Jump to content

2213 εως 250 λιτρα??


Nikolakias

Recommended Posts

Απλα εχω ενα εσωτερικο της eheim και σκεφτομαι να βαλω εξωτερικο και λεω αν παρω κατι να παρω κατι που να κανει και στο επομενο ενυδρειο που σκεφτομαι να παρω max 200 λιτρα.Το 2213 θα με καλυπτει η θα πρεπει να παρω μεγαλυτερο ? :D

Link to comment
Share on other sites

Σε τι ενυδρειο θελεις να το βαλεις τωρα (λιτρα, ζωντανα ειδος και αριθμο)

Για 200αρι δεν φτανει μονο του ασχετα οτι λεει εως 250 λιτρα.

Αυτο το "εως" μπορει να σημαινει πολλα.

πχ 250λιρο αλλα με ελαχιστα ψαρια, με πολλα φυτα, με κυκλοφορητη για βοηθεια κλπ

Link to comment
Share on other sites

Σε 60 λιτρα το θελω.Απλα το σκεφτηκα ετσι ωστε να μην αγορασω κατι αλλο αργοτερα.Ψαρακια για την ωρα τιποτα :D

Έγινε επεξεργασία - Nikolakias
Link to comment
Share on other sites

Για 60 λιτρα ενα 2211 ειναι τελειο και ποτε ενα eheim της σειρας classic δεν θα παει χαμενο.

Κατι θα χρειαστει ακομα και το μικρο 2211.

Για καμια επεξεργασια νερου σε δοχειο, για καμια καραντινα κλπ

Link to comment
Share on other sites

Ειναι μικρη η διαφορα του 2211 με το 2213 και πρεπει να εχει και διαφορα στην αποδοση λογικα..Αυτα ειναι μαζι με τα υλικα?

Link to comment
Share on other sites

2211 http://www.eheim.de/eheim/pdf/en/anleitung...211_classic.pdf

2213 http://www.eheim.de/eheim/pdf/en/anleitung...213_classic.pdf

Πωλειται σε διαφορες "εκδοσεις".

Με, χωρις υλικα, με σφουγγαρια μονο, με substrat pro, χωρις βανακια, με μονο βανακια, με διπλα βανακια για ευκολη αποσυνδεση.

Ομως οι σωληνες, το μπαστουνι εισαγωγης και το spraybar ειναι στανταρ εξοπλισμος νομιζω.

Κανεις ερευνα αγορας και συγκριση τιμων και επιλεγεις.

Αν δεν εχει μεγαλη διαφορα στην τιμη και το 2213 θα ειναι υπερσουπερ για το 60λιτρο, απλα αν πας για ψαρια που δεν θελουν μεγαλη ροη θα πρεπει να στραγγαλιζεις τη ροη απο τα βανακια (δεν ειναι κακο αλλα οχι και οτι καλυτερο παντως για το μοτερ)

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Σε κιχλιδες αφρικης και συγκεκριμενα κοχυλοκιχλιδες και δεν γνωριζω αν εχουν προβλημα στη ροη..Οπως το σκεφτομαι ομως η ροη θα ειναι πολυ δυνατη με το 2213 και αν παιξω με τα βανακια και βαζοντας τη λογικη σιγουρα δεν θα ειναι οτι καλυτερο για το μοτερακι..

Link to comment
Share on other sites

Εκλεισε για το 2213 τοτε..Οπως ειπες και πιο πανω πως ποτε δεν παει χαμενο...Εχει και μεταπωληση :D

Link to comment
Share on other sites

Τη Παρασκευη πρωτα ο Θεος θα μου ερθει το φιλτρο 2213 μαζι με ενυδρειακο βαμβακι,substrat pro αλλα εκανα κοτσανα και πηρα τη συσκευασια των 250ml αλλα εχω ενα κουτι της σερα 250 επισης.Τη σειρα πως να τη βαλω που θα εχω και βαμβακι?τα 500ml θα μου φτασουν ? ;)

Έγινε επεξεργασία - Nikolakias
Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις και σφουγγάρια θα ήταν προτιμότερο να βάλεις απο κάτω προς τα πάνω: Βαμβάκι -> 1 σφουγγάρι -> βιολογικό (substrat pro+sera) - >βαμβάκι.

Αν δεν έχεις σφουγγάρια τότε: Βαμβάκι -> βιολογικό (substrat pro+sera) - >βαμβάκι.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις και σφουγγάρια θα ήταν προτιμότερο να βάλεις απο κάτω προς τα πάνω: Βαμβάκι -> 1 σφουγγάρι -> βιολογικό (substrat pro+sera) - >βαμβάκι.

Αν δεν έχεις σφουγγάρια τότε: Βαμβάκι -> βιολογικό (substrat pro+sera) - >βαμβάκι.

Αν βαλει κατω κατω υαλοβαμβακα,για να τον αλλαζει,καθε φορα θα πρεπει να αδειαζει το φιλτρο.

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα 2215-2217......Ασυζητητή.....!!!!

Link to comment
Share on other sites

σε 60 λιτρα???

και το 2213 υπεραρκετο δεν ειναι jim????

Link to comment
Share on other sites

σε 60 λιτρα???

και το 2213 υπεραρκετο δεν ειναι jim????

Όχι...για φορτωμένο ενυδρείο 60 λίτρων είναι αρκετό αλλά το ξεχνάμε για μεγαλύτερο...Πιστέψτε με μιάς και ποτέ κανένας μας δέν τηρεί τον μάξιμουμ αριθμό ψαριών που μπορούμε να βάλουμε σε ένα ενυδρείο άρα και το φίλτρο μας θα πρέπει να είναι τέτοιο ώστε να μπορεί να αντεπεξέλθει...

Προσωπικά σε 60άρι έχει τύχει να έχω για χρόνια 2217 που απλά είχα μειώσει την ροή με τις βάνες και όταν το χρειάστηκα με κάλυψε σαν δεύτερο σε ένα 450άρι.....

Άν δέν συντρέχει οικονομικός λόγος, τότε το μεγαλύτερο φίλτρο είναι μονόδρομος....size does matter άλλωστε... ;)

Link to comment
Share on other sites

size does matter άλλωστε...

χαχαχαχα!!!!!!

οντως αν δεν συντρεχει οικονομικος λογος 2217 με κλειστα τα ματια!

αλλα αν θες κατι οικονομικο μην φυγεις απο την eheim αλλα μην παρεις και μικροτερο απο το 2213....

οπως ειπε ο jim και εχει και απολυτο δικιο 'για φορτωμένο ενυδρείο 60 λίτρων είναι αρκετό αλλά το ξεχνάμε για μεγαλύτερο'.....

Έγινε επεξεργασία - chris z3
Link to comment
Share on other sites

σε 60 λιτρα???

και το 2213 υπεραρκετο δεν ειναι jim????

Ειναι ηδη στον δρομο..οποτε το ξεχναω ;)

Link to comment
Share on other sites

Αν βαλει κατω κατω υαλοβαμβακα,για να τον αλλαζει,καθε φορα θα πρεπει να αδειαζει το φιλτρο.

Δεν νομίζω να είναι πρόβλημα. Με το δεδομένο ότι τα υλικά δεν είναι χύμα αλλά μέσα σε διχτάκια.

Δεν είναι και κάνα θηρίο το 2213 άλλωστε.

Βασικά λόγω του ότι μιλάμε για Tanganyika άρα για άμμο θα έλεγα ότι θα προσφέρει πολλά αν μπει μπόλικο βαμβάκι στον πάτο.

Link to comment
Share on other sites

Σε κιχλιδες αφρικης και συγκεκριμενα κοχυλοκιχλιδες και δεν γνωριζω αν εχουν προβλημα στη ροη..Οπως το σκεφτομαι ομως η ροη θα ειναι πολυ δυνατη με το 2213 και αν παιξω με τα βανακια και βαζοντας τη λογικη σιγουρα δεν θα ειναι οτι καλυτερο για το μοτερακι..

Την ροή άφησέ την όπως είναι, δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα, έχω κι εγώ το 2213 σε 60 και με το spraybar είναι μια χαρά, άσε που δεν έχει και καμιά τρελή ροή (440λ/ω).

Link to comment
Share on other sites

Εγω εκανα το λαθος και το εβαλα το 2213 σε RIO 125............ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ!!!

Ψαχνω για 2217 τωρα!!

Και ΔΕΝ εχω πολλα ψαρια!!!

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τα παιδιά,πάρε καλύτερα μεγαλύτερο φίλτρο,να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο και να το χρησιμοποιήσεις και στο μεγαλύτερο μελλοντικά. ;)

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τα παιδιά,πάρε καλύτερα μεγαλύτερο φίλτρο,να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο και να το χρησιμοποιήσεις και στο μεγαλύτερο μελλοντικά. ;)

:D

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να είναι πρόβλημα. Με το δεδομένο ότι τα υλικά δεν είναι χύμα αλλά μέσα σε διχτάκια.

Δεν είναι και κάνα θηρίο το 2213 άλλωστε.

Βασικά λόγω του ότι μιλάμε για Tanganyika άρα για άμμο θα έλεγα ότι θα προσφέρει πολλά αν μπει μπόλικο βαμβάκι στον πάτο.

Aν θεωρεις ορθο,το να αδειαζεις ολοκληρο φιλτρο καθε φορα για χαρη του υαλοβαμβακα,απο μενα πασο................ ;)

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τα παιδιά,πάρε καλύτερα μεγαλύτερο φίλτρο,να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο και να το χρησιμοποιήσεις και στο μεγαλύτερο μελλοντικά. ;)

Να πω πως το φιλτρο το παραλαμβανω αυριο οποτε για να παρω μεγαλυτερο δεν γινετε.Το ενυδρειο μου ειναι 54 λιτρα για την ακριβεια και πιστευω πως θα με καλυψει.Αν ηταν 120 λιτρα οκ να παρω μεγαλυτερο μιας και ο στοχος μου ειναι max 200-240 λιτρα στο κοντινο μελλον αφου παρω δικο μου σπιτι.Οποτε στα 200 λιτρα θα χρειαστω κατι παρα πολυ μεγαλυτερο.Με αυτο το φιλτρο θα εχω ενα ενυδρειο 60 λιτρων με καλο εξοπλισμο χωρις προβληματα.Νομιζω πως ειναι καλη αυτη η αγορα..

Link to comment
Share on other sites

επειδη λιγο μπερδευτηκα μηπως μπορει καποιος να μου πει την ιδανικη σειρα των υλικων και αν φτανουν τα 250 ml siporax-250ml substrat ?Συνολο 500ml

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...