Jump to content

Dennerle Nano Cube - Καλυμμα


von_ossy

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Γυρίζοντας χτες το απόγευμα σπίτι έτρεξα στο ενυδρείο μου όπως κάνω κάθε μέρα, αλλα αυτή τη φορά παρατήρησα πως έλειπε ένα απο τα 3 ψαράκια μου (ζωοτόκα). Αφού δεν το έβρισκα μέσα στο ενυδρείο, άρχισα να επεξεργάζομαι τον χώρο γύρω απο αυτό, ώσπου αντίκρισα το ψαράκι μου στο πάτωμα του δωματίου νεκρό :D

Το ψαράκι πήδηξε απο το κενό που αφήνει το γυάλινο καπάκι στο πίσω μέρος του ενυδρείου, για τα καλώδια του φίλτρου, του θερμοστάτη και τη βάση του φωτιστικού. Το ενυδρείο (Dennerle Nano cube 30l) προορίζεται για γαρίδες (αλλα θέλω να έχω και 2-3 ψαράκια), οι οποίες επίσης φοβάμαι πως θα υπάρχει κίνδυνος να πηδήξουν έξω.

Οποιαδήποτε ιδέα θα μπορούσατε να μου δώσετε για να κλείσω αυτό το κενό στο καπάκι θα είναι υπερπολύτιμη για μένα. Θα προσθέσω και φωτογραφίες το βράδυ αν χρειαστεί.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Μια πρόχειρη λυση που δεν φαινεται και ασχημα ειναι η μεμβρανη τροφιμων.Κατεληξα εκει γιατι ειχα πρόβλημα με την εξατμηση του νερου.Μπορεις να την χρησιμοποιησεις μαζι με το γυαλι η και σκετη,αν την τεντωσεις και δεν ακουμπα στο νερο..Αν προσεξεις και δεν διπλώσει,δεν φαινεται σχεδον καθόλου.(αφήνεις βεβαια ενα μικρο κενο για την κυκλοφορια του αέρα.)

Link to comment
Share on other sites

Μια πρόχειρη λυση που δεν φαινεται και ασχημα ειναι η μεμβρανη τροφιμων.Κατεληξα εκει γιατι ειχα πρόβλημα με την εξατμηση του νερου.Μπορεις να την χρησιμοποιησεις μαζι με το γυαλι η και σκετη,αν την τεντωσεις και δεν ακουμπα στο νερο..Αν προσεξεις και δεν διπλώσει,δεν φαινεται σχεδον καθόλου.(αφήνεις βεβαια ενα μικρο κενο για την κυκλοφορια του αέρα.)

:DΔεν αποκλειουμε ΠΟΤΕ την επικοινωνια του νερου με τον αερα. :unsure:

Αν εχεις κλεισει αεροστεγως με την μεβρανη, εχεις κανει λαθος.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξέρω οτι αν κάποιο ψάρι περνάει καλά δεν πηδάει, μήπως να το ξανασκεφτείς για τόσο ζωηρά ψάρια σε τόσο μηκρό ενυδρείο?...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι οπως το φαντάστηκες, αφήνω πάντα κενό και στις δυο πλευρες 1,5 εκατοστό.Απλα σε σχεση

με σκετο το γυάλινο καπακι που δινει η Dennerle ειναι βοηθημα αν βαλεις ψαρια..Δεν ξερω αν το έχεις δεί απο κοντα αλλα είναι πολύ πιο ανοιχτό σε σχεση με ένα συνηθισμένο ενυδρείο

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απόψεις σας.

viciouscircle προφανώς έχεις δίκιο, έχω κάνει βλακεία. Απλά είχα ακούσει πως μέχρι 3 ζωοτόκα είναι ΟΚ σε αυτό το μέγεθος ενυδρείου. Παρεμπιπτόντως, αυτό που πήδηξε ήταν πλάτυ.

divemaster αυτό είναι το ακάλυπτο σημείο:

img1117c.jpg

***MOD NOTE***

Ανεβαζετε τις φωτογραφιες σε μεγεθος 800Χ600 για να μη "τραβανε" εκτος την οθονη και δυσκολευει τους αναγνωστες.

Εγινε σμικρυνση της φωτογραφιας.

Ευχαριστω.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

κατά την γνώμη μου με ένα κομμάτι πλέξικλας σημάδεμα και τρύπημα για να βγει ο θερμοστάτης

εφαρμοστά και η βάση του φωτιστικού επίσης εφαρμοστά χωρίς πολλά κενά και κόλλημα με

ενυδρειακή σιλικόνη επάνω στο τζάμι είτε του καπακιού είτε του ενυδρείου πιστεύω θα είσαι μία χαρά

και δεν είναι κάτι πρόχειρο με μεμβράνες και ταινίες

είναι κάτι σταθερό και σίγουρο

θα μπορούσες να δώσεις της διαστάσεις σου σε έναν τζαμά

να σου ανοίξει της τρύπες και να το κολλήσεις αλλά πιστεύω πώς επειδή είναι

δίπλα στο καπάκι και υπάρχει φόβος να σπάσει το τζάμι και να συμβούν τα χειρότερα

καλύτερα πλέξικλας

Link to comment
Share on other sites

επίσης το πλέξικλας για να ανοίξεις της τρύπες μπορείς ανετότατα με ένα κολλητήρι

ηλεκτρονικού η να ζεστάνεις ένα παλιό μαχαίρι στο γκαζάκι του καφέ αν πιάνουν

τα χέρια σου θα το καταφέρεις νομίζω

Έγινε επεξεργασία - divemaster
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τον χρόνο που αφιέρωσες. :D

Θα προσπαθήσω τη λύση με το πλεξιγκλάς μιας και έχω κολλητήρι και πιστεύω να βγει ΟΚ.

Ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τον χρόνο που αφιέρωσες. :D

Θα προσπαθήσω τη λύση με το πλεξιγκλάς μιας και έχω κολλητήρι και πιστεύω να βγει ΟΚ.

Ευχαριστώ και πάλι.

φίλε μου είναι χρέος μου να βοηθήσω έναν συνάνθρωπο μου

και μίας και εγώ λατρεύω τα ζωάκια δεν θέλω να γίνονται

τέτοια ατυχήματα

και εφόσον δεν πέσαμε σε αρνητικά σχόλια σημαίνει πώς είναι

ο σωστότερος τρόπος

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εχω το ιδιο ενυδρειο και το κενο που αφηνει γυρω-γυρω δεν ειναι πανω απο 2 εκατοστα.Δεν εχω κανενα προβλημα.Αυριο θα βαλω και φωτο να δεις πως ειναι.Αν βλεπω καλα το προβλημα σου ειναι ο θερμοστατης , βαλτον λιγο πιο μεσα ωστε να μην βρησκει το καπακι και αφηνει τοσο κενο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...