Jump to content

Οι γκάφες και τα λάθη που έχουμε κάνει στα ενυδρεία μας.


Recommended Posts

Όλοι μας έχουμε πειραματιστεί με την αυτοπεποίθηση οτι ξέρουμε τι κάνουμε και οτι όλα θα πάνε καλά, κάποιες φορές πετυχαίνει και κάποιες όχι...

Ας δούμε κάποια λάθη που έχουμε κάνει κατά καιρούς και ας βοηθήσουμε ακόμα περισσότερο να πάει μπροστά το χόμπι, να πέσουν μύθοι και να διαλυθούν αμφιβολίες.

Μην ντρέπεστε, κανείς δεν θα σας μαλώσει, εδώ επιτρέπονται όλα. :wacko:

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

εχω κανει αλλαγη σε γεννηστρα με Δισκους 20 ημερων και το νερο επεσε 6 βαθμους κατω .

εχω κανει λαθος στη συνδεση της οσμωσης και για καμια βδομαδα μπορει και παραπανω επερνα βρωμικο νερο μεσα στο ενυδρειο με τους δισκους

εχω μετακινησει ξυλο που γεννησαν δισκοι για να μπορω να βλεπω καλυτερα τα αυγα και σε 5 λεπτα μεσα το ζευγαρι εφαγε ολα τα αυγα

το κυριοτερο .... εβαλα ψαρια μεσα σε ενυδρειο που δεν ηταν στρωμενο .

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα κλειστό τον θερμαντήρα σε γεννήστρα με αυγά corydoras, έπεσε στους 20 και τα έχασα όλα.

Όποτε έχω τρενάρει αλλαγή νερού σε φυτεμένο ενυδρείο βλέπω τα φυτά να πέφτουν σε ζωηρότητα και ανάπτυση και ειδικά όσα δεν έχουν ρίζες, επίσης τα ψάρια κρύβονται, δεν παίζουν πολύ και γενικά είναι άτονα μέχρι να πέσει φαΐ, τα ψάρια είναι αγγελόψαρα, corydoras, ancistrus και sae.

Έχω αφήσει κακοταϊσμένο το ενυδρείο 200λτ με πολλά μωρά και ενήλικα ancistrus (Sp.3) και μετά όλα σχεδόν είχαν γδαρσίματα, υπέθεσα οτι αυξήθηκε η επιθετικότητά τους και ίσως υπήρχε τάση κανιβαλισμού.

Έχω αφήσει ζευγάρι αγγελόψαρα στο κυρίως ενυδρείο με sp.3 και είχαν πολύ μεγάλη ένταση προστατεύοντας τα μικρά με αποτέλεσμα να μην μπορούν να τε μεγαλώσουν ή και να τα χάνουν από αυγά.

Ακολουθούν πολλά ακόμα... :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Η μεγαλητερη γκαφα ολων των εποχων ητανε να βαλω peackok bass 20 εκ με red tail 60 εκ. :wacko:

Βαιβαια δεν νομιζω σαν συμβουλη να εξυπηρετησει και πολλους που θα το διαβασουν οποτε θα πω κατι πιο κλασικο...

Ουκ ολιγες φορες εχει φυγει η απιστροφη εξωτερικου φιλτρου και εχουνε γινει ολα.......και δεν μιλαω για κανενα 2213 που αδειασε κανενα καρφουρισιο, μιλαω για 2260 που αδειασε 600 λιτρα στο σαλονι... :wub:

Οποτε σαν συμβουλη αφηνω αυτο:Καλη στηριξη σε ολα τα λαστιχα....ακομα και απο αεραντλια μπορεις να την παθεις.... :bowdown:

Μια αλλη μεγαλη στραβη που μου ετυχε πριν καιρο, ηταν απο το πρωτο διοξειδιο με μαγια που εφτιαξα..

Τοποθετησα την ακρη απο το σιλικονουχο σωληνακι στην εισοδο του εξωτερικου φιλτρου (για καλητερη διαχυση μη χ#$%!@) και αυτο ρουφηξε μεσα ολη τη μαγια με αποτελεσμα να βρω ενα ενυδρειο γαλακτερο και τιποτα που να εχει επιζησει..... :wub:

Link to comment
Share on other sites

σε καθαρισμο εξωτερικου φιλτρου εχω κλεισει μονο το ενα βανακι και οταν το ξεβιδωσα εγινε γλεντι μεσα στο ντουλαπι :wacko:

Link to comment
Share on other sites

οταν το γεμισα στην αρχη για δοκιμη και το αφησα 3-4 μερες να δω τι γινεται

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...8051&st=120 ειχα βάλει μεσα 2 σωλινακια για αερα και αυτα εβγεναν πανω δεξια, τα μαζεψα προχειρα εκει πανω και το βραδυ επεσαν κατω και εκαναν αναροφηση και μου αδιασαν 300 λιτρα περιπου μεσα στο δωματιο που μολις ειχα βάλει και πατομα μελαμινης και χαλασε ολο :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Κοιτάξτε κάποτε ήμουν και εγώ αρχάριος και έκανα πολλές γκάφες δεν θα της γράψω όλες αλλά την πιο χοντρή.

Πήρα ένα εξηντάλιτρο ενυδρείο και έβαλα μέσα κάτι μικρά όμορφά ψαράκια 40 στον αριθμό. Που να ήξερα ότι λέγονταν σκαλάρια και φυσικά τα έβαλα την ίδια μέρα που έστησα το ενυδρείο. Δυο μέρες δεν πήγε κακάρωσαν όλα. :bowdown:

Από τότε γεννήθηκε η μεγάλη μου αγάπη για τα σκαλάρια. :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχη αρχη αυτου του hobby

1_ειχα ενα μικρο ενυδρειο των 8λιτρων και ειχα μεσα εναν μονομαχο ,4 cardinal tetra 2 corydoras και το χειροτερο εναν πλεκο 8cm.

2_σε ενα ενυδρειο 100λ ειχα 10 αρλεκινους και εναν yoyo loach ο οποιος δεν αφηνε σε ησυχεια τους αρλεκινους.Επισης μια μερα ειδα τον εναν αρλεκινο χωρις ματι και την επομενη εναν αλλο .Φυσικα ο yoyo βγηκε και μπηκε σε ενα 40λ για μια μερα και την επομενη τον βρηκα στο πατωμα. :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Η μεγαλύτερη γκάφα....

Μόλις ετοιμάστηκε το νέο μου ενυδρείο.... έσπασα πάνω του μια σαμπάνια για τα καλορίζικα!!! :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Η μεγαλύτερη γκάφα....

Μόλις ετοιμάστηκε το νέο μου ενυδρείο.... έσπασα πάνω του μια σαμπάνια για τα καλορίζικα!!! :bowdown:

Aληθεια λες?? :wub:

Η γκαφα μου ηταν σε ενα 200 λιτρα ενυδρειο γλυκου ειχα βαλει τοσααα πολλλαααα ψαρια που οτι μου αρεσε μπλουμ μεσα! :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Η πιο χοντρή:

1) Θεώρησα καλό να βάλω σε ενυδρείο με ζευγάρι Kribenis κάτι άμοιρες γαρίδες amano και μάλιστα νεαρές.

Οι καημένες δεν κατάλαβαν καν από που τους ήρθε ! :wacko:

Η πιο ακριβή ζωντανή τροφή που ταΐστηκε ποτέ σε κιχλίδα ! :bowdown:

Μια που θα ήταν παραλίγο η πιο χοντρή:

2) Στις αρχές που πρωτο έφτιαξα DIY CO2 !!! Είχα πάρει το μείγμα της Nutrafin με τον ωραίο μείκτη (με κυκλοφορητή δικό του κλπ). Χωρίς την μπουκάλα αλλά με κάτι φακελάκια (πρακτικά μαγιά και ζάχαρη ακριβοπληρωμένες) τα οποία αναμείγνυες με νερό κλπ και όλα έτοιμα. Μια χαρά δούλευε.

Έλα όμως που σκέφτηκα σε κάποια ανανέωση του μείγματος σκέφτηκα να ρίξω λίγη ακόμη μαγιά από τη κουζίνα να ενισχύσω το μείγμα. Οταν το νερό του ενυδρείου άρχισε να γίνεται σαν μπύρα ευτυχώς που ήμουν εκεί και το πρόλαβα ! Διαφορετικά...

Link to comment
Share on other sites

Ασχολούμαι αρκετά χρόνια με το χόμπι, αλλά η κοτσάνα που έκανα πάνω σε στιγμή πανικού όταν διαπίστωσα ότι το ένα απο τα δυο φίλτρα δάκρυζε ήταν ανεπανάλιπτη. Στην προσπάθεια μου να δώσω λύση μου έμεινε το βανάκι στο χέρι το νερό και η γκρίνια λειτούργησαν καταστροφικά τι έκανα; σταμάτησα το συγκεκριμένο φίλτρο (βιολογικό) και άφησα το ενυδρείο να λειτουργεί με το χημικό που το πρωί είχα καθαρίσει και αλλάξει τα υλικά. Αποτέλεσμα το άλλο μεσημέρι η αμμωνία 0,5 .Αυτά προς γνώση και συμόρφωση παιδιά όχι πανικός. :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Πριν πολύ καιρό....

Βιαστικός ρύθμισα το βράδυ την ηλεκτρομαγνητική με τον διαχυτίρα της eheim σε σύστημα διοξειδίου ,δεν το άφησα αρκετή ώρα να δω στο πόσο θα καταλήξει η διάχυση και το αποτέλεσμα όταν γύρισα από την δουλεία το διοξείδιο να βγαίνει με τεράστιες φουσκάλες.....Το αποτέλεσμα ,Θάνατος σε περίπου 25 οργανισμούς

Link to comment
Share on other sites

Η πρώτη γκάφα: για να μη χαθεί η εγγύηση απο το carrefoure το γέμισα με νερό με παροτρινση

του (έμπειρου) αδερφού μου εβαλα και αντιχλώριο για να αρχίσει να στρώνει τα εβαλα και ολα

στην πρίζα και μετά με γεμάτο νερό αρχισα να βάζω χαλίκι, πλαστικά φυτά και τελος πάντων

είχα ολη μέρα τα χέρια μέσα και είναι και λίγο ψηλά και μου βγήκαν τα χέρια

Η μεγαλύτερη γκάφα όμως ενω είχα ετοιμο μέρος για ενυδρείο στο σπίτι το άργησα και

3 χρόνια λόγω μικρών παιδιών (θυρία 2 αγόρια) και ενω ήμουν εδώ και χρόνια

κάθε μέρα στο internet δεν σκέφτηκα οτι θα υπάρχει κάποιο forum ή εστω κάποιο site

να ξεστραβοθώ και να μην κάνω όλες αυτές τις γκάφες με τα πλαστικά και αλλα................

Link to comment
Share on other sites

Η πρώτη γκάφα: για να μη χαθεί η εγγύηση απο το carrefoure το γέμισα με νερό με παροτρινση

του (έμπειρου) αδερφού μου εβαλα και αντιχλώριο για να αρχίσει να στρώνει τα εβαλα και ολα

στην πρίζα και μετά με γεμάτο νερό αρχισα να βάζω χαλίκι, πλαστικά φυτά και τελος πάντων

είχα ολη μέρα τα χέρια μέσα και είναι και λίγο ψηλά και μου βγήκαν τα χέρια

Η μεγαλύτερη γκάφα όμως ενω είχα ετοιμο μέρος για ενυδρείο στο σπίτι το άργησα και

3 χρόνια λόγω μικρών παιδιών (θυρία 2 αγόρια) και ενω ήμουν εδώ και χρόνια

κάθε μέρα στο internet δεν σκέφτηκα οτι θα υπάρχει κάποιο forum ή εστω κάποιο site

να ξεστραβοθώ και να μην κάνω όλες αυτές τις γκάφες με τα πλαστικά και αλλα................

:wacko:

Link to comment
Share on other sites

τελικα απο τους Δισκαδες ειμαι ο μονος που εχω κανει λαθη :wacko: axaxaxaxax

Link to comment
Share on other sites

μόνο ένα έχω να πω,στο μακρινο παρελθόν...στο παλιό μου ενυδρείο(60 λίτρα)είχα 1 paνgasius,2 παπαγαλόψαρα,ενα loach,2 γκουράμι,1 πλέκο,2 silver dollars,2 amano και 2 kribensis.η κατάσταση είχε ως εξής....τα παπαγαλόψαρα γεννάγανε και δεν άφηναν τίποτα να πλησιάσει,και έτσι δεν υπήρχε χώρος για τα υπόλοιπα ψάρια,κυρίως για το pangasius,όπου του έφαγαν τα μάτια(δεν κάνω πλάκα το είδα με τα μάτια μου...)οι γαρίδες έγιναν ζωντανή τροφή,τα silver dollars είχαν αφήσει μόνο τις ρίζες από τις anubias,το loach έκανε μόνο μια κίνηση πάνω κάτω σε μια γωνία του ενυδρείου συνέχεια,τα kribensis μονίμως κρυμμένα και τα γκουράμι πήδηξαν έξω από το ενυδρείο...

για να μην αναφέρω ότι στις αλλαγές που έκανα με σκούπα βυθού γινόταν χαμός και τα ψάρια ήθελαν 3 μέρες για να ισιώσουν από το σοκ.και φυσικά όλα αυτά με τις συμβουλές παλιού γνωστού pet shop....

Link to comment
Share on other sites

Οι κάτοχοι δίσκων μπορούν να μοιραστούν τις ατυχίες τους εδώ:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=40618

Οι κάτοχοι αφρικανικών κιχλίδων μπορούν να μοιραστούν τις ατυχίες τους εδώ:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=40619&hl=

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

Μεγαλη στραβη εγινε οταν σε ενυδρειο με 1 μετρο υψος εφυγε το sprey bar της επιστροφης που εκανε ολη την αναταραξη και οξυγονωση..

Σε τετοιο υψος η καλη οξηγονωση ειναι Must και μετα απο αυτο που εγινε εχασα 2 ψαρια.Ολα τα υπολοιπα τα βρηκα στην επιφανεια να προσπαθουν να αναπνευσουν.

Εχω υποψιες οτι κουτουλησε το Οσκαρ το sprey bar αλλα δεν εχω αποδειξεις ωστε να τον τσακωσω! :D

Μετα απο αυτο,στερεωσα καλητερα την επιστροφη και εβαλα και μια αεραντλια. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ξέχασα να καθαρίσω σφουγγάρια και να αλλάξω το βαμβάκι στα εξωτερικά μου φίλτρα σε ενυδρείο με μπόλικα ξύλα και τάισμα και το pH έπεσε στο 4-5... σαν να έκανα απολύμανση με ξύδι! :thumbup: Πάλι καλά τα ψάρια δεν κατάλαβαν κάτι, μην πω οτι το σκαλάρι δεν είχε ποτέ τόσό έντονα χρώματα... :)

Στο καπάκι της συντήρησης των εξωτερικών φίλτρων (fluval) έφυγα κατ' ευθείαν χωρίς να κάνω τσεκάρισμα για διαρροές και τελικά τα λαστιχάκια ήθελαν άλλαγμα, μπορούν να σας το επιβεβαιώσουν και τα 100 λίτρα νερού στο πάτωμα, πάλι καλά το ενυδρείο είναι σε υπόγειο με πλακάκι και όλα τα αντικείμενα επίτηδες στον... αέρα.

Δάσκαλε που δίδασκες... :(

Link to comment
Share on other sites

Το πρωτο μου ενυδρειο ηταν ενα rena 54 λιτρα, μετα απο τις πρωτες υποδείξεις που δεχτηκα στο καταστημα που το πηρα ειχα μεσα σε αυτο : 2 oscar, 2 fire mouth , 2 common pleco ,3 aplle snails για κανα μηνα (μεχρι που μπηκα εδω) ...Αφου λοιπον μου ειπατε οτι θελω τεραστιο ενυδρειο γιαυτα πηρα ενα..............96 λιτρα!!!!! :) -κ αφου πηγα που πηγα στα μαγαζια για να το βρω -πηρα κ ενα γκαλαχερ+αλλο ενα tiger οσκαρ........!!!! :thumbup: μετα πηρα ενα 120λιτρα οπου τα εβαλα ολα μαζι κ αφησα στο 96αρι το γκαλαχερ....αργοτερα πηρα ενα 450λιτρα οπου εβαλα τα οσκαρ κ το γκαλαχερ+μια κιχλιδα jaguar κ αφου ειδα κ καταλαβα το λαθος μου τα χαρισα ολα....(δυστυχως σε πετ σοπ)

Ετσι πλουτιζουν τα μαγαζια αυτα,αυτο ειναι το "deal" τους ... 8 ευρο αγορασα τα οσκαρ κ τα πουλησε 150 το ενα μολις του τα πηγα πισω....(για τον γκαλαχερ δεν μου ειπε καν).....αλλη μλπε καραβιδα που πηρα 12 ευρο την εδωσε 115! πουλανε το καθε ζωντανο 2-3 φορες...μεχρι να καταλαβουμε την βλακεια μας. :(

Link to comment
Share on other sites

Η μεγαλύτερη γκάφα μου ήταν ότι αγόρασα ενυδρείο πριν διαβάσω αρκετά και πρίν ανακαλύψω αυτό το site . Τώρα μένει ανεκπλήρωτη η μεγαλύτερη επιθυμία μου ένα σωστό σκαλαροενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Σε πατωμα εφυγαν 35 λιτρα απο βαρελι....και μετα μου χτυπαγε ο συγκατοικος του ισογειου οτι σταζει η κρεβατοκαμαρα του!!!! Το νερο ειχε περασει απο πατωμα-πλακα και εκανα μπανιο τον ανθρωπο, το νερο βρηκε εξοδο απ το παλιο πατωμα που εχει ανοιξει!!

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα να διαβάζω το φόρουμ πολυ νωρίς και μου προλαβαίνατε τα περισσότερα λάθη που θα έκανα σίγουρα...

Ένα κλασσικό λάθος μου είναι ως γνωστός τσαπατσούλης στην προσπάθεια μου να φυτέψω το φυτό στο υπόστρωμα επειδή είχε το ενυδρείο γεμάτο νερό ξεχίλιζε..

Τα νεύρα μου τσατάλια πάλευα με το νερό... του τσάκισα τις ρίζες του φυτού..

Για καλή μου τύχει τα ευκολα φυτά επιβιώνουν από την χάρη μου! :)

Τώρα παλεύω με τον μονομάχο ο οποίος μου τσιμπάει ασίστολα το χέρι όταν κλαδεύω και μου την δίνει στα νεύρα :D

Έγινε επεξεργασία - jimakosR21
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...