Jump to content

ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ Rotala Rotundifolia


Recommended Posts

kalhspera kai suggnwmh gia thn enoxlhsh....exw balei auto to futo sto enudreio m.shmera einai h deuterh mera....shmera parathrhsa MAYRA STIGMATA PANW STA FULA KAI PERIMETRIKA TWN FULWN........epsaxa stis astheneies futwn alla den brhka kati pou na tairiazei sthn periptwsh mou.....an mporei kapoios as me bohthhsei giati ta blepw kai stenaxwriemai kai epeidh eimai arxarios den xerw ti na kanw...........................euxaristw.

Link to comment
Share on other sites

Πόσο καιρό τρέχει το ενυδρειο σου φίλε μου; Τι φωτισμό έχεις; Λιτρα; Τα στίγματα αν τα τροχαία με το δάχτυλο φεύγουν;

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ φίλε παρακαλείσαι να γράφεις με ελληνικά σύμφωνα με τους κανόνες του forum αλλά και ώστε να παίρνεις και περισσότερες απαντήσεις ή απόψεις στα ερωτήματά σου. (Δες και εδώ)

Σχετικά με την Rotala Rotundifolia, είναι ένα φυτό σχετικά μέτριας δυσκολίας αλλά με υψηλές απαιτήσεις στο φωτισμό για να αναδείξει τόσο τα χρώματά της όσο και για να αναπτύσσεται ικανοποιητικά. Είναι αναμενόμενο ότι κάθε φυτό παθαίνει ένα σοκ μεταφύτευσης με το που μπαίνει σε ένα νέο ενυδρείο (συνθήκες νερού φωτισμού κλπ) και αυτό παρουσιάζεται με διάφορα συμπτώματα. Ένα από αυτά είναι και η εμφάνιση στιγμάτων, τρυπών, σαπισμάτων κλπ (ιδιαίτερα αν λείπουν και κάποια ιχνοστοιχεία).

Απάντησε σε παρακαλώ στα ερωτήματα του φίλτατου akkornteon παραπάνω και βάλε μας και καμιά φωτογραφία και σε παρακαλώ στα ελληνικά (όχι η φωτογραφία :D ).

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

Πόσο καιρό τρέχει το ενυδρειο σου φίλε μου; Τι φωτισμό έχεις; Λιτρα; Τα στίγματα αν τα τροχαία με το δάχτυλο φεύγουν;

Αρχικα παιδια συγγνώμη,αλλά συνήθισα από άλλα forum να γράφω γκρικλις....Λοιπόν, το ενυδρείο τρέχει απο τη Δευτέρα και το φυτό μπήκε χθες...Η λάμπα είναι 15W, τα λίτρα είναι 55 καθαρά.Τα στίγματα δεν φεύγουν με το δάχτυλο και δυστυχώς στη φωτογραφία δεν φαίνονται καθαρά τα μαύρα στίγματα......ευχαριστώ πάντως που ασχοληθήκατε με το πρόβλημά μου..να'στε καλα...

Link to comment
Share on other sites

Αν οι κορφές του φυτού είναι ζωντανές, τότε θα ανακάμψει. Αλλά νομίζω πως δύσκολα θα τα καταφέρει λόγω χαμηλού φωτισμού. Πάντως ενημέρωσε μας πως θα πάει...

Link to comment
Share on other sites

Αν οι κορφές του φυτού είναι ζωντανές, τότε θα ανακάμψει. Αλλά νομίζω πως δύσκολα θα τα καταφέρει λόγω χαμηλού φωτισμού. Πάντως ενημέρωσε μας πως θα πάει...

Φίλε μου οι κορυφες δεν εχουν τιποτα..μεχρι στιγμής βέβαια...πες μου σε παρακαλώ τι φωτισμό χρειάζεται...

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν να είχες τουλάχιστον ακόμη μία 15άρα (δηλαδή να το πήγαινες τουλάχιστον στο 0,5w/λίτρο)

Παρακολούθησε το προς το παρόν.

Ούτως ή άλλως θα δεις ότι λόγω χαμηλού φωτισμού (εξαρτάται και πόσο κοντά ή μακρυά από τη λάμπα το έχεις) πιθανώς να μην κρατάει τα χαμηλά φυλλαράκια, να ψηλώνει στην προσπάθειά του να φτάσει το φως και να μην κοκκινίζει (υποθέτουμε ότι έχεις τη red).

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν να είχες τουλάχιστον ακόμη μία 15άρα (δηλαδή να το πήγαινες τουλάχιστον στο 0,5w/λίτρο)

Παρακολούθησε το προς το παρόν.

Ούτως ή άλλως θα δεις ότι λόγω χαμηλού φωτισμού (εξαρτάται και πόσο κοντά ή μακρυά από τη λάμπα το έχεις) πιθανώς να μην κρατάει τα χαμηλά φυλλαράκια, να ψηλώνει στην προσπάθειά του να φτάσει το φως και να μην κοκκινίζει (υποθέτουμε ότι έχεις τη red).

ναι φίλε είναι η red.θα το παρακολουθήσω και θα σας πω.ευχαριστώ παντως...

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω σε όλα με τον Αndreas301. Σίγουρα, αν καταφέρεις να φτάσεις τα 0,5watt/λίτρο και με προσεκτική λίπανση το φυτό θα δείξει όλη του την ομορφιά.

Απλά θα προσθέσω ότι και με λιγότερο φωτισμό μπορεί να τα καταφέρει. Στο δικό μου ενυδρείο με 36 watt σε περίπου 100 λίτρα καθαρά, νομίζω πως τα καταφέρνει αξιοπρεπώς. Φυσικά "τρέχει" προς το φως, χαμηλά δείχνει αρκετά "άδειο" και μόνο κοντά στην επιφάνεια κοκκινίζουν κάπως τα φύλλα του...

Δες εδώ

Link to comment
Share on other sites

όντως το φυτό τα καταφέρνει και σε χαμηλότερο φωτισμό και από την εμεπιρία μου το θεωρό "εύκολο για το χρώμα του" πάντως 2 μέρες δεν αρκούν για να κρίνουμε, ούτε άλγη δεν προλαβαίνει να σχηματιστεί σε αυτό το διάστημα, ούτε κάποια έλλειψη σε φως ή θρεπτικά, πάντως θα μπορούσε να είναι κάποιο τσίμπημα από σαλιγκάρι, περίμενε λίγο και σε μια εβδομάδα θα δείξει αν είναι καλά. :D

Link to comment
Share on other sites

ναι είναι πολύ νωρίς, δως του χρόνο να αναπτύξει ριζικό σύστημα και θα δεις αν το φως του αρκεί, όχι για να αναπτύσσεται τρελά, αλλά για να είναι αξιοπρεπές. :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...