Jump to content

Ερώτηση για Apple Snail


Recommended Posts

:D Αν υποθέσουμε οτι κάποιος έχει ένα Golden Apple Snail μαζι με ένα μπλε Apple Snail προκύπτει υβριδισμος?
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να είμαι σίγουρη, από την στιγμή που ανήκουν σε διαφορετικό γένος, (το golden είναι Golden Ampullaria ενώ το blue Pomacea bridgesi) δεν υβριδίζουν. θέλει λίγο ψάξιμο.....

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πως δεν ειναι ερμαφροδιτα οποτε δυσκολευει λιγο ακομα η κατασταση - απο την αλλη το blue apple snail που δινουν σαν ονομασια δεν βοηθαει και πολύ... μπορει να μην υβριδισει αλλα να μου φαει τα φυτά τελικά... :D

Και πάλι σε ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πως δεν ειναι ερμαφροδιτα οποτε δυσκολευει λιγο ακομα η κατασταση - απο την αλλη το blue apple snail που δινουν σαν ονομασια δεν βοηθαει και πολύ... μπορει να μην υβριδισει αλλα να μου φαει τα φυτά τελικά... :D

Και πάλι σε ευχαριστώ!

Είναι ερμαφρόδιτα. 2 τυχαία Apple Snail του ίδιου γένους μπορούν να αναπαραχθούν. Στην δική σου περίπτωση νομίζω πως ισχύει αυτό που λέει η Astra.

Πάντως θα ήταν ενδιαφέρον υβριδισμός :D

Link to comment
Share on other sites

:D Εχεις δικαιο! Πανω στην βιασυνη μου παρερμηνευσα το προφιλ που διάβαζα... :D

Μαλλον θα το πάρω και θα σας πω τί έγινε!

Εχω ήδη ένα apple και 2 porcupine snail σε 37λτ μαζι με 3 red cherry 5 amano και έναν μονομάχο.

Μήπως ειναι ήδη πολλά?

Link to comment
Share on other sites

:D Εχεις δικαιο! Πανω στην βιασυνη μου παρερμηνευσα το προφιλ που διάβαζα... :D

Μαλλον θα το πάρω και θα σας πω τί έγινε!

Τελικά και επειδή το μπλε μηλοσαλιγκαρο μου ρημαζει τα φυτά θα επιστραφει την Δευτέρα οπότε δεν θα μάθουμε...

Link to comment
Share on other sites

Είναι ερμαφρόδιτα. 2 τυχαία Apple Snail του ίδιου γένους μπορούν να αναπαραχθούν. Στην δική σου περίπτωση νομίζω πως ισχύει αυτό που λέει η Astra.

Πάντως θα ήταν ενδιαφέρον υβριδισμός :D

Δες αν μπορεις εδώ: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=514

Τερμα κάτω λέει καθαρά "Δεν ειναι ερμαφροδιτο" :thumbup: Σε αλλα προφιλ λεει χρειάζονται 2 ατομα διαφορετικου φυλου (προφανώς εννοει δεν γινεται παρθενογεννεση) και το ειχα παρερμηνευσει αλλά το λινκ ειναι σαφες - αν ειναι λαθος καλο θα ηταν να διορθωθει :D

Link to comment
Share on other sites

Δες αν μπορεις εδώ: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=514

Τερμα κάτω λέει καθαρά "Δεν ειναι ερμαφροδιτο" :thumbup: Σε αλλα προφιλ λεει χρειάζονται 2 ατομα διαφορετικου φυλου (προφανώς εννοει δεν γινεται παρθενογεννεση) και το ειχα παρερμηνευσει αλλά το λινκ ειναι σαφες - αν ειναι λαθος καλο θα ηταν να διορθωθει :D

Ζητώ συγγνώμη για την δική μου παραπληροφόρηση. Τα Apple Snail ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΡΜΑΦΡΟΔΙΤΑ. Το άρθρο πολύ σωστά το αναφέρει.

Οπότε χρειάζεται 2 σαλιγκάρια διαφορετικού γένους για να προκύψει γέννα :D

Link to comment
Share on other sites

:D ΟΚ λοιπόν... αν δεν έτρωγε και φυτά...
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...