Jump to content

γινετε χωρις διαχητητρα?


BackouliS

Recommended Posts

καλησπερα καταρχην..

επιδη ακομα δν εχω διαχητηρα ομως πετυχα το μειγμα και ειμαι χαρουμενος...μου βγενουν περιπου μια φισαλιδα ανα 5 δευτερολεπτα ι οποια δν σκαει στην επιφανια αλλα καθετε κατω απο τα νουφαρα για αρκετη ωρα..μπορω να τιν αφησω τιν κατασκεβη οπως εχει?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα καταρχην..

επιδη ακομα δν εχω διαχητηρα ομως πετυχα το μειγμα και ειμαι χαρουμενος...μου βγενουν περιπου μια φισαλιδα ανα 5 δευτερολεπτα ι οποια δν σκαει στην επιφανια αλλα καθετε κατω απο τα νουφαρα για αρκετη ωρα..μπορω να τιν αφησω τιν κατασκεβη οπως εχει?

Όχι... δεν κάνεις κάτι έτσι, θα σου έλεγα να πάρεις τη σκαλίτσα της hagen, θα έχεις μια διάχυση πάνω από 90% και είναι ότι πρέπει για μικρά ενυδρειάκια που υπαροχή δεν είναι και τρελή, μην ξεχάσεις την ανεπίστροφη βαλβίδα. :wacko:

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ...απλα ακομα δν εχω παει και ελεεγα μπασ και...

ποσο περιπου κανει να παρω ενα συστημα Co2 μαζι με τιν μπουκαλα και τα παρεπλεκομενα?τιν πιο φθηνη-οικονομικη παντα σε σχεση χρηματων αχιοπιστιας

Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα πρώτα να βάλεις τη σκάλα που σου πρότεινε ο Γιώργος που είναι ο,τι καλύτερο για διάχυση DIY διοξειδίου, λόγω της χαμηλής πίεσης που έχει η παραγωγή του.

Μετά βλέπεις για μπουκάλα, μανόμετρα με βελονοειδή βαλβίδα, ηλεκτροβάνα κλπ αλλά μην ξοδεύεσαι ακόμη.

Πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο ?

Link to comment
Share on other sites

srry για τιν αργοποριμενη απαντηση...γιατι να μιν βαλω ακομα μπουκαλα?απλα θελω να μαθω τιμες να το εχω στο νου μου.το ενα ειναι 120Λ και το αλλο ειναι 60Λ το οποιο και προοριζετε γα φυτεμενο.δν σκαμπαζω και πολλα για φυτα οποτε το μονο που μπορω να κανω τωρα ειναι να ρωταω :wacko:

διαχητηρα θα παρω αυριο.σιγορα παντως δν θελω υποστρομα κατω.το φυτεμενο μου θα ειναι με το πιο λεπτο μαυρο χαλικι που γινετε red cherry και ΦΥΤΑ.τελικα ποσο θα μου παει το πιο φτηνο συστημα co2?

πιο ειναι το πιο μικρο λεπτοκοκο χαλικι να βγενει σε μαυρο?(που να ειναι οτι πρεπει για φυτεμενο και red cherry)διαβασα στο φορουμ οτι γινετε να βαλω χαλικη με υποστρομα ι αμμο χωρις υποστρομα...αλιθευει?αν ι αμμος δεν χρειαζετε ιποστρομα μαλλον θα βαλω μαυρη αμμο ι 2μμ ψιλο χαλικη...αλλα πραγματικα δεν ξερω τιποτα xD

Link to comment
Share on other sites

Εδώ υπάρχει μία τιμή

και εδώ κάτι καλύτερο http://www.nemoworld.gr/index.php?option=c...31&Itemid=1

και εδώ ποικιλία

Θα έλεγα για γαριδούλες και ειδικά red cherries είναι καλύτερα λεπτόκοκκο μαύρο χαλίκι παρά άμμο.

Υπόστρωμα γιατί να βάλεις ? Δεν νομίζω ότι είναι απαραίτητο (φυσικά με άμμο δεν πρέπει να βάλεις)

Link to comment
Share on other sites

αααχ ι καρδια μου...απο 70$ μεχρι 500!!!!γιατι τοσο διαφορα στιν τιμη ομως?δεν πεζει τιποτα?λεπτοκοκο χαλικι μαυρο ποσο mm θα ειναι?2-3?

ελεγα για ιποστρομα γιατι θα ειναι φυτεμενο...αλλα οταν ακουσα οτι θελει αλλαγη μετα απο καιρο το ξεχασα αμεσως.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και παλι.

πιγα για σκαλιτσα σημερα και ειδα τρελες τιμες.ωσπου επιασα συζητηση με εναν περι Co2 και καταλαβα τα ακολουθα.

το Co2 μπορει να φυγει μεσα απο ενα κοινο μπουκαλι αναπσικτικου(μεσα απο τα τοιχοματα του,με αρκετη βεβαια πιεση) και οτι χρειαζετε σιλικονουχα σωληνακια οστε να μιν εχει διαροη καθως πειγενει στο ενυδρειο.οποτε μετα απο ελαχιστη σκεψη εκανα το εξης.εκοπψα μισο μπουκαλι αναψυκτηκου και εκανα μια τρυπα στον πατο του εβαλα το τελως απο σωληανακι μεσα σε αυτο και το μονοσα με σιλικονι ωστε να μιν εχει διαροες.το τεσταρα για διαροες και το εριχα μεσα...το αφισα να γεμισει αερα(Co2) και να κατεβει ι σταθμη του νερου εκκλησα τι ροη απο το μπουκαλι co2 και οντως ι σταθμη του αερα μεγαλωνει(δηλαδη χανετε το co2 απο το μπουκαλι) μεσα στο αναποδογηρισμενο μπουκαλι.οποτε λεω πως δουλεβει ετσι πιστεβω οτι μπορω να αντικαταστησω τιν σκαλιτσα με αυτο...τωρα δν εγγυωμε τιποτα διοτη δεν εχω και πολυ πειρα πανω σε αυτα..μπορει καποιος να το δοκιμασει και να πει γνωμες...αν οντως δουλεβει εκανα συστημα co2 με 0.50 λεπτα που κανει το μισο κιλο ζαχαρης :wacko: περιμενω γνωμες αν το εχει δοκιμασει καποιος......

Έγινε επεξεργασία - BackouliS
Link to comment
Share on other sites

ναι ειναι το ιδιο μονο που εγω εχω βαλει μονο το μπουκαλακι χωρις τα μιχανιματα που εχουν στα βιντεο και μαζεβετε πολυ co2 και απλα ετα χανετε....τωρα δν ξερω που παει παντως δεν βλεπω μπουρμπουλιθρες πουθενα...το αν λειτουργει θα το πουν τα φυτα xaxaxa :wacko:

εκτος αν το πεις καποιος αλλος πρωτα...εσυ ειδες διαφορα?

Link to comment
Share on other sites

αν μιλας για μενα ναι εχω δει μεγαλη αναπτυξη στα φυτα απο τη δευτερη μερα κιολας

Link to comment
Share on other sites

ωραια περιμενω και γω να δω καμια αλλαγη :wacko:

τωρα μουδωσες καποιες ελπιδεσ :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

ναι ειναι το ιδιο μονο που εγω εχω βαλει μονο το μπουκαλακι χωρις τα μιχανιματα που εχουν στα βιντεο και μαζεβετε πολυ co2 και απλα ετα χανετε....τωρα δν ξερω που παει παντως δεν βλεπω μπουρμπουλιθρες πουθενα...το αν λειτουργει θα το πουν τα φυτα xaxaxa :wacko:

εκτος αν το πεις καποιος αλλος πρωτα...εσυ ειδες διαφορα?

δηλαδη γεμιζει το μουκαλακι με CO2 πιεζοντας τη σταθμη νερου προς τα κατω;δεν γεμιζει τελικα οοοοολο το μπουκαλι και μετα φευγει μια τεραστια φυσαλιδα απο τον πατο?απλα διατηρειται σε καποιο επιπεδο αποτι λες...ισορροπει?

Link to comment
Share on other sites

σορυ για τιν αργοπορια...γεμιζει μεχρι τιν μεση περιπου με co2 και μετα σταματαει....αν κλεισω τιν ροη του Co2 τοτε αυτο φεβγει...δηλαδει αδιαζει απο αερα γεμιζει με νερο...τιν ανοιγω παλι γεμιζει μεχρι ενα σημειο και μενει εκει..αν τιν ξανακλεισω παλι αδειαζει....αλλα δν χανει απο πουθενα...απλα εξαφανζετε :wacko:

Link to comment
Share on other sites

λογικα η πιεση που δημιουργειται στη θεση "ισορροπιας" να προκαλει την αναμειξη...η να χανεται απο το πωμα???λογικο μου ακουγεται παντως.

Link to comment
Share on other sites

οχι δν χανετε απο το πωμα...ειναι το κατω μερος του μπουκαλιου.και εχω κολισει το σωλινακι με σιλικονι.το βυθισα και δν βγαζει μπουρμπουλιθρες...και να δν γυρναει πισω απο το σωλινα γιατι εχω βαλει ανεπιστροφης βαλβιδα...λογικα θα διαλυεται ολο τι να πω :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Το tetra co2 optimat λειτουργεί κάπως έτσι και το Sera CO2 start λέει καθαρά οτι το CO2 διαχέεται στο νερό μέσα από τα τοιχώματα του πλαστικού δοχείου.

Φαίνεται και εδώ

sera%20co2a.jpg

Το μεινέκτημα με τη δική σου DIY εφαρμογή είναι οτι δεν έχεις έλεγχο και σταθερότητα.

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα αυτο το πραγμα τι σταθεροτιτα εχει???εγω το αφινω να γεμισει και μετα κλεινω τιν ροη του co2.ετσι οπως χανετε πιστεβω να κρατισει κανα 2ημερο...μισο μπουκαλι co2 και ηδη χαλασα αλλες 3 τετοιες ποσοτητες για να το φτιαξω

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα αυτο το πραγμα τι σταθεροτιτα εχει???εγω το αφινω να γεμισει και μετα κλεινω τιν ροη του co2.ετσι οπως χανετε πιστεβω να κρατισει κανα 2ημερο...μισο μπουκαλι co2 και ηδη χαλασα αλλες 3 τετοιες ποσοτητες για να το φτιαξω

Σου δίνει κάποιες προδιαγραφές δοσολογίας ανάλογα με τα λίτρα σου, εσύ από τη μεριά σου μπορείς να μετράς pH και kH και με αυτό το μηχανάκι: http://www.fishfriend.com/aquarium_co2_calculator.html να δεις που πρέπει να παίζεις για να μην ξεφεύγεις. (στο "KH is in: degrees ppm" άσε την επιλογή degrees :bowdown: )

Επίσης επειδή δεν είμαι σίγορος για το τι εννοείς για εξέγησε λίγο τι εννοείς κλείνω τη ροή... μην έχεις κανένα μπαμ και καθαρίζεις τη βρώμα και τη ζάχαρη για μέρες... :wacko:

Link to comment
Share on other sites

απλα κλεινω μια βαλβηδα πο εχω βαλει ενδιαμεσα.μπα δεν κανει μπαμ δν εχει τοσο πιεση...παρατηρισα οτι δν βγαζει co2 αν δεν κουνισω το μπουκαλι...για ενα ενιδριο 100 λιτρα ποσο co2 χρειζετε?πως μπορω να το βρω?εγω σκεφτικα να το βαζω να λειτοθργει οσο εχω ανιχτες τις λαμπες.και μολις ειδα οτι δεν εχω KH τεστ :wacko:

Έγινε επεξεργασία - BackouliS
Link to comment
Share on other sites

Σε ένα DIY μπουκάλι CO2 ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να κλείνουμε την έξοδο του CO2. Ο κίνδυνος να σκάσει είναι πολύ μεγάλος.

Link to comment
Share on other sites

ι σιμπιεση που μπορει να δεχτει ι βαλβιδα που εχω βαλει μιν νομιζεις οτι ειναι και πολυ μεγαλη.το ξερω γιατι πιγα να ελενξω αν εχει σιμπιεση το μπουκαλι και εχανε απο κει..απλα οταν κλεισει δν θα πηγενει στο ενιδριο αλλα θα χανει απο κει.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...