Jump to content

Apple Snail Προβληματισμός


Recommended Posts

Σήμερα το πρωί (επειδή ειχαν και απεργία οι καθηγητές :hysterical: )πήγα να πάρω 3 apple snails για το φυτεμένο rio 125 μου έχοντας διαβάσει απο το AZ πως τα golden είναι καταληλα για φυτεμένα ενυδρεία.Πηγαίνοντας λοιπών ο petshoπας μου λέει πως μπορεί να μου φάνε τα φυτά :hysterical:

Μου έκανε μεγάλη εντίπωση γιατι νόμιζα πως τα golden apple snail ειναι τα μόνα σαλιγγαρια που κάνουν για φυτεμένα ενυδρεία

Τελικά δεν τα πήρα

Τί να κάνω??? :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το πρωί (επειδή ειχαν και απεργία οι καθηγητές :hysterical: )πήγα να πάρω 3 apple snails για το φυτεμένο rio 125 μου έχοντας διαβάσει απο το AZ πως τα golden είναι καταληλα για φυτεμένα ενυδρεία.Πηγαίνοντας λοιπών ο petshoπας μου λέει πως μπορεί να μου φάνε τα φυτά :hysterical:

Μου έκανε μεγάλη εντίπωση γιατι νόμιζα πως τα golden apple snail ειναι τα μόνα σαλιγγαρια που κάνουν για φυτεμένα ενυδρεία

Τελικά δεν τα πήρα

Τί να κάνω??? :ninja:

Ισως τα δικα σους τα εχουν μαθει να τρωνε φυτα!! :hysterical:

Το σαββατο που θα ερθεις με το φιλο σου τον psaroukla... κατι θα βρεις να παρεις!! Απο αυτα που δεν τρωνε!! :hysterical:

Παντως... γενικα να ξερεις... για να φανε τα μηλοσαλιγκαρα φυτα... πρεπει να εχουν μεινει μερες πολλες αταιστα!!

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το πρωί (επειδή ειχαν και απεργία οι καθηγητές :hysterical: )πήγα να πάρω 3 apple snails για το φυτεμένο rio 125 μου έχοντας διαβάσει απο το AZ πως τα golden είναι καταληλα για φυτεμένα ενυδρεία.Πηγαίνοντας λοιπών ο petshoπας μου λέει πως μπορεί να μου φάνε τα φυτά :hysterical:

Μου έκανε μεγάλη εντίπωση γιατι νόμιζα πως τα golden apple snail ειναι τα μόνα σαλιγγαρια που κάνουν για φυτεμένα ενυδρεία

Τελικά δεν τα πήρα

Τί να κάνω??? :ninja:

Καλά έκανες διότι υπάρχουν δυο είδη από αυτά το ένα τρώει φυτά το άλλο όχι.

Η διάφορες μεταξύ των δυο είναι υπαρκτές αλλά και δυσδιάκριτες

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι θυμάμαι μου είπε πως για φυτεμένα ενυδρεία κάνει ενα ασιατικό είδος golden apple snail

Ξέρεί κανείς κάτι σε σχέση με αυτό?

Έγινε επεξεργασία - Freeman
Link to comment
Share on other sites

Απο οτι θυμάμαι μου είπε πως για φυτεμένα ενυδρεία κάνει ενα ασιατικό είδος golden apple snail

Ξέρεί κανείς κάτι σε σχέση με αυτό?

Αυτα που πηγες να παρεις.... ήταν black apple snails??

https://my.sfwmd.gov/portal/page/portal/com...il_11_15_07.jpg

??

Link to comment
Share on other sites

Αυτα που πηγες να παρεις.... ήταν black apple snails??

https://my.sfwmd.gov/portal/page/portal/com...il_11_15_07.jpg

??

Οχι έγραφε golden apple snails και είχαν το κλασικό κίτρινο χρώμα και άσπρο δέρμα

Link to comment
Share on other sites

Μην σας εξαπατά το χρώμα ότι είναι κίτρινο δεν είναι και Pomacea bridgesii το όποιο αφήνει ως επιτοπλείστον τα φυτά του ενυδρείου ήσυχα.

Κίτρινο μπορεί να είναι και το Pomacea canaliculata το οποίο τρώει τα φυτά.

Υπάρχουν πολλές χρωματικές παραλλαγές και το κριτήριο επιλογής ενός γνήσιου Pomacea bridgesii δεν είναι το χρώμα, υπάρχουν και καφέ, άσπρα, μπλε κτλ. Τα σαλιγκάρια αυτά τα έχουν κάνει επιλεκτικές αναπαραγωγές εξού και τα διαφορετικά χρώματα.

Φυσικά το ίδιο ισχύει και για το Pomacea canaliculata το οποίο το έχουν παρδαλίνει και αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα εδώ

Από αριστερά επέλεξε εκεί που γράφει Species

περίπου στην μέση θα δεις κάποια κατατοπιστικά σκίτσα

Link to comment
Share on other sites

παιδια το ξαναλεω εγω 5 ωρες τα αφηνω χωρις ταμπλετα αλγης και η κρυπτοκορινα μου εχει μεινει μιση!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Θελω και εγω σαλιγκαρο αλλα φοβαμαι τα φυτακια μου... Ηδη τα σκιζουν τα σεβερουμ.... Πως τα ξεχωριζουμε...;; Ενα λινκ;;

Link to comment
Share on other sites

Θελω και εγω σαλιγκαρο αλλα φοβαμαι τα φυτακια μου... Ηδη τα σκιζουν τα σεβερουμ.... Πως τα ξεχωριζουμε...;; Ενα λινκ;;

Χρωμα (κιτρινο) και ταυτοχρονα γωνια 90 μοιρων στο κελυφος με το στομιο

Σελ 19 κατω κατω

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=1880

Πολυ καλα αλγοφαγα σαλιγγαρια ειναι τα zebra nerite snails.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα εδώ

Από αριστερά επέλεξε εκεί που γράφει Species

περίπου στην μέση θα δεις κάποια κατατοπιστικά σκίτσα

παιδια το ξαναλεω εγω 5 ωρες τα αφηνω χωρις ταμπλετα αλγης και η κρυπτοκορινα μου εχει μεινει μιση!!

Σύμφωνα με αυτά που λέει ο Χρήστος έχεις καταλήξει στο ποιό είδος έχεις;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...