Jump to content

Αγορα νεου φιλτρου...


Giannis_4

Recommended Posts

Καλημερα σας και Χριστος ανεστη!!!Εχω ενα ενυδρειο γυρω στα 170λ καθαρα,ειχα μανισιο εσωτερικο φιλτο και ηθελα να αναβαθμησω την φιλτρανση οποτε και πηγα σε ενα πετσοπ και μου προτηναν και πηρα αυτο http://www.amazonios.gr/product_info.php?products_id=1521 αλλα απ οτι διαβαζω και περνω γνωμες δεν κανει για το ενυδρειο μου.Μου προταθηκε να παρω αυτο http://www.amazonios.gr/product_info.php?products_id=1519 και θα ηθελα τις αποψεις σας για το αν θα ειμαι απολυτα καλυμενος με το συγκεκριμενο η αν εχετε να μου προτηνετε καποιο αλλο μοντελο η μαρκα.

(δεν θα ηθελα να βαλω δευτερο λογο χωρου)

(Θα ηθελα αν ξερει καποιος να μου πει αν θελησω να βαλω καλύτερο βιολογικο υλικο πως θα γηνει απο την στιγμη που εχω ηδη στρωμενο υλικο)

Φιλε Σπυρο μας εβαλες στα εξοδα... :):thumbup::helpsmilie:

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας και Χριστος ανεστη!!!Εχω ενα ενυδρειο γυρω στα 170λ καθαρα,ειχα μανισιο εσωτερικο φιλτο και ηθελα να αναβαθμησω την φιλτρανση οποτε και πηγα σε ενα πετσοπ και μου προτηναν και πηρα αυτο http://www.amazonios.gr/product_info.php?products_id=1521 αλλα απ οτι διαβαζω και περνω γνωμες δεν κανει για το ενυδρειο μου.Μου προταθηκε να παρω αυτο http://www.amazonios.gr/product_info.php?products_id=1519 και θα ηθελα τις αποψεις σας για το αν θα ειμαι απολυτα καλυμενος με το συγκεκριμενο η αν εχετε να μου προτηνετε καποιο αλλο μοντελο η μαρκα.

(δεν θα ηθελα να βαλω δευτερο λογο χωρου)

(Θα ηθελα αν ξερει καποιος να μου πει αν θελησω να βαλω καλύτερο βιολογικο υλικο πως θα γηνει απο την στιγμη που εχω ηδη στρωμενο υλικο)

Φιλε Σπυρο μας εβαλες στα εξοδα... :thumbup::helpsmilie::D

TO 2217 ειναι all time classic , το εχουν αρκετοι το συστηνουν οι περισσοτεροι :) αλλα οχι 140 ευρο , μου φαινεται ο υδροκοσμος το εχει κοντα στα 115 :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Eιμαι απο Θεσσαλονικη και δεν το εχω με τις αγορες μεσω internet οποτε πρεπει να στραφω εδω γυρω.

Τωρα την τιμη μπορει να την ψαξω και περισσοτερο απλα το θεμα μου ειναι να με καλυπτει για να μην εχω αλλα αυριο μεθαυριο...και θα ηθελα να μου πειτε για το πως θα γηνει να βαλω το pro (βιολογικο υλικο)ενω τρεχει το ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Eιμαι απο Θεσσαλονικη και δεν το εχω με τις αγορες μεσω internet οποτε πρεπει να στραφω εδω γυρω.

Τωρα την τιμη μπορει να την ψαξω και περισσοτερο απλα το θεμα μου ειναι να με καλυπτει για να μην εχω αλλα αυριο μεθαυριο...και θα ηθελα να μου πειτε για το πως θα γηνει να βαλω το pro (βιολογικο υλικο)ενω τρεχει το ενυδρειο.

petcumulus .... διπλα σου ειναι

Link to comment
Share on other sites

petcumulus .... διπλα σου ειναι

Εχεις παραπανω πληροφοριες??

Link to comment
Share on other sites

http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=1951

αποψη μου μη βαλεις κατι αλλο εκτος απο eheim

σκυλια!!!

Έγινε επεξεργασία - alan boy
Link to comment
Share on other sites

τι σε προβληματιζει ...απλα θα αδειασεις το στρωμενο βιολογικο σου υλικο μεσα στο νεο φιλτρο και θα προσθεσεις και οσο χρειαζεται ακομα για να γεμισει ο καδος

Link to comment
Share on other sites

τι σε προβληματιζει ...απλα θα αδειασεις το στρωμενο βιολογικο σου υλικο μεσα στο νεο φιλτρο και θα προσθεσεις και οσο χρειαζεται ακομα για να γεμισει ο καδος

Ελεγα να βγαλω το πετραδακι που εχει και να βαλω το pro.Eσυ λες να τα εχω και τα δυο μαζι?

Για το 2217 ειστε συνφωνοι ολοι?ποιον τυπο λετε?classic?

Link to comment
Share on other sites

http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=1951

αποψη μου μη βαλεις κατι αλλο εκτος απο eheim

σκυλια!!!

Αυτο ειναι μονο internetiko η υπαρχει και μαγαζι?

Link to comment
Share on other sites

Τσέκαρε και τις Azores Γιάννη. Εξαιρετικά παιδιά και άψογοι επαγγελματίες...

Link to comment
Share on other sites

Αφου απ οτι βλεπω δεν υπαρχει καμια ενσταση για το EHEIM 2217 στα λιτρα μου θα παω απο Tριτη να το παρω.Σας ευχαρηστω ολους και οποιαδιποτε συμβουλη δεκτη!!!

Έγινε επεξεργασία - Giannis_4
Link to comment
Share on other sites

Η άποψή μου για τα φίλτρα της eheim είναι η εξής:

1. Χαμηλή ροή (οι διάμετροι των σωλήνων και μόνο δείχνουν τις δυνατότητες των φίλτρων)

2. Θόρυβος (από την πρώτη φορά που θα ανοιχτεί για καθαρισμό και μετά)

3. Μικρός κάδος δυσκολία τοποθέτησης υλικών.

4. Απαξ και το φίλτρο πάρει αέρα μπαίνεις σε μια χρονοβόρα διαδικασία

5. Δυσκολία ανοίγματος κλεισίματος κατά τη συντήρηση

Τσέκαρε και τα Fluval 305/405. Δες τους κάδους τους, τους σωλήνες τους, την ευκολία αλλαγής υλικών, την απόλυτη ασφάλεια κλεισίματος, την αυτόματη εξαέρωση, το design τους και μετά αποφασίζεις...

Καλό Πάσχα

:)

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που γραφεις ειναι και ο τυπος που προτεινεις για τα λιτρα μου?Εχεις κανενα λινκ?

Link to comment
Share on other sites

Η άποψή μου για τα φίλτρα της eheim είναι η εξής:

1. Χαμηλή ροή (οι διάμετροι των σωλήνων και μόνο δείχνουν τις δυνατότητες των φίλτρων)

2. Θόρυβος (από την πρώτη φορά που θα ανοιχτεί για καθαρισμό και μετά)

3. Μικρός κάδος δυσκολία τοποθέτησης υλικών.

4. Απαξ και το φίλτρο πάρει αέρα μπαίνεις σε μια χρονοβόρα διαδικασία

5. Δυσκολία ανοίγματος κλεισίματος κατά τη συντήρηση

Για τα classic μιλας?

Η δικη μου αποψη λοιπον ειναι :

1. Η ροη τους ειναι δεδομενη στα Specifications και δεν απεχει πολυ οπως σε αλλα φιλτρα απο την πραγματικη.

Επισης δεν πεφτει πολυ μετα το γεμισμα με υλικα και κραταει σταθερα τη ροη αυτη για ... οσο θυμαμαι.

Πρεπει να κανει καποιο λαθος ο χρηστης για να δημιουργηθει προβλημα ροης.

Οτι ροη ζητας λοιπον, θα παρεις.

2. Δεν ακουω τιποτα, χαρακτηριστικη ατακα χρηστων eheim. (Δεν ξερω για τα πολυ μεγαλα 2260 αν κανουν καποιο θορυβο, ειναι και τερας)

3. Ο καδος ειναι και αυτος δεδομενος στα Specifications και πολυ κοντα στην πραγματικοτητα σε χωρητικοτητα.

Με τι τον συγκρινεις και ειναι μικρος?

Αν θελεις 6 λιτρα καδο θα παρεις 6 λιτρα καδο.

Ο συγκεκριμενος ανηκει στο 2217 και εχει 1000 λιτρα ροη.

Πολλοι χομπιστες θελουν μεγαλη χωρητικοτητα υλικων με νορμαλ ροη.

Νομιζω σε αυτο το φιλτρο υπαρχουν αυτα τα ζητουμενα.

4. Δεν μου εχει τυχει να αργησει να "ηρεμησει" το φιλτρο μετα απο ανοιγμα. (βαζε νερο απο το ενυδρειο στο φιλτρο, σχεδον γεματο δλδ τα 9/10. Βαλτο στην πριζα αστο να δουλεψει λιγο, βγαλτο απο τη πριζα, αστο για λιγο και ξαναβαλτο. Μπορει να χρειαστει να το κανεις 2-3 φορες ακομα ή να χρειαστει να γυρεις δεξια αριστερα το φιλτρο 2-3 φορες. Αυτη ειναι ολη η "ταλαιπωρια" που ισως χρειαστει.

5. Ακομα και με μονα βανακια μπορεις να κανεις τη δουλεια σου. Με τα διπλα ειναι παιχνιδι.

Στην απλοτητα βρισκεται η τελειοτητα.

:):thumbup:

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

υπαρχει καποια καλητερη απο την classic?

Link to comment
Share on other sites

Παμε στο δια ταυτα λοιπον.

Ο φιλος εχει ενα 160λιτρο που θελει μεγαλο καδο (θελει να βαλει και τυρφη) αλλα ροη που να ειναι ανεκτη για τα λιτρα του.

Το 2217 με 6 λιτρα χωρητικοτητα σχεδον καδου και 1000 λιτρα (ονομαστικη ροη αντλιας) ειναι οτι πρεπει.

Αφου εχει εμπειρια με τα classic (εχει το 2213) δεν νομιζω να εχει προβλημα στο χειρισμο του (συντηρηση κλπ).

Εχει στρωμενα υλικα eheim μηχανικο μακαρονι (ehfimech) και το απλο το substrat.

Θα εβαζα τα ηδη στρωμενα υλικα στο φιλτρο.

Θα (αγοραζα και θα) συμπληρωνα με λιγο ακομα μακαρονι κατω κατω για να συμπληρωθει η ποσοτητα μηχανικου μακαρονιου που απαιτειται

και αξιολογο βιολογικο υλικο πχ substrat pro, siporax κλπ για τον υπολοιπο χωρι βιολογικου υλικου.

Πανω πανω βαμβακι (αναμεσα βαμβακι και βιολογικο υλικο την τυρφη) και αργοτερα (τουλαχιστον ενα μηνα για να εχουν στρωθει και τα νεα υλικα) θα αναβαθμιζα το απλο substrat με καλυτερο βιολογικο (χωρις να ειναι απαραιτητο αφου το ενυδρειο δεν ειναι υπερφορτωμενο)

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει καποια καλητερη απο την classic?

Η καθε αναγκη εχει και την καταλληλη λυση.

Αναλογα τι αναγκη εχει ο καθενας λοιπον.

Βρισκεις πρωτα τα ζητουμενα σου και ψαχνεις τι δινει η καθε λυση.

Ολες αυτες οι εταιρειες οπως και αλλες που δεν εχουν αναφερθει ειναι γνωστες και αξιοπιστες.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Τωρα την τιμη μπορει να την ψαξω και περισσοτερο

Και σωστα θα κανεις γιατι πρεπει να ξερεις τι παρεχει με το φιλτρο το καθε καταστημα εκτος απο το βασικο εξολπισμο.

Αν εχει μονα ή διπλα βανακια?

Υλικα?

Και ποια υλικα? κεραμικα βιολογικα ή σκετα σφουγγαρια.

Οι τιμες παιζουν και βαση λοιπον των "εξτρα".

Link to comment
Share on other sites

Και σωστα θα κανεις γιατι πρεπει να ξερεις τι παρεχει με το φιλτρο το καθε καταστημα εκτος απο το βασικο εξολπισμο.

Αν εχει μονα ή διπλα βανακια?

Υλικα?

Και ποια υλικα? κεραμικα βιολογικα ή σκετα σφουγγαρια.

Οι τιμες παιζουν και βαση λοιπον των "εξτρα".

[/quo

κανε μου μια λιστα με αυτα που πρεπει να εχει το φιλτρο μου και απο Τριτη βγαινω στην γυρα.

Για το 2217 μιλαμε παντα.

Link to comment
Share on other sites

"βαζε νερο απο το ενυδρειο στο φιλτρο, σχεδον γεματο δλδ τα 9/10. Βαλτο στην πριζα αστο να δουλεψει λιγο, βγαλτο απο τη πριζα, αστο για λιγο και ξαναβαλτο"

Μα γιατί να κάνω κάτι τέτοιο από τη στιγμή που τα Fluval το κάνουν αυτόματα;

Άλλο 6 λίτρα σε στρόγγυλο κάδο που πρέπει να βγάλω όλο το βαγονάκι με τα υλικά (ενώ μπορεί να θέλω να καθαρίσω μόνο το σφουγγάρι πχ) και άλλο σε κάδους των 305/405 που είναι "αεροδρόμια"

:)

Το link της Fluval http://www.fluvalblog.com/05-series/ και το αντικείμενο του πόθου

Link to comment
Share on other sites

Χρισημοποειω σε 2 απο τα ενυδρεια μου στο σπιτι τα φιλτρα fluval 205 και eheim 2213 σε περίπου ιδια λίτρα...

Αυτο που μπορω να πω ειναι οτι ειμαι ικανοποιημενος και απο τα 2.

Το καθε ενα υστερει σε κατι.

Το fluval εχει χωρο και μπορεις να βαλει τα υλικα χωριστα... εχει 3 καλαθακια συν τα σφουγγαρια. Το κακό ειναι οτι δεν εχει διπλα βανακια που βοηιανε πολύ... αλλα το ανοιγω και 5-6 μηνες... οποτε μικρο το κακο.

Επισεις εχει και χειροκινητη αντλια για να τραβας μεχρι να ξεκινησει η λειτουργια.... αν ειχε βανακια... θα ηταν πολυ καλυτερα!!! :)

Το eheim εχει τα βανακια που σου κανουν τη ζωη πιο ευκολη.... εχει μικρότερη καταναλωση... αλλα το ανοιγω συχνωτερα γιατι ισως του κανω κακη χρηση.... εχει χωρο κι αυτό... εχει καλη ροη... αλλα αν μπουκωνει πιο ευκολα αφου ειναι ολα τα υλικα χυμα... και δε χωριζονται μεταξυ τους για να υπαρχει καλυτερη κυκλοφορια και ροη...

Αυτα ειχα να πω... εγω ειμαι ικανοποιημενος και με τα 2... αλλα ξαναλεω ΔΕΝ ειναι το προτυπο χρηστη σε αυτα....

Παρακαλω να παραθεσετε την αποψη σας και την εμπειρια σας.. για να μπορεσει και ο φιλος μας να επιλεξει... αλλα και για να δουνε κι αλλοι οτι ΔΕΝ ειναι μονοδρομος το eheim.... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει καποια καλητερη απο την classic?

http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=1455

Το 2217 είναι το κλασσικό σκυλί της Eheim αλλά ολίγων απαρχαιωμένο .

Το 2071 είναι το μοντέλο που αντικαθιστά το 2217 στην ουσία και είναι σαφώς ανώτερο σε ποιότητα κατασκευής, κατανάλωση ρεύματος, αυτοματισμούς , καλαθάκια, δυνατότητας έλεγχου ροής, εύκολο στο setup και στην συντήρηση και το πλέον αθόρυβο φίλτρο.

Βέβαια τσιμπά λίγο σαν τιμή αλλά μπορώ να σου πω πως για τα λύτρα σου είναι ότι καλύτερο κατά την άποψη μου, και δεν πρόκειται να το μετανιώσεις! :)

Link to comment
Share on other sites

Nikoloutso αυτό προτείνω κι εγώ από την αρχή του topic. Ας δεί πρώτα από κοντά ο φίλος μας ένα Fluval, να το μελετήσει, να δεί αν τον βολεύει και μετά ας αποφασίσει από τη στιγμή που είναι υποκειμενικό το θέμα. Αλλά ας το δει πρώτα...

Link to comment
Share on other sites

http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=1455

Το 2217 είναι το κλασσικό σκυλί της Eheim αλλά ολίγων απαρχαιωμένο .

Το 2071 είναι το μοντέλο που αντικαθιστά το 2217 στην ουσία και είναι σαφώς ανώτερο σε ποιότητα κατασκευής, κατανάλωση ρεύματος, αυτοματισμούς , καλαθάκια, δυνατότητας έλεγχου ροής, εύκολο στο setup και στην συντήρηση και το πλέον αθόρυβο φίλτρο.

Βέβαια τσιμπά λίγο σαν τιμή αλλά μπορώ να σου πω πως για τα λύτρα σου είναι ότι καλύτερο κατά την άποψη μου, και δεν πρόκειται να το μετανιώσεις! :)

Επίσης ξέχασα να αναφέρω πως το φίλτρο είναι κομπλέ με μηχανικά και βιολογικά υλικά, spray bar και σωληνώσεις, και πως έχω προσωπική εμπειρία του συγκεκριμένου μοντέλου και πως το φίλτρο αυτό έχεις δυνατότητα να το χρησιμοποιήσεις μελλοντικά και σε μεγαλύτερο ενυδρείο. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Επίσης ξέχασα να αναφέρω πως το φίλτρο είναι κομπλέ με μηχανικά και βιολογικά υλικά, spray bar και σωληνώσεις, και πως έχω προσωπική εμπειρία του συγκεκριμένου μοντέλου και πως το φίλτρο αυτό έχεις δυνατότητα να το χρησιμοποιήσεις μελλοντικά και σε μεγαλύτερο ενυδρείο. :)

Ο φιλος εχει ενα 2213 με 3 λιτρα χωρητικοτητα και θελει καποιο με μεγαλυτερο καδο για να χωρεσει και τυρφη.

Το 2071 εχει καλη ροη (950 λ/ω) για το ενυδρειο του (160 λιτρα) αλλα ο καδος του ειναι 3 λιτρα συν 0.5 προφιλτρο.

Στα ιδια δλδ :thumbup:

Αν παει σε μοντερνο φιλτρο πρεπει να δει 2073 και πανω

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...