Jump to content

Malawi Tank 180x55x70


ΚΟΥΜΑΝ

Recommended Posts

βήμα βήμα θα αναλήσω και γω το ενυδρείο μου που προορίζεται για MALAWI!!!!!

1.αρχικα η βάση εγινε με τεσάρι κυλοδοκο που στα πόδια της μπηκαν χοντρες βίδες για το σωστο αλφάδιασμα με το δάπεδο. βαφτηκε σε αυτο το χρώμα. οι διαστασεις της ειναι 180χ70χ55

αργότερα θα γινει επενδιση με μελαμίνη

1.jpg

και οι βίδες ( πριν το βάψιμο) σήγουρα δεν θα πατάνε οι βίδες κατω στο πάτομα

αλλα κάποιο μεταλικο φαρδυ τακάκι

2.jpg

2. τοποθετήθηκε ΜΤΦ 26mm

326MM.jpg

3. τρυπήθηκε και βιδόθηκε με την βάση

4.jpg

4.τοποθετήθηκε φελιζολ ασπρο 2,5mm και ο πάτος του ενυδρίου 15mm

51518055.jpg

5.σημαδεύτικαν οι τρύπες για να κοπει το ΜΤΦ

6.jpg

6.κόπηκε το ΜΤΦ

7.jpg

7. οι τρύπες οπως φένονται απο κάτω προς το sump

8sump.jpg

8.εκοψα και έβαλα με αυτον τον τροπο πλαστικο ηλεκτρολογικο καναλι ωστε να ειμαι σηγουρος μην μου φυγουν κατω τα τζαμια και μου σπασουν. μετα αφερεθηκαν,

92.jpg

9.οι σιλικονη που προτήμησα ειναι της den braven

10denbraven.jpg

10. και κολήσαμε τα 4 μεγαλα περιμετρικά και το αφησαμε να στεγνώσει 48 ώρες

11.jpg

12.jpg

13.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 259
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

11. και μετά απο 48 ώρες μπηκα μεσα και εκοψα προσεκτηκα της συλικόνες

142.jpg

12.οι κόντρες πριν μπουν μέσα

P200210_12160001.jpg

13.και αρχισε το κολιμα των κοντρων

151.jpg

14. το αποτέλεσμα

17.jpg

15. επελεξα διπλη κόντρα κάτω για μεγαλήτερη επαφη κολησης στα τζαμια και μεγαλήτερη ασφλαλεια

περιμετρικά θα μπουν και αλουμινογωνίες για μεγαλιτερη ασφάλεια

οι πάνω κόντρες θα κοληθουν μετα απο το DIY backround για να μην εμποδίσουν

P020310_23160002.jpg

Link to comment
Share on other sites

sorry που οι τελευταιες φωτο ειναι λιγο θολες,ειναι απο κινιτό μιας και η ψηφιακη ξεχαστηκε καπου !

θα σας ενημερώνω αναλητικα βήμα βήμα.τωρα θα ασχολιθω με την κατασκευη του backraound απο φελισολ και αφρο πολυερθάνης και θα μου παρει καιρο πηστευω μιας και θέλω να εχει τέλειο αποτέλεσμα. πίσω δεξια εκει που ειναι οι τρύπες θα γίνει ο πύργος υπερχίλισης οπου θα καταλίγει σε ενα 200 sump κατω στην βάση

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραια παρουσιαση, παντας μας αρεσουν οι παρουσιασεις με πολλες φωτογραφιες. Πολυ εξυπνη η ιδεα με το ηλεκτρολογικο κανναλι σαν οδηγο για το τζαμι, για να μην φυγει απο την θεση του.

Οι ερωτησεις τωρα.

Το γυαλι του πατου φαινεται στις φωτογραφιες να ειναι αρκετα στογγυλεμενο στις 4 γωνιες του. Σε εκεινο το σημειο πως κολας το κατακορυφο τζαμι ωστε να ερθει προσωπο με τον πατο; Τα κατακορυφα τζαμια μολις κολησουν θα εχουν γωνια 90°, εσυ στον πατο εχεις κατι σαν κυκλο. Ελπιζω να καταλαβες την ερωτηση. Κανω αυτην την ερωτηση γιατι μαλλον βλεπω κατι που ισως να δημιουργησει προβλημα στο γεμισμα. Στην φωτογραφια 13.

Τις τρυπες τις εκανες εσυ;

Θα θελαμε αναλυτικα κοστος της κατασκευης.

Έγινε επεξεργασία - orck
Link to comment
Share on other sites

Όμορφη κατασκευή καλογέμιστο εύχομαι και να πάνε όλα καλά... :D

Η μόνη μου αντίθεση είναι στις βίδες στην βάση...εάν αφήσεις την βάση στο ξύλινο πάτωμα που βλέπω στις φωτό κατα 99,99% με το γέμισμα θα βρεθούν οι βίδες καρφωμένες στο πάτωμα...το βάρος είναι πολύ μεγάλο ιδίως όταν θα γεμίσει

η επιφάνεια της βίδας είναι πολύ μικρή και με τέτοια πίεση σε συνδιασμό με το ξύλινο πάτωμα πολύ φοβάμαι πως θα μαζεύεις τον κόπο σου απο το πάτωμα...

Πάντα φιλικά

Link to comment
Share on other sites

Κωστα εχεις δικιο, αλλα κατα την παρουσιαση ο Σακης το εχει προβλεψει, πιο πανω εγραψε "οι βίδες ( πριν το βάψιμο) σήγουρα δεν θα πατάνε οι βίδες κατω στο πάτομα

αλλα κάποιο μεταλικο φαρδυ τακάκι"

Link to comment
Share on other sites

Όμορφη κατασκευή καλογέμιστο εύχομαι και να πάνε όλα καλά... :D

Η μόνη μου αντίθεση είναι στις βίδες στην βάση...εάν αφήσεις την βάση στο ξύλινο πάτωμα που βλέπω στις φωτό κατα 99,99% με το γέμισμα θα βρεθούν οι βίδες καρφωμένες στο πάτωμα...το βάρος είναι πολύ μεγάλο ιδίως όταν θα γεμίσει

η επιφάνεια της βίδας είναι πολύ μικρή και με τέτοια πίεση σε συνδιασμό με το ξύλινο πάτωμα πολύ φοβάμαι πως θα μαζεύεις τον κόπο σου απο το πάτωμα...

Πάντα φιλικά

δεν θα αφήσω της βηδες να ακουμπάνε στο πάτομα,θα μπει μεταλικο πλατυ λαμάκι αναμεσα, το γραφω επάνω

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραια παρουσιαση, παντας μας αρεσουν οι παρουσιασεις με πολλες φωτογραφιες. Πολυ εξυπνη η ιδεα με το ηλεκτρολογικο κανναλι σαν οδηγο για το τζαμι, για να μην φυγει απο την θεση του.

Οι ερωτησεις τωρα.

Το γυαλι του πατου φαινεται στις φωτογραφιες να ειναι αρκετα στογγυλεμενο στις 4 γωνιες του. Σε εκεινο το σημειο πως κολας το κατακορυφο τζαμι ωστε να ερθει προσωπο με τον πατο; Τα κατακορυφα τζαμια μολις κολησουν θα εχουν γωνια 90°, εσυ στον πατο εχεις κατι σαν κυκλο. Ελπιζω να καταλαβες την ερωτηση. Κανω αυτην την ερωτηση γιατι μαλλον βλεπω κατι που ισως να δημιουργησει προβλημα στο γεμισμα. Στην φωτογραφια 13.

Τις τρυπες τις εκανες εσυ;

Θα θελαμε αναλυτικα κοστος της κατασκευης.

λοιπονννννν ελεγα πως θα το προσεξετε! ο πάτος ειναι απο πάγκο βιτρίνας και χρεοθηκε σαν 10mm. οι καμπίλες που εχει ειναι πολυ μικρες που τα τζαμια το καλιπτουν απο επανω.εινι μολις 2 χιλιοστα μεσα στην γωνια. σηγουρα αυτην ηταν και η δικιά μου πρωτη σκεψη και ειμουνα 1000/100 για να προχορισω

κοστολογικα θα γίνει ενας πίνακας στο τελος που θα τα γράφω όλα αναλιτικα. μεχρι τώρα τα τζαμια250 ευρο

80 ευρο τα ρονταρισματα και αναγκατκα να παω τον πατο σε μαγαζί για να μου ανοιξει της τρυπες

1φ40 και 1 φ35 που μου της χρεωσε 15 ευρο την μια. η βαση 50 ευρο μονο . ολα ειναι τιμες κοστους

το μτφ 10 ευρο , 4 σιλικονες απο 6 ευρο

συνολο μεχρι τωρα διλαδι 430 - 450 ευρο

Link to comment
Share on other sites

Κωστα εχεις δικιο, αλλα κατα την παρουσιαση ο Σακης το εχει προβλεψει, πιο πανω εγραψε "οι βίδες ( πριν το βάψιμο) σήγουρα δεν θα πατάνε οι βίδες κατω στο πάτομα

αλλα κάποιο μεταλικο φαρδυ τακάκι"

δεν θα αφήσω της βηδες να ακουμπάνε στο πάτομα,θα μπει μεταλικο πλατυ λαμάκι αναμεσα, το γραφω επάνω

:D:unsure: Σόρι παιδιά δέν το είδα...βιάστικα...

Link to comment
Share on other sites

Το γέμισες να δοκιμάσεις διαρροές??

Καλογεμιστο φιλε μου....

Η πολυουρεθανη ειναι οκ για να μπει στο ενυδρειο?? Χημικα μιλαω παντα.

Υ.Γ. Πρωτα το νερο και μετα οι ψαρακες στο ενυδρειο!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Σάκη είσαι και πολύ μάστορας! :D Προχώρα! :unsure:

(Φρόντισε το υλικό που θα μοιράσει το βάρος της βάσης στο παρκέ να είναι αρκετά φαρδύ και παχύ θα σηκώνει κιλά...)

Link to comment
Share on other sites

Καλογέμιστο, όπως είπε και ο orck τρελαινόμαστε για παρουσιάσεις με πολλές φωτογραφίες,

πολλά λίτρα σημαίνει πολλές δυνατότητες και επιλογές.

Πες μας πώς σκοπεύεις να φτιάξεις το background κι από που πήρες ιδέες ίσως μπορούμε να σου δώσουμε μερικές ακόμη ή να σου υποδείξουμε κάτι που ίσως δεν σκέφτηκες (αν και από μέχρι τώρα δείχνει ότι το έχεις καλά σχεδιασμένο το project). Δες κι αυτό.

Περιμένουμε υπομονετικά τη συνέχεια !!! :D

Link to comment
Share on other sites

Καλογέμιστο!!!

Περιμένουμε βέβαια,όπως είπαν και τα παιδιά,πολλές πολλές φωτογραφίες!

Και φυσικά μετα την ολοκλήρωση των εργασιών σε περιμένουμε εδώ για την συνέχεια

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?ac...amp;s=&f=16

:D

Link to comment
Share on other sites

Το γέμισες να δοκιμάσεις διαρροές??

Καλογεμιστο φιλε μου....

Η πολυουρεθανη ειναι οκ για να μπει στο ενυδρειο?? Χημικα μιλαω παντα.

Υ.Γ. Πρωτα το νερο και μετα οι ψαρακες στο ενυδρειο!!! :D

δεν το γέμισα ακόμη,να φτιάξω πρωτα τον πυργο υπερχίλησης και μετα. εχω μελανιάσει να διαβάζω για diy backounds +τα αλλα και δεν θα ηθελα σηγουρα να βάλω κατι το οποιο θα ειναι επικύνδινο για τα ψάρια. ο αφρος πολερθάνης και το φελιζόλ ειναι 100% αφοβα, σε συνδιασμο αυτων των 2 με ενυδριακη συληκόνη και απο πανω καφε αμμος (να μιάζει με βράχια) θα ειναι μια χαρα. τωρα αν καταφερω και βρω την συγκεκριμένη εποξική ρητήνη που ειναι για της δεξαμενες νερου των πλοιων( 100% εγγυηση) θα την βάλω, απλα δεν την βρήσκω ακομη. θα ανεβάσω μερικα βιντεακια απο το τη σκευτομαι να κάνω

http://www.youtube.com/watch?v=P9k-eR2XusQ...feature=related

εδω ο τύπος αν δειτε και αλλα βιντεκια του θα καταλάβεται πως με αφρο πολυερθλανης και φελιζολ, εβαλε και πλαστικα ποτήρια για φωλιες μεσα και τα πέρασε απο επάνω με αφρο, και μετά ολο σιλικονίτσα και αμμο απο επάνω. το αποτέλεσμα ειναι φανταστικο.θα το δοκιμασω σε μια μιρότερη επιφάνεια και βλέπουμε. ενα ακομη που μου αρεσε ειναι αυτο αλλα δεν ξέρω που να βρω αυτο το υλικο που το πέρασε επανω με πινέλο

http://www.africanfish.info/gastbeitrag_02.html

πολυ εντιποσιακο και αυτο. περιμένω γνώμες σας!!!

Link to comment
Share on other sites

Σάκη είσαι και πολύ μάστορας! :D Προχώρα! :blink:

(Φρόντισε το υλικό που θα μοιράσει το βάρος της βάσης στο παρκέ να είναι αρκετά φαρδύ και παχύ θα σηκώνει κιλά...)

ναι το γραφω επάνω 2 φορες!!! :unsure: πρεπει να γινει σωστο αλφάδιασμα,, εκει ειναι ολο το παιχνιδι. και σηγουρα θα βάλω κατι απο κατο πριν το γεμισω!

Link to comment
Share on other sites

δεν το γέμισα ακόμη,να φτιάξω πρωτα τον πυργο υπερχίλησης και μετα. εχω μελανιάσει να διαβάζω για diy backounds +τα αλλα και δεν θα ηθελα σηγουρα να βάλω κατι το οποιο θα ειναι επικύνδινο για τα ψάρια. ο αφρος πολερθάνης και το φελιζόλ ειναι 100% αφοβα, σε συνδιασμο αυτων των 2 με ενυδριακη συληκόνη και απο πανω καφε αμμος (να μιάζει με βράχια) θα ειναι μια χαρα. τωρα αν καταφερω και βρω την συγκεκριμένη εποξική ρητήνη που ειναι για της δεξαμενες νερου των πλοιων( 100% εγγυηση) θα την βάλω, απλα δεν την βρήσκω ακομη. θα ανεβάσω μερικα βιντεακια απο το τη σκευτομαι να κάνω

http://www.youtube.com/watch?v=P9k-eR2XusQ...feature=related

εδω ο τύπος αν δειτε και αλλα βιντεκια του θα καταλάβεται πως με αφρο πολυερθλανης και φελιζολ, εβαλε και πλαστικα ποτήρια για φωλιες μεσα και τα πέρασε απο επάνω με αφρο, και μετά ολο σιλικονίτσα και αμμο απο επάνω. το αποτέλεσμα ειναι φανταστικο.θα το δοκιμασω σε μια μιρότερη επιφάνεια και βλέπουμε. ενα ακομη που μου αρεσε ειναι αυτο αλλα δεν ξέρω που να βρω αυτο το υλικο που το πέρασε επανω με πινέλο

http://www.africanfish.info/gastbeitrag_02.html

πολυ εντιποσιακο και αυτο. περιμένω γνώμες σας!!!

Σωκτρατη....

Αυτο ελεγα να κανουμε στο 125... :D

Link to comment
Share on other sites

Σωκτρατη....

Αυτο ελεγα να κανουμε στο 125... :D

εγκρινεις???

Link to comment
Share on other sites

εγκρινεις???

Ασυζητητί!!!

Αλλα δεν τα παω καλα με χημεια... γιαυτο το λεω!!!

Θα ρωτησω τους χημικους ομως.,.. και θα μαθω...

ΝΑ θυμασαι πως υπαρχει και το ενδεχομενο διαβρωσης μεσα στο νερό του υλικου μετα απο καιρο....

Link to comment
Share on other sites

Ασυζητητί!!!

Αλλα δεν τα παω καλα με χημεια... γιαυτο το λεω!!!

Θα ρωτησω τους χημικους ομως.,.. και θα μαθω...

ΝΑ θυμασαι πως υπαρχει και το ενδεχομενο διαβρωσης μεσα στο νερό του υλικου μετα απο καιρο....

γιαυτο είπα θέλω να βρω την εποξική ρητήνη. θα δημιουργισει μια διαφενες κρουστα απο πανω και δεν θα νιωθει τπτ! θα ξεκινισω μερικα τεστ με την κατασκευη αυριο!

Link to comment
Share on other sites

γιαυτο είπα θέλω να βρω την εποξική ρητήνη. θα δημιουργισει μια διαφενες κρουστα απο πανω και δεν θα νιωθει τπτ! θα ξεκινισω μερικα τεστ με την κατασκευη αυριο!

Δες και αυτό για εποξειδική ρητίνη και σχετικά

Link to comment
Share on other sites

Δες και αυτό αν και δεν μου φαίνεται καλή η ιδέα του βερνικιού.

Ασφαλέστερο θα είναι να πας σε κάτι εποξικό PET και κατά προτίμηση διάφανο, μια και

η ομοιότητα με πωρόλιθο είναι μεγάλη και θα έχεις ποιο φυσικό αποτέλεσμα.

Έγινε επεξεργασία - divak
Link to comment
Share on other sites

Andreas301 και divak ευχαριστω για της ιδεες σας, μου φένεται πιο σηγουρη η ιδεα της ρητηνης,, θα το φτιαξω σιγα σιγα και βλεπουμε. τον πωρολιθο τον εχω δουλεψει , δουλευεται ευκολα αλλα θελει πολυ δουλεια σε ενα backround 170 χ 65 περιπου....

Link to comment
Share on other sites

φελιζόλ με πολυερθάνη και απο επάνω λεω να το περάσω με ιδικό τσιμέντο Quickrete Quickwall που το συνηθήζουν τα αμερικανάκια στα diy backrounds οπως έβαλα και το σχετικό link http://www.africanfish.info/gastbeitrag_02.html

και για σηγουρια 100% να το περασω με την συγκεκριμένη ρητήνη http://www.neotex.gr/frontoffice/portal.as...11-2A9154ABC521

για να είμαστε σήγουροι. εχει δοκιμάσει καποιος χομπίστας κατι τέτιο? θα ήθελα την γνώμη σας,,, τωρα το που θα τα βρω αυτα τα υλικα ειναι ενα θέμα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...