Jump to content

Guppy


nickst

Recommended Posts

εχω ενα 60 λιτρων ενυδρειο της juwel και εχω μεσα 5 γκαπυ 3 κορι εναν γλειφτη εναν μονομαχο και ενα σαλιγκαρι.σημερα ειδα μικρα ψαρακια γεννησαν τα γκαπυ μου.αγορασα μια γεννηστρα και τα εβαλα μεσα 9 ειναι τροφη τα εριξα λιγο απο τα φιλαρακια που εχω τα ετρυψα με το χερι και τα εριξα αν και λιγο που τσιμπισαν εμεινε μεσα ολη στον πατο.καθε ποτε να τα ριχνω τροφη ενταξει ειναι λετε?οριστε και μερικες φωτο

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα ακριβώς την ερώτησή σου! :ninja: Μπορείς να την επαναδιατυπώσεις???

Link to comment
Share on other sites

Σιφωναρισε την τροφη να μη μεινει μεσα.

Ταιζε πολλες φορες και ελαχιστα να τρωγεται συντομα.

Κανε μερικη αλλαγη νερου και καθε μερα αν μπορεις (σε σωστη θερμοκρασια το νερο και με αντιλχωριο- πολυ αργη εισαγωγη)

Link to comment
Share on other sites

θελω να ρωτησω καλα εκανα που τα εβαλα στην γεννηστρα?με την τροφη που ριχνω που τριβω τα φυλλαρακια και τα ριχνω εντεξει θα ειναι?εριξα πριν αλλα οπως βλεπεις εχει πεσει στον πατο της γεννηστρας τροφη πειραζει?

Link to comment
Share on other sites

Βασικά αν συσσωρεύεται πολύ τροφή στον πάτο είναι ένα πρόβλημα! Το μυστικό είναι μικρά και ''συχνά'' γεύματα, 2-3 φορές την μέρα, ώστε η ποσότητα τροφής που ρίχνεις να μπορεί να καταναλωθεί μέσα σε λίγα λεπτά!

Link to comment
Share on other sites

Νομιζα οτι ελεγες για ενυδρειακι γεννηστρα.

Εσυ λες αυτα τα δυχτινα τα κλουβια.

Δεν ξερω απο αυτα, Δεν τα χρησιμοποιω.

Συγνωμη.

Link to comment
Share on other sites

πλαστικη ειναι ειναι απλα την εχω μεσα στο ενυδρειο μου...πως να την βγαλω την τροφη απο μεσα θα μου φυγουν και θα θελω να τα ψαρεψω παλι.

Link to comment
Share on other sites

εβγαλα τα ψαρακια αδειασα το νερο και τα ξαναεβαλα μεσα με καινουργιο...την τροφη που ριχω δεν βλεπω να τη τρωνε παντως τα φυλλαρακια τριμενα δηλαδη.

Link to comment
Share on other sites

παιδια πλαστικη γεννηστρα μην χρησιμοποιειτε κατα την γνωμη μου για γκαπυ ειχα 10 και τωρα μου εχουν μεινει 6 εχει κατι τρυπες στον πατο και βγαινουν απο εκει και τα τρωνε τα μεγαλα.παρηγγειλα μια αλλα με δυχτι γυρω γυρω.

Link to comment
Share on other sites

Εγω που εχω guppies δεν σας προτεινω τις γεννηστρες.. Τα ψαρια οταν μπουν εκει μεσα στρεσαρονται τοσο πολυ που η θηλυκες ειτε θα γεννησουν τα μωρα προωρα ειτε θα πεθανουν.. Οποτε αν θελετε οι γεννες σας να ειναι επιτυχημενες απλως βαλτε κερατοφυλλο στο ενυδρειο σας και τα μικρα θα κρυβονται εκει... Και το κερατοφυλλο κανει καλο και στο ενυδρειο σας γιατι ειναι ρουφηχτρα αλγων και ολων των βλαβερων ουσιων!! :D

Link to comment
Share on other sites

Λίτρα-φυτά-κρυψώνες-ηρεμία-σωστές συνθήκες-σωστός συνδυασμός συγκατοίκων.

Η συνταγή της επιτυχίας! :D

Έγινε επεξεργασία - FotisGt
Link to comment
Share on other sites

Εγω που εχω guppies δεν σας προτεινω τις γεννηστρες.. Τα ψαρια οταν μπουν εκει μεσα στρεσαρονται τοσο πολυ που η θηλυκες ειτε θα γεννησουν τα μωρα προωρα ειτε θα πεθανουν.. Οποτε αν θελετε οι γεννες σας να ειναι επιτυχημενες απλως βαλτε κερατοφυλλο στο ενυδρειο σας και τα μικρα θα κρυβονται εκει... Και το κερατοφυλλο κανει καλο και στο ενυδρειο σας γιατι ειναι ρουφηχτρα αλγων και ολων των βλαβερων ουσιων!! :unsure:

Έχετε δεί ζωοτόκο να γεννάει? που μόλις ελευθερωθεί το μικρό γυρίζει η μάνα αμέσως και το τρώει?

Με την ελεύθερη γέννα απο τα 30-40 μωρά θα σωθούν μόνο καμιά 10ριά.

Εγώ χρόνια τώρα βάζω τα ζωοτόκα μου σε γεννήστρες και έχω 100% επιτυχία. Όμως μετα απο 10-15 μέρες μόλις τα μικρά ξεψαρώσουν ή τα αφήνω ελέυθερα στο μεγάλο ενυδρείο ή άν έχω χώρο στο μικρό αναπαραγωγής τα αφήνω εκεί.

Αφηνωντάς τα στο μεγάλο θα χάσω βέβαια και 5-6 μικρά.

Το μυστικό είναι να παρακολουθείς το θηλυκό και μόλις καταλάβεις ότι είναι έτοιμη την βάζεις στην γεννήστρα το βράδυ καμιά ώρα πριν κλείσεις το φως. Άν δεν γεννήσει ως τις πρώτες πρωινές ώρες την αφήνεις ελευθερη και το βράδυ πάλι το ίδιο. Άν δεν ξαναγεννήσει τότε μην ασχοληθείς άλλο και άσε την να γεννήσει εκτός γεννήστρας. Βρές κάποιο κόλπο πχ ρίξε φαγητο για να ανέβουν τα ζωοτόκα στην επιφάνεια και να την πιάσεις εύκολα χωρίς να στρεσαριστεί πολύ. Φυσικά άν γεννήσει την ελευθερώνεις μετά απο μία ώρα.Ταίζεις τα μικρά πολλές φορές από λίγο με τροφή πούδρα για νεογέννητα και σε περίπου 10-15 μέρες μόλις κρίνεις ότι έχουν μεγαλώσει κάπως "κεντράρεις" την γεννήστρα πάνω απο τα φυτά σου (αν έχεις) και τα αφήνεις ελεύθερα. Προσπάθησε εκείνη την ώρα να έχεις χαμηλό φωτισμό.

Τα Guppy σου σε λίγο καιρό θα γίνουν 10πλάσια και θα βαρεθείς να δίνεις.

Καλή επιτυχία :D;):huh:

Link to comment
Share on other sites

Εγω που εχω guppies δεν σας προτεινω τις γεννηστρες.. Τα ψαρια οταν μπουν εκει μεσα στρεσαρονται τοσο πολυ που η θηλυκες ειτε θα γεννησουν τα μωρα προωρα ειτε θα πεθανουν.. Οποτε αν θελετε οι γεννες σας να ειναι επιτυχημενες απλως βαλτε κερατοφυλλο στο ενυδρειο σας και τα μικρα θα κρυβονται εκει... Και το κερατοφυλλο κανει καλο και στο ενυδρειο σας γιατι ειναι ρουφηχτρα αλγων και ολων των βλαβερων ουσιων!! :rasp:

Λίτρα-φυτά-κρυψώνες-ηρεμία-σωστές συνθήκες-σωστός συνδυασμός συγκατοίκων.

Η συνταγή της επιτυχίας! :unsure:

:D;):huh:

Θα επιζησουν αρκετα. Τοσα που και παλι προβλημα χωρου θα εχεις και δεν θα ξερεις τι να τα κανεις.

Θα αρχισεις τις ανταλλαγες (για φρεσκο αιμα) και τα χαρισματα. :unsure::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Αν τα αφήσει στο ενυδρείο του και μεγαλώσουν, μετά δεν θα υπάρχει πρόβλημα αιμομιξίας???

Link to comment
Share on other sites

τωρα τα εχω στην γεννηστρα μεσα στο ενυδρειο μου αλλα εχω κλεισει τις τρυπες απο κατω για να μην μου φευγουν και ειναι μια χαρα μεγαλωνουν κανονικα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

KAI H PLASTIKH KALH EINAI....APLA KATO APO TIS TRYPOULES POY YPARXOYN MPOREITE NA BALETE LIGO TOYLI APO MPOYMPOYNIERA....

Link to comment
Share on other sites

KAI H PLASTIKH KALH EINAI....APLA KATO APO TIS TRYPOULES POY YPARXOYN MPOREITE NA BALETE LIGO TOYLI APO MPOYMPOYNIERA....

Ρενια εκανες διπλο φαουλ.

Εγραψες και greeklish και κεφαλαια γραμματα, ταυτοχρονα. :D

2 βολες και η μπαλα απο τα πλαγια :thumbup:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=24122

Link to comment
Share on other sites

εγω στην δικια μου την γεννηστρα εχω βαλει ζιλοτειπ στις τρυπουλες γιατι μου εβγαιναν και τα ετρωγαν και ειναι ολα μια χαρα τωρα.

Link to comment
Share on other sites

οχι μια χαρα μου ειναι ειχα 5 μετα απο ενα μηνα τα αφησα ελευθερα μεσα στο ενυδρειο και τωρα εχν αλλα 11 μικρα μεσα στην γεννηστρα μια χαρα φαινονται.

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλετε μπορώ να σας δώσω κερατόφυλλο (που έχω αρκετό) να δείτε και τον φυσικό τρόπο του μεγαλώματος

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλετε μπορώ να σας δώσω κερατόφυλλο (που έχω αρκετό) να δείτε και τον φυσικό τρόπο του μεγαλώματος :D

Και εγω αυτο πιστευω.... Με λιγες φυσικες κρυψωνες παραπανω ολα ειναι μια χαρα........ :thumbup::thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

μεχρι τωρα δεν εχω προβλημα παιδια τα πεντε που εδω και δυο εβδομαδες εκλεισαν μηνα και τα αφησα ελευθερα μεσα στο ενυδρειο ειναι μια χαρα μεγαλωνουν τρωνε κολυμπανε ολο ζωντανια.απλα δεν βαζω ποτε την θηκυλια μεσα στην γεννηστρα γενναει κανονικα στο ενυδρειο και μετα τα βαζω εγω στην γεννηστρα.δεν μου εχει πεθανει κανενα μεχρι τωρα μεγαλωνουν κανονικοτατα και τα βλεπω πολυ ηρεμα.μολις κλεισουν και αυτα μηνα και μεγαλωσουν λιγο θα τα αφησω με τα υπολοιπα στο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχομαι ολα να σου πανε καλα!! :D Αλλα εμενα προσωπικα μου αρεσει να τα βλεπω να προσπαθουν να επιβιωσουν απο τα μεγαλα... να γινετε αυτο το κηνυγητο με τα μεγαλυτερα... Να τα βλεπω να κρυβονται... Να προσπαθουν να φανε την τροφη ενω διπλα τους ειναι τα ενηλικα... Και μετα οταν μεγαλωσουν να πηγαινουν διπλα διπλα με τα αλλα... Αυτο μου αρεσει εμενα και αυτο πιστευω γινεται και στην φυση οπου ζουν!!!! :thumbup: :thumbup: :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...