Jump to content

Ξαφνικοι θάνατοι!


Recommended Posts

Δεν ξέρω τι συμβαίνει. Τα τέστς νερού είναι μηδενικά (NH4/3, NO2, NO3) η γενική σκληρότητα στα συνηθισμένα επίπεδα(8GH), ανθρακική KH = 6.

Όλα ξεκίνησαν όταν πήρα δυο clown loaches μετά απο μια βδομάδα πέθανε το ένα, οκ είπα, ίσως είναι απο τις ψηλές θερμοκρασίες λόγω καιρού( 31 βαθμοι) μετά και ο δεύτερος. Τώρα πέθανε και ενα κίτρινο gourami που είχα. Τι φταίει?? Φαινονται απόλυτα υγειή και την επόμενη μέρα τα βλέπω νεκρά. Η θερμοκρασία δεν ξεπερνάει τους 28 βαθμούς.

Ο πλεκόστομος μου κινεί λίγο τις υποψίες, είναι πολύ επιθετικός με όλα τα ψάρια του ενυδρείου ειδικά όταν τα ταϊζω. Τροφή τους ρίχνω μια φορά την ημέρα(flakes) , και κάθε τρίτη τέταρτη κατεψυγμένη έντομα ή blood worms.

Έχω αρχίσει να ανησυχώ πάρα πολύ..Μήπως είναι κάποια ασθένεια που άρχισε να μεταδίδεται στα ψάρια απο τα clown loaches?

Αλλαγές νερού κάνω πάντα μια φορά την εβδομάδα 10 - 20 λίτρα(το ενυδρείο μου είναι 100).

Βοήθεια!! :wootwoot::wootwoot::wootwoot:;)

Link to comment
Share on other sites

Αν περνάς από τους 28 στους 31 κάθε μέρα (πρωί με βράδυ) ίσως να φταίει αυτό! Γιατί δεν χρησιμοποιείς ένα κλιματιστικό για να μην υπάρχουν μεγάλες διαφορές!

Αν δεν υπάρχει κανένα σύμπτωμα ασθένειας τότε τι να πω!

Ο πλέκο πάντως δεν είναι και τόσο επιθετικός!

Μήπως τα ταΐζεις λίγο;

Δώσε και δεύτερη φορά φαγητό αν μπορείς!

Link to comment
Share on other sites

Ποσο καιρο εχεις το ενυδρειο σου;

Εχουν καποια σημαδια τα ψαρακια σου ή αλλαζουν συμπεριφορα;

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο μου τόχω σε λειτουργεία 3 μήνες και κάτι.

Είναι 100ρι και απο ψαρια εχω:

2 αγγελόψαρα,

2 dwarf gouramis (το 1 μου φαίνεται θα είναι το επόμενο θύμα),

1 πλεκόστομο,

2 black widows

5 lemon tetras

4 Αρλεκίνους,

2 pearl gourami's

αν δεν είχαν πεθάνει θα είχα ακόμη:

1 κίτρινο gourami και 2 clown loaches.

Απο φυτά 2 anubias,

1 Cladophora aegagropila

1 Vallisneria americana (που εχει ξεπετάξει κατά μήκος του ενυδρείου κι άλλα μικρότερα φυτά)

1 Hydrocotyle leucocephala

1 Echinodorus cordifolius

1 Alternanthera reineckii

και μερικά ακόμη φυτάκια.

Το ενυδρείο μου είναι αυτό: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?ac...pe=post&id=3784

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?ac...pe=post&id=3785

Όλα τα τέστς που έκανα πάντα -και σε συχνή βάση- ήταν σε τοξικά πάντα 0 και σε σκληρότητες όπως αυτές που προανέφερα.

Τώρα απο συμπεριφορά δεν βλέπω πολλά πράγματα. Όλα φαίνονται νορμάλ με την έννοια οτι είναι ζωηρά, δεν τσακώνονται, τρώνε σαν τρελλά.

Τα 3 ψαράκια που πέθαναν δεν είχαν το παραμικρό σημάδι απο τις ασθένειες που αναφέρονται στο site.

Το μόνο ψάρι που μπορώ να πώ ότι παρουσιάζει σημάδια είναι 1 dwarf gourami που ταιριάζει με περιγραφές όπως:

Αδράνεια, απώλεια των χρωμάτων, απώλεια όρεξης, απώλεια βάρους, ίσως κάποιες αραχνοΰφαντες κακώσεις (?),

ρε παιδιά, μήπως εχει φυματίωση και κολλήσω και γω τπτ?? :wootwoot:

Έγινε επεξεργασία - satrianius
Link to comment
Share on other sites

Γενικότερα πρόσεχε και αν μπορείς να πλένεις τα χέρια σου μετά τις ενυδρειοασχολίες σου με αντισηπτικό σαπούνι!

Το ενυδρείο σου είναι σχετικά μικρό για τον πληθυσμό που φιλοξενείς και μου κάνει εντύπωση που δεν έχει ούτε λίγη αμμωνία, ΝΟ2 ή ΝΟ3 τουλάχιστον αυξημένο!

Εγώ με αρκετή ιχθυοφόρτωση αλλά καλό φιλτράρισμα έχω αρκετά ΝΟ3!

Για τις ασθένειες δες και εδώ είναι πολύ καλό link:

http://www.fishpalace.org/Disease.html

Link to comment
Share on other sites

Και προσωπικά θεωρώ ότι οι εβδομαδιαίες σου αλλαγές είναι σχετικά μικρές. Εγώ στα περίου 100 λιτρα καθαρά που έχω, κάνω το λιγότερο 30 λίτρα αλλαγή τη βδομάδα και συνήθως φτάνω τα 45-50 λιτρα (σε 2 ή 3 φορές)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω παιδιά αλλά θεωρώ τελικά υπερβολική την εβδομαδιαία αλλαγή, χωρίς να θέλω να προσβάλλω κανέναν φίλο εδω μέσα. Νομίζω οτι τα στρεσάρω και δεν τα αφήνω στην ησυχία τους, πάνω που πάνε να συνηθίσουν πλακώνομαι στις αλλαγές και τα τρελαίνω.

Απο τη στιγμή που όλα τα υγρά τεστς μου είναι καλά, ποιός ο λόγος να αλλάξω το νερό μέσα στη βδομάδα? 2 γνωστοί που έχω αλλάζουν το ενυδρείο καθε 1-2 μήνες άσχετα με το μέγεθος του και τα ψαράκια τους δεν έχουν κανένα πρόβλημα.

Σε όσα pet shops κι αν ρώτησα μου είπαν να μην αλλάζω ποτέ το νερό σε λιγότερο απο 1 μήνα ή 3 βδομάδες γιατί στρεσάρει τα ψάρια και χαλάει την βιολογία του ενυδρείου.

Θα κάνω μια δοκιμή και αν υπάρξει πρόβλημα θα αυξήσω και πάλι τις αλλαγές μου.

Να μην σας πω πως ήδη άρχισα να ανησυχώ για τις επικύνδινες αυτές μεταδιδόμενες ασθένειες και όχι τπτ άλλο αλλά το ενυδρείο το έχω στο δωμάτιο που κοιμάμαι. Αν ψυλιαστώ μεταδοτική ασθένεια, το ενυδρείο έφυγε απ΄το μπαλκόνι και ούτε θέλω να ξανακούσβω για το χόμπυ!

Αυτά, συγνώμη για τον τρόπο μου αλλά έχω ανησυχήσει αρκετά.

Thanx παιδιά!!

Link to comment
Share on other sites

Χαλάρωσε αρχηγέ ότι κατοικίδιο και να πάρεις θα πρέπει να προσέχεις την υγεία σου πώς θα γίνει!

Link to comment
Share on other sites

φιλε satrianus χαλαροσε απο οτι καταλαβα δεν εχεις καθολου υπομονη (οπως και γω) και μην το πεταξης απο το μπαλκονι

και το λεω γιατι αυτο θα εκανα και γω!!!

τα ψαρια ειναι μια επιστημη ... ειναι σαν να σπουδαζεις ιατρικη

ειμαστε αρχαριοι αλλα που θα παει !!! θα μαθουμε.

εχω θαψει αρκετα ψαρια επειδη σε ενα ενυδρειο 190 λιτρων ειχα 55 ψαρια (σαν αρχαριως)

κλεισε το φως το βραδη και παρακολουθησε τα ψαρια ισως εχεις καποιον τρελαμενω μεσα που στα σκωτωνει (ειχα και γω)

εαν ο πλεκοστομος δεν βρει να φαει ρουφαει τα αλλα ψαρια (το ειδα στο δικο μου ενυδρειο) καποια τα εσκισε!!!!

μιπως ταιζις πολι λιγο??

δες το βραδι μιπως καποιο αγγελοπσαρο χτυπαει τα αλλα ενο εσυ πιστεβεις οτι ειναι ηρεμο (το δικο μου καθαρισε 3 ψαρια)

πιστεβω ετσει οπως τα λες οτι δεν εχεις καποια ασθενεια αλλα καποιο ψαρι σου κανει ζημια... δες με κλειστα φωτα ποιος πειραζει-ενωχλει!!

μια φωρα ακουσα εν πλατσ μεσα στο ενυδρειο τρεχω ανοιγω φωτα και βλεπο το γγρι μαχαιροπσαρο να εχει στο στομα ενα eel οριζοντια και να το κανει βολτες ταυτοχρωνα το ετρογε!

αμα θελετε κι αλλα κουφα εδο ειμαι να σας πω κι αλλα γιατι μαλλον σε μενα συμβαινουν !!!!

συγγνωμη γιατι ειμαι ανορθογραφος και επισεις εχω ενα προβλημα με τα φητα μου κανεις δε απαντησε

με ηρεμια

γρηγορης

Link to comment
Share on other sites

Τα ρουφάει? Ουάου!

Κουφάθηκα τώρα! Μακάρι ρε παιδιά να είναι κάτι τέτοιο παρά κάποια ασθένεια. Θα δείξει...ευχαριστώ πάντως για τις χρήσιμες πληροφορίες.

Σόρρυ, δεν θα το πέταγα κι απ'το μπαλκόνι (να σκοτώσω και καναν άνθρωπο) αλλά φρίκαρα μ'αυτη τη σκέψη. Ελπίζω να πάν όλα καλά.

Η μάνα μου πάντως μου είπε οτι το έχω κάνει το μαντού! :wootwoot:

Έγινε επεξεργασία - satrianius
Link to comment
Share on other sites

Πέρα απο την πλάκα, μπορεί κάποιος να μου πεί πως θα αποστειρώσω απόχη, τρόμπα βυθού κλπ σύνεργα?

Link to comment
Share on other sites

Πέρα απο την πλάκα, μπορεί κάποιος να μου πεί πως θα αποστειρώσω απόχη, τρόμπα βυθού κλπ σύνεργα?

28816[/snapback]

Apla vrasta

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω παιδιά αλλά θεωρώ τελικά υπερβολική την εβδομαδιαία αλλαγή, χωρίς να θέλω να προσβάλλω κανέναν φίλο εδω μέσα. Νομίζω οτι τα στρεσάρω και δεν τα αφήνω στην ησυχία τους, πάνω που πάνε να συνηθίσουν πλακώνομαι στις αλλαγές και τα τρελαίνω.

Απο τη στιγμή που όλα τα υγρά τεστς μου είναι καλά, ποιός ο λόγος να αλλάξω το νερό μέσα στη βδομάδα? 2 γνωστοί που έχω αλλάζουν το ενυδρείο καθε 1-2 μήνες άσχετα με το μέγεθος του και τα ψαράκια τους δεν έχουν κανένα πρόβλημα.

Σε όσα pet shops κι αν ρώτησα μου είπαν να μην αλλάζω ποτέ το νερό σε λιγότερο απο 1 μήνα ή 3 βδομάδες γιατί στρεσάρει τα ψάρια και χαλάει την βιολογία του ενυδρείου.

Θα κάνω μια δοκιμή και αν υπάρξει πρόβλημα θα αυξήσω και πάλι τις αλλαγές μου.

Να μην σας πω πως ήδη άρχισα να ανησυχώ για τις επικύνδινες αυτές μεταδιδόμενες ασθένειες και όχι τπτ άλλο αλλά το ενυδρείο το έχω στο δωμάτιο που κοιμάμαι. Αν ψυλιαστώ μεταδοτική ασθένεια, το ενυδρείο έφυγε απ΄το μπαλκόνι και ούτε θέλω να ξανακούσβω για το χόμπυ!

Αυτά, συγνώμη για τον τρόπο μου αλλά έχω ανησυχήσει αρκετά.

Thanx παιδιά!!

28779[/snapback]

Γεια σου φιλε satrianius και απο εμενα.Για τις αλλαγες νερου που αναφερεις

πως η εβδομαδιαια αλλαγη ειναι υπερβολη, εχω να πω πως το καθε ποτε κανει

καποιος αλλαγη νερου ειναι συνησταμενη πολλων παραγοντων, οπως

το ποσα ψαρια εχεις μεσα στο ενυδρειο, το φιλτραρισμα,την ποιοτητα νερου

του δυκτιου σου κτλ.

Δεν σου εβαλε κανενας το μαχαιρι στο λαιμο να κανεις αλλαγες καθε εβδομαδα

σονυ και ντε. :wootwoot:

Θα πειραματιστεις απο μονος σου κανοντας αλλαγες οποτε εσυ κρηνεις και

με τα τεστακια σου θα βρεις καθε ποτε πρεπει να το αλλαζεις και ποση ποσοτητα.

Γραφεις ακομα οτι πλακωνεσε στις αλλαγες και στρεσαρεις τα ψαρια.Γιατι?

Πεφτεις και ο ιδιος μεσα στο ενυδρειο? :wootwoot::wootwoot:

Πλακα κανω.Μην ανυσηχεις και ολα θα πανε καλα.

Καλη συνεχεια.

Link to comment
Share on other sites

Καθυστέρησα λίγο να απαντήσω αλλά η δουλειά βλέπετε...

Ναι, έχετε δίκιο παιδιά. Θέλει υπομονή και γενικά είμαι άνθρωπος που δεν τα παρατάει εύκολα. Τρομόκρατήθηκα όμως λίγο μην κολλήσω τπτ, έχω και εναν πατέρα καρδιακό αρα και επιρεπή σε ασθένειες και στο μυαλό μου έκανα τα χειρότερα σενάρια... :wootwoot:

Τέσπα, συνεχίζω ακάθεκτος, χτές τέλείωσα και μια πατεντούλα με ανεμιστηράκι υπολογιστή -απ'αυτά έχω δεκάδες λόγω ενασχόλησής μου με το αντικείμενο- και κοιτάω τώρα να δω κατα πόσο πέφτει η θερμοκρασία του ενυδρείου.

Πάντως θέλω να πάρω κάποια στιγμή κανά δυο ψαράκια βυθού και για λόγους καθαριότητας του ενυδρείου μου. Όταν τρώνε απο το χαλίκι σηκώνεται πολλή βρώμα απο τον πάτο...

Ελπίζω μόνο μην είναι υπαίτιος ο πλεκόστομος για τους θανάτους των clown loaches γιατί δεν θελω τα επόμενα που θα βάλω να έχουν την ίδια κατάληξη με αυτά. :wootwoot:

Θα περιμένω κανα μήνα να βεβαιωθώ οτι όλα τα ψαράκια παραμένουν υγειή και μετά...βούρ! :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορούν τα ψάρια βυθού να σου καθαρίσουν το ενυδρείο!

Σκούπα βυθού να πάρεις μια και όπως τα λες έχεις αρκετά σκουπίδια εκεί!

Θα την χρησιμοποιείς στις αλλαγές νερού και θα κάνεις διπλή δουλειά!

Μεγάλη προσοχή μην σκουπίζεις κοντά στα φυτά γιατί θα τα ξεριζώσεις!

Link to comment
Share on other sites

...Πάντως θέλω να πάρω κάποια στιγμή κανά δυο ψαράκια βυθού και για λόγους καθαριότητας του ενυδρείου μου. Όταν τρώνε απο το χαλίκι σηκώνεται πολλή βρώμα απο τον πάτο...

Αυτό δείχνει ότι δεν καθαρίζεται ο βυθός και το υπόστρωμα, πράγμα απαραίτητο για την καλή διατήρηση της σωστής ισορροπίας του ενυδρείου. Κανένα ψάρι δεν μπορεί να σε υποκαταστήσει σε αυτή τη διαδικασία, που κατά τη γνώμη μου, θα πρέπει να είναι εξίσου τακτική με τις αλλαγές νερού.

Οι γλύφτες καθαρίζουν κάποιες άλγες, τα γατόψαρα τρώνε κάποια υπόλοιπα τροφών και that's it.

Τα υπόλοιπα πρέπει να τα κάνεις εσύ, διαφορετικά κινδυνεύει το γενικότερο σύστημα του ενυδρείου να χάσει ισορροπίες, με αποτέλεσμα ασθένειες ψαριών ή άλλες ανεπιθύμητες συνέπειες.

Link to comment
Share on other sites

Έχω την σκούπα βυθού αλλά επειδή το ενυδρείο έχει παράλληλα τζαμια κολλημένα στην επιφάνειά του περιορίζομαι και δεν μπορώ να κινηθώ κατα μήκος του ενυδρείου κρατώντας τη. Έτσι βάζω την σκούπα να τραβάει το νερό καθαρίζοντας κατά τόπους τον βυθό μέχρι εκεί που μπορώ...

Ποιός ο λόγος ύπαρξης των τζαμιών αυτών? Αν είναι να τα βγάλω βρε αδερφε! :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα τζάμια ειναι οι κόντρες και κρατάνε το ενυδρείο ώστε να μήν ανοίξει στο μέλλον λόγο της πίεσης του νερού!

Link to comment
Share on other sites

άαα....τελικά καμιά φορά είναι καλύτερα να μασάς παρά να μιλάς :wootwoot: :wootwoot:

Άρα να το βγάλω απ΄το μυαλό μου.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι....άσχετο(μην ανοίγω άλλο thread).

Επειδή πρόσφατα άκουσα για ταμπλέτες co2 σκέφτηκα πως θα μπορούσα να τις ρίχνω χύμα μεσα στο ενυδρείο αποφεύγοντας τις κατασκευές.

Το ενυδρείο μου είναι 100 λίτρων.

Μου πούλησαν σε pet shop τις SERA CO2 tabs plus. Δεν μου είπαν όμως οτι χρειάζεται και αυτή η συσκευή (SERA CO2-Start):

http://www.quantumfish.co.uk/listman/listings/l0128.html

Τι ακριβώς κάνει αυτή η συσκευή? Κάνει την ίδια δουλειά με μια συσκευή CO2 όπως την περιγράφετε με τις μπουκάλες κλπ?είναι αξιόπιστη?

Αν ναι, πως και δεν το αναφέρετε κι αυτό σαν λύση?

Επίσης διάβασα και αυτό το πολύ ενδιαφέρον άρθρο απο τον φίλο istellas για την κατασκευή μιας DIY :

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?ac...ype=post&id=853

αν αυτό το προϊόν της SERA δεν κάνει την δουλειά που νομίζω, να διοχετεύει δηλαδή διοξείδιο του άνθρακα στο νερό, με ελεγχόμενο τρόπο, θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω αυτές τις ταμπλέτες σε μια δική μου κατασκευή DIY?

Αλλιώς, αφού αγόρασα τις ταμπλέτες λόγω άγνοιας, θα μπορούσα να τις χρησιμοποιήσω χύμα στο ενυδρείο (μια τη βδομάδα όπως μου είπαν στο pet) ή χρειάζεται και κάποιον reactor?

Συγνώμη για την ασχετοσύνη μου στο θέμα αλλά η ασχετοσύνη των ίδιων των ιδιοκτητών pet shops είναι απίστευτη εδω στο Ηράκλειο. Πάω στον ενα μου λέει άλλα, πάω στον άλλο μου λέει άλλα. Ε άμα πια! :lmao: :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεται τον αντιδραστήρα της Sera μια και αν δεν έχεις αυτή την συσκευή θα χάνεται όλη η δράση της ταμπλέτας στην επιφάνεια χωρίς να αντιδρά με το νερό!

Η συσκευή έχει ειδική υποδοχή για να δέχεται αυτές τις φυσαλίδες και να τις διατηρεί εκεί μέχρι να διαλυθούν στο νερό!

Σε σχέση με την αποτελεσματικότητα της σου λέω ότι είχα ανάπτυξη στα φυτά μου και γρήγορη μάλιστα!

Επίσης, θα πρέπει να προσέξεις μην αυξήσεις την δόση για κανένα λόγο μια και εγώ που το έκανα (2 ταμπλέτες σε μια εβδομάδα) για να αντιμετωπίσω άλγη είχα σαν συνέπεια την πτώση του pH και αναγκάστηκα να σταματήσω την χρήση μέχρι να επανέλθω!

Αν αποφασίσεις να τις χρησιμοποιήσεις πάρε το μηχάνημα (αφού πήρες τις ταμπλέτες) και για κάποιο διάστημα θα είσαι καλυμμένος!

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεται τον αντιδραστήρα της Sera μια και αν δεν έχεις αυτή την συσκευή θα χάνεται όλη η δράση της ταμπλέτας στην επιφάνεια χωρίς να αντιδρά με το νερό!

Η συσκευή έχει ειδική υποδοχή για να δέχεται αυτές τις φυσαλίδες και να τις διατηρεί εκεί μέχρι να διαλυθούν στο νερό!

Σε σχέση με την αποτελεσματικότητα της σου λέω ότι είχα ανάπτυξη στα φυτά μου και γρήγορη μάλιστα!

Επίσης, θα πρέπει να προσέξεις μην αυξήσεις την δόση για κανένα λόγο μια και εγώ που το έκανα (2 ταμπλέτες σε μια εβδομάδα) για να αντιμετωπίσω άλγη είχα σαν συνέπεια την πτώση του pH και αναγκάστηκα να σταματήσω την χρήση μέχρι να επανέλθω!

Αν αποφασίσεις να τις χρησιμοποιήσεις πάρε το μηχάνημα (αφού πήρες τις ταμπλέτες) και για κάποιο διάστημα θα είσαι καλυμμένος!

29698[/snapback]

:lmao:

Τι κόστος έχει περίπου?

Το Ph μου που είναι πολύ υψηλό (~7.9) μπορώ να το ρίξω και να το κρατάω σταθερό (με μια τιμή 4-5 KH)με αυτό το εργαλειάκι?

Αν ναι, χαίρομαι!

Τι εννοείς για κάποιο διάστημα θα είμαι καλυμμένος?

Τι θα μπορούσε νμα επηρεάσει την ανάγκη μου για κάτι καλύτερο?(όταν μιλάμε για 100 λίτρα και όχι το πιο πικνοφυτεμένο ενυδρείο που έχεις δεί?)

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου. Να΄σαι καλά για τις χρήσιμες πληροφορίες σου! :lmao::rasp:

Έγινε επεξεργασία - satrianius
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν φίλε kouzman αγόρασα το μηχάνημα. Δεν καταλαβαίνω όμως πώς ακριβώς λειτουργεί παρότι διάβασα τις οδηγίες. :lmao:

Πόση ώρα πρέπει να το έχω σε λειτουργία και αν θέλω να το σταματήσω το βγάζω απο το νερό?

Αυτή η τάπα τι κάνει? Λέει στις οδηγίες οτι αφού το βυθίσουμε στο νερό και σφίξουμε την τάπα θα πρέπει να περιμένουμε μέχρι να μπεί ...αέρας στο κουτάκι και μετά να ξεσφίξουμε την τάπα(?).

Άν κατάλαβα καλά η τάπα ανοίγει για να μπεί σε λειτουργία το μηχανάκι και όταν θέλουμε να το σταματήσουμε το ξαναταπώνουμε?

άσχετος... :lmao:

Link to comment
Share on other sites

'επίσης διαβάζω στις οδηγίες οτι για ~100 λιτρα πρέπει να προσθ'ετω ταμπλέτα ανα 3 ημέρες.Ισχύει? Νόμιζα μια φορά τρη βδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

Μην αγχώνεσαι και εγώ στην αρχή χάλασα την πρώτη ταμπλέτα μέχρι να καταλάβω την λογική του!

Η συσκευή λειτουργεί ως εξής:

Αρχικά τοποθετείς την συσκευή στην εξαγωγή του νερού από το φίλτρο σου (για καλύτερη διάχυση) και φροντίζεις να είναι λίγο πάνω από το νερό!

Η τάπα που λες δεν πρέπει να μπει από τώρα μια και πρέπει να φύγει όλος ο αέρας που υπάρχει μέσα στον πίσω μεγάλο θάλαμο!

Αφού το βάλεις και γεμίσει νερό θα πρέπει να βάλεις την τάπα!

Υπάρχει ο λεπτός θάλαμος μπροστά που είναι για την εισαγωγή της ταμπλέτας!

Εκεί βάζεις την ταμπλέτα και φροντίζεις στο κάτω αποσπώμενο τμήμα με τις τρύπες να είναι η προεξοχή του από την πλευρά του μεγάλου θαλάμου (να βλέπει στο τζάμι του ενυδρείου)!

Η ταμπλέτα θα χωθεί όσο πιο κάτω γίνεται και θα αρχίσει να αφρίζει!

Τότε μπορείς να κατεβάσεις λίγο την συσκευή μέσα στο νερό για να διαλυθεί καλύτερα η ταμπλέτα και ότι δεν ανέβει στον μεγάλο θάλαμο τουλάχιστον να το πάρει το ρεύμα του νερού!

Από την αντίδραση παράγετε διοξείδιο το οποίο διαφεύγει στον θάλαμο από πάνω και εκτοπίζει το νερό που υπάρχει (αν δεν βγάλεις το νερό θα φύγει από το μικρό θάλαμο κατευθείαν στην ατμόσφαιρα)!

Όταν διαλυθεί όλη η ταμπλέτα θα πρέπει να έχει γεμίσει με διοξείδιο όλος ο θάλαμος!

Αυτή την διαδικασία την κάνεις μετά από καμιά ώρα αφού έχουν ανάψει όλες οι λάμπες σου!

Το αέριο που είναι παγιδευμένο στον θάλαμο αντιδρά με το νερό και διαλύεται αργά (ακριβής αναλογία δεν θυμάμαι αν έχει στις οδηγίες)!

Πάντως μέχρι να κλείσουν τα φώτα σου θα πρέπει να έχει διαλυθεί όλο το διοξείδιο που περιέχει ο θάλαμος!

Η χρήση όπως σου είπα είναι μια φορά την εβδομάδα και μην την αυξήσεις μια και είναι σχετικά ανεξέλεγκτη διαδικασία!

Κάνε μετρήσεις πριν και μετά την χρήση στο pH και στο kH για να δεις τα αποτελέσματα που έχεις!

Αν έχεις πρόβλημα μπορείς να σπάσεις τις ταμπλέτες στα δύο και να βάζεις μισή κάθε εβδομάδα (ακραίο αλλά όχι απόλυτο)!

Την τάπα θα την αφαιρέσεις την επόμενη μέρα για να φύγει ότι αέριο έχει απομείνει στον θάλαμο (σε περίπτωση που αφήσεις μόνιμα την συσκευή μέσα στο ενυδρείο σου)!

Η όλη ιδέα δεν με ικανοποίησε πλήρως μια και δεν την βρίσκω ιδιαίτερα συμφέρουσα και παράλληλα είναι αρκετά ανεξέλεγκτη!

Ένα θετικό είναι ότι η ταμπλέτα σύμφωνα με τις οδηγίες περιέχει και άλλα ιχνοστοιχεία πέρα από το διοξείδια τα οποία είναι χρήσιμα για τα φυτά!

Βελτίωση στην ανάπτυξη των φυτών μου είδα πάντως!

Αλήθεια πόσο τις πήρες τις ταμπλέτες χωρίς τη συσκευή (δεν τις έχω βρει ακόμα μόνες τους για να ξέρω);

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...