τετοια δινω. Και μουλιαζε του την τροφη με βιταμινες της ΣΕΡΑ κυριως τωρα που εχει προβλημα καθε μερα για 10 μερες και μετα 2 φορες την βδομαδα.

Αποξηραμενο σκουλικι του δινεις;

Περιμενουμε νεα σου

25386[/snapback]

Οχι δεν ήταν έτσι (απ'όσο θυμάμαι)...

Από τα φύλα δεν νομίζω μιας και έχω κάτσει με τις ώρες από πάνω του για να τσεκάρω άν τον ένοχλούν στα πτερύγια...

Δεν κάνω θεραπεία με bactorup αλλά με esha 2000.

Αλλαγές κάνω κάθε μέρα 20% με θερμοκρασια σταθερή (27-28) ρίχνοντας Aqutan και nitrιvec της sera...

Τον ταίζω 2 φορες απο 3 σκουλικια bloodworms τα οποία και τιμάει δεόντως με πολυ χαρα..

Πάντως σήμερα μίλησα στο τηλέφωνο με petshoπά από Αθήνα και μου είπε τα εξής " ενταξει μεγάλε μην τρελλαίνεσαι παντως....αλάτι για ενυδρείο δεν υπάρχει...πάρε το τάδε (δεν θυμάμαι πως μου το είπε) και αν δεν κάνει το πολύ πολύ να πάρεις άλλον μονομάχο"...

Μεγάλος καραγκιόζης ο ανθρωπος...

Πάντως δεν το βάζω κάτω...Θα το παλέψω με τον μικρό όσο μπορώ...

Μακάρι να τα καταφέρω(ουμε)

GIN αν θέλεις στείλε μου με pm για την τροφή.. και thanx σε όλους για την βοήθεια.

Έγινε επεξεργασία - tsikis
Link to comment
Share on other sites

Καλα αμα δεν υπαρχει αλατι για ενυδρεια τοτε ολοι εμεις τι βαζουμε......

Τελος παντων συνεχεισε την θεραπεια αφου την αρχισες και κανε τις αλλαγες καθε μερα και πες μας πως παει

Ταϊσμα μια φορα την ημερα γιατι δεν εχεις λιτρα και κυριως τωρα που δεν πρεπει να επιβαρυνεις το φιλτρο σου λογω φαρμακου και μην ξεχνας τις βιταμινες.

Εχεις πμ

Περιμενουμε νεα σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλα αμα δεν υπαρχει αλατι για ενυδρεια τοτε ολοι εμεις τι βαζουμε......

Τελος παντων συνεχεισε την θεραπεια αφου την αρχισες και κανε τις αλλαγες καθε μερα και πες μας πως παει

Ταϊσμα μια φορα την ημερα γιατι δεν εχεις λιτρα και κυριως τωρα που δεν πρεπει να επιβαρυνεις το φιλτρο σου λογω φαρμακου και μην ξεχνας τις βιταμινες.

Εχεις πμ

Περιμενουμε νεα σου.

25454[/snapback]

Εδώ και 3 ημέρες κάνω αλλαγες 20-30%.

Αύριο λέω να του κάνω μια γερή γύρω στα 80% και να του βάλω και κανονικό ποταμισιο χαλίκι.

Σκέφτομαι όμως να σταματήσω την θεραπεία με το esha2000 μιας και δεν βλεπω αλλαγή και να αρχίσω με αλάτι το οποίο θα προμηθευτώ αύριο.

Gin πμ δεν έχω...Δεν ήρθε τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

Σημερινή φώτο.

Το finrot είναι ορατό... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Απο 12/6 άρχισα θεραπεία με αλάτι.

Σταδιακή άνοδο θερμοκρασίας στους 29-30, τάισμα 1 φορά την ημέρα.

Καθημερινή αλλαγή νερού 30% στην θερμοκρασία που έχει το ενυδρείο.

Ο μικρός έχει ήδη ανακάμψει.

Ξαναβρήκε το χρώμα του για την ώρα...και διακρίνω βελτίωση στην ουρά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ΕΓΩ ΣΕ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΦΑΣΗ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΑ ΤΟ ΜΥXAZINE ΤΗΣ WATERLIFE ΚΑΙ ΕΙΔΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

ΓΕΝΙΚΑ ΓΙΑ ΤΗΝ WATERLIFE SAN ETAIREIA TI LETE????? :wootwoot:

Έγινε επεξεργασία - ΣΤΑΜΑΤΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή .

Οι περισσότερες εταιρίες στην Ελλάδα που κυκλοφορούν είναι αξιόπιστες .

Περισσότερο είναι θέμα διάγνωσης που οφείλεται σε εμάς .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...