Jump to content

Αναπαραγωγή μονομάχων και ανάπτυξη μωρών


Wind-sa

Recommended Posts

Παιδιά σε ενα μικρο ενυδρείο 10 λ. εχω βάλει ενα ζευγάρι μονομάχων. Πριν ήτανε 6 μέρες χωρισμένα με διαφανές χώρισμα.

Η συμπεριφορά τους ειναι μια χαρά... ο αρσενικός την κυνηγάει... οταν τo θηλυκό βρίσκεται κάτω απο τι φωλιά ο αρσενικός αρχίζει να χορεύει και πάει δίπλα δίπλα να τη αγκαλιάσει και τo θηλυκό μετά φεύγει στη κρυψώνα τησ.

Η ζωή της δεν κιντυνεύει, εχει πολλά φυτά και χώρο να κρυφτεί. Ώμος έτσι ειναι τώρα 4 μέρες... η κιλια τησ είναι πολυ φουσκωμένη, (θα σκάσει), η φωλιά ειναι έτοιμη... τι άλλο θέλει? 4 μέρες κρύβεται εναι λιγικο αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην χρειαζονται μεγαλυτερο ενυδρειο 30-40 λιτρα .Εχεις σκεφτει τι θα τα κανεις τα μικρα?Διαβασε αυτο και αυτο και θα καταλαβεις εαν η θηλυκια ειναι ετοιμη για γεννα!!Καλη επιτυχια με πολλα μωρακια. :):thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, τα έχω διαβάσει όλα για αναπαραγωγή και σε αυτό και αλλα διαφορα site (αγγλικά, ελληνικά, ρωσικα)... Γενικά σε κάθε χωρα έχουνε λίγο διαφορετικό τρόπο αναπαραγωγής... αυτό είναι πολύ ενδιαφέρον.

Στη Ταϊλάνδη δεν βάζουν καθόλου φυτά και ο αρσενικός μένει με τα μωρά του...

Οι Ρώσοι τα αναπαράγουν με επιτυχία σε γυάλες 3-5 λίτρων

Στην Αμερική πολύ συχνά ταΐζουν τα μωρά με Δαφνιά και όχι Artemia...

Είναι χίλια δυο μικρές διαφορές...

Είναι η πρώτη μου εμπειρία... άλλη φορα θα δοκιμάσω σε μεγαλύτερο ενυδρείο...

Απλά 4 μέρες "παίζει κρυφτό" μου φαίνεται πολύ... ενώ είναι τόσο φουσκωμένη...

Θα περιμένω κι άλλο?

Τα μωρά (αν θα μου βγούν τουλάχιστον 5-10) θα τα δώσω στους φίλους μου που έχουν μεγάλο κατάστημα με ενυδρεία και ψάρια.... αμα θα με το καλό θα βγουν πολλά θα τα χαρίσω σε εσάς :)))

Link to comment
Share on other sites

Θελει παρα πολυ προσοχη με τα μωρα γιατι ειναι παρα πολυ ευαισθητα με την παραμικρη αλλαγη ειτε θερμοκρασιας ειτε συνθεσης του νερου. Τωρα για την Θηλυκια εισαι σιγουρος πως δεν ειχε καποιο προβλημα πριν να μπει για αναπαραγωγη; Αν δεν εχει καποιο αλλο προβλημα λογικα σημερα αυριο θα γεννησει

Αν μπορεις βαλε μια φωτο να την δουμε

Link to comment
Share on other sites

Θελει παρα πολυ προσοχη με τα μωρα γιατι ειναι παρα πολυ ευαισθητα με την παραμικρη αλλαγη ειτε θερμοκρασιας ειτε συνθεσης του νερου. Τωρα για την Θηλυκια εισαι σιγουρος πως δεν ειχε καποιο προβλημα πριν να μπει για αναπαραγωγη; Αν δεν εχει καποιο αλλο προβλημα λογικα σημερα αυριο θα γεννησει

Αν μπορεις βαλε μια φωτο να την δουμε

είμαι...γυναίκα :)

Για τα μωρά ξέρω...θα προσπαθήσω οσο καλύτερα μπορώ...ας στην αρχή να φτάσω σε αυτό το επίπεδο.

Οσο για τη θηλικιά... δεν ξέρω πως ήτανε πριν...απο κατάστημα τη πήρα...ήτανε σε μεγάλο ενυδρείο με πολες αδερφές... και σε μένα μια χαρά φαίνεται τώρα...

dsc06745is.jpg

αυτή ειναι η φωτογραφία που τράβηξα 2 μέρες πριν...δεν φαίνεται καλά η κιλια ώμος έγινε λίγο άσπρη από τα αυγά που έχει...τώρα ειναι ακόμα μεγαλύτερη.

πιστεύω φταίει η θερμοκρασία... τους εχω στα 26 βαθμούς. Μάλλον χωρίς το θερμοστάτη δεν θα πετύχω ((( ...

Ο αρσενικός μου ειναι πολύ gentlemen...δεν της δαγκώνει...την κυνηγάει και μετά την χορεύει και αγκαλιάζει...και αυτή φεύγει στα φυτά...

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να βαλεις μια τωρινη φωτο;

Οταν λες ασπρη τι εννοεις;

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα περιμένω...

Αν δεν θα ζευγαρώνουν θα πετάξει τα αυγά μονη της όπου νάνε? η θα ξεφουσκώσει και θα διαλυθούν τα αυγά μέσα της?

δεν είναι άσπρη η κοιλιά...αλλα είναι τόσο γεμάτη...σαν να φαίνεται ότι έχει λεπτύνει το δέρμα της και φαίνονται ανοικτόχρωμα αυγά... (βεβαια δεν φαίνονται αυγά...απλά κάνει τέτοια αίσθηση).

Αυτή είναι χτεσινή φωτό...

post-8431-1274625776_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν, παιδιά, κάτι γίνετε...

το θηλυκό άρχισε να έρχεται μονο του κάτω από τι φωλια (την οποία την έχουνε χαλάσει σχεδόν)... ο αρσενικός χορεύει διπλα της...αυτή στέκεται ακίνητη, με το κεφάλι κάτω και την ουρα πάνω... όμως μετά αρχίζει να την δαγκονει ο αρσενικός... μια-δυο-τρεις και η θηλύκια φεύγει στη κρυψώνα... σε 10 λεπτά πάλι βγαίνει... και όλα επαναλαμβάνεται...

Πρόσεξα ότι έχει λίγο σκισμένη η ουρα και 2-3 χτυπηματάκια στα πλευρα... Λέτε να περιμένω λίγο η να τα χωρίσω?

Τι παράξενο...και οι δυο θέλουν ο ένας την άλλη...όμως σαν να μη ξέρουν τι πρέπει να κάνουν...

Link to comment
Share on other sites

γίνεται το κανονικό ζευγάρωμα...πω-πω...ποσο όμορφα που είναι...

στα διαλείμματα ο αρσενικός φτιάχνει φωλια...

όμως το θηλυκό δεν γεννα τα αυγά... ίσος είναι γέρικο και δεν έχει κάνει ποτε αυγά κι έτσι έκλεισε η σάλπιγγα... :)

Αχ τι κρίμα...υπάρχει πιθανότητα να ξανανοίξει? η πάει...

Σε λίγο θα βάλω και βίντεο...

Link to comment
Share on other sites

το κάνουν εδώ και μια ώρα... δεν βγάζει όμως αυγουλάκια... φοβάμαι ότι είναι μεγάλη...

Εδώ κάποιοι μου λένε ότι κάποιες φορες βοηθάει ένα ελαφρύ μασαζ στη κοιλια... ισχύει? Φοβάμαι να το κάνω...

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν δεν είναι απαραίτητο ότι αυτά τα 2 ψάρια θα σου βγάλουν αναπαραγωγή. Μπορεί να αλλάξεις τον αρσενικό ή τη θηλυκιά και σε μία μέρα να δεις αυγά. Ο χώρος που τα φιλάς δεν είναι απαγορευτικός για αναπαραγωγή, αλλά είναι πλήρως απαγορευτικός για μεγάλωμα μικρών.

Κανονικά πρέπει να έχεις άλλους 2 χώρους. Με του που τελειώσει η αναπαραγωγή, η θηλυκιά πρέπει να φύγει αμέσως και μετά από 2-3 μέρες να φύγει και ο αρσενικός. Και τα 2 πρέπει να μπουν σε ξεχωριστούς χώρους για να "αναρρώσουν" από αυτή την κοπιαστική διαδικασία.

Αν θες πάση θυσία να βγάλεις γέννα, βγάλε τον θερμοστάτη από την πρίζα, άσε να πέσει η θερμοκρασία στους 21-22 βαθμούς και μετά ξαναβάλε τον θερμοστάτη στους 25-26. Επίσης πρέπει η τροφή να είναι πρωτεϊνική και καλό είναι να ρίξεις και βιταμίνες.

Αν παρ'όλα αυτά δεν δεις αυγά, μάλλον έπεσες στην περίπτωση ασύμβατου ζευγαριού.

Εδώ είναι η δική μου αναπαραγωγή από μονομάχους... http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=38125

Link to comment
Share on other sites

ΕΥΓΕ!! έγινε! Έχουμε αυγά!

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν, στη φωλια έχουμε γύρο στα 70-80 αυγουλάκια... όλα τα αλλα φαγώθηκαν από θηλύκια.

Θα μάζευε από το πάτο και τα έτρωγε... στη φωλια δεν έμπαινε καθόλου...την προσέχει ο αρσενικός...

Η θηλύκια έφυγε στη κρυψώνα όμως την θέλει ακομα ο αρσένιος και την χορεύει και προσπαθεί να την οδηγήσει κάτω από τι φωλια...όμως δεν μπαίνει...κρύβεται... Έχω δει που γέννησε στη κρυψώνα καμια δεκαρια αυγά και τα έφαγε...άρα έχει ακόμα αυγουλάκια...

Ίσος θα της αφήσω για τη νύχτα?

Το φως δεν το σβήνω σήμερα.

Τώρα όσο για το χορό...έχω ένα ενυδρειακι και μια μεγάλη γιάλα. Θα τα χωρίσω.

Απλά σκέφτομαι, ίσος ακόμα έχει τα αυγά και αξίζει να περιμένω?

Την αναπαραγωγή την προκάλεσα μάλλον εγώ.

Έχω διαβάσει ότι πρέπει να αλλάξω ενα πέμπτου του νερού με καινούριο και μετά ανέβασα τη θερμοκρασία μέχρι 27 βαθμούς. Και σε 2 ώρες γέννησε.

Αυτό ειναι το βίντεο...εκει δεν φαίνονται τα αυγά...αύριο θα βάλλω κι άλλο βίντεο...

Link to comment
Share on other sites

...χτες τη νύχτα χώρισα τα ψαράκια μου... το αρσενικό άρχισε να χτυπάει το θηλικο πολύ... όμως το θηλυκό είναι ακόμα φουσκωμένο...

Το φως το αφίσα για όλη τι νύκτα...ο αρσενικός προσέχει συνεχεια τα αυγά...μεγαλώνει τη φωλια και μαζεύει αυγουλάκια που έχουνε χαθεί...

Πάντως τώρα στη φωλια έχουμε γύρο στα 30-40 αυγά... μάλλον δεν ήτανε γόνιμα τα μισά... Κρίμα... (ώμος εντάξει, είναι μάλλον η πρώτη τους φορά))))

Η θερμοκρασία είναι σταθερή 27 βαθμούς. Τον αρσενικό δεν το ταΐζω. Η ινφουσόρια περιμένει στο μπουκάλι...όμως πιστεύω ότι τα μωρά θα βρούνε την ινφουσορια και μέσα στο ενυδρείο...

Αχ, μακάρι να βγάλω τουλάχιστον 3-5 ψαράκια :)))

Link to comment
Share on other sites

Ωραια μεχρι τωρα εισαι μια χαρα.Το φως θα παραμηνει ανοιχτο μεχρι και που θα φυγει ο μονομαχος απ¨το ενυδρειο .Πιστευω θα βγουνε καμποσα.Εμενα που εκανα τωρα γεννα εχω γυρω στα 20-30 μωρα να κολυμπανε στο ενυδρειο.Απο τροφη τι θα τους δινεις? :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ....

θα πάρω σήμερα τα αυγά τησ αρτεμιας...και μια τροφή σε πούδρα... αργότερα τα μικρά λεπτά ροζ σκουληκάκια....

Μου είπανε οτι μπορώ να ταΐζω της πρώτες μέρες αντι την ινφουσορια το βραστό κρόκο του αυγού. Το έχετε δοκιμάσει κανείς?

της πρώτες μέρες πρέπει να βάλω το αερισμό στα μωρά?

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω βάλει φίλτρο, Γιώργο... μου είπανε έτσι είναι καλύτερα για τα μωρά... όμως για αερισμό δεν ξέρω... μερικοί βάζουν, μερικοί όχι...

Σε 3-4 μέρες όταν/αν θα βγούνε τα μωρά θα βγάλω τον αρσενικό και σκέφτομαι ίσος αξίζει να αφήσω μονο 5 cm νερό και να βάλλω αερισμό...

Άμα στο νερό έχει πολλά φυτά θα μπορούν να ζήσουν χορις αερισμό?

Ποσο κοστίζει αυτό το σύστημα αερισμού με το airstone (το πιο φτηνό)?

Έγινε επεξεργασία - Wind-sa
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να βάλεις αεραντλία με αερόπετρα. Είναι λαβυρινθόψαρα, κάτι το οποίο σημαίνει ότι αναπνέουν από τον την επιφάνεια οξυγόνο. Από την στιγμή που δεν έχεις φίλτρο πρέπει να κάνεις καθημερινά μεγάλες αλλαγές νερού, το οποιό φυσικά θα είναι πάντα προετοιμασμένο με αντιχλώριο και στις ίδιες συνθήκες και θερμοκρασία που είναι το υπάρχον. Τα φυτά βοηθούν στο να κρατάνε το περιβάλλον πιο "καθαρό" αλλά δεν αρκεί μόνο αυτό. Από την στιγμή που θα εκκολαφθούν τα μικρά καλό είναι να ρίξεις και σαλιγκάρια μέσα για να σου καθαρίζουν τα απομεινάρια τροφής!

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να βάλεις αεραντλία με αερόπετρα. Είναι λαβυρινθόψαρα, κάτι το οποίο σημαίνει ότι αναπνέουν από τον την επιφάνεια οξυγόνο.

Από όσα ξέρω ο λαβύρινθος αναπτύσσεται περίπου μετά από τα 30 ημερες... μέχρι τότε πρέπει να έχουν αερισμό.... Κάνω λάθος???

Link to comment
Share on other sites

Μολις ξεκινησουν να κολυμπανε κανονικα σε 3-4 μερες θα πρεπει να εχει υγρασια στο ενυδρειο.Για να γινει αυτο μπορεις εαν δεν εχει καπακι να βαλεις μεβρανη με δυο τρυπες ωστε να εχει υγρασια αλλα και να ανακυκλονεται ο αερας.

Link to comment
Share on other sites

μοιάζει με αποτυχία...

ο αρσενικός μάλλον τρώει τα αυγά... έχουνε μείνει 15 αυγουλάκια μονο... τον έβγαλα από το ενυδρείο και αφίσα τα αυγά μονα τους... ίσος θα κρατηθούνε μερικά και δεν θα πέσουν μέχρι το βραδυ. Αλλιώς θα τα έφαγε κι αυτά. Ίσος απλά δεν είναι γονιμοποιημένα...

Στεναχωρήθηκα, όμως απόκτησα μια μικρή εμπειρία και τώρα έχω μια μικρή ιδέα για ολα αυτα... θα φροντίσω να μου βγει καλύτερη η δεύτερη φορα.

Link to comment
Share on other sites

Και εμενα στην πρωτη γεννα ο αρσενικος ετρωγε τα αυγα.Μετα την πρωτη γεννα δεν τα τρωνε απο τι εχω διαβασει εαν συνεχισουν να τα τρωνε τοτε πρεπει να αλλαχτει ο αρσενικος. :)

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν τα 10-15 αυγουλάκια στο ορφανοτροφείο μου σήμερα άνοιξαν ματάκια.... σε 2 βλέπω τώρα και την ουρές...όμως ακόμα δεν κουνιούνται.

5 αυγουλάκια πέσανε στο πάτο...όμως έχουν και αυτά ματάκια... θα πεθάνουν αν θα μένουν εκεί? Ίσος να τα βγάλω προσεκτικά? ή είναι είδει νεκρά?

Περιμένω καμια κίνηση στο ενυδρείο...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...