Jump to content

Απορία για σωστή φίλτρανση


TheoG

Recommended Posts

Καλησπέρα και απο μένα. Μπορει εν τέλη κάποιος να μου πει πως πρεπει να είναι ενα σωστό εσωτερικό φίλτρο? Με βιολογικό υλικό. Χρειάζεται τελικά ο άνθρακας? ή πρέπει να τον βγάλω? Και ποια είναι η σωστή σειρα?

Link to comment
Share on other sites

λοιπον φιλε theo τον ανθρακα των βαζουμε μονο στην αρχη του ενυδρειου για 4-5 ημερες για να αποροφησει ολα τα χημικα η χρωστικα και οτιδηποτε εχει ενα νεο ενυδρειο η μετα απο θεραπεια με φαρμακο.ο ανθρακας εχει την δυνατοτητα να αποροφαει τα παντα αρα οταν ριχνουμε βιταμινες η λυπασμα για τα φυτα μας η βαζουμε τυρφη κλπ αν εχουμε ανθρακα πανε στον βροντο ολα αυτα μαζι και τα ευρο που μας στοιχεισανε.τον ανθρακα τον βγαζουμε και τον πεταμε.στο εσωτερικο φιλτρο πρεπει να υπαρχει ενυδρειακος υαλοβαμβακας και βιολογικο υλικο(σιποραξ) μαζι με ενα σφουγγαρι με λεπτους πορους για να κραταει τα σκουπιδακια απο τα νερο.στο δικο μου εσωτερικο που ειναι της juwel η σειρα απο πανω προς τα καταω ειναι.απρο σφουγγαρι(υαλοβαμβακας)-πρασινο σφουγγαρι-μπλε με μεγαλους πορους -σιποραξ-μπλε με μικρους πορους.

Link to comment
Share on other sites

Thnx :wacko:

Aρα όλα καλά. Απλά πρέπει να βγάλω τον άνθρακα... Τον εχω πάνω από μήνα μεσα. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

και παρα πολυ τον κρατησες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...