Jump to content

Κύκλος Φεγγαριού


sarevock

Χρωματα  

114 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Σκεπτόμενος την αλλαγή συμπεριφοράς στα ψάρια με την προσομοίωση Ανατολής-Δύσης θέλω να το πάω "παρακάτω" ...

...τι γίνεται δηλαδή όταν υπάρχει φεγγάρι... (όχι απλά ένα φωτάκι για φεγγάρι αλλά προσομοίωση του κύκλου του). :blush: δε μπορεί... κάποια "μυστικά" θα κρύβει και η νύχτα! :P

Έχοντας αντίστοιχο εξοπλισμό για αυτό (π.χ. IKS, GHL κτλ) θέλω να το παλέψω... :D
Το θέμα όμως είναι το "χρώμα", ποιο ταιριάζει πιο κοντά στο φεγγάρι όχι όπως το βλέπουμε εμείς αλλά κάτω από το νερό πως φαίνεται!

Τι προτείνεται εσείς ? :)







(αν κάποιος mod πιστεύει ότι πρέπει να μπούνε κι άλλοι συνδυασμοί χρωμάτων στην ψηφοφορία ας το κάνει!) :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ νομίζω πως το κίτρινο(απαλό) είναι το κατάλληλο για την προσομοίωση του φεγγαριού ,αλλά γιατί τα περισσότερα moonlight είναι μπλε δεν έχω καταλάβει ;)

Link to comment
Share on other sites

Ψηφίζω ψυχρό λευκό!Τώρα που καλοκαιριάζει πήγαινε για βραδινό μπανάκι.Θα σε βοηθήσει να διαλέξεις! ;)

Link to comment
Share on other sites

Ψηφίζω ψυχρό λευκό!Τώρα που καλοκαιριάζει πήγαινε για βραδινό μπανάκι.Θα σε βοηθήσει να διαλέξεις! ;)

Κι εγω επισης!!!

Καποιος μοντ ας το βαλει σαν επιλογη... για να ψηφισουμε!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Πρόσθεσα το λευκό και το ψήφησα κιόλας

Το λευκό χρώμα το θεωρώ πιο φυσικό από όλα αλλά θέλει προσοχή να μην είναι δυνατό.

Link to comment
Share on other sites

Πρόσθεσα το λευκό και το ψήφησα κιόλας

Το λευκό χρώμα το θεωρώ πιο φυσικό από όλα αλλά θέλει προσοχή να μην είναι δυνατό.

Τωρα ειμαστε κομπλε.... ;)

Τωρα ψηφισα κι εγω1!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι μονο ψυχρο λευκο το χρωμα του φαργαριου. Δεν εχει δει κατα περιοδους και θερμο λευκο?

Αυτο που λενε χλωμο ή κιτρινο φεγγαρι?

ΥΓ Χρηστο καλυτερα θα ηταν να ειναι διπλα διπλα στις επιλογες της ψηφοφοριας τα δυο λευκα χρωματα (θερμο και ψυχρο λευκο) και φυσικα να επισημαινεται ως "ψυχρο" το δευτερο λευκο και οχι σκετο λευκο. ;)

Link to comment
Share on other sites

Εγω τι να ψηφισω που το δικο μου Moonlight οταν το εχω τερμα απο το ρεοστατη βγαζει ψυχρο λευκο και οταν το χαμηλωνω θερμο? :D

Και μ'αρεσουν και τα δυο. ;)

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Το θερμό λευκό μου θυμίζει ανατολή-δύση, προτιμώ ψυχρό λευκό που δίνει την αίστηση του παγωμένου νερού! Μπρρρ... :D;)

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

Εγω τι να ψηφισω που το δικο μου Moonlight οταν το εχω τερμα απο το ρεοστατη βγαζει ψυχρο λευκο και οταν το χαμηλωνω θερμο? :D

Και μ'αρεσουν και τα δυο. ;)

Όταν αλλάζει ο χρωματισμός του είναι ένα "κλικ" πριν το κάψιμο... ;)

Κράτα το πιο χαμηλά... :)

Link to comment
Share on other sites

Βλεπω οι περισσοτεροι ειναι προς "Λευκο-Μπλε"... πιστευα οτι κατι σε "κιτρινακι" θα ηταν πιο κοντα...

Link to comment
Share on other sites

Βλεπω οι περισσοτεροι ειναι προς "Λευκο-Μπλε"... πιστευα οτι κατι σε "κιτρινακι" θα ηταν πιο κοντα...

Εγώ θα είμαι πιο αυστηρός νε μεν οι περισσότεροι είναι στο μπλε λευκό αλλά δεν βλέπω να έχει επιχειρηματολογήσει κανένας γιατί;

Αν θέλεις πραγματικά να κάνεις προσομοίωση φεγγαριού δεν έχεις να δεις και ο ίδιος σου το χρώμα του φεγγαριού που κυμαίνεται από λευκό χαμηλής φωτεινότητας έως πορτοκαλί.

Και μάλιστα όταν είναι ολόγιομο είναι πιο φετινό από ότι όταν είναι ¼, και μην ξεχνάς της μέρες που δεν έχει φεγγάρι.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα είμαι πιο αυστηρός νε μεν οι περισσότεροι είναι στο μπλε λευκό αλλά δεν βλέπω να έχει επιχειρηματολογήσει κανένας γιατί;

Ελα ντε... ;)

Link to comment
Share on other sites

Βρηκα κατι φθηνες λαμπες εδω, λεω να "παιξω" με συνδιασμους...

...βλεπωντας και κανοντας! ;)

Link to comment
Share on other sites

Σπύρο πρέπει να ανεβάσεις φωτό από θερμό λευκό!Δεν θα το ξαναπώ!!! ;)

Link to comment
Share on other sites

αν και εχω λευκες λαμπες το αποτελεσμα που παιρνω ειναι θερμο λευκο.

λογικα εξαιτιας του νερου μου. :) (τυρφη/ξυλα)

η φωτο ειναι στα 9volt

post-12923-1269811291_thumb.jpg

νομιζω στις περισσοτερες φασεις του φεγγαριου το φως του ειναι θερμο

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...

θερμο λευκο για μενα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

εγω την πάτησα πήρα μπλέ , ειναι ωραίο αλλά μου θυμίζει μπαράκι και φοβάμαι μηπως τα ψάρια

γίνουν μπαρόβια !! ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Προσωπικά πιστεύω οτι ο συνδιασμός του θερμού με το μπλέ φέρνει πρός τον φωτισμό του φεγγαριού.

Και αυτό γιατι , πιστεύω , ότι μόλις το φώς του φεγγαριού περνάει την επιφανεια του νερού αρχίζει και φέρνει λίγο πρός το μπλέ.

Σκέτο μπλέ δείχνει κάπως αφύσικο ενώ μαζί με το θερμό φέρνει όμορφο αποτέλεσμα. Απλά το θερμό πρέπει να έχει μικρότερη απόδωση για να δέσει με το μπλέ και όχι να το καλύψει.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά πιστεύω οτι ο συνδιασμός του θερμού με το μπλέ φέρνει πρός τον φωτισμό του φεγγαριού.

Και αυτό γιατι , πιστεύω , ότι μόλις το φώς του φεγγαριού περνάει την επιφανεια του νερού αρχίζει και φέρνει λίγο πρός το μπλέ.

Σκέτο μπλέ δείχνει κάπως αφύσικο ενώ μαζί με το θερμό φέρνει όμορφο αποτέλεσμα. Απλά το θερμό πρέπει να έχει μικρότερη απόδωση για να δέσει με το μπλέ και όχι να το καλύψει.

Αυτο ακριβως μπορει να επιτευχθει (και απο δοκιμες που εχω κανει) με ψυχρο λευκο.

Ειναι αναμεσα σε θερμο και μπλε ;)

Παντα ομως χρειαζεται προσοχη στη φωτεινοτητα. Φεγγαροφως ειπαμε, οχι ηλιος.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...