Jump to content

Νέο ενυδρείο με Multifaciatus- Συμβουλές


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους!

Καταρχάς να πω ένα πολύ μεγάλο ευχαριστώ για όλη την πολύ καλή πληροφορία που είναι αποτυπωμένη στο forum.

Αυτές τις μέρες θα παραγγείλω ένα ενυδρείο juwel στο οποίο θα τοποθετήσω 4 κιχλίδες neolamprologus multif. καθώς από ότι διάβασα φιλοξενούνται μια χαρά στα 60lt και πάνω. Επίσης μου αρέσουν πολύ αυτά τα ψαράκια και θα ήθελα να τα δω να κάνουν και μικρά.

Είμαι έτοιμος να παραγγείλω το ενυδρείο της Juwel Rekord 800 στα 110 Litr ( 81 x 36 x 45 cm). Για να μην κάνω καμιά βλακεία ήθελα να ρωτήσω τα εξής:

Εκτός από χαλαζιακή άμμο που θέλω να βάλω κάτω, θα χρειαστεί να βάλω και κάποιο υπόστρωμα? (θα βάλω και ένα φυτό)

Επίσης θα βάλω και κάποιες πέτρες. Ξέρει κανείς που μπορώ να τις προμηθευτώ στην Αττική?

Δεδομένου ότι το ενυδρείο έχει το παρακάτω

The JUWEL filter system Bioflow Super consists of:

- 1 heater

- 1 heater holder

- 1 pump

- 1 white filter wool

- 1 carbon sponge, packaged

- 1 green nitrate remover sponge, packaged

- 1 blue filter sponge fine

τι θα χρειαστεί να αγοράσω επιπλέον? Ο τύπος που μου έκανε την προσφορά από το Petshop, μου είπε να αντικαταστήσω κάποια πράγματα από το υπάρχον φίλτρο και να βάλω και μια αεραντλία Rena.

Μπορείτε σας παρακαλώ να μου δώσετε τα φώτα σας για να μην κάνω καμιά βλακεία?

Τι ακριβώς πρέπει να κάνω με το φίλτρο? Να βάλω την αεραντλία που προτείνει?

Επίσης διάβασα κάπου ότι ο συγκεκριμένος θερμοστάτης είναι λιγο προβληματικός. Να τον αλλάξω με κάποιον Jager 75W?

Σας ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά για τις τυχόν απαντήσεις.

Φιλικά,

Σπύρος

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 124
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δε νομιζω οτι χρειάζεσαι υπόστρωμα. Valisneria μονο θα βαλεις?

Πετρες εχει εδω πολυ ωραιες. Θα χρειαστείς και άδεια κελύφη από σαλλιγάρια σίγουρα για multi. Αν βρεις κάπου πες μου και μενα γιατι ψάχνω!

http://www.votsalo.net/

Να αντικαταστησεις μεσα στο φιλτρο το ενα σφουγγαρι με siporax και substrat pro.

Στο μέλλον να σκεφτεις την αγορα ενος εξωτερικου φίλτρου. Το eheim 2213 θα ήταν μια χαρα για τα λίτρα σου.

Αεραντλία βάλε μονο αν σου αρέσει οπτικα. Δεν προσφέρει τίποτα αν με την έξοδο του φίλτρου δημιουργείς ανατάραξη στην επιφάνεια.

Με το καλό να το στήσεις και καλες γέννες! Ειμαι στην ίδια ακριβώς διαδικασία με σένα!!!

Παρε ενα ηλεκτρονικο θερμομετρο να ελέγχεις τη θερμοκρασία πριν πετάξεις αυτον τον θερμοστάτη.

Έγινε επεξεργασία - AmaliaZ
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!

Καταρχάς να πω ένα πολύ μεγάλο ευχαριστώ για όλη την πολύ καλή πληροφορία που είναι αποτυπωμένη στο forum.

Αυτές τις μέρες θα παραγγείλω ένα ενυδρείο juwel στο οποίο θα τοποθετήσω 4 κιχλίδες neolamprologus multif. καθώς από ότι διάβασα φιλοξενούνται μια χαρά στα 60lt και πάνω. Επίσης μου αρέσουν πολύ αυτά τα ψαράκια και θα ήθελα να τα δω να κάνουν και μικρά.

Είμαι έτοιμος να παραγγείλω το ενυδρείο της Juwel Rekord 800 στα 110 Litr ( 81 x 36 x 45 cm). Για να μην κάνω καμιά βλακεία ήθελα να ρωτήσω τα εξής:

Εκτός από χαλαζιακή άμμο που θέλω να βάλω κάτω, θα χρειαστεί να βάλω και κάποιο υπόστρωμα? (θα βάλω και ένα φυτό)

Επίσης θα βάλω και κάποιες πέτρες. Ξέρει κανείς που μπορώ να τις προμηθευτώ στην Αττική?

Δεδομένου ότι το ενυδρείο έχει το παρακάτω

The JUWEL filter system Bioflow Super consists of:

- 1 heater

- 1 heater holder

- 1 pump

- 1 white filter wool

- 1 carbon sponge, packaged

- 1 green nitrate remover sponge, packaged

- 1 blue filter sponge fine

τι θα χρειαστεί να αγοράσω επιπλέον? Ο τύπος που μου έκανε την προσφορά από το Petshop, μου είπε να αντικαταστήσω κάποια πράγματα από το υπάρχον φίλτρο και να βάλω και μια αεραντλία Rena.

Μπορείτε σας παρακαλώ να μου δώσετε τα φώτα σας για να μην κάνω καμιά βλακεία?

Τι ακριβώς πρέπει να κάνω με το φίλτρο? Να βάλω την αεραντλία που προτείνει?

Επίσης διάβασα κάπου ότι ο συγκεκριμένος θερμοστάτης είναι λιγο προβληματικός. Να τον αλλάξω με κάποιον Jager 75W?

Σας ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά για τις τυχόν απαντήσεις.

Φιλικά,

Σπύρος

Καλη αρχη σου ευχομαι φιλε μου...

Αρχικα θα σου πω πως το ενυδρειο σου ειναι ιδανικο για αυτα τα ψαρια μιας και στο μελλον απο τις γεννες θα κανεις μια ωραια οικογενια :thumbup:

Υποστρωμα μην βαλεις!!

Θα μπορουσες αντι για χαλαζιακη αμμο να εβαζες Μπεζ αμμο θαλασσης ωστε να σου ανεβασει και τις τιμες του Ph Kh Gh...Βεβαια και με την χαλαζιακη προσθετοντας λιγο ενυδρειακο αλατι θα εχεις τα επιθυμητα αποτελεσματα...Απλα προσεξε η αμμος να ειναι Μπεζ και οχι καταλευκη μιας και τα ψαρια θα δειξουν ωραιοτερα χρωματα αφου δεν θα βρισκονται σε στρες λογο του οτι το ασπρο αντανακλαει το φως :thumbup:

Μιας και τα ψαρακια αυτα δεν ειναι ιδιαιτερα ρυπογονα θα σου προτεινα να κρατησεις το εσωτερικο και σε περιπτωση που δεις πως εχεις προβλημα με ΝΟ2,ΝΗ3/ΝΗ4,ΝΟ3 να προσθεσεις και ενα εξωτερικο...Μεσα στο φιτλρο θα τοποθετησεις με την σειρα που παει η Ροη-->Χοντροτρυπο σφουγκαρι(Μεγαλων πορων)-->Σφουγκαρι μικροτερων πορων-->Βιολογικα υλικα(Οπως Sera Siporax η Eheim Substrat Pro)-->ενυδρειακο βαμβακι(Filter Wool)...

Για πετρες στην αττικη μπορεις να κανεις μια επισκεψη στο καταστημα EΡΜΗΣ(Κανε κλικ πανω στο ΕΡΜΗΣ)

Αεραντλια δεν θα χρειαστεις παρα μονο σε περιπτωση ασθένειας.Αρκει μια καλη αναταραξη της επιφανειας ωστε να εχεις το απαραιτητο οξυγονο για τα ψαρακια σου...

Οσο αναφορα τον Θερμαντηρα καλη Ιδεα θα ηταν να επαιρνες εναν Jagger 100W μιας και δεν ειναι οι πιο αξιοπιστοι αυτοι τις Juwel :o

Και παλι καλη αρχη και καλως ηρθες στην Αφρικη :);)

Έγινε επεξεργασία - Koing Koing
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!

Καταρχάς να πω ένα πολύ μεγάλο ευχαριστώ για όλη την πολύ καλή πληροφορία που είναι αποτυπωμένη στο forum.

Αυτές τις μέρες θα παραγγείλω ένα ενυδρείο juwel στο οποίο θα τοποθετήσω 4 κιχλίδες neolamprologus multif. καθώς από ότι διάβασα φιλοξενούνται μια χαρά στα 60lt και πάνω. Επίσης μου αρέσουν πολύ αυτά τα ψαράκια και θα ήθελα να τα δω να κάνουν και μικρά.

Είμαι έτοιμος να παραγγείλω το ενυδρείο της Juwel Rekord 800 στα 110 Litr ( 81 x 36 x 45 cm). Για να μην κάνω καμιά βλακεία ήθελα να ρωτήσω τα εξής:

Εκτός από χαλαζιακή άμμο που θέλω να βάλω κάτω, θα χρειαστεί να βάλω και κάποιο υπόστρωμα? (θα βάλω και ένα φυτό) οχι δεν χρειάζεται υπόστρωμα.

Επίσης θα βάλω και κάποιες πέτρες. Ξέρει κανείς που μπορώ να τις προμηθευτώ στην Αττική?Εφόσον είναι Multi από πέτρες μπορείς να βάλεις μόνο για ομορφιά 2-3 που να ταιριάζουν στο μέγεθος τπυ ενυδρείου σου,μπορείς να πάρεις από ενυδρειακά καταστήματα ή μάντρες που πουλάνε οικοδομικά υλικά ,προτίμησε να έιναι ασβεστολιθικές.Από φυτό μια Βαλισνέρεια θα του πήγαινε ωραία.

Δεδομένου ότι το ενυδρείο έχει το παρακάτω

The JUWEL filter system Bioflow Super consists of:

- 1 heater

- 1 heater holder

- 1 pump

- 1 white filter wool

- 1 carbon sponge, packaged Εκτός

- 1 green nitrate remover sponge, packaged εκτός

- 1 blue filter sponge fine

Στη θέση τους θα προσθέσεις όσο παίρνει ενα βιλογικό υλικό όπως siporax της sera ή substratpro της eheim ,αυτό θα βοηθήσει στη πιο καλή φίλτρανση του συστήματος.

τι θα χρειαστεί να αγοράσω επιπλέον? Ο τύπος που μου έκανε την προσφορά από το Petshop, μου είπε να αντικαταστήσω κάποια πράγματα από το υπάρχον φίλτρο και να βάλω και μια αεραντλία Rena.Αεραντλία δεν χρειάζεται να πάρεις.Θα έχεις κυκλοφορία από το φίλτρο σου.

Μπορείτε σας παρακαλώ να μου δώσετε τα φώτα σας για να μην κάνω καμιά βλακεία?

Τι ακριβώς πρέπει να κάνω με το φίλτρο? Να βάλω την αεραντλία που προτείνει?

Επίσης διάβασα κάπου ότι ο συγκεκριμένος θερμοστάτης είναι λιγο προβληματικός. Να τον αλλάξω με κάποιον Jager 75W? Δοκίμασε τον πρώτα και βλέπουμε

Μην ξεχάσεις θα χρειαστείς κελύφη για να βάλεις στο ενυδρείο

Σας ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά για τις τυχόν απαντήσεις.

Φιλικά,

Σπύρος

Σπύρο καλώς ήλθες στη πιο δυνατή γωνιά ,στη Αφρική.Κοίτα στησίματα multi στο θεματικό των αφρικάνων για να πάρεις ιδέες.Κοίτα και εδώ http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=37916

Καλή επιτυχία και εδώ είμαστε :)

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω γραφαμε ταυτοχρονα και οι 3 σχεδον τα ιδια!!! Χαχαχαχα!

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω βρε παιδιά! Με σκλαβώνετε! 10 λεπτά αφού πόσταρα είδα τόσες σαφείς απαντήσεις!

Σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ.

Θα σας ενημερώσω μόλις έχω νεότερα. Μάλλον αύριο θα παραγγείλω το ...hardware και σιγά σιγά θα συγκεντρώσω όλα τα υλικά που χρειάζομαι.

ευχαριστώ και πάλι, να στε καλά!!!

Link to comment
Share on other sites

Δε νομιζω οτι χρειάζεσαι υπόστρωμα. Valisneria μονο θα βαλεις?

Πετρες εχει εδω πολυ ωραιες. Θα χρειαστείς και άδεια κελύφη από σαλλιγάρια σίγουρα για multi. Αν βρεις κάπου πες μου και μενα γιατι ψάχνω!

.....

Πολυ σημαντικο που το ξεχασα ;)

Πρεπει οπωσδηποτε να υπαρχει μια στρωση στον βυθο η σε καποιο μερος του βυθου απλωμενα αδεια κελυφη απο σαλιγκαρια(Γνωστα ως και Κοχλιοι) μιας και τα συγκεκριμενα ψαρακια φωλιαζουν σε αυτα...

Ειναι σημαντικοτερα τα κοχυλια παρα οι πετρες..Οποτε πρεπει να φροντησεις πριν μπουν τα ψαρακια να υπαρχουν ηδη μεσα τα κοχυλια :thumbup:

Υ.Γ Πλακα πλακα αυτη ειναι Αφρικανικη Ομαδα :)

Έγινε επεξεργασία - Koing Koing
Link to comment
Share on other sites

Ναι, αυτό για τα κελύφη) το έχω υπόψην μου. Ευχαριστώ.

Ισχύει ότι θα τα βρω σε Carrefour και ΑΒ? (σαλιγκάρια κατεψυγμένα νομίζω διάβασα)

Όπως και να χει θα ανεβάσω φωτό πριν βάλω μέσα νερό.

Για background είναι καλύτερα κάτι σε μάυρο? μου άρεσαν και τα 3d rock ...

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αυτό για τα κελύφη) το έχω υπόψην μου. Ευχαριστώ.

Ισχύει ότι θα τα βρω σε Carrefour και ΑΒ? (σαλιγκάρια κατεψυγμένα νομίζω διάβασα)

Όπως και να χει θα ανεβάσω φωτό πριν βάλω μέσα νερό.

Για background είναι καλύτερα κάτι σε μάυρο? μου άρεσαν και τα 3d rock ...

Aν σου αρεσουν τα 3d παρε...Μια χαρα κανουν...

Αν βαλεις καποιο χαρτονι απο πισω θα προτεινα κατι σε βαθυ γαλαζοπρασινο ωστε να εχει την αισθηση πως εισαι μεσα στην λιμνη...Επισης και το Γκρι δειχνει ωραια :)

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες κι από μένα στα σκληρά νερά της Αφρικής. Τα υπόλοιπα τα είπαν όλα οι καλοί φίλοι παραπάνω. Καλή συνέχεια.

:)

Link to comment
Share on other sites

Καλυψε ολο το ενυδρειο με κελυφη.

Βαλε και πολλη αμμο μην το λυπηθεις.

Τα μισα κελυφη θα βρεθουν κατω απο την αμμο μετα απο καναν μηνα ;)

ΥΓ:Καλως ηρθες στην Αφρικη. Θα δεις οτι αυτα τα ψαρια θα σε ανταμειψουν.

:)

Έγινε επεξεργασία - vag0s
Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες και καλη αρχη να εχεις!!!

Κοχλιους θα βρεις στη βαρβακειο αγορα στο κεντρο της Αθηνας (στο μεσο της οδου Αθηνας).

Το συγκεκριμενο ειναι απο την κατω μερια που ειναι τα μαγαζια με τα λαχανικα στην αριστερη γωνια(ειναι ενας πακιστανος και να του πεις πως θες να διαλεξεις τα πιο μεγαλα.Ξερει αυτος εχω παρει πολλα) :)

ΥΓ. Εψαξα σε πολλα σουπερ και δεν βρηκα.Ουτε και στο Μακρο

Έγινε επεξεργασία - Nikolakias
Link to comment
Share on other sites

Καλυψε ολο το ενυδρειο με κελυφη.

Βαλε και πολλη αμμο μην το λυπηθεις.

Τα μισα κελυφη θα βρεθουν κατω απο την αμμο μετα απο καναν μηνα :thumbup:

ΥΓ:Καλως ηρθες στην Αφρικη. Θα δεις οτι αυτα τα ψαρια θα σε ανταμειψουν.

:)

Ευάγγελε δεν έιναι και ανάγκη να ¨πνίξει ¨ το ενυδρείο με κελύφη.Καταλαβαίνω το σκεφτικό σου αλλά μπορεί να προσθέσει και μετά ,ανάλογα.

;)

Link to comment
Share on other sites

χμμμ....βαρβάκειος ε? Δεν το είχα σκεφτεί...thanks..

Μια βασική ερώτηση.

Έχω πάρει τα πάντα από εξοπλισμό κλπ. Όμως:

1) Χαλαζιακή άμμο βρήκα μια crystal clear quartz sand η οποία ήταν λίγο χοντρή σαν πολύ λεπτό χαλίκι. Μου κάνει αυτό δεδομένου ότι θα ήθελα να αποφύγω την κανονική ψιλή άμμο?

2)Όταν πήγα να διαλέξω βακτήρια χάθηκα. Καμιά πρόταση?

Ευχαριστώ πολύ και καλημέρες!

Link to comment
Share on other sites

χμμμ....βαρβάκειος ε? Δεν το είχα σκεφτεί...thanks..

Μια βασική ερώτηση.

Έχω πάρει τα πάντα από εξοπλισμό κλπ. Όμως:

1) Χαλαζιακή άμμο βρήκα μια crystal clear quartz sand η οποία ήταν λίγο χοντρή σαν πολύ λεπτό χαλίκι. Μου κάνει αυτό δεδομένου ότι θα ήθελα να αποφύγω την κανονική ψιλή άμμο?

2)Όταν πήγα να διαλέξω βακτήρια χάθηκα. Καμιά πρόταση?

Ευχαριστώ πολύ και καλημέρες!

Καλημερα!Εγω απ'οτι εχω διαβασει θελουν ψιλη αμμο γιατι ετσι τη βαζουν στο στομα τους και καθαριζουν τα βραγχια τους.Την εχω δει αυτη που λες μιας και την ειχα δοκιμασει.Επισης δεν ξερω κατα ποσο θα μπορουν να θαβουν τα κοχυλια.Εγω παντως εβαλα αμμο θαλασσης απο τη παραλια γιατι απο οικοδομικα υλικα ηταν πολυ σκουρο το χρωμα(γκρι).Αν μαζεψεις απο παραλια θελει παρα πολυ καλο πλυσιμο και με καυτο νερο.;-)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Χαιρετώ όλους τους φίλους της Αφρικης ! Χάρη στις πολύτιμες συμβουλές σας το ενυδρείο μου ετοιμάζεται σιγά σιγά. Παρακάτω παραθέτω την πρώτη μου φωτό. Μέχρι τώρα έπλυνα καλά το ενυδρείο με νερό και ξύδι. έβαλα μπλε φελιζόλ κάτω. Κόλλησα τις πέτρες με λίγη ενυδρειακή σιλικόνη.

Τέλος ξέπλυνα 15 κ. άμμου που αγόρασα (0.6mm ) και 4 κιλά αραγωνίτη ίδιας κοκομετρίας. Τα ανακάτεψα και έχω χρησιμοποιήσει το 80-85 % αυτού του μίγματος. Τοποθέτησα την άμμο και τώρα μένει να βάλω 2-3 πέτρες ακόμα.

Παράλληλα μουλιάζει εδώ και 5 μέρες ένα κομματι driftwood mopani που αγόρασα!

Πραγματικά ανυπομονώ να το δω να δουλεύει, αλλά κάνω πολύ αργά βήματα για να μην το μετανιώσω...

Κάθε συμβουλή σας πολύτιμη. Μέχρι το Σαββατοκύριακο ελπίζω να το έχω ολοκληρώσει και μετα θα το γεμίσω νερό, ώστε να ξεκινήσει το στρώσιμο....

post-18657-1271794133_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Σπύρο παρακολουθούμε με ενδιαφέρον την προσπάθεια σου και όλα δείχνουν να πηγαίνουν καλά. Η μόνη επισήμανση που έχω να κάνω αφορά το ξύλο που σκέφτεσαι να βάλεις στο ενυδρείο. Επειδή τα λίτρα δεν είναι πολλά και χωρίς να γνωρίζω το μέγεθος του ξύλου, να έχεις στο μυαλό σου ότι μπορεί να σε δυσκολέψει στο να επιτύχεις τις σκληρότητες που επιθυμείς. Καλή συνέχεια.

:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Πόσο πάχος σε εκατοστά είναι η άμμος που έβαλες γιατί από τη φωτογραφία φαίνεται αρκετά μεγάλο.

:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Θα σου ελεγα να βγαλεις τις πετρες και να γεμισεις τον πυθμενα με κοχυλια.Στρωσε κοχυλια παντου..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

Σχετικά με το ξύλο: είναι περίπου 20 εκ. και όχι πολύ μεγάλο. Σκέφτηκα να ριζώσω πάνω σε αυτό μια anoubia, αν και οι περισσότεροι είδα πως βάζουν valisneria, που όμως από ότι κατάλαβα θέλει υπόστρωμα? (Συγχωρέστε με αν κάνω λάθος).

Σχετικά με το πάχος της άμμου: είναι 6.5 εκ. από την κάτω άκρη του τζαμιού, αλλά το 1 εκ. είναι το φελιζόλ (συνολικά το φελιζόλ ήταν 3 εκ, αλλά αυτό που μέτρησα από την κάτω άκρη ήταν μόνο το 1 εκ.)

Προτείνετε να αφαιρέσω άμμο?

Σχετικά με τις πέτρες: Τις τοποθέτησα για αισθητικούς λόγους, αλλά και επειδή αν στο μέλλον προσθέσω και κάποιο άλλο συμβατό είδος tanganyika, να μην μπαίνω στη διαδικασία να ψάχνω τότε να βάλω τις πέτρες. Κοχύλια θα βάλω επίσης πολλά. Πηγα στη βαρβάκειο και πήρα κάποια που δεν είναι πολύ μεγάλα (μέγεθος 2ευρου). Θα ψάξω και αλλού...

Σας ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον. Περιμένω με ενυπομονησία τα σχόλιά΄σας!

Φιλικά,

Σπύρος

Έγινε επεξεργασία - bartemderas
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

Σχετικά με το ξύλο: είναι περίπου 20 εκ. και όχι πολύ μεγάλο. Σκέφτηκα να ριζώσω πάνω σε αυτό μια anoubia, αν και οι περισσότεροι είδα πως βάζουν valisneria, που όμως από ότι κατάλαβα θέλει υπόστρωμα? (Συγχωρέστε με αν κάνω λάθος).Κανένα υπόστρωμα αν εννοείς τα λίπασματα

Σχετικά με το πάχος της άμμου: είναι 6.5 εκ. από την κάτω άκρη του τζαμιού, αλλά το 1 εκ. είναι το φελιζόλ (συνολικά το φελιζόλ ήταν 3 εκ, αλλά αυτό που μέτρησα από την κάτω άκρη ήταν μόνο το 1 εκ.)

Προτείνετε να αφαιρέσω άμμο? οχι

Σχετικά με τις πέτρες: Τις τοποθέτησα για αισθητικούς λόγους, αλλά και επειδή αν στο μέλλον προσθέσω και κάποιο άλλο συμβατό είδος tanganyika, να μην μπαίνω στη διαδικασία να ψάχνω τότε να βάλω τις πέτρες. Κοχύλια θα βάλω επίσης πολλά. Πηγα στη βαρβάκειο και πήρα κάποια που δεν είναι πολύ μεγάλα (μέγεθος 2ευρου). Θα ψάξω και αλλού...

Σας ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον. Περιμένω με ενυπομονησία τα σχόλιά΄σας!

Φιλικά,

Σπύρος

Περιμένουμε με ενδιαφέρον τις επόμενες κινήσεις σου :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Ολα μου φαινονται τελεια...

Το μονο που θα σου προτεινω ειναι για λογους αισθητικης να "παιξεις" λιγο με την αμμο και να δημιουργησει υψωματα και λακουβες...Θα δειχνει πιο ζωντανο :bowdown:

Σιγουρα μολις μπουν τα ψαρακια θα το διαμορφοσουν αλλα παρολα αυτα αξιζει οσο κρατησει :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ή καλημέρα! Μετά από πολύ τρέξιμο και ξενύχτι το ενυδρείο μου επιτέλους "τρέχει" με 80lt φρέσκο νεράκι!!!

αύριο θα γράψω περισσότερες λεπτομέρειες! Ως τότε περιμένω τα σχόλια σας!

ευχαριστώ πολυ

post-18657-1271892977_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ή καλημέρα! Μετά από πολύ τρέξιμο και ξενύχτι το ενυδρείο μου επιτέλους "τρέχει" με 80lt φρέσκο νεράκι!!!

αύριο θα γράψω περισσότερες λεπτομέρειες! Ως τότε περιμένω τα σχόλια σας!

ευχαριστώ πολυ

Ωραίο έχει γίνει ,μου αρέσει.Η πλάτη ωραία ,ποιά μάρκα είναι;.

Για το ξύλο ,είναι θέμα αν θέλεις γούστου.

Περιμένουμε τα επόμενα βήματα και φωτό.

:D:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...