Jump to content

Να΄μαι κι εγώ....


Recommended Posts

Χαιρετώ τους φίλους της Αφρικής!

Ξεκίνησα σιγά σιγά το στήσιμο ενός ενυδρείου το οποίο θα φιλοξενήσει

Neolamprologus multifasciatus και Lamprologus callipterus

Είναι δύσκολος συνδυασμός αλλά μετά από συζήτηση αποφάσισα να το κάνω για να παρατηρήσουμε και

συμπεριφορές μεταξύ των ειδών.

Το ενυδρείο που τους διαθέτω έχει διαστάσεις 100 Χ 30 Χ 40.Τα καθαρά λίτρα είναι περίπου 100.

Στο ενυδρείο αυτή τη στιγμή υπάρχουν περίπου 25 κιλά αραγωνίτη για βυθό, 15 κιλά πέτρες βασάλτη και κελύφη από σαλιγγάρια.

Η φίλτρανση γίνεται με ένα EHEIM 2224 στο οποίο βρίσκονται σφουγγάρια,ενυδρειακό βαμβάκι,Substrat Pro και Siporax

Το φόντο που θα βάλω θα είναι γκρίζο ή γκρι προς το πράσινο.

Θα προστεθούν λίγες Valissneries.

Έκανα ένα αρχικό στήσιμο για να βλέπω τα πράγματα μαζεμένα(βέβαια την ανακαίνιση θα την κάνουν τα ψάρια...) και θα ήθελα να συζητήσουμε κάποιες σκέψεις.

  • Προτείνετε να φτιάξω 2 ξεχωριστές περιοχές με κοχύλια και να τις χωρίσω με τις πέτρες;
  • Να το αφήσω όπως είναι και να το χωρίσω στη μέση με Vallisneries;
  • Να βάλω 2 ξεχωριστές περιοχές με πέτρες και κοχύλια κοντά τους;

Περιμένω τις προτάσεις σας! ;)

P5208260.jpg

P5208262.jpg

P5208263.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 177
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Καλως το παιδι μας.

Καλο ειναι να οριοθετησεις κατα καποιο τροπο το ενυδρειο με μια βαλισνερια στη μεση και πισω(πλατη).

Μια παρατηρηση.

Οπως εχεις τοποθετησει τις πετρες,φαινεται πολυ φτιαχτό.

Ξεκινα απο την πισω γωνια,απο τη μεση του ενυδρειου σε υψος,και κατεβαινε ακανονιστα.Σαν να εχουν κατρακυλησει οι πετρες μονες τους. ;)

Link to comment
Share on other sites

Για τις βαλισνέριες μάλλον σε αυτό που λες θα καταλήξω...Δύσκολο να ξεφύγω από τα φυτεμένα γι'αυτό θα αγοράσω μόνο 2!

Όταν αποφασίσω για το που θα μπουν οι πέτρες θα τις ξεκινήσω από το πίσω τζάμι όπως λες.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Mήπως ειναι πολυ μικρες οι πέτρες??

Φωτη....

εδω ειναι ακριβως το ιδιο ενυδρειο σε διαστασεις... ;)

http://i277.photobucket.com/albums/kk80/ni...ka/DSCI1327.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλώς τον Φώτη. Καλή επιτυχία στο εγχείρημα σου και να ξέρεις "μια φορά Αφρικανός, για πάντα Αφρικανός".

;)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ karydas!

Nikoloutso θα μπούνε κοχυλόψαρα.Τις πέτρες τις έβαλα για οριοθέτηση και "για να υπάρχουν..."

Link to comment
Share on other sites

Καλη επιτυχια στο καινουριο σου εγχειρημα. ;)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ karydas!

Nikoloutso θα μπούνε κοχυλόψαρα.Τις πέτρες τις έβαλα για οριοθέτηση και "για να υπάρχουν..."

Το σχολιο παρατεθηκε σε συνεχεια του Δια... ;)

Ερωτηση...

με 2 ειδη κοχυλόψαρων και με μονο τη μια μερια με κοχυλια... δε θα εχεις θεμα??

Link to comment
Share on other sites

Φωτη το ιδιαιτερο με τη συμπεριφορα των Lamprologus callipterus,ειναι οτι τα αρσενικα κλεβουν θηλυκες,το ενα απο το αλλο,μαζι με τα κοχυλια ;)

Διαβασε Εδω

Οποτε καλυτερα θα ηταν να εβαζες μονο αυτα,σκορπιζοντας τα κοχυλια,και βαζοντας περισσοτερα ατομα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στη θέση σου θα έκανα αυτό που πρότεινε ο Στράτος αν ήθελα μόνο κοχυλόψαρα ή θα έβαζα ένα από τα δύο είδη multies/callipterus και μαζί ένα πετρόψαρο. Έτσι το ενυδρείο θα είχε ψάρια που θα μένουν σε διαφορετικό σημείο και θα οριοθετήσουν πιο εύκολα την περιοχή τους.

;)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στη θέση σου θα έκανα αυτό που πρότεινε ο Στράτος αν ήθελα μόνο κοχυλόψαρα ή θα έβαζα ένα από τα δύο είδη multies/callipterus και μαζί ένα πετρόψαρο. Έτσι το ενυδρείο θα είχε ψάρια που θα μένουν σε διαφορετικό σημείο και θα οριοθετήσουν πιο εύκολα την περιοχή τους.

;)

Ακριβώς..

Αλλιώς κάτι μου λέει ότι δεν γλιτώνεις τα προβλήματα. :thumbup:

Καλή συνέχεια!

:hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες Φωτη στην ομορφοτερη πλευρα του φορουμ μας ;)

Σκευτομουν πολυ καιρο μηπως εκανα το μεγαλο ενυδρειο μου(Ακριβως ιδιες διαστασεις) για κοχυλοψαρα...Οποτε ειχα πολλα Aquascape στο μυαλο μου....

Λοιπον..

Πρωτα να πω πως η αμμος εχει ωραιο χρωμα ισως ηθελε λιγο πιο σκουρο αλλα ειναι μια χαρα και αυτο...

Θα προτεινα να εβαζες οπως ειπωθηκε και παραπανω 2 Vallisneries κατα προτιμηση Gigantea,αν και δεν υπαρχουν στην λιμνη,και να τις αφησεις να καλυψουν μεγαλο μερος της επιφανειας με τα φυλα του...

Προσωπικα δεν μου αρεσουν καθολου οι στιβες με μικρες πετρες στην Tanganyika...Θα προτεινα να εβρισκες μεγαλες πετρες σχετικα τετραγωνες αλλα με αλλιωμενες τις γωνιες...Oχι πολλες 4-5 ωστε να ξεχωρισουν οι περιοχες και να γεμησει και το ενυδρειο στο υψος..(Το τραγουδι εχει στοιχους που μοιαζουν με ελληνικους...Θα καταλαβατε...:hysterical:)

Αφου θα παιξεις μονο με κοχυλοψαρα θα προτεινα να εβαζες και αλλη αμμο...Ισως αλλη τοση και να επαιζες μαζι της φτιαχνωντας λοφους...Ισως φανει υπερβολικο αλλα και 15 cm να εχει η αμμο υψος σε καποιο σημειο θα δειχνει παρα πολυ ωραιο...

Τα ψαρια που διαλεξες τα Callipterus ειναι περιεργοι χαρακτηρες και πολυ κλεφτες...Ενδεχεται να κλευουν κοχυλια απο τα multies και αυτο ισως δημιουργησει προβλημα...Καπου ειχα διαβασει πως τα θυλικα callipterus προτειμουν τα αρσενικα με τα περισσοτερα κοχυλια οποτε ειναι σε συνεχες κλεψιμο...

Περημενουμε την συνεχεια.. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Μην του βαζετε ιδεες με τις πετρες, θα μας κανει καμια DIY κατολισθηση και θα μας τρελανει παλι ;)

Kαλη επιτυχια Φωτη,ειμαι σιγουρος οτι ολα θα πανε καλα και θα εχεις ενα υπεροχο αποτελεσμα.

Link to comment
Share on other sites

κατι μου θυμηζει ;)

Link to comment
Share on other sites

Με βάλατε σε πολλές σκέψεις... Θα επανέλθω!

Link to comment
Share on other sites

εύχομαι καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

Καλως τον μάστορα!!! :)

Καλή αρχη στην Αφρική!!! :thumbup:

Μου αρεσει πολύ η ιδέα σου αν και είναι δύσκολη!

Κατρχήν να πουμε πως το τα callipterus είναι ενα ενδιαφέρον ψαρι με πολυ περιεργη συμπεριφορά!(Μου θυμιζουν λιγο τα Caudopunctatus, που ενω η θηλυκιά γεννα ΚΑΙ μεσα σε κοχυλι ο αρσενικος δεν μαινει ποτέ!) Ενω η θηλυκιά ζει κυριως μεσα στο κοχύλι ο αρσενικός ο οποιος φτιαχνει την φωλιά, την κανει κοντα σε βράχια!Ο ιδιος κλεβει κοχυλια, αλλα μπορεί να κλέψει και κοχυλια ΜΕ ΤΙΣ ΘΗΛΥΚΕΣ ΜΕΣΑ!!!

Φοβάμαι πως μπορει να επιχειρήσει να κλέψει κοχυλια με θηλυκα multies μεσα!

Για να μπούν μαζί multies και callipterus προτείνω να παιξεις πολύ με το aquascape!

Καταρχην θα προτεινω να δωσεις υψος στο βυθό σου απο την πλευρά που ειναι η πέτρες!Να δημιουργησεις ανηφόρα!Η πετρες πρεπει να αλλαξουν θέση να ξεκινούν απο πίσω να κατεβαίνουν ακανόνιστα προς τα κοχύλια και κατα καποιο τροπο να τα κλείνουν/απομονώνουν εώς την μέση του ενυδρείου.Εκει να μπούν και κάποιες vallisneries!

Κοχυλια θα μπούν και στις δυο πλευρές!!

Επίσης ομορφο θα ήταν να μπουν και καποια κλαδιά ξυλων!

Δειτε το ψάρι στη φύση απο το 6ο εως το 8ο λεπτό!

Έγινε επεξεργασία - PRINCE
Link to comment
Share on other sites

Tα callipterus ανηκουν στην οικογενεια των Shell Dwellers.

Νομιζω πως το εγχειρημα δεν θα εχει επιτυχια,να συμβιωσουν μαζι με τα μουλτι,γιατι η κλοπη κοχιλιων θα παιξει πολυ,οτι και να κανει ο Φωτης με το aquascape.

Link to comment
Share on other sites

Θα είναι μια προσπάθεια με τα ρίσκα της.Θα μπει μικρό χαρέμι και από callipterus;τελικά από τοι βλέπω θα ήταν πιο σωστό να γίνει με μικρό χαρέμι,ισως έτισ μήπως λέω μήπωε δεν ενοχλήσει τα multi.

Βάζω δύο σχέδια έτσι για ιδέα και συζήτηση.Το σκεπτικό είναι στη μέση περίπου μπάινουν πέτρες πλακέ και βαλισνέρειεσ σαν φράκτης ,βέβαια αμα θέλει να περάσει θα περάσει αλλά θα τα βάλουμε για να έιναι κάπως απομονωμένες οι ομάδες.

Να το συζητήσουμε και άλλο το ζήτημα χρειάζεται υπομονή και καλή προετοιμασία.

post-1410-1274462216_thumb.jpg post-1410-1274462239_thumb.jpg

κάτοψη και πρόσοψη

:)

Link to comment
Share on other sites

Tα callipterus ανηκουν στην οικογενεια των Shell Dwellers.

Νομιζω πως το εγχειρημα δεν θα εχει επιτυχια,να συμβιωσουν μαζι με τα μουλτι,γιατι η κλοπη κοχιλιων θα παιξει πολυ,οτι και να κανει ο Φωτης με το aquascape.

Ευστράτιε έβαλα τα πιο πάνω σχεδια ,προβληματίζομαι και εγώ θα το δούμε το ζήτημα και θα σκεφτούμε.

:)

Link to comment
Share on other sites

Αν μπει μικρο κοπαδι απο callipterus δεν θα δουμε τις συμπεριφορες για τις οποιες το διαλεξαμε.

Εγω θα ελεγα πιο σωστο να εμπαιναν δεκα εως δωδεκα ατομα του ειδους,ωστε να δημιουργηθουν δυο χαρεμια,και οχι αλλο χαρεμι απο αλλο ειδος.

Link to comment
Share on other sites

Αν μπει μικρο κοπαδι απο callipterus δεν θα δουμε τις συμπεριφορες για τις οποιες το διαλεξαμε.

Εγω θα ελεγα πιο σωστο να εμπαιναν δεκα εως δωδεκα ατομα του ειδους,ωστε να δημιουργηθουν δυο χαρεμια,και οχι αλλο χαρεμι απο αλλο ειδος.

Σωστή ιδέα :)

Link to comment
Share on other sites

Αν μπει μικρο κοπαδι απο callipterus δεν θα δουμε τις συμπεριφορες για τις οποιες το διαλεξαμε.

Εγω θα ελεγα πιο σωστο να εμπαιναν δεκα εως δωδεκα ατομα του ειδους,ωστε να δημιουργηθουν δυο χαρεμια,και οχι αλλο χαρεμι απο αλλο ειδος.

Aυτο σκευτομουν και εγω...2 αρσενικοι και πολλες θυλικες ωστε αν υπαρχει ανταγωνισμος και να δουμε ωραιες συμπεριφορες..Αυτο παλι που με προβηματιζει ειναι τα αρσενικα τα οποια δεν κυριαρχουν και παιρνουν το μεγεθος και την μορφη της θυλικιας...Ισως εκει υπαρχει προβλημα...

Οπως ειπωθηκε θελει σκεψη και συζητηση... :)

Link to comment
Share on other sites

Aυτο σκευτομουν και εγω...2 αρσενικοι και πολλες θυλικες ωστε αν υπαρχει ανταγωνισμος και να δουμε ωραιες συμπεριφορες..Αυτο παλι που με προβηματιζει ειναι τα αρσενικα τα οποια δεν κυριαρχουν και παιρνουν το μεγεθος και την μορφη της θυλικιας...Ισως εκει υπαρχει προβλημα...

Οπως ειπωθηκε θελει σκεψη και συζητηση... :thumbup:

Αυτό που γράφεις έχει ενδιαφέρον και ομολογώ δεν το έχω υπόψιν μου ,που το ανακάλυψες;.

Κώστα Χρόνια πολλά :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...