Jump to content

μερικες ερωτισεις......


Recommended Posts

ελεγα να φτιαξω ενα reef 180 λιτρων αλλα μου αρεσει αρκετα και το μεσογειακο και θελω μρικες διευκρινισεις...

1)-αμα παω σε μεσογειακο γινετε να παω σε 2 μετρα βαθος με ενα φιλο μου και να παρουμε αμμο και βραχια ?

θα κανουν δουλεια? απλα δεν νομιζω πιο βαθεια απο 2 μετρα γιατι δεν εχω μπουκαλες απλα μασκα

2)-μετα τι ψαρια μπορω να βαλω μεσα??

3)-στην απομονομενη παραλια που πηγενω (ΣΠΑΝΙΑ ΒΛΕΠΕΙς ΑΝΘΡΩΠΟ) τα νερα ειναι κρυσταλος! εχει και παρα πολους αχινους !

αυτη μπαινουν στο μεσογειακο η σε reef???

-------

Υ.Γ.

4)-μια ερωτιση που εχω εδω και καιρο γινετε να παρω σαλλιγαρια η γαριδουλες απο την κοντινει θαλασσα και να τα βαλω σε reef??

Link to comment
Share on other sites

1)Μια χαρα θα ειναι.Προσεξε να διαλεξεις καθαρους βραχους,χωρις πολλα φυκια ή οργανισμους πανω.Μπορεις να παρεις και πολυ καλους βραχους (τραγανα) απο τους ψαραδες.Πιανονται στα δυχτια τους και καθως τα καθαριζουν στο λιμανι,τις πετανε αυτες τις πετρες.

2)Μεσογειακα,αρκει να συγκρατηθεις και να μην βαλεις πολλα.3-4 το πολυ και να ειναι ψαρια που παραμενουν μικρα.

3)Ναι σε μεσογειακο,αλλα δεν ξερω κατα ποσο θα επιβιωσουν.Ειναι πολυ ευαισθητοι οργανισμοι,που δεν πρεπει να ερθουν σε επαφη με τον αερα,χρειαζονται παλιο και ωριμο ενυδρειο με αλγες και δεν τα πανε καλα με υψηλες θερμοκρασιες.Η θερμοκρασια θα ειναι και το μεγαλυτερο προβλημα σου.Θελει εναμηστιρες ή chiller για να μην ανεβαινει πολυ το καλοκαιρι.

4)Υπο προυποθεσεις μονο.Παρα πολλα ειδη,δεν ειναι reef safe και θα δημιουργησουν προβλημα στο ενυδρειο.

Τι εξοπλισμο σκεφτεσαι να χρησιμοποιησεις?Εχεις εμπειρια απο ενυδρεια γλυκου ή θαλασσινου νερου?

Link to comment
Share on other sites

thx για την ολοκληρομενη απαντηση!!!!

μια μονο ερωτιση

τα μεσογειακα ψαρια που θα τα βρω?

Υ.Γ.

απο εξοπλισμο θα δουμε

παντως θα βαλω κατι παραπανω να παρω ενα καλο skimmer που να εχει χωρο μεσα και για σφουγγαρια

ο μεσογειακος βραχος ακει για βιολογια η να βαλω και βιολογικο υλικο

Link to comment
Share on other sites

thx για την ολοκληρομενη απαντηση!!!!

μια μονο ερωτιση

τα μεσογειακα ψαρια που θα τα βρω?

Υ.Γ.

απο εξοπλισμο θα δουμε

παντως θα βαλω κατι παραπανω να παρω ενα καλο skimmer που να εχει χωρο μεσα και για σφουγγαρια

ο μεσογειακος βραχος ακει για βιολογια η να βαλω και βιολογικο υλικο

Για κοιτα τα πρωινα στην Βαρκιζα που βγαινουν τα καικια και τα διατηρουν ζωντανα,αλλα ειναι δυσκολο να βρεις.Μια αλλη λυση ειναι να τα πιασεις μονος.Το skimmer δεν εχει χωρο για σφουγγαρια και δεν υπαρχει skimmer που να παιρνει σφουγγαρια.Μηπως εννοεις φιλτρο?Τον βραχο μπορεις να τον συμπλρωσεις στην αρχη με βιολογικο υλικο και να το αφαιρεις σιγα-σιγα οταν φτιαχτει η βιολογια σου.

Link to comment
Share on other sites

α οκ thx!

νομιζω οτι ειχα ακουση skimmer με χωρο για σγουγγαρι αλλα μαλλον διαβασα λαθος

Link to comment
Share on other sites

όχι δεν άκουσες λάθος

υπάρχουν τέτοια skimmer

η deltec νομίζω ότι έχει κάποια μοντέλα

σαν αυτο που μπορει να δεχτει άνθρακα η αντιφωσφορικό

λογικά θα μπορείς να βάλεις και σφουγγαράκι αν θέλεις

Έγινε επεξεργασία - salTasos
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω

αυτο εδω ειναι http://www.amazonios.gr/product_info.php?c...roducts_id=2549

για 180 λιτρα ειναι καλο?

Link to comment
Share on other sites

θα έψαχνα για μικρότερο

κάλο αλλά υπερβολικό για 180 λίτρα ΙΜΟ

Link to comment
Share on other sites

Υπερβολικό,αλλά θα μείνει στα 180;Αν αναβαθμίσεις είναι καλή επιλογή. <_<

Link to comment
Share on other sites

θα έψαχνα για μικρότερο

κάλο αλλά υπερβολικό για 180 λίτρα ΙΜΟ

Εγω τι να πω που για το ενυδρειο μου που ειναι 310 λιτρα καθαρα και εχω βαλει το red sea berlin που ειναι για το λιγοτερο 1000 λιτρα?Βεβαια καποια στιγμη θα παρω και τα λιτρα που θελω. <_<

Link to comment
Share on other sites

α οκ καταλαβα μαλλον για το deltec 600 θα παω ωστε ανετα να μπορω να παω μεγαλυτερα λιτρα στο μελλον

ΜΙΑ ΤΕΛΕΥΤΕΑ ΕΡΩΤΙΣΗ

δηλαδι παω σε μια καθαρη παραλια περιπου σε 2 μετρα βαθος με ενα φυλο μου βαζοθμε μασκες βουταμε και βγαζουμε εξω πετρες?

πως πρεπει να ειναι αυτες οι πετρες?

Link to comment
Share on other sites

ελαφριές και πορώδεις

τραγάνα

μια καλή ιδέα για να αποφύγεις το πνίξιμο στη προσπάθεια να ανεβάσεις βράχο :)

είναι να απευθυνθείς σε ψαράδες που βάζουν δίχτυα

η σε τράτα

Link to comment
Share on other sites

ελαφριές και πορώδεις

τραγάνα

μια καλή ιδέα για να αποφύγεις το πνίξιμο στη προσπάθεια να ανεβάσεις βράχο :)

είναι να απευθυνθείς σε ψαράδες που βάζουν δίχτυα

η σε τράτα

οκ τηχ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...